Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
bozkurt

Türkiye'nin İlk Dünya Güzeli Öldü.

Recommended Posts

Türkiye'nin "Dünya Güzeli" seçilen ilk kadını Keriman Halis Ece Tamer 99 yaşında hayatını kaybetti.1913 yılında İstanbul'da dünyaya gelen ve 3 Temmuz 1932'deki güzellik yarışmasında birinci olan , Keriman Halis, aynı yıl 31 Temmuz tarihinde gerçekleşen ve 28 ülkeden mankenlerin katıldığı Dünya Güzellik Yarışması'nda da birinci seçilerek "Dünya Güzellik Kraliçesi" ünvanını kazanmıştı.

Resmine bakılınca pek güzel olmayan Keriman Halis’in , kimler tarafından ,hangi maksatla seçildiği belli. Batının iğrenç kültür aşısını hemen kabul eden zümrede…

• Like 1

ben demedimiyim tagutun parmağı vardır diye

bakalım cenazesini devletin hangi memur imamı kıldıracak

bence 1932 den bu yana türkiyede değişen hiçbirşey ama hiçbirşey yok olumlu manada

sayın molla28 bakalım cenazesini devletin hangi memur imamı kıldıracak sözünüzü çok yadırgadığımı belirtmek isterim. çok yanlış bir ifade olduğunu düşünüyorum. siz devlette çalışan bütün imamların belli bir dirayette olmasını bekliyorsunuz. bu nasıl mümkün olabilir eğer öyle olsaydı biz şu anda bu durumda olmazdık.

işin bir diğer boyutu müslüman olduğu düşünülen bir kişinin cenaze namazının kılınmaması gibi bir şeyi nasıl düşünebiliriz. Allah' ın insanı ne ile affedip ne ile cezalandıracağını biz bilemeyiz. vesselam...

• Like 1

Yıl 1877–1878

Osmanlı–Rus Savaşı

Yer Erzurum..

Nene Hatun..

Henüz 20 yaşında..

Rusların Erzurum’a kadar geldiğine dair vahim haber ulaşınca,küçük kızını ve oğlunu evde bırakıp, şehrin kadınlarını toplayarak ellerine geçirdikleri taş,sopa,kazmalar,baltalar,satırlar ve benzeri gereçlerle düşmana karşı hücum ederek,değme erkeğin bile gösteremeyeceği bir kahramanlıkla gırtlak gırtlağa yapılan mücadeleyle Aziziye Tabyalarından düşmanı püskürtürler.

Nene Hatun, olayı şöyle anlatır;

“Muhârebe gürültüleri ile uyandık.Kocam,baltasını kaptığı gibi dışarı fırladı.Biraz sonra dönerek:Hatun,Ruslar tabyalara girmiş,sen çocuğa bak,arkamdan gelme.Biz Rus’u durdururuz.Eğer düşman şehre girerse,siz kendinizi boğun!”diyerek gitti.Biz,daha on beş gün evvel Pasinler’in Çepelli Köyü’nden küçük bir çocuğumuzla birlikte köyümüzün Ruslar tarafından istilasına tahammül edemediğimizden dolayı Erzurum’a gelmiştik.Bütün memleketin boşaldığı,herkesin Rus’u karşılamaya,vatanı kurtarmaya gittiği bugün,ben nasıl evde kalabilirdim.Ufak yavrumu Allah’a emanet ederek,evde bulunan satırı aldım ve sel gibi akan kalabalığa karışarak tabyalara doğru koşmaya başladım.Mecidiye Tabyaları’nı aşıp,alçağa indiğimiz zaman düşmanın,kulaklarımızı sağır eden tüfek ateşleri altında,yaralananlara,ölenlere bakmadan ileri atıldık;bazen satırla,bazen taşla vuruyor,önümüze çıkan her Rus’u devirerek tabyalara doğru ilerliyorduk.Asker kardeşlerimiz bir taraftan,biz,bir taraftan tabyalara girdik.Bu arada tabyanın bir tarafında yaralı olarak kardeşim Hasan’ı gördüm.Ağlayarak üzerine atıldım.Kardeşim Hasan,“Abla ağlama!..Anamız bizi bugün için doğurmuştur,ben de dedem gibi şehitlik mertebesine yükselmeyi her zaman istemiştim.Rus’u kovduk ya,gayrisine gam yemem” dedi ve gözlerini yumdu.”

Ve tarih 2005

Yine Yer Erzurum.

Dün gırtlak gırtlağa düşmanı kovan Nene Hatun’un torunları ve kızları, kendi öz vatanlarında bir vatan haini şeref abidesi(!) provokatör tarafından başındaki örtüsünden dolayı anlaşılmaz bir kine kurban edilmek isteniyor.

Böyle bir olayın Nene Hatunlar yadigârı toprağımda yaşanmasından dolayı hicap duyuyorum.

Sığ düşüncelere sahip, kafayla kafayı bozup medeniyeti kendi egolarına göre yontanlara en güzel cevabı Üstat Necip Fazıl KISAKÜREK veriyor;

”Medeniyet söküp atmaksa baştaki ağı,

Sizden daha medeni afrika yamyamları

Eğer medeniyet açmaksa bedeni

Desenize, hayvanlar sizden daha medeni”

Kahramanmaraş’ ta Sütçü İmam’ın tutuşturduğu bağımsızlık ateşinin başlangıç noktası olan Fransız askerlerinin kadınların örtüsüne iğrenç saldırısına eşdeğer günümüzdeki bir bardak suda kopartılan fırtınaları İstiklal Marşımızın şairi Mehmed Akif ERSOY ne güzel özetliyor;

“Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne,

Acırım tükürüğe Billah tükürsem yüzüne.”

window.___gcfg = {lang: 'tr'}; (function() { var po = document.createElement('script'); po.type = 'text/javascript'; po.async = true; po.src = 'https://apis.google.com/js/plusone.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); })();

Dünyanın Ilk Türk Güzeli Hristiyanlığın Zaferidir!

Tarih: Sal Ksm 03, 2009 4:58 pm 1932 yılında Cumhuriyet gazetesi bir güzellik yarışması tertipler. Türkiye’nin bu ilk güzellik yarışmasını Keriman Halis kazanır. Türkiye’nin ilk güzellik yarışmasını kazanan 19 yaşındaki Keriman Halis, aynı yıl 28 ülkenin katılmasıyla Belçika’nın Spa şehrinde düzenlenen dünya güzellik yarışmasına Türkiye’yi temsilen gönderilir.

İlk kez bir Türk kızı dünya güzellik yarışmasına katılacaktır. Herkes yarışmanın sonucunu merak etmektedir. Her ülkeden gelen katılımcılar günlerce Belçika’nın Spa şehrinde çeşitli kişilerle görüşür ve konuşurlar.

Derken yarışma günü gelir ve ülkelerini temsil eden kızlar jürinin önüne sırayla gelip, puan toplamaya çalışırlar. Bütün katılımcıları izleyen jüri üyeleri puan değerlendirmesi yapmak üzere başka bir salonda toplanırlar. Başkan kürsüye gelir ve jüri üyelerine şu konuşmayı yapar;

“Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Yüzyıllardır dünya üzerinde hâkimiyetini sürdüren Osmanlı imparatorluğu artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir.

Bir zamanlar sokağa bile, pencere arkasından seyredebilen Müslüman kadınların temsilcisi olan Türk güzeli Keriman Halis, karşımıza mayo ile çıkıp kendini bize beğendirmeye çalışmıştır.

Bu Türk kızını kendi zaferimizin tacı kabul edeceğiz ve onu kraliçe seçeceğiz. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene İslam’ı ve Türkleri yenmenin zaferini kutluyoruz. Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Bundan dolayı Türk güzelini dünya güzeli olarak seçeceğiz. Fakat kadehlerimizi Avrupa’nın zaferi için kaldıracağız.”

Bu konuşmadan sonra jüri üyeleri toplandıkları salondan çıkarlar ve Türkiye’yi temsilen dünya güzellik yarışmasına katılan Keriman Halis’i dünya güzeli olarak seçtiklerini açıklarlar.

• Like 1

Dünyaca ünlü futbolcu Henry, Müslüman olduktan sonra çocuklara namaz kıldırırken resmi çıkınca kartel medyası haberi "Şok fotograf,şaşırtan görüntü " şeklinde verdiler.Tecavüz haberi verirken,tecavüzü teşvik eden bu zümre çizgisinde bir değişiklik yapmış değil.Bu Basın ne zaman millileşecek o yolda çalışmak lazım.

• Like 1

Türkiye'nin "Dünya Güzeli" seçilen ilk kadını Keriman Halis Ece Tamer 99 yaşında hayatını kaybetti.1913 yılında İstanbul'da dünyaya gelen ve 3 Temmuz 1932'deki güzellik yarışmasında birinci olan , Keriman Halis, aynı yıl 31 Temmuz tarihinde gerçekleşen ve 28 ülkeden mankenlerin katıldığı Dünya Güzellik Yarışması'nda da birinci seçilerek "Dünya Güzellik Kraliçesi" ünvanını kazanmıştı.

Resmine bakılınca pek güzel olmayan Keriman Halis’in , kimler tarafından ,hangi maksatla seçildiği belli. Batının iğrenç kültür aşısını hemen kabul eden zümrede…

Gebersin ! Yeni nesle çok güzel örnek olmuş !