Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Kalemdar

Rauf Denktaş Hayatını Kaybetti

Recommended Posts

7329.jpg

 

Rauf Denktaş Hayatını Kaybetti

 

KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında hayatını kaybetti.

 

Kıbrıs mücadelesinin büyük lideri Rauf Dentaş'ı kaybettik.

 

Bir süredi tedavi gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Denktaş'ın cenazesi salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek.

İki gündür yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Rauf Denktaş yaşam mücadelesini kaybetti.

İç organlarında yetersizlik baş gösteren Denktaş, kalp ve solunum yetmezliğindeki artış nedeniyle, solunum cihazına bağlanmıştı.

Denktaş'ın ölüm haberinin duyulmasının ardından onbinlerce kişi hastanenin önünde toplandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Kıbrıs Türkünün "Baba Denktaş"ı ve onun yaptıklarını unutmayacağını söyledi.

Rauf Denktaş'ın kızı Ender Denktaş, babasının son anlarında bile bağımsızlık fikrinden ödün vermediğini vurguladı.

Ender Denktaş, "makarius ve hıristofyas'ın adını söyledi, Rumca söyleyince ben türkçe veya ingilizce söylemesini istedim. Hıristofyas, Makarius ve Klerides'e hitaben; burası bağımsız bir cumhuriyet kelimesini kullandı" dedi.

Denktaş'ın cenazesi salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu da yarın toplanarak ulusal yas kararı alacak.

 

Rauf Denktaş'ın Özgeçmişi

 

Kıbrıs Türk'ünün bağımsızlık mücadelesinin efsanevi lideri Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Kurucu Cumhurbaşkanı, politikacı, yazar, gazeteci idi..

27 Ocak 1924 tarihinde Baf'ta doğdu. Daha 1 buçuk yaşındayken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey'di. Anneannesi ile babaannesi tarafından büyütülen Rauf Denktaş, 1930'da eğitim için İstanbul'a gönderildi.

Arnavutköy Fevzi Ati Lisesi'nde yatılı okudu. Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve liseyi Ada'da bitirdi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hukuk eğitimi için İngiltere'ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. 1949 yılında savcılık yapmaya başladı, aynı yıl, hayat arkadaşı Aydın Hanım'la evlendi.

27 Kasım 1948'de Kıbrıslı Türklerin düzenlediği ilk mitingte Doktor Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. O zamanlar Türk Cemaatı olarak anılan Kıbrıs Türk toplumunun haklarının takipçisi oldu. Kısa sürede Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve Türk Cemaatinin sorunlarıyla uğraşmaya başladı.

Terörist EOKA ile mücadele ve Ada'yı Yunanistan'a bağlama hayali Enosis karşısında Kıbrıs Türklerinin direniş hareketini yönlendiren Denktaş, 1 Ağustos 1958'de arkadaşlarıyla Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurdu.

Denktaş,1960'taki Kıbrıs Cumhuriyeti'ne zemin hazırlayan Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Doktor Fazıl Küçük ile birlikte Ankara'da, dönemin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüştü ve Ada'ya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi.

16 Ağustos 1960'ta 650 kişilik Türk Alayı Gazi Mağusa Limanına ayak bastı.

Londra antlaşmasıyla kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde de Rum tedhişcilerin eylemleri durmadı. 1963'te Denktaş, Ankara temaslarının ardından sandalla Ada'ya döndü ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.

 

1964'te Başpiskopos Makarios'un "istenmeyen adam" ilan ettiği Denktaş, Türk mücadelesinin etkin isimlerinden biri oldu.

1967'de Ada'ya girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye gönderildi. Ancak, 1968'de giriş yasağı kaldırılınca Ada'ya yeniden dönebildi.

1970'de Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 28 Şubat 1973'e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı olarak görev yaptı.

13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi.

 

Rauf Denktaş Türkiye'ye bağlılığını her fırsatta dile getirdi.

 

Denktaş, "Türkiyesiz hiç bir yere gidemeyiz.Egemenliğimizden devletimizden vazgeçemeyiz. Allah kimseyi devletsiz bayraksız bırakmasın." dedi.

Daha önce 1878'de Türkiye'den ayrılmanın acısını yaşadıklarını vurgulayan Denktaş bir konuşmasında da " Allah bize bu acıyı bir daha yaşatmasın, öleyim öyle bir günü görmeyeyim" demişti.

 

Rauf Denktaş, 15 Kasım 1983'te ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 24 Nisan 2005'e kadar üç dönem cumhurbaşkanlığı yaptı.

 

Kaynak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kıbrıs için manevi anlamda olmasada toprak bütünlüğünü koruma alanında büyük direniş göstermiştir Rabbim taksiratlarını affetsin ve rahmetiyle muamele etsin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kıbrısı,rum tuzaklarını çok iyi tanıyan bir liderdi.Ülkenin bütünlüğü için oldukça çetin mücadeleler vermiştir.Rumların sevmediği bir liderdir,bu yeter sanırım onu anlatmaya.Ancak @veliahd kardeşimin de dediği gibi (Kıbrıs insanın genelinde hakim olan) manevi kuraklık kendisinde tüm şiddetiyle hasıl olmuştur.Allah taksiratını affetsin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...