Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
afk07

Planlı Eskitme

Recommended Posts

Geçen gün internette izlediğim bir belgesel çok dikkatimi çekti. Daha önce bir kaç kere kulağıma bu tip şeyler çalınmıştı ama yine de pek önemsememiştim.

Olay şu: Kapitalist sistemin ilk yıllarında üretim aşırı miktarda artar. Artan üretim talepleri karşıladıktan sonra durmak zorunda kalır. Çünkü ürün alacak kimse kalmamış ve ihtiyaçlar giderilmiştir. Bunun sonucunda yeni ihtiyaçlar zamanla ortaya çıkmış olsa bile, ekonomiyi ayakta tutmaya yetmez. İşsizlik en büyük sorunlardan birisidir.

Ekonomiyi tekrar hayata getirmenin tek yolu ise üretimin ve satışın devam etmesidir. Bu yüzden de üretim yapılırken ürünlere bir standart verilir. Örneğin ampüllerin 1000 saatten fazla dayanmasına izin verilmez. Böylece herkes tekrar tekrar ampül almak zorunda kalır. Bunun gibi uygulamaları yaygınlaştırarak kalitesiz üretim yapmaya başlarlar. Bunu da yasayla dayatırlar.

Kapitalizm sisteminin belki de en pis yönü ortaya çıkıyor burada..

Belgeseli izlemek için: http://www.endustrim.com/2013/02/planl-eskitme-belgeseli-mutlaka-izle.html

• Like 2

İlginç, müsait bir vakitte tamamını seyredeceğim inşallah. Bu belgesel, "Coca Cola Müslümanları", "Coca Cola Müslüman Nesli" şeklinde tercüme edilebilecek başlığı olan bir konferansı hatırlattı bana, malesef altyazılı bulamadım.

. Zannedersem ikinci kısmı da mevcut internette.

Ampül patlasa bile yenisini almayacağım. Bilinçli sömürü. İğrenç bir sistem. Bu fark edilenlerin sadece teki.

Benim kalemim de çabuk bozulur demek bundan sizi gidi sizi. Rotring almayacağım var mı.