Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Kür - Şad

Kime Güveneceğiz !...

Recommended Posts

İnsanoğlu nereye gidiyor?

İstisnalar haricinde eskiden insanlar ya çok titiz değildi yada günümüzdeki insanlar Allah'tan korkmaz hale geldi.

Bu nasıl bir iştir. Kime nasıl güveneceğiz bilemiyorum. Her gün haberlerde et ölü eti, meyve-sebze gdo'lu, sularda pislik...

Bunlara anlam veremiyorum. İnsanlar bu kadar mı para hırsına yenik düşüyor. Zaten kurumlarda bir pislik yakalandı diyor sonra temiz diyor. Onlara da insan güvenemiyor. Para hırsına bir insan başka bir insana bunu nasıl yapabilir?

Allah sonumuzu hayır etsin. Allah bu tür hileleri ve başkalarının sağlığı ile oynayan insanları ıslah etsin...

• Like 1

insanların tek derdi para gelsin de nasıl gelirse gelsin olunca bu sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Bir insanda Allah korkusu yoksa, haram helal bilinci şuuru yoksa bunların olması gayet normal. Biz bir zamanlar dürüstlüğümüzle Avrupaya nam salmıştık, osmanlı onların nazarında güvenli, emniyetli ülkeydi. Bu ruh nereye gitti veya nerde saklanıyor?

• Like 1

Kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin...

Dediğin gibi böyle insanlar arttı bizim de kafamız şüphe tarlasına döndü. Şüphe ekip şüphe biçiyoruz. Herşeyden şüphe duymaya kimseye istesek de güvenememeye başladık. Allah yardımcımız olsun ve sonumuzu hayır etsin...

insanların tek derdi para gelsin de nasıl gelirse gelsin olunca bu sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Bir insanda Allah korkusu yoksa, haram helal bilinci şuuru yoksa bunların olması gayet normal. Biz bir zamanlar dürüstlüğümüzle Avrupaya nam salmıştık, osmanlı onların nazarında güvenli, emniyetli ülkeydi. Bu ruh nereye gitti veya nerde saklanıyor?

Aynen kardeşim aynen...

Nerden nereye değil mi?

Ben siftah yaptım, yandaki esnaf komşum siftah yapmadı, git ondan alsan daha iyi olur zihniyetinden, yalnızca bütün parsayı ben toplayım, diğeri acından ölürse ölsün zihniyetinin yansıması bu olmasına şaşırmamak gerekir.

Asıl şaşırılması gereken, sizin böyle düşünmenizdir. Herşeyi bozuk olan toplumda bunun düzgün olmasını beklemek biraz tabiri caizse, safdillik olmuyor mu?

Bunu unutmayın, "Nasılsanız öyle yönetilirsiniz"

Bunlara değil, asıl kendimize şaşırmamız gerekir değil mi?

• Like 1