Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Duhâ

Islami Pedagoji

Recommended Posts

Bu yonde baslatilmis bir konu bulamadim, sitemizde ucundan kosesinden alanim olan pedagojimiz eksik olmasin dedim:)

“Bir kimsenin çocuğunu terbiye etmesi, bir ölçek sadaka vermesinden daha hayırlıdır.” (Tirmizî, “Birr”, 33)

Terbiye, çocuk doğmadan önce başlar. Helal lokmayla beslemek, güzel isimler vermek, görgü kurallarını yeri geldikçe öğretmek, yaş seviyesine göre dinî öğretilerde bulunmak gerekir. Çocuğun terbiyesinde anne-baba, fikir ve davranış birliği içinde olmalıdır. Annenin izin verdiği bir konuda babanın yasak koyması, babanın evet dediğine annenin hayır demesi çocuğu çelişki ve güvensizlik içerisinde bırakacaktır. Yalan söylememeyi, kanaatkâr olmayı, sözünde durmayı ancak örnek olarak öğretebiliriz çocuklarımıza. Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

“Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz.” (Tirmizî, “Birr”, 33)

Ülkemizde bazı ailelerde anne veya babalar çocuklarını “herşeyi görsün içinde bir şey kalmasın” şeklinde çarpık bir düşünceyle ne yazık ki haramlara teşvik etmekte hatta yönlendirmektedir. Bu kötü ve çirkin eylemler evlada yapılacak büyük bir haksızlık olduğu gibi, aileye de büyük bir vebal ve günah getirmektedir. O evladın yaptığı ve yapacağı her günahtan ailesi de sorumlu olacaktır. Bu nedenle çocuk terbiye ederken kendimizi de düşünmeli ve vebal altında kalmamak için çocuklarımızı İslam dinine uygun terbiye etmeliyiz.

• Like 1

Evvela aramıza hoş geldiniz demek isterim, birikiminizden hayli istifade edileceği aşikar.

Umarım daim olur, paylaşım için teşekkürler :) :hosgeldin:

• Like 1

Şurada samimi mesajıma yaptığınız sadece bakıp geçmek mi?

Olmayacağım misavirperver falan hıhh :lac:

• Like 1

Şurada samimi mesajıma yaptığınız sadece bakıp geçmek mi?

Olmayacağım misavirperver falan hıhh :lac:

Yazacagim bir saniye, yeniyim siteyi cozmeye calisiyorum, biraz anlayis lutfen:)

Misafirperverliginizi hic birakmayin insallah:)

Evvela aramıza hoş geldiniz demek isterim, birikiminizden hayli istifade edileceği aşikar.

Umarım daim olur, paylaşım için teşekkürler :) :hosgeldin:

Ben tesekkur ederim, hosbuldum:)

Henuz ogrenciyim birikim filan deyince birden kuculdum, mahcup oldum:) Ama elimden geleni yaparim biiznillah.

• Like 1

Ben hemenci ve kesinlikçiyim (böyle bir kelime sanırım duymadım önceden) o yüzden cevabınızı almayınca şey ettimdi ne bileyim işte :)

Tamam zeytin dalı uzatıyorum :rose:

Burada genelde bayan kardeşlerim pek bulunmaz gelse de uzun durmadılar.(korkmayın öldürülmediler) Bu hususta sıkntılıyım, inşaAllah daim olur, ben de buranın yüzbaşılarından mümin, tanıştığıma sevindim :wave:

• Like 1

Tesekkur ettim. Bende tegmenmisim ya, yeni farkediyorum:)

Insallah Islami pedagoji hakkinda katilimlarinizi bekliyorum her birinizin, unutmayin her birimizin icinde biryerde bir pedagog vardir, yeterki gun yuzune cikarmasini bilelim:)

Tesekkur ettim. Bende tegmenmisim ya, yeni farkediyorum:)

Insallah Islami pedagoji hakkinda katilimlarinizi bekliyorum her birinizin, unutmayin her birimizin icinde biryerde bir pedagog vardir, yeterki gun yuzune cikarmasini bilelim:)

Tam NLP'ciler gibi konuştunuz şimdi :)

İnşaAllah bilgimiz dahilince katkıda bulunuruz, fikir teatisini severim.

Teğmen ha, biz de o sıralardan geçtik, zamanla olacak bu işler.

• Like 1

Tam NLP'ciler gibi konuştunuz şimdi :)

İnşaAllah bilgimiz dahilince katkıda bulunuruz, fikir teatisini severim.

Teğmen ha, biz de o sıralardan geçtik, zamanla olacak bu işler.

Vay sen gelirken biz donuyoruz diyorsun yani:)

Insallah beklerim katkilarinizi, insanlarin birbirinden ogrenecek cok seyi var.

• Like 1

*SOFRA ÂDÂBI*

Âdâb, ahlâk ve nezâket, davranışlarımıza güzellik, kişiliğimize itibar kazandırır. Yemekteki tuz gibidir, hayatı tatlandırırİnsanı bu anlamda olgunlaştırma İslâmın önemli gayelerindendir. Peygamberimizin ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim hadis-i şerifi hepimizin malumudur. Bu sebepten âdâb ve ahlâka dair hadisler Peygamberimizin sünnetinde geniş yer tutar. Biz bugün bunlardan, sofra âdâbına dair olanlardan bahsedeceğiz

Bildiğiniz gibi yemekten önce ellerin yıkanması sağlığımız açısından önemlidir. Peygamberimiz bunun evimizdeki hayır ve bereketi artıracağını bildiriyor [3]

Sofra âdâbının belki en önemlisi, önümüzdeki nimetleri vereni tanımak, bunların nice merhale ve emekten sonra önümüze konduğunu düşünmektir. Bu bize Rabbimizin emridir. Rabbimiz: İnsan yediğine bir baksın dedikten sonra gökten yağmurlar indirip bizim için yerden çeşit çeşit nimetler bitirdiğini [1] bildiriyor Öyleyse Bismillah deyip yemeğe Onun adıyla başlayalım. Besmeleyi açıktan çekelim ki unutanlar hatırlasın, bilmeyenler öğrensin, çocuklarımız alışsın.

Sağ elle yiyip içmek, önünden yemek de bir başka edeptir. Peygamberimiz sofrasındaki bir çocuğa: Besmele çek, sağ elinle ye ve önünden ye [2] buyurmuştur.

Yemeğin bir sofra etrafında beraberce yenmesi bereketi artırır. Ashabdan birisi Peygamberimize yiyoruz, doymuyoruz deyince Resûl-i Ekrem: Belki ayrı yiyorsunuzdur, sofraya toplanın, Besmele çekin, yemeğiniz bereketlenir [4] buyurmuştur.

Az yemek sağlığımız için gerekli olduğu gibi Peygamberimizin de tavsiyesidir. Peygamberimiz: İnsanoğlu midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır dedikten sonra insana belini doğrultacak (yani sağlığını koruyacak kadar) yemesi yeter.

Daha fazla yiyecekse midesinin üçte birini yiyeceğine, üçte birini içeceğine, üçte birini nefesine ayırsın [5] buyurur. Bu nebevî aydınlatmanın ne kadar önemli olduğunu modern tıp bilimi göstermektedir.

Yemek kötülenmez Peygamberimiz, yemekte hiç bir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi [6] 

Bizim örfümüzde sünnetlemek olarak bilinen tabakta bir şey bırakmamak bir görgüsüzlük değil bir sünnettir. Peygamberimiz böyle yapılmasını tavsiye etmiş ve: Bereketin yemeğin neresinde olduğunu bilemezsiniz buyurmuştur [7]

Sofrada hep yoklardan bahsetmeyelim, nankörlük olur. Varlardan ve bunları da bulamayanların varlığından bahsedelim ki şükretmiş ve çocuklarımıza da şükretmeyi öğretmiş oluruz

Allah: Şükrederseniz artırırım [8] buyuruyor

Yemeğin sonunda dua yapılması da müstehabdır Peygamberimiz: Yiyip içtikten sonra buna hamd eden kuldan Allah razı olsun [9] buyurur Sofradualarının özü ve en kısası Elhamdülillahdir

Sofra âdâbı olarak arz ettiğimiz bu davranışların sadeliği ve basitliği önemsizliğini göstermez. Nice basit gibi görünen davranışlar vardır ki sağlık, nezaket, tutumluluk gibi yönlerden aslında çok önemlidir. Müslüman her haliyle örnek insan olmaya gayret etmelidir. Nitekim Peygamberimiz "Giyiminizi güzelleştirin, bineğinizi iyileştirin ki insanlar içinde seçkin olasınız [10] buyurmuştur. Öyleyse sofra âdâbına dair arz ettiklerimizi de dinimizin tavsiyelerinden bilip yapmaya gayret edelim. Yüce Allah davranışlarımıza güzellik, soframıza bereket versin.

[1] Abese, 80/24-32 

[2] Buhârî, Etime, 2, 3; Müslim, Eşribe, 108 

[3] "Et-Terğîb v et-terhîb", 3/151 

[4] Ebû Dâvûd, Etime, 14; İbn Mâce, Etime, 17 

[5] "Et-Terğîb v et-terhîb," 3/136

[6] Buhârî, Menâkıb, 23; Etime, 21; Müslim, Eşribe, 187-188; Ebû Dâvûd, Etime, 13

[7] Müslim, Eşribe, 133 

[8] İbrahim, 14/7

[9] "Et-Terğîb v et-terhîb," 3/148

[10] Ebû Dâvûd, Libâs, 28; Ahmed bHanbel, IV, 180

• Like 1

Oyuncak Seçimi

"Çocukların vazgeçemediği oyuncaklar, çocuk kişiliğini önemli ölçüde etkiler. Bu sebeple önemli olan çocuklara çok oyuncak alınması yerine, gözlem ve keşif yeteneğini arttıran oyuncaklar alınmalıdır."

GELİŞİ GÜZEL OYUNCAK TERCİHİ

Çocukların yaşamında ruh ve beden sağlığı açısından, oyun ve oyuncakları çok önemli bir yer tuttar.Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarla, çocukların zeka gelişimi konusunda ilk 3 yaştaki gelişmenin önemi ortaya konmuştur. Oyuncakların, sadece çocukları oyalamadığı, aynı zamanda zihinsel fonksiyonlarını da geliştirdiği bir gerçektir. Ancak bazı aileler sadece çocukları mutlu edebilmek için gelişi güzel oyuncak tercihi yapmaktadır. Çocuklara çok oyuncak alınması yerine, gözlem ve keşif yeteneğini artıran oyuncak alınmalıdır. Bununla birlikte, beden gelişimini sağlayan yaşlara göre oyuncaklar öncelikli tercih edilmelidir.

Çocuklar, oyuncakları ile oynarken, problemleri çözmesini öğrenirler, kendi bedenlerini daha iyi tanırlar. Yaratıcılıkları gelişir ve liderlik yeteneklerini kazanırlar. Çocuklar, sahip oldukları sınırsız enerji ve hayal gücünü, uygun oyuncaklarla birleştirdiklerinde, gelişimleri duraksamayan bir eylem olarak sürer.