Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
HİÇ

Yetim Kalmış Bir Çile

Recommended Posts

YETİM KALMIŞ BİR ÇİLE!

Çile’nin çilesi ne zaman biter?

Adı en çok bilinen şairlerimiz en az okunan şairlerimiz haline dönüşüyor. Ve biz bir şey yapmıyoruz.

Gençlik yıllarında Necip Fazıl Kısakürekten etkilenen şairlere baktığımızda son asrın şairler sultanı olmak her yiğidin harcı değildir diyoruz hemen. Kimler yok ki; Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli, Sezai Karakoç…

Çile unutuluyor mu?

Ve Üstad ne de çabuk unutuldu diyoruz. Ona karşı bir vefanın pek de kalmadığını... Avrupa’da Victor Hugo’lar, Goethe’ler, Rimbaud’lar ezberlenirken; iddia ediyorum Necip Fâzıl’ın bir Visâl şiirini bile bilmiyoruzdur! O Visâl şiiri ki Türkiye’nin en büyük kültürel değerlerinden biri olan Çile kitabında, yazıldığı tarihe bakılınca; ne anlattığı ve anlatırken yaşadığını ispatlar niteliktedir. Ömrünün son yıllarında yazılan bu şiir de benim -kasıtlı olarak- ezberimde var olan tek şiirdir!

Necip Fazıl Kaldırımlardan ibaret değil!

Modern çocuklar Kaldırımlar şiirine âşıkken, dava adamları Çile şiirine âşıkken, ben Visâl şiirine sevdalıyım be kardeşim! O muhteşem tefekkür halkasında Necip Fâzıl’ın gelenekten kopmayan en yeni şiirlerinden biridir şahsi kanaatim. Yunus Emre’den etkilenişi; şairler arasında bu etkileşime ne gizemli delildir.

Ve Çile. Maalesef günümüzde öğrenciye pahalı olan bu kitap ve diğer Necip Fazıl kitapları çok şey anlatıyor. Atatürkçülük, Zerdüştlük, atçılık, kılıççılık, törpücülük gibi masalcıklardan kat ve kat daha çok hem de... Bugün Nobelli romancıların kitapları milyonu aşarken, dilden dile çevrilirken; dava adamlarına bakıyoruz da…

Yetim şairler

Necip Fâzıl’ın Çile’sine bakıyoruz da ne kadar yetim duruyor! Mehmet Âkif, Necip Fâzıl Kısakürek ve Muhammed Sezai Karakoç medeniyetimizin son asırlardaki yapı taşlarıdır. Şu Batı bile kendi adamlarının kıymetini bilir de… Elbette biz de biliyoruz. Çok iyi bilenlerimiz var. Ama az, az, az…

Ve Üstad Necip Fâzıl kanaatimce bir bütün olarak en verimli eser veren şairdir. Her şiiri birbirinden değerli… Birkaç şiiri değil. Her şiiri ayrı özen, ayrı ilham, apayrı bir kısmet onun ki. Apayrı bir çileden, kaderden doğan kısmet.

Kıymetini bilmemiz, onun Çile’sini dünyaya ve hatta yerli uydularımızdan uzaya duyurmamız dileğiyle…

Bilal Yavuz temenni etti

http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=7423

• Like 1