Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Akrep we Yılan

Üstad`ın Evi Yıktırıldı !

Recommended Posts

ÜSTAD NECİP FAZIL'IN KÖŞKÜ YIKTIRILDI !

Bir çığlık atmak istiyorum!

Üstad Necip Fazıl’ın uzun yıllar ikamet ettiği, en güzel şiirlerini yazdığı ve vefat ettiği Göztepe’deki ahşap köşk yıkıldı. Üstad’ın avukatlığını yapan Muhammed Özkan’dan aldığımız bilgiye göre Kadıköy Belediyesi’nden alınan ruhsatla yıkılan köşkün yerine bir apartman yapılmak üzere temel atıldı.

GÜLCAN TEZCAN (Sanat Alemi Net- Özel Haber)

Türk şiirinin üstadı “Şairler Sultanı” Necip Fazıl Kısakürek’in vefatına kadar uzun yıllar yaşadığı ve birbirinden güzel eserlerine ilham kaynağı olan Göztepe’deki iki katlı ahşap köşk, duvarlarına sinen hatıralarla birlikte yerle bir edildi.

Üstad’ın dostu ve avukatı Muhammed Özkan’ın acılı çığlığıyla gün yüzüne çıkan yıkım, Necip Fazıl fikriyatından, felsefesinden beslenen nesillerin vefasızlığının ne ilk ne de son örneği. Ancak bu kez Muhammed Özkan’ın da ifade ettiği gibi bu yıkımın hesabını vermesi gerekenler var.

Köşkün mülkiyetinin Kısakürek ailesine ait olmadığını, Üstad’ın sağlığında kiracı olarak orada ikamet ettiğini hatırlatan Özkan, “Şu an köşkün yerine bir apartman yapılıyor. Ama bu ümmet istese o mülkün toprak sahibine ve müteahhidine iki katı para teklif edip onu satın alabilirdi.” şeklinde konuşuyor.

“YIKIMIN HESABI SORULMALI”

Üstad’ın hem avukatı hem dostu olduğunu, bir on yıl kadar da Üstad’ın köşkünün bulunduğu mahallede ikamet ettiğini anlatan Özkan, köşkün yıkılışını da çok hazin bir biçimde öğrenmiş:

“Üstad’ın vefatından sonra periyodik olarak Üstadı bana hatırlatan yerlerde dolaşıp O’na fatihalar gönderirim. Bazen kabrine giderim, bazen köşkün civarında dolaşırım. Köşkün bahçesine girmeyi yasakladıkları için arka tarafına dolanır, orada Üstad’la hatıralarımı yad eder fatihalar yollardım. 15 gün kadar önce yine köşkün olduğu yere gittiğimde köşk yerinde yoktu.”

“Neden yıkıldığının hesabını sormaya gücüm yok ama bunun hesabını vermesi gerekenler var.” diyen Muhammed Özkan, yıkım ruhsatı alınan Kadıköy Belediyesi bir yana onun da bağlı bulunduğu Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir yıkıma neden göz yumduğuna bir anlam veremiyor. “Düşünce sistemini, hayata bakışını ve geçtikleri yolları Üstad’a bağlayanlar olarak hepimiz sorumlu sayılırız.” şeklinde konuşan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstad’ın en uzun süre oturduğu, en güzel şiirlerini yazdığı, öldüğü ve cenazesinin kalktığı köşkü koruyamadıktan sonra Beyrut’a akıtılan gözyaşlarının samimiyetinden şüphe ederim. Bu aşamadan sonra n’apılabilir bilmiyorum ama ben bir çığlık atmak istiyorum.”

Sanat Alemi Net, 11 Ağustos 2006

_ Ş-E-R-E-F-S-İ-Z-L-E-R !

_TARİH WE ESTETİK KATLİAMCISI HAİNLER !

_KAZIKLARINIZI SİWRİLTMEYE DEWAM EDİN !

_FİKRİNİZ WE UZANTISI EYLEMİNİZ , B_KTAN YAŞANTINIZI DA ELE

WERMEKTEDİR WE DAHİ AHLAKSIZ ŞAHSİYETİNİZİ !

_TEK KELİMEYLE YUH , YUHHHHHHHHH !

Selamlar

Allah kahretsin...

Fazla yazamayacağım.

Saygı ve selamlarımla

Bağdat ,Ecyad kalesi,Ayasofya Camii,Allah Rasulünün (s.a.v.) doğduğu ev... ve daha niceleri ...

Ne değerlerini kaybetti bu ümmet,üstadın evi yıkılmış çok mu..

Merak ediyorum aklımız başımıza geldiğinde sahip çıkabileceğimiz bir şeyler kalmış olacak mı?

Allah sonumuzu hayr eylesin...

BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ

ama burada ailesininde büyük sorumsuzluğu var kanaatimce..ailesi takipçi olsaydı bu iş bu kadar kolay olmazdı

Bağdat ,Ecyad kalesi,Ayasofya Camii,Allah Rasulünün (s.a.v.) doğduğu ev... ve daha niceleri ...

Ne değerlerini kaybetti bu ümmet,üstadın evi yıkılmış çok mu..

Merak ediyorum aklımız başımıza geldiğinde sahip çıkabileceğimiz bir şeyler kalmış olacak mı?

Allah sonumuzu hayr eylesin...

gerçektende haklısınız. maddi değerlerin manevi ve kültürel değerlere baskın gelmesi çok çirkin.

giderek paraya endeksli ,kapitalist bir sistemle şekilleniyor dünyamız.

Dubai'yi Las Wegas'a çeviren zihniyet bu!

Allah yardımcımız olsun.

Esselamü Aleyküm

Değerli Arkadaşlarım,

Yapılan bu büyük terbiyesizliği ilk olarak 16/08/2006 tarihli Yenişafak gazetesinde okuduğumda Büyük Üstad'a yapılan bu 2. olay sonrası sezsiz kalmamamız gerektiği geldi ilk aklıma, bu kararı alan, uygulamaya koyan her türlü mercii ve makam da olan, bu aciz insanlara bir şekilde tepkimizi göstermeliyiz. İşe Kadıköy belediyesinin web sayfasına tepkilerimizi belirtilen maillerle başlayabiliriz mesela. Bizler susup sessiz kaldıkça bu aklı kıt, acizler yürekleniyorlar. Şu an en azından buradan başlamalıyız...

http://yeni.kadikoy.bel.tr Kadıköy belediyesinin web adresi.

Selametle...

Hangi kültür-tarih mirasına sahip çıkılmış ki buna sahip çıkılsın.

Yazıklar olsun.. Yazıklar olsun... Yazıklar olsun..

Hangi kültür-tarih mirasına sahip çıkılmış ki buna sahip çıkılsın.

Yazıklar olsun.. Yazıklar olsun... Yazıklar olsun..

Aaa öyle deme Çile, Nazım Hikmet gibi pek mühim(!) bir sanat adamının adını kültür merkezine verdi ya,daha ne yapsın belediye...

Abdullah Gül beyefendi zamanında Üstad'ın hayranıymış.kaçırmazmış konferanslarını.

şimdi göstersin Üstad sevdasını,birşeyler yapsın..

yıkılması elbette üzücüdür.kahrolur insan ama NFK ya yapılan çirkefliğin deliilidir.önemli olan Üstadın beynimize kazıdıgı duygudur inançtır.onu yıksınlarda görelim.onlerın bazılarının hınçlarını alacak bir şeyler arayıpta buldukları sade bir koğuktan başka bir yer değildir!!!

Gerçekten üzülmemek hatta harp olmamak mümkün değil ama olmuşa ölmüşe çare yok derler.İnşaalah bu musibetlerden ders çıkarır ve daha uyanık oluruz.

merhabalar.

böyle hakiki bir aydının sadece kerpiçten evini yıkabilirler zaten.

abiler&ablalar,

sizce bizim gönüllerimizde üstada bağışlanmış sarayları yıkabilirler mi?

ben sanmıyorum.

cürümleriyle sadece suçlu oldular.

saygılarımla.

Guest TaneR

Allah belalarını versin...Bu ülkede neler olmadı nelerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr biricik gayemizden dönmeyeceğiz döndermeyecekler...

Guest TaneR

Üstadımız bir eşsiz sözü geldi aklıma

*Cevabımın şiddetinden susuyorum!

yuh olsunn be şerefi haysiyeti olmayan karaktersiz insanlar siz ne yaparsanız yapın hayatımızdaki üstadın izini silemezsiniz..

iki paralık adamlar ... Allah affetsin... amin...

katılıyorum

ama iki paralık adamlar o evı yıksa bile üstad saygısızlıktan baska bısey yapmamıstır sadece yıkmıstır ama önemlı olan evın olması degil fikrinin yıkılmamasıdır.biz bunun için çaba sarfetmelıyız.

Sevgili kardeşlerim, yıkımı yapanlar kendi mizaçlarını ortaya koymuşlar. Bizler onların seviyesine inmeyelim.

Hatıralara bu ülkede kim değer veriyor ki. Allah akıl fikir versin.

siyaset işte böyle birşey.

siyasi çıkarlar uğruna her siyasetçi herşeyi yapar.

birgün kendi yalanları içinde boğulup gidecekler.

maalesef kendi ürettikleri yalanlara gün gelip kendileride inandılar.

ama gerçekler apaçık ortadadır gören gözlere.

üstadı saygıyla selamlıyor.

ve konağın yıkılmasıyla üzülen arkadaşların bi nebze yüreklerine su serpmek niyetiyle,

üstadı her fırsatta itelediler, her vesile ile karaladılar, her eylem ile unutturdular, lakin; bu milletin ruhundan islamın güneşini sökemezler, sökemeyecekler.

saygı ve selamla...

EVİM

Ahşap ev; camlarından kızıl biberler sarkan!

Arsız gökdelenlerle çevrilmiş önün, arkan!

Kefensiz bir cenaze, çırılçıplak, ortada...

Garanti yok sen gibi faniye sigortada!

Eskiden ne güzeldin; evdin, köşktün, yalıydın!

Madden kaç para eder, sen bir remz olmalıydın!

Bir köşende annanem, dalgın Kuran okurdu;

Ve karşısında annem, sessiz gergef dokurdu.

Semaverde huzuru besteleyen bir şarkı;

Asma saatte tık tık zamanın hazin çarkı...

Çam kokulu tahtalar, gıcır gıcır silinmiş;

Sular cömert, "temizlik imandandır" bilinmiş...

Komşuya hatır soran sıra sıra terlikler.

Ölçülü uzaklıkta, yakın beraberlikler...

Seni yiyip bitiren, kırk katlı ejder oldu;

Komşuluk, mana ve ruh, ne varsa heder oldu;

Bir yeni nesil geldi, üstüste binenlerden;

Göğe çıkayım derken boşluğa inenlerden...

Seninle sarmaş dolaş, kökten bozuldu denge;

Vuran kimse kalmadı bu davayı mihenge...

Şimdi git, mahkemede hesap ver, iki büklüm;

Cezan, susuz, ekmeksiz, olduğun yerde ölüm!..

Evim, evim, vah evim, gönül bucağı evim!

Tadım, rengim, ışığım, anne kucağı evim!

(1982)

Allah ıslah etsin, etmediyse Allahın laneti üzerlerine olsun!!!

aynen sizlere katılıyorum arkadaşlar. her fani şey gibi üstadın oturduğu evde yıkılabilir önemli olan milyonlarca insanın kalbinde üstadımızın köşkünün olması gerisi boşşşş