Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Mehmet Memiş

Göktürk 2 Görüntü Vermeye Başladı

Recommended Posts

Türkiye'den ilk net görüntü İzmir'den alındı.

Türkiye'nin uzaya fırlatılan yüksek çözünürlü yerli keşif uydusu Göktürk-2, dünyanın dört bir yanından çektiği görüntüleri göndermeye başladı.

Göktürk-2, 18 Aralık 2012 tarihinde Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden Türkiye saati ile 18.13'de uzaya fırlatılmıştı.

Uydu, fırlatıldıktan 12 dakika sonra saat 18.25'de 686 kilometre yüksekteki yörüngesine oturdu. Uydudan ilk sinyal ise saat 19.39'da Norveç Trömso'dan alındıktan sonra Trömso ve Svalbard adasındaki yer istasyonları vasıtasıyla iletişim sürdürüldü.

Fırlatma işleminin ardından yoğun şekilde çalışan TÜBİTAK UZAY ekibi, ilk sinyalin ardından uydudan alınan sıcaklık, akım, gerilim ve kamerayla ilgili bilgileri anlık değerlendirdi. Dünya'dan 686 kilometre yükseklikte konumlanan uydu, 3 yer istasyonu üzerinden günlük ortalama 30 kez geçiyor. Göktürk-2, Dünya üzerinde günde 15 tur atıyor.

TÜBİTAK UZAY tarafından yerli geliştirilen haberleşme sistemleri, uçuş bilgisayarı ve uydu üzerindeki diğer sistemler sorunsuz şekilde çalışıyor.

Türkiye'den ilk net görüntü İzmir'den geldi

Göktürk-2'de, gece ve gündüz kamerası olmak üzere iki kamera bulunuyor. Yerli üretim ''Kuzgun'' adı verilen kızılötesi kamera, gece çalışma özelliğine sahip ve 5 metre çözünürlükte görüntü verebiliyor. Gündüz kamerasından da 2,5 metre çözünürlükte görüntü alınabiliyor.

Uydudan 4 gündür görüntü alınabildiği bildirildi. Buna göre, Göktürk-2'den alınan ilk görüntüler, ABD, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerden geldi. Türkiye'den ilk görüntü ise İzmir'den alındı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ile TUSAŞ iş ortaklığının ürettiği 2,5 metre çözünürlü gözlem uydusu Göktürk-2, bir haftadır uzayda bulunuyor.

http://www.tumhaber.com.tr/HaberOku.php?haber_id=117857

Benim burada dikkatimi çeken , sol tandaslı ulusalcılar ile bir kısım kafatasçı milliyetçilerin kıskançlıktan çatlamaları.Bunlar nasıl böyle bir işe kalkışırlarmış.İçki içmekten fırsat bulsaydık , biz yapacaktık demeleri...

• Like 2

Günlerdir öyle uzağım ki haberlere. Gazete okumuyorum tv seyretmiyorum falan. Tek enformasyon kaynağım twitter oldu. Oradaki vatan kahramanları çok şükür her meseleyi hallediyorlar. Göktürk 2 denilince o kadar konuşmaya haliyle aklıma direk gelen Odtü oluyor. Biber gazı, sopa, şişe, öğrenci, rektörlük. Her kafadan ayrı ses. Ve arada söndürülmüş gurur duyulması gereken bir başarı. Tüm olayların arasında yok olan ama.

Valla bravo. Helal.

İlk başta bu projede çalışan bütün ekibi canı gönülden kutlamak istiyorum izninizle!!

Ama, birşey de hatırlatmak zorundayım, Üstad'ın tabiriyle "makineyi yapan makine" yap(a)madıkça, istediğimiz kadar, montajlama sanayiyi geliştirelim, sonunda gene adamlara mahkumuz.

Tabiki yanlış anlamayın, bu olayı küçümsemiyorum.

Bilmiyorum farkında mıydınız?

Geçenlerde sözde yerli yapım olarak piyasaya sunulan, Ankaların uçus kontrol bilgisayarı İsrail malı çıktı, diye haberler geçmişti.

Biz kabul edelim veya etmeyelim şuanda ince teknolojik cihazlar yap(a)mıyoruz.

İsrail ile kriz çıktığı zaman, haberlere şöyle bir cümle geçti,

Bunu sürekli kahvelerde veya sokakta konuşurduk, fakat doğruluğu hiçbir zaman teyit edilemezdi.

Fakat, bu kriz vesilesiyle bizim uçakların hiçbir zaman, Amerika ve İsrail'e kitlenemediğini öğrendik.

İçindeki yazılımdan dolayı, Allah göstermesin yarın birgün savaş çıktığı zaman, dost ülke statüsünde görünecek ve onlara ateş edemiyecekmişiz.

Sözde dünyanın en güçlü ordularından birine sahibiz değil mi??/

Acı ama, gerçekler bunlardır.