Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
teymullah

Nazım Hikmet Ve Üstadımızın Ortak Yönleri

Recommended Posts

Arkadaşlar umarım hemen önyargı ile yaklaşıp; nasıl olurda burada Nazım Hikmetin adı geçer diye üzerime gelmezsiniz. Ama bu bölümde Nazım HİKMET başlığının olmaması beni üzdü... Siyasi olarak değil Edebiyat yönünden konuyu buraya taşımak istedim. Vakti zamanında Üstadımız ile çok sürtüşmeler yaşamış olan Nazım Hikmeti'in de Edebi yönü ile ele alınıp burada anılması gerekir diye düşündüm. Ayrıca ikiside zamanında atışmalarının yanında birbirlerine saygı duymayı ihmal etmemiştir. Bunun en iyi örneğini Üstadın Nazım Hikmeti cezaevinde ziyareti sırasında dile getirdiği ve onun da Üstada verdiği cevapta gizlidir.

Üstad: Benim devrimim olsaydı seni asarlardı Nazım. Ama fikriyattan bu kadar yoksun aptalların sana yaptıkları baskılara pek üzülüyorum.

Nazım: Benim devrimim olsaydı seni asarlardı ama darağacının önünde üç gün ağlardım.

Şimdi efendim müsaade edersiniz ortak yönlerini ortaya koymaya çalışacağım (Mersin Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmadan alıntıdır.)

*Nâzım Hikmet yurt dışında Moskova'da eğitim alır. Edebiyat dışında bir eğitimi vardır. Politik Bilimler ve Ekonomi okur. Fransızca ve Rusça bilir.

*Necip Fazıl, yurt dışında Fransa'da eğitim alır. Edebiyat dışında bir eğitimi vardır. Hem Türkiye'de, hem Fransa'da felsefe okur. Fransızca bilir.

*Nâzım Hikmet, düşünsel dönüşümünü 19 yaşında yaşar. Türkçede "sosyalist romantik" duyuş tarzının temelini atar.

*Necip Fazıl, düşünsel dönüşümünü 30 yaşında yaşar. Bugünkü anlamda İslami duyarlığın temelini, tohumunu atar.

*Nâzım Hikmet'in, annesiyle babası ayrılıp babası başka bir kadınla evlendiğinde, Nâzım 15 yaşındadır.

*Necip Fazıl'ın babası, annesinden ayrılıp başka bir kadınla evlendiğinde, Necip Fazıl 13 yaşındadır.

*Nâzım Hikmet'in 'evladım' diye seslendiği biri öz, beş çocuğu vardır.

*Necip Fazıl beş çocuk babasıdır.

*Nâzım Hikmet ailenin tek erkek çocuğudur, bir kız kardeşi vardır.

*Necip Fazıl ailenin tek erkek çocuğudur, bir kız kardeşi vardır.

*Nâzım Hikmet geç bir yaşta -49 yaşında- baba olur.

*Necip Fazıl, geç bir yaşta -39 yaşında- baba olur.

*Nâzım Hikmet 12 yıl kalp hastası olarak yaşar.

*Necip Fazıl, yaklaşık 35 yıl şeker hastası olarak yaşar.

*Nâzım Hikmet'in ilk şiirlerinde 'dindar' bir hava vardır. Gençlik dönemlerindeki 'Dikkat', 'Kırk Haramilerin Esiri', 'Yaralı Hayalet' gibi şiirlerinde milliyetçi bir söylemi vardır.

*Necip Fazıl'ın son şiirlerinin neredeyse tamamı 'dindar' bir bakışın ürünleridir. Yaşlılık dönemlerinde milliyetçi bir söylemi vardır.

*Nâzım Hikmet 11 kez yargılanır. 14 yıl, 4 ay hapis yatar.

*Necip Fazıl, 11 kez yargılanır. 3 yıl 8 ay 3 gün hapis yatar.

*Nâzım Hikmet'in Rusya'da bulunduğu yıllarda sınıf arkadaşı Fahri Korutürk de 'Büyükelçi'dir.

*Fahri Korutürk, Bahriye Mektebi'nden Necip Fazıl'ın okul arkadaşıdır.

*Bülent Ecevit, özellikle gençlik dönemlerinde 'sıkı' bir Nâzım Hikmet okuru ve hayranıdır.

*Bülent Ecevit, Robert Koleji'nde Necip Fazıl'ın, pek de hatırlayamadığı bir öğrencisidir.

*Nâzım Hikmet, Bahriye Mektebi'nde Yahya Kemal'in öğrencisi olarak elle yazılmış, tek nüsha bir dergi çıkarır.

*Necip Fazıl, Bahriye Mektebi'nde Yahya Kemal'in öğrencisi olarak elle yazılmış tek nüsha 'Nihal' adlı bir dergi çıkarır.

*Nâzım Hikmet Bâbıâli'de gazetecilikle uğraşır. 1928'de Cumhuriyet gazetesinde yazardır.

*Necip Fazıl Bâbıâli'de 43 yıl gazetecilikle uğraşır. 1928'de Cumhuriyet gazetesinde yazardır.

*Nâzım Hikmet 'Putları Yıkıyoruz' dizisini başlatır.

*Necip Fazıl 'Sahte Kahramanlar'ı ifşa eder.

*Nâzım Hikmet, Orhan Selim, Mümtaz Orhan gibi takma adlarla metinler kaleme alır.

*Necip Fazıl, Ahmet Abdulbaki, Neslihan Kısakürek gibi takma adlarla metinler kaleme alır.

*İkisi de şiir dışında birçok alanda ürün verir.

Sürç-i lisan ettiysem af ola....

Y.E.K

• Like 1

evet muhalif kardeşim senin cevabından önce o linke ulaştım güzel bir tartışma ortamı olmuş. ama bu konu başlığında da ikisi arasında ki benzer noktalara değinmiş olduk. selam ve dua ile.....

Y.E.K