Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
gardenya

Bir Dinciye Sorulacak En Acayip 20 Soru

Recommended Posts

Bir dinciye sorulacak en acayip 20 soru

Medyadaki sıradan bir gazeteci “dindar-İslamcı -dinci-başö rtülü” olarak nitelediği insanlara neler sorar? Yıllardır ben o röportajların cevaplarını geçer, sorularını okurum. Kanaatimce o sorulardan yansıyan tipolojik bulgular, eğer zahmet edilip objektif biçimde yapılırsa, akademik açıdan dramatik bir bütüne işaret edecektir. Benim tespitlerime göre bu durumdaki sıradan bir yurdum gazetecisi, uçan daireden az önce inmiş antenli ve yeşil uzaylı yaratık hakkında ne tip meraklara ya da endişelere sahipse, “dindar-İslamcı -dinci-başö rtülü” olduğunu düşündüğü insanlara karşı da meraklara ve endişelere sahiptir. Aklına ne acayip sorular gelebileceğini tahmin bile edemezsiniz. Çünkü zihninizi onlar gibi boşaltmanıza imkan yoktur. Çünkü asıl onlar, yaşadıkları toplumun kültür ve değerlerine karşı uzaylı mesabesindedirler.

Şimdi kendime bir kötülük yapıp kafamı onlardan biri gibi çalıştırmayı deneyeceğim ve “dindar-İslamcı -dinci” varsaydığım muhataplarıma ancak onların uzaylı yabaniliklerinden çıkabilecek acayip sorular köpürteceğim:

1.Bugün dindar bir yetişkinsiniz, peki bu kimliğiniz sizin küçükken misket oynamanıza engel teşkil etmiş miydi?

2.Küçük kızınızın Barbie bebeklerine başlarını örtmeleri konusunda baskı yapıyor musunuz?

3.Dinci kesimin hiç imambayıldı yemediği doğru mu?

4.İslamcı bir yayınevi olarak, kitaplarınızı hiç sağdan sola basmayı düşündünüz mü?

5.Başını örten hanımlar olarak sizlerin de soğan doğrarken gözleriniz yaşarıyor mu?

6.Bebeklerinizin konuşmaya başladığında söylediği ilk kelimeler arasında dini terimler de var mı?

7.İslamcı erkeklerin, rüyalarında sık sık Reina’ya gittiği söyleniyor, ne dersiniz?

8.Bazen içinizde dindar olmayan insanların zillerini çalıp kaçma arzusu uyanıyor mu?

9.Her zaman giyinik olmak size tuhaf gelmiyor mu?

10.Ayaklarınıza sandalet giydiğiniz için mensubu bulunduğunuz cemaat tarafından yadırganmıyor musunuz?

11.Televizyonları nızın sadece iki kanal çektiği doğru mu?

12.İdeolojik nedenlerle içinde daha çok yeşillik bulunan salataları tercih ettiğiniz iddialarına katılıyor musunuz?

13.Bir İslamcı olarak uyuduğunuz odaya dişi bir sivrisinek girdiği zaman ne yaparsınız?

14.İnanç sadece kalpte yaşansa da, diğer organlara sirayet etmese olmaz mı?

15.İnsan mankenlerin kimlerle kırıştırdığını, sosyetede kimin ne halt karıştırdığını merak etmeden nasıl yaşayabilir ki!

16.Dindar olmayan biri yanınızda hapşırsa “çok yaşa” der misiniz?

17.İslamcı birinin burnu kaşınsa, abdesti olmadan kaşıyabilir mi?

18.Orasını burasını açmadan, bir kadın kendini nasıl gerçekleştirebilir?

19.Hem dindar olup hem de araba kullanmak zor değil mi?

20.Evinizde mescid var mı?

Şimdi de benden, tam da kendim olarak sorduğum bir soru:

-Bu ülkede salaklığın madeni mi var?

Gökhan Özcan- Yeni Şafak 28.08

Selamlar,

Yazı bize ait değil, Yenişafaktan alınmış bir yazı. Normal bir gazete yazısını nasıl kullanıyorsanız elbette o şekilde bunu da kullanabilirsiniz.

Saygı ve selamlarımla

güldürürken aynı zamanda düşündüren sorular :D

özelllikle;

Başını örten hanımlar olarak sizlerin de soğan doğrarken gözleriniz yaşarıyor mu?

dua.. dua eller karıncalanmış...

yıldızlar avuçta.. gök parçalanmış......

gerçi şimdi düşündümde dinci başlığı olmamış hem dinci tabirini sevimiyorum bi yandan bunlar normal insana da sorulmaz.

gerçi şimdi düşündümde dinci başlığı olmamış hem dinci tabirini sevimiyorum bi yandan bunlar normal insana da sorulmaz.

ne iyi dedin... daha doğrusu bunları insan soramaz

sormak için kaleme alındığını düşünmüyorum

Acı gerçekleri mizah üslubuyla ele almıs yazarı

çok beğendim,teşekkürler

yazana da ulaştırana da.

1.Bugün dindar bir yetişkinsiniz, peki bu kimliğiniz sizin küçükken misket oynamanıza engel teşkil etmiş miydi?

-Hayır herhangi bir problem olmadı. Misket oynamayı devam ettirirdik. Hatta misketten sıkıldığımız vakit camiye gidip beş taş oynamayı çok severdik. :)

2.Küçük kızınızın Barbie bebeklerine başlarını örtmeleri konusunda baskı yapıyor musunuz?

-O bebek kızımın değil arkadaşınındı. Kendisi pek hazzetmez öyle bebeklerden.

3.Dinci kesimin hiç imambayıldı yemediği doğru mu?

-5 vakit namaz kılan arkadaşlarımın çok sevdiğini biliyorum. Lakin ben de namaz kılmama rağmen hiç imambayıldı yemem. İzafiyet meselesi.

4.İslamcı bir yayınevi olarak, kitaplarınızı hiç sağdan sola basmayı düşündünüz mü?

-Arapça üstünlüğünü kabul ettiğimiz ve çok övdüğünüz Garplılar da Arapça üstünlüğünü kabul ettiği için yer yer bu düşünce içerisinde gidip geldik. Lakin Arapça bilen sayısı oldukça az. Vermek istediğimizi algılayamacak insan çok olacağından öyle bir şeye gereksinim duymuyoruz.

5.Başını örten hanımlar olarak sizlerin de soğan doğrarken gözleriniz yaşarıyor mu?

-Yer yer yaşarıyor. Soğanın kalitesine bağlı.6.Bebeklerinizin konuşmaya başladığında söylediği ilk kelimeler arasında dini terimler de var mı?

-Yaratıcısının ismini söyletmek için çok uğraş vermeme rağmen ''dede'' dedi. Ama dedesi ölmüştü. Onu da hiç görmedi. :D

7.İslamcı erkeklerin, rüyalarında sık sık Reina’ya gittiği söyleniyor, ne dersiniz?

-Ben hiç gitmedim. Gidene ne denir ki; Güle güle.

8.Bazen içinizde dindar olmayan insanların zillerini çalıp kaçma arzusu uyanıyor mu?

Yok öyle bir arzu peydah olmuyor. Ama dindan olmayan insanların apartmanlarına bomba yerleştirip uzaktan kumandayla uçurmayı düşündüğüm çok oluyor. Dualarınızla faaliyete geçiririz inşaallah :D

9.Her zaman giyinik olmak size tuhaf gelmiyor mu?

Hayır. Hasta olma korkusu çok fazla sirayet etmiştir bünyeme. Ama aklıma takılan bir soru var açmadığınız sadece bir yer kaldı. Oraya da Avrupa girecek; sürekli açık olmak size tuhaf gelmiyor mu? Utanma duygusu peydah olmuyor mu hiç?

(Bizimkisi susar:D)

10.Ayaklarınıza sandalet giydiğiniz için mensubu bulunduğunuz cemaat tarafından yadırganmıyor musunuz?

-Hayır. Ama adidas ayakkabı giydiğim vakit; ''Tanrımızın isminin ait olduğu ayakkabıyı giyiyor, yaşasın'' sözlerini duyuyorum.

11.Televizyonları nızın sadece iki kanal çektiği doğru mu?

-Evet, dijital alacak parayı henüz biriktiremedim.

12.İdeolojik nedenlerle içinde daha çok yeşillik bulunan salataları tercih ettiğiniz iddialarına katılıyor musunuz?

-''Yeşillik'' tabirini minerali bol olan sebzelere ''inek'' gözüyle bakanlar kullanıyor günümüzde. Sizin bakış açınızla, yani yeşillik sıfatıyla baktığımız zaman -inek- faydalı sebzelere, evet daha çok onları tercih ediyoruz.

13.Bir İslamcı olarak uyuduğunuz odaya dişi bir sivrisinek girdiği zaman ne yaparsınız?

Kalkar öldürürüm. Sabaha kadar uyuz ediyor bizi keratalar :D

14.İnanç sadece kalpte yaşansa da, diğer organlara sirayet etmese olmaz mı?

-Kalpte yaşanıyorsa diğer organlara sirayet etmemesi gibi bir durum olamaz.

15.İnsan mankenlerin kimlerle kırıştırdığını, sosyetede kimin ne halt karıştırdığını merak etmeden nasıl yaşayabilir ki!

-İşte böyle!

16.Dindar olmayan biri yanınızda hapşırsa “çok yaşa” der misiniz?

-Allah'ın işine karışmak istemeyiz. Hayırlı ömürler dileriz.

17.İslamcı birinin burnu kaşınsa, abdesti olmadan kaşıyabilir mi?

-Denesin bakalım.

18.Orasını burasını açmadan, bir kadın kendini nasıl gerçekleştirebilir?

-Pass.

19.Hem dindar olup hem de araba kullanmak zor değil mi?

-Zor değil.

20.Evinizde mescid var mı?

-Evet.Şimdi de benden, tam da kendim olarak sorduğum bir soru:

-Bu ülkede salaklığın madeni mi var?

Sanırım öyle Hocam :D

Gökhan Özcan- Yeni Şafak 28.08

Sövesim geldi birden yine!