Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad Necip Fazıl'a Ait Olmayan Sözler!

Recommended Posts

İlk sayfada ebkem rumuzlu üyemizin paylaştığı listeden kesin olarak kaynağını bildiğim sözleri ve Üstad'a Ait Olmayan Sözler listemizdeki sözleri sildim. Listeye eklenecek olan yeni sözler:

- "İdrâkin aczini idrâk, idrâkin ta kendisidir." sözünü Üstad, Hz Ebubekirden naklediyor. (Rapor 13 | Mesnet)

- "Felsefe; çürük cevizlerle dolu bir denizde sağlam cevizi aramaktır." sözünün aslı Çarçeve adlı eserinde 'Felsefe ve Hakikat' başlığında geçmektedir:

Felsefe deyince gözümün önüne şöyle bir manzara gelir: Feza büyüklüğünde bir çuval. Çuval, yalnız bir tanesi sağlam, gerisi çürük cevizlerle dolu... İşte felsefe, bu çuvala her defa elini sokup o sağlam cevizi boş yere aramak gayretinin ismidir.

- «Benimki benim, seninki de senin!...» Bu şeriattır. İkincisi, «Seninki senin, benimki de senin!...» Bu tarikat.. Üçüncüsü : «Ne seninki senin ne benimki benim... Herşey Allah'ın!..» Bu da Hakikat!..

(Bu söz 'Dünya Bir İnkılap Bekliyor' kitapta mevcut olmakla birlikte, 'Veliler Ordusundan' isimli eserinde Ahmed-i Buharı hazretlerinden naklediliyor:

"Şeriatte seninki senin, benimki benim... Tarikatte seninki senin, benimki de senin... Hakikatte ne seninki senin, ne de benimki benim... Hepsi Allah'ın!..."

Aşağıdaki sözler, ebkem rumuzlu üyenin paylaştığı listedeki Üstad'a ait olan sözlerdir. Kaynakları ile beraber ekliyorum.

- Bir kız öğrenciyi, başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek, İstiklal savaşı başlarında ve Maraş'ta, düşmanlar tarafından başörtüsü çıkarılıp düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir. (1001 Çerçeve)

- İhya etmek için ne kadar ilim lazımsa imha için de o kadar cehalet kafidir. (http://www.nfk.com.tr/turgutozal.htm)

- Allahsız adamın fikrine, Allahsız cemiyetin mefkuresine, Allahsız idarenin başarısına ve Allahsız ordunun silâhına inanmıyorum!.. (Vecdimin Penceresinden)

- Kökünü beğenmeyen dal ve dalını benimsemeyen meyve, olmadan çürüyecektir.(Çerçeve 1 | Maziyi Red Ve İptal)

- Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. (İhtilal | Nizam ve Disiplin)

- Biz, içimizden bu kadar perişan hâle getirilmeseydik, dışımızdan bu hürmetsizliğe uğramayacaktık.. (Hitabeler)

- Sabır çekilen şeyi duymamak değil, ona dayanmayı bilmektir. (Tohum)

- Akıldan büyük nimet, zekadan da ağır yük tanımıyorum. (Vecdimin Penceresinden)

- İslamiyet Avrupa'dan Gelse Müslüman Olacaksınız .! (Bir konferansından)

- Ferhat’ın sevgilisine kavuşmak için deldiği dağ, benim devirmek borcunda olduğum nefse göre bir kum tanesi… (O ve Ben)

- Bir kişinin herkes, herkesin de bir kişi olduğu hakikati İslâmındır. (İdeolocya Örgüsü)

- Kadın ; Hristiyanlıkta yol kesici bir engel, islamda ise yol açıcı bir kanattır. (Kafa Kağıdı)

- Halbuki Müslümanlık, zor içinde en kolay, pahalılık içinde de bedava olan kurtuluş çaresidir. (Mümin-Kafir)

- İnsan başiyle fare kafasını birbirinden ayıran tek hassa, fikir öfkesidir. (Hücum ve Polemik)

- Ağlayabilseydiniz, Anlayabilirdiniz.. (Reis Bey)

- Gençliğine doyamadan gitti, derler. Doymak mümkün mü ki, doyup da gitsin. Doymak burada değil. Burası acıkmanın yeri. (Vecdimin Penceresinden)

- Öyle insanlar vardır ki, lâğıma düşseler lâğımı pisletirler. (Çerçeve 4 | Hikmetler)

- Chp bir parti değil. Türk'e dinini, dilini, ve özünü kaybettirmeye memur, bir katliam müessesesidir. (Rapor 10-13)

- Keşke ben «Allah» kelimesinden başka, ağzından tek söz çıkmayan bir dilsiz olsaydım. (Aynadaki Yalan)

- Ey müslüman, sana düşen nimetse sadece çile... Uyumamak ve düşünmeye memur olmak... Bu çile kapısından erişilecek dünyayı bilseydin, yatağını ve yorganını satardın! (Vecdimin Penceresinden)

- Abdulhamid`i anlamak herşeyi anlamak olacaktır. (Ulu Hakan Abdulhamid Han)

- Fikrin olduğu her yerde şiddet, operatörün neşteri gibi bir nimet, olmadığı yerde de kaatilin bıçağı şeklinde bir âfettir. (Yeniçeri)

- Fikirde, sanatta, anlayışta, anlatışta, buluşta, tutuşta, dağıtışta, toplayışta ve nihayet yaşanmaya değer hayatın ölçülerini billûrlaştırma işinde dünyanın en büyük adamı olmak isterdim; nefsim için değil de, sırf O'nun ümmetinden en hakîr ferde düşen liyakat payını ve üstünlük derecesini göstermek için. (İdeolocya Örgüsü | Takdim)

- Kendi kendimizin altında kalmamalıyız ki cemiyetin üstüne çıkalım. (Çerçeve 1 | Millet Şefi, Örnek Şef)

- Arı bal yapar, fakat balı izah edemez. Ağaçtan düşen elma da arz cazibesi kanunundan habersizdir. (Çile | Poetika)

- Dinin olmadığı yerde hiçbir şey yoktur; yokluk bile yok... Şiir ve san'atsa hiç yok... (Çile | Şiir ve Cemiyet)

- Allah'ı bulamamacasına aramak, ebediyen aramak olan şiirin gayesi, ilk dayanak ve çıkış noktası olarak din temeline muhtaçtır. (Çile | Şiir ve Din)

- Şiirde gaye, kökte Allah ve mutlak hakikat olarak, dalda sırrilik ve remziliktir. (Çile)

- Şiirde baş unsur, fikirle hissin ara çizgisi üzerinde, duygulaşmış düşüncelerdir. (Çile)

- Biz şiiri iman için bilmişiz; ve bu mihrak bilgiyi, her bilginin geçtiği binbir yol ağzı biliyoruz. (Çile)

- Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten,
Affet senden habersiz aldığım her nefesten... (Çile | Affet)

- Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
"İyi insanlar iyi atlara binip gitti." (Çile | Boş Ufuklar)

- Neye yaklaşsam sonu uzaklık ve kırgınlık,
Anladım ki yok Allahtan başkasına yakınlık..! (Çile | Yakınlık)

- Ey düşmanım, sen benim ifâdem ve hızımsın;
Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lâzımsın! (Çile | Düşmanıma)

- "Allah bir!" demektense ecel teri dökerken.
Ölüversem, beklenmez ânda "Allah bir" derken. (Çile | O An)

- Yum gözünü, kalbine her ân yokluğu üfür!
"Kendinden geçmek iman, kendinde olmak küfür." (Çile | İman)

- Zamanın çarkları sizi yürütüyor,
Zamanın çarkları beni öğütüyor.. (Çile | 'Zaman' adlı şiirinden)

- Gençlik... Gelip geçti... bir günlük süstü;
Nefsim doymamaktan dünyaya küstü.(Çile | 'İşim Acele' adlı şiirinden)

- Diyorlar bana: Kalsın şiir de söz de yerde!
Sen araştır, göklere çıkan merdiven nerde? (Çile | Merdiven)

- Her ağızda, her telde, fânilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı, tabutun gıcırtısı...(Çile | Şarkı)

- Onu, beyni kanayan soylu kafalara sor;
Ölüm zorların zoru, yaşamak ondan da zor... (Çile | Zor)

- Ve tekrar uyuyayım ve kalkayım ezanla!
Yaşaya dursun insan, hayat dediği zanla... (Çile | 'Uyumak İstiyorum' şiirinden)

- Başım çığlıklı çocuk, onu nasıl avutsam?
Ne yapsam da ölümü bir saatcik unutsam?.. (Çile | Nasıl)

- Gözüm, aklım, fikrim var deme hepsini öldür!
Sana çöl gibi gelen, O, göl diyorsa göldür! (Çile | O Diyorsa)

- Kader, beyaz kâğıda sütle yazılmış yazı;
Elindeyse beyazdan, gel de sıyır beyazı!.. (Çile | Kader)

- Bu dünyada renk, nakış, lezzet, ne varsa küsüm;
Gözümde son marifet, Azrâil'e tebessüm... (Çile | Tebessüm)

- Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu?
Mademki yükseliş var, iniş olmaz olur mu? (Çile | Mantık)

- Bu kasvet dünyasında kalmadı özlediğim,
Namaz vaktinden başka, ânını gözlediğim... (Çile | Kasvet)

- Patiska kefen, çürük teneşir, isli kazan.
Minarede "Ölü var!" diye bir acı sala...
Er kişi niyetine saf saf namaz... Ne âlâ!
Böyledir de Ölüme kimse inanmaz hâlâ!
Ne tabutu taşıyan, ne de toprağı kazan... (Çile | İnanmaz)

- Zonklayan başım benim, kan pıhtısı, cerahat;
Ona yastıkta değil, secde yerinde rahat... (Çile | Başım)

- Elindeyse zamana, dur, geçme diye dayat!
Bir sigara içmekten daha kısa bu hayat... (Çile | Hayat)

- Af var diye işlenen suçtan vicdan burkulur;
Affı sigortalayan hayâsızdan korkulur... (Çile | Af)

- Çocukken gün battı mı, bir köşede ağlardım;
Nihayet döne döne aynı noktaya vardım. (Çile | Aynı Nokta)

- Kadından kendisinde olmayanı isteriz;
Hasret yerinde kalır ve biz çekip gideriz... (Çile | Kadın)

- Ân oluyor bir garip duyguya varıyorum;
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum?.. (Çile | Ne Arıyorum)

- Söyle Karacaahmet, bu ne acıklı talih!
Taşlarına kapanmış, ağlıyor koca tarih! (Çile | 'Karacaahmet' şiirinden)

- Sevdalın şu dağı del dese, koşar, delersin!
İş Allaha geldi mi, gücün yok, sendelersin! (Çile | Sendeleme)

- Sabırla pişer koruk,
Yerle bir olur doruk.
Sabır, sabır ve sabır,
İşte Kur'anda buyruk! (Çile | 'Sabır' şiirinden)

- Zıtlar arası ahenk, af ve günah yarışta;
Bütün zıtlar kavgada, bütün zıtlar barışta... (Çile | Zıtlar)

- İşte iz, geliniz, toprak post, Allah dost. (Çile | 'Kafiyeler' şiirinden)

- Bugün ağla çocuğum, yarın ağlayamazsın!
Şimdi anladığını, sonra anlayamazsın! (Çile | 'Çocuk' şiirinden)

- Güzel Allahım, senden ne gelecekse gelsin;
Sen ki, rahmetinle de kahrınla da güzelsin... (Çile | Güzel)

- Allah dostu odur ki, nefsine tek pay biçmez;
Kırk yıl bir ekşi ayran özler de onu içmez. (Çile | Allah Dostu)

- Son günüm yaklaştı görünesiye,
Kalmadı bir adım yol ileriye:
Yüzünü görmeden Ölürsem diye,
Üzülmekteyim ben, üzülmekteyim. (Çile | 'Anneme Mektup' şiirinden)

- Nöbet sende diye aldanma sakın,
Zannetme bakidir devranın senin!
Bir gün bizim köye yolun düşerse,
Boynuna asılır fermanın senin! (Öfke ve Hiciv | 'Senin' şiirinden)

• Like 1

Zekeriya Öz bugün twitter hesabından Necip Fazıl imzasıyla şunu paylaştı:

"Bir nar ağacı var bir de dar ağacı,
Namerde nar düştü yiğide dar ağacı"

Zaman da bu haberi, Öz, Necip Fazıl Kısakürek'in "Bir nar ağacı var bir de dar ağacı, Namerde nar düştü yiğide dar ağacı" beyitini yazdı.
şeklinde verdi.

Ben hatırlamıyorum, bu beyite rastlayan var mı?

"Devler gibi eser vermek için karıncalar gibi çalışmalıdır!" sözü ayrıca İhtilal isimli eserde "Nizam ve Disiplin" başlığında mevcuttur:

Bütün büyük oluş ve becerişler nizam sayesinde meydana gelir.

- Devler gibi eser vermek için karıncalar gibi çalışmalıdır!

Diyeceği yerde "burjuvalar gibi çalışmalı" tabirini kullanan (Balzak) nizamı ifadeye çok yaklaşmıştır.

- Allah var; fakat bizim ondan, yalnız sorulduğu zaman haberimiz var!.. (Cinnet Mustatili)

- Dava tek, ölmemek (Çile | "Kafiyeler" şiirinden)

- "Demokrasi, kendini çölde hayal edenlerin serabıdır. Yaşanmaya değer hayatı bul ve ölümsüzlüğe geç!" sözü iki alakasız yazıdan alınıp birleştirilmiş. İlk kısım "Türkiye'nin Manzarası"ndaki "Hürriyet ve Demokrasi" başlıklı yazıdan alınmış:

"Bizde hürriyet ve demokrasi, Meşrutiyete kadar, kendisini çölde hayâl edenlerin serabıdır. Meşrutiyetten Cumhuriyete dek, evlerin kapılarını ve sandıkların kapaklarını açmaya, üstelik vicdanlarla ağızları kilitlemeye mahsus eşkiya parolası..."

İkinci kısım "İslam ve Öbürleri"nden:

"Yedi renk tanıyoruz ve yedi gök ölçüsüne inanıyoruz. Birbiri üstünde dönen yedi gök ve bu yedi sesin namütenahi terkibi... Gökten gelen senfoni.,. Bu, şudur: Yaşanmaya değer hayatı bul ve ölümsüzlüğe geç!"

Listemizdeki asılsız sözler aşağıdakilerle beraber 158'e ulaştı.

- Bizler açlıkdan karnına taş bağlayan Peygamberin , doymak bilmeyen ümmetiyiz

- Bana çağdışı diyorlarmış. Ne büyük bir onur! Ben bu çağın dışında kalmayayım da, içinde mi boğulayım.

- Ölüm herkesin başına gelir, ama geç ama erken.. Ya kazanırken, ya da kazandığını yerken.

- Ölüm her aklına geldiğinde 'Ah' edip 'Vah' edip inleme; Bu halinle Rabbimi incitmiş olacaksın. Ecel kapıyı çaldığı zaman evi telaşa verme; O geldiği zaman, sen çoktan gitmiş olacaksın.

- Bir namazım, bir duam, birde eski seccadem, hepsi hepsi bu kadar, işte benim sermaye..

- Seni affetmek hayatımın en büyük hatasıydı. Nerden bilebilirdimki. Katilini affedersen seni yine öldüreceğini..

- Ağaçtan Düşen Yaprak Nasıl Kurumaya Mahkumsa; Gönülden Düşen İnsan da 'Unutulmaya Mahkumdur.

- Kula kulluk etme ! Unutma ki sen de kulsun. Ve gerektiğinden fazla önem verme ! Yoksa, unutulursun.

- Kimileri vardır aşkın en yücesine layıktır. Kimileri vardır aşkın en yücesini versen de, aşağılıktır.

- Soruldu mu ne bilirsin diye;"Haddimi bilirim" Soruldu mu ne istersin diye; "Haddimi bilir, hakkımı isterim" demeli...

- Ayağın taşa takıldığında "Allah kahretsin" bile dememelisin, Dua etmelisin ki taşa takılan bi ayağın var...

- Payımıza Sükût Düştüğünden Beridir, Kalbimizin Sesini Daha Bir Güzel Duyar Olduk.

- Sizde olan tükenir onda olan sonsuz, Feza sizin olsa ne yapacaksınız Onsuz.

- Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak ekmekten dehe lezzetlidir.

- Salaklık bulaşıcıdır.

- Bin "günahın" olsa da bana, bir "gün ah'ım" yok sana...

- Nazım benim cezaevi arkadaşımdı,düşüncelerimiz farklı olsada..

- Ben ve nazım herzaman kavga etmiştiriz ama biz hapishanede birbirimize ekmek vermiş insanlarız ey benim düşümdekiler nazım sevin demiyorum ama saygı duyun onun kadar türkiye sevdalısı yoktur.

Ebkem'in paylaştığı listedeki Üstad'a ait sözlere ek olarak;

- Haksız bir taşın açtığı bere üstündeki minicik plaster ne demek; haklı bir güllenin yere sereceği leşi örtecek kocaman kefenden ne haber? (Başmakalelerim 2)

- Nâzım, dedi Mistik Şair; benim rejimim olsaydı seni asardım ve bu, adaletin ta kendisi olurdu. Fakat hiçliğin rejiminden gördüğün mesnetsiz zulmü asla kabul edemeyeceğim için seni görmeye geldim! (Babıali)

Şüpeli vaziyette olanlar:

- Necip Fazıl'a sormuşlar: "Neden sigarayı bu kadar çok seviyorsunuz?"... "Benim için yanan bir tek o var" demiş..!

- Hakim sakalı uzamış Necip Fazıl'a "Maymuna dönmüşsün Necip" demiş. Necip Fazıl duvara dönerek "Şimdi de duvara döndüm.

- Hakim sakalı uzamış Necip Fazıl'a "Maymuna dönmüşsün Necip" demiş. Necip Fazıl duvara dönerek "Şimdi de duvara döndüm.

bunun mehmet arifin başkasına hitabı olduğu, aynı zamanda üstadın trende nazım ran la karşılaştığı ve üstadın sözde traşını beğenmeyen moskoflu ne o necipcim eşşeğe dönmüşşün!!! sözüne ithafen, şimdide cama döndüm nazımcım!! dediği safsataları söylenip durur. feci çarpıtılmış sözler . aslı-nın bu denli olduğunu sanmam

Guest Ercan

Güzel bir çalışma...elinize yüreğinize sağlık...

Ayrıca bir önerim var...üstada ait olmayan sözlerin kime ait oldunu yayınlarsanız daha sağlıklı olur...

Selamlar,

Çalışmanın maksadı, sosyal medya üzerinden paylaşılan ancak menşei belli olmayan ve Üstad'a mâl edilen sözlerin onun şahsına ait olmadığını vurgulamaktır. Yukarıda beyan edilen sözlerin ekserisi mana, muhteviyat ve keyfiyet bakımından kıymet arz etmediğinden bu sözlerin kime ait olduğunun tespitine ihtiyaç duyulmamaktadır. İstisna tutulan veciz sözlere ait önermenize yönelik yapılacak çalışma içinde geniş bir kadroyla, uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerekir bu çalışmada şu an için mümkün görünmüyor.

Değerli öneriniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

• Like 2

Yeni tesbit ettiğimiz üç asılsız söz:

- Şah damarına bakmayı akıl edemeyenler ALLAH'ı hep gökyüzünde aradılar. Bilmezmisin ALLAH mekân münezzehtir.
Yukarda ALLAH var demek bile ALLAH'a sınır çizmektir.

- Yanlızca Allah'a inanın, gerisi inanılacak gibi değil.

-
Şu dünyada kimsenin bulamadığı huzuru arayacak değiliz. Kalkar abdest alır, huzurda eğiliriz.

• Like 1

Teşekkür etmek boynumuzun borcudur.Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

• Like 1

Listemize son eklenen sözler:

- Bir çok eser ortaya koydum, bir çok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım, ama hiç biri ile övünemem övünülecek bir şeyim varsa oda Maraş’lı olmamdır.

- Hava kirliliğinden değil, haya kirliliğinden nefes alamıyoruz.

- Kurban olduğum Allah'a bile günde beş vakit ulaşılabiliyorken,
Kendini ulaşılmaz sananlara selam olsun.

- Basit kişiler hep ilgi görür, kaliteli kişiler hep yalnızdır. Ucuz malın alıcısı çoktur.

- Mecnun olup Leyla için çöller aşmışsın ne fayda! Mümin olup Mevla için secdeye varmadıktan sonra....

• Like 1

Yönetimimizin tesbit ettiği son asılsız sözler:

- Ne şirinde vefa var, ne leyladır sana yar.
Hep Allah güzel vekil, hep ALLAH insana yar...

- Üzülme davanın sahibi Hak'tır,
Hak olan davada zafer muhakkaktır.

- Bir bekleyenin olmalı. Sen kendinden vazgeçsen de senden vazgeçmeyen...

Hurafelere dokunmanın zorluğunu biliyoruz, fakat Üstad’ın emanetine hürmeten, bildiğimiz hakikati savunmaya devam edeceğiz.

www.n-f-k.com

Fikirsiz, zihinsiz, şuursuz, idraktan yoksun, beynini belaltına paralel kullanan paronayaklarla,dolu ülkenin kokuşmuş ve çerçöp dolu kuyusunun içinde iğne arar misali

Yeryüzü dediğin bir koca mâbed, Geldik bu mâbede, maksat ibâdet... Üç günlük dünya için gayret üstüne gayret! Ebedî hayat için gayret yok, hayret! Ezanlar ederken secdeye dâvet, Hep yarın diyorsun, Oysa kim bilir; YARIN BELKİ KIYAMET..! Bu söz üstada mı aittir?

TEK SÖZ

Kelimenin bittiği yerde konuş ecelle;

De ki, bildiğim tek söz, Allah azze ve celle.

(Öfke ve Hiciv)

TEK KELİME

Ne var ki, pazarlığa girişecek ecelle;

Sermayem tek kelime, Allah azze ve celle...

(Çile)

Her iki beyit de Üstad'a aittir.

• Like 1