Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Miralay

T.c Kampanyası Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Recommended Posts

Bu konuyu açayım mı , açmayayım mı diye çok düşündüm.

Ama açmanın daha faydalı olacağına kanaat getirdim.

Fazla uzatmadan konuya gelecek olursak,

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde, ben facebook u çok kullandığım için, facebook diyelim, bir tepki gibi insanlar isimlerin önüne T.C ekliyorlar.

Buraya kadar hiçbirşey dediğim yok, zaten demeye de hakkım yok.

Benim dikkatini çekmek istediğim konu, kendisine Müslüman diyen kişilerin, kemalistlerden daha fazla Cumhuriyet'i savunmalarıdır.

Bu kişiler 29 Ekim'de evlerinin ve iş yerlerine bayrak asarlar.

23 Nisan'da, aynı şekilde bayrak asarlar.

Ya da böyle bir kampanya olduğu zaman, sanki vatan millet, din savunuyormuşcasına, bu kampanyaya iştirak ederler.

Bu kadar gevezelikten sonra, sizlere sormak istiyorum. Bu tip kampanyalara karşı sizin bakış açınız nedir?

Türkiye'de yaşayan Müslümanların bu konudaki bakış açışısını(29 Ekim'de bayrak asma, 23 Nisan'ı kutlama, M.Kemal'in ölüm tarihinde saygı duruşunda bulunma v.b) nasıl değerlendiriyorsunuz????

Bahsi bayramlar dolayısıyla ele almayacağım ama hükümetin İmralı ile arayı bulma sürecinde bir takım bizi biz yapan değerlerden ödün verme şartı koşulmuş gibime geliyor. Muharrem İnce'nin Abbas Güçlü programında dediği gibi sanki onlar bize cumhuriyeti sil yok et biz de bu terörü durduralım demişler. Elbette cumhuriyet rejiminin savunmuyorum. Yasada değişmez maddeler vardır, ben muhafazakar milliyetçi olarak ne dilim, ne bayrağım ne de T.C lafına zeval gelsin istemem. Türklük'te gelen zaaf diğerlerini sıraya dizecektir. Kürt çözümünde bu denli tavizi hiç hoş karşılamıyorum. Putçuluk değil bence bizi biz yapan değerler iki üç kansızın lafıyla kitabın dışında kalmamalı.

"Türkiye" ismi tartışılmalı. Bu ismi kim verdi, neden verdi. Neden Türkiye? Kürdün lazın çerkezin arnavutun arabın değil de neden sadece türkün memleketi olsun anadolu? Ne mutlu ona ki müslüman olan teba, "ne mutlu Türküm diyene" dayatmasıyla ümmet kimliğinden uzaklaştırıldı.

Ben olayı şu şekilde değerlendiriyorum.

Eskiden Avrupalılar, Osmanlı ile savaştıkları zaman, Türk kelimesini bütün Osmanlı tebasındaki Müslümanlar için söylemişlerdir.

Zaten Osmanlı'da da, ayrım ırksal değil, dinsel bir ayrım vardı.

Ama büyük oranda toprak kayıplarının yaşanması ve Avrupa'daki etnik milliyetçilik akımından etkilenen bazı sözüm ona aydınlar bunu ırklar bir ayrılığa kadar götürdüler.

Arapların bizi arkadan vurduğu tezi, Türkün Türk'ten başka dostu yoktur tezi de buna dayanıyor.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, etnik temelde bir devlet kurma çabaları daha da artmıştır.

Konunun tarihsel alt yapısın az veya çok herkes biliyor.

Benim anlatmak istediğim bu değildir.

Türkiye Cumhuriyeti, Türklerindir veya değildir mantığından ziyade, Müslümanların açık ve seçik bir şekilde küfür yasaları ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti'ni inançsız bir insandan daha iyi savunmalarıdır.

Baktığımız zaman, bu devletin savunulacak hiçbir yanı yoktur.

Ama beni üzen konu, Müslümanların bazı olaylarda kraldan çok kralcı kesilmeleridir.

Tarihlerini unutmalarıdır.

29 Ekim'in, 23 Nisan'ın ya da 19 Mayıs'ın ya da farklı bir sözde milli bayramın çok rahat bir şekilde kutlanması, o günlerde bayrak asılmasını ben bazı şeylerin Müslümanların çok rahat kabullenmelerine içerleniyorum.

Bayrak tabiki bizim bayrağımız, bunu kimse inkar edemez fakat, önemli olan onun içeriğidir.

Bakıyorsunuz adam 5 vakit namaz kılıyor, ama halkın milli ve manevi değerlerine düşman olduğu tescilli bir parti olan Chp'ye oy veriyor.

Soruyorsun neden Chp'ye oy veriyorsun diye, adamın verdiği cevap klasik "Chp gavur partisi mi? Atatürk gavur mu? Bu ülkeyi kim kurtardı" başlıyorlar klasik söylemlere.

Ben bunları geçtim bunlar Chp seçmeni olduğu için, hataları görme şansları çok zordur.

Ama sözüm ona, İslami cemaatler ve partilere oy verenlerin Chp'lilerden daha fazla "laiklik", "Atatürkçülük" "Cumhuriyet", "Avrupa kanunları" "kadınların sosyal statüleri", kısacası bütün küfür kanunlarını savunmalarını ve onun simgesi haline gelen, "Türkiye Cumhuriyeti" ni bu derece savunmalarını manidar buluyor.

Anlatmaya çalıştığım da budur, tabiki ne kadar anlatabilmişimdir, orasını sizin takdirinize bırakıyorum.

Bu konuda ne düşünüyorsun.

İsimlerden çok isimlerin günümüzde ifade ettiği anlamlar hakkında konuşursak daha iyi olur.

Elbette bizim ilk olmamız gereken "müslüman" olmaktır ve aslında öte sıfat ve vasıflar pek de mühim değildir. Sadece bu tartışmanın PKK ile çözüm sürecinde dile getirilmiş olması beni düşündürüyor. Bu adamlar bizden ne istedi ki? Siyasi kısmandayım yani.

"Kraldan çok kralcılık" yapan müslüman, yani resmi ideolojinin biçtiği resmi din anlayışını benimsemiş ve "muhafazakarlığı" bu resmi ideolojinin muhafazasına dönüşmüş olan müslüman komik bir haleti ruhiye içerisinde. Kemalizmin oklarını -hususiyle milliyetçilik ve laikliği- benimseyen ve hatta savunabilen "muhafazakar" gülünç bir durumda değil mi?

Süreçte yaşananlar eleştirilebilir. Bayrak meselesi, apo resimleri eleştirilebilir. Neticede ne bu bayrak sadece Türke ait, ne de cumhuriyetin ürünü. Onun reddinin müsamahaya açık bir tarafı yok. Bebek katilinin posterini taşıma haysiyetsizliği ve şımarıklığı da hakeza öyle...

Ancak mızrak artık çuvala sığmıyor. Dağlara, taşlara, boş duvarlara "ne mutlu türküm diyene" yazan ve bu sapık ideolojinin acımasız uygulamalarını her alanda ortaya koyan çarpık mantık, "türk" kelimesini sopaya çeviren kemalist anlayış aynı oranda suçludur.

Bizse ne şiş yansın ne kebap, ne Osmanlı'dan ve İslami devlet anlayışından kopuyor, ne de resmi ideolojinin bize giydirdiği türkçülüğümüzden ve onun devlet anlayışından ödün veriyoruz.

Bunun bir de liberalizmle yasak aşk yaşayanı var ki ismi bile korkunç tezat: "Liberal-Muhafazakar"

• Like 1

boş işler bunlar. ne kampanyası yahu inci sözlük küfür yobazlarınının sazanlara attığı balık ağıdır..

böyle bir konunun Üstad adına paylaşım yapan bir sitede ele alınması dahi traji komik ve vahimdir!

"Kraldan çok kralcılık" yapan müslüman, yani resmi ideolojinin biçtiği resmi din anlayışını benimsemiş ve "muhafazakarlığı" bu resmi ideolojinin muhafazasına dönüşmüş olan müslüman komik bir haleti ruhiye içerisinde. Kemalizmin oklarını -hususiyle milliyetçilik ve laikliği- benimseyen ve hatta savunabilen "muhafazakar" gülünç bir durumda değil mi?

Süreçte yaşananlar eleştirilebilir. Bayrak meselesi, apo resimleri eleştirilebilir. Neticede ne bu bayrak sadece Türke ait, ne de cumhuriyetin ürünü. Onun reddinin müsamahaya açık bir tarafı yok. Bebek katilinin posterini taşıma haysiyetsizliği ve şımarıklığı da hakeza öyle...

Ancak mızrak artık çuvala sığmıyor. Dağlara, taşlara, boş duvarlara "ne mutlu türküm diyene" yazan ve bu sapık ideolojinin acımasız uygulamalarını her alanda ortaya koyan çarpık mantık, "türk" kelimesini sopaya çeviren kemalist anlayış aynı oranda suçludur.

Bizse ne şiş yansın ne kebap, ne Osmanlı'dan ve İslami devlet anlayışından kopuyor, ne de resmi ideolojinin bize giydirdiği türkçülüğümüzden ve onun devlet anlayışından ödün veriyoruz.

Bunun bir de liberalizmle yasak aşk yaşayanı var ki ismi bile korkunç tezat: "Liberal-Muhafazakar"

Mükemmel yazmışsın, ellerine sağlık

Baktığımız zaman, 2000'lere kadar, Müslüman kesim, hep resmi ideolojinin kendilerini dışladığını ve Müslümanca yaşamamak için ne gerekiyorsa yaptıklarından bahsedelerdi.

Refah Partisi'nin iktidara geldiği zamanlar bakarsanız, belki aldığı oy oranı Akp'den daha düşüktü ama, insanlardaki beklenti sanki "Şeriat" gelecekmiş gibiydi.

Çeşitli nedenlerle bu olmadı, neden olmadı, niye olmadı, kim izin vermedi? Biz "Şeriat" a layık mıyız? Bu konular tek tek tartışılır.

Fakat ben özellikle Müslüman kesimdeki dönüşümü göstermek açısından bu ekstrem örneği verdim.

Aradan fazla değil, 10/15 sene geçiyor, günümüzdeki Müslümanlara bakıyorsunuz, çoğu aynı kişi olmasına rağmen, "Şeriat" beklentisinin hiç olmadığını hatta sistemle sorun yaşayan Müslümanların sistemin tepesine oturduktan sonra birdenbire sistemin savunuculuğunu yapmaya başladıklarını müşahede etmişsinizdir.

Bunu görmek için, çok basit bir şekilde uzaklara gitmenize gerek yok, çevrenize, arkadaşlarınıza, ailenize hatta kendinize de bakarsanız bunu net bir şekilde görürsünüz.

15 sene önceki şevkin, aşkın, vecdin 10/1 i bile yok malesef:(((((

Acaba ne değişti de böyle oldu, bence Müslümanların bunu sorgulaması gerekiyor.

İlginçtir geçmişte, resmi ideolojinin zulümlerine maruz kalmış Müslümanlar buna dikkat çekmeleri gerekirken, baktığınız zaman resmi ideolojinin merkezi olan, en basit bir isim değişikliğini eleştiriyor ve tepkilerini biz beğenmesek de ortaya koyup, kamuoyu oluşturuyorlar.

Ne acı değil mi??

• Like 1

boş işler bunlar. ne kampanyası yahu inci sözlük küfür yobazlarınının sazanlara attığı balık ağıdır..

böyle bir konunun Üstad adına paylaşım yapan bir sitede ele alınması dahi traji komik ve vahimdir!

Dediğin gibi aslında çok boş işler bunlar.

Müslümanların bu işleri çoktan bırakmış olmaları gerekir.

Ama malesef ülkemizdeki suni gündem buna pek müsait olmuyor.

Benim anlatmak istediğim, olayı birkaç kişinin isimlerin başına T.C harflerini koymalarından sonra haberim oldu.

Ondan önce, ne böyle bir sözüm ona protesto olayından haberim vardı, ne de bu şekilde kamuoyu oluşturmak...

Dün bunun ile ilgili bir haber vardı, Türkiye'den 3/5 milyon kişi sözüm ona resmi kurumların başından T.C işaretini kaldırılmasını protesto etmek için, isimlerinin başına T.C harflerini koymuşlar.

Benim Müslüman dediğim, inançlı dediğim çok kişilerden bile, bu protestoya katılanlar vardı.

Eğer senin sosyal paylaşım sitelerinde üyeliğin varsa, senin de dikkatini çekmiştir.

Tamam bunu yapan kişi inci sözlük denilen grup olabilir fakat ben ondan olayın yaptığı yankıya ve Müslümanların konuya verdiği tepkiye bakarım.

Bu olayda malesef Müslümanlar resmi ideolojinin dümen suyuna takılarak, onlara arka çıkmışlardır.

Benim de anlatmak istediğim ama tam olarak anlatamadığım da budur.

Ne sanıyorsunuz T.C kalkınca islam yahud şeriat devleti mi olacağız? Mısır'a ziyaretinde laikliği tavsiye eden, laiklikten korkmayın diyen bir lderimiz var. Kaç dönemdir hükümet başta böyle bir yaptırım şimdiye kadar neden olmadı? Bu söylem biz islam dinine tabi olalım şeriatle anılalım diye değil. Perde arkasında gizli anlaşmalar var, sen ödün ver ben çekileyim mantığı var. Bana öyle geliyor ki sadece T.C ile de kalmayacak.

Ben Anadolu'mda dağda Ne Mutlu Türküm Diyene yazısını okumaktan mesudum, Türk vasfından mesudum. Osmanlı zamanında fetihler sonrası insanlar islama girdiğinde müslüman oldum değil Türk oldum diyorlardı. Bu kimlik böyle birbirini özümsemiştir. Allah bizi islam kimliğimizle yargılayacak o ayrı. Ama düşünsenize Türkiye Cumhuriyeti kalktı ya hu senin devletinin rejimi ne sen ne devletisin? Yok ortada etiket yok. Hem Türkiye demesiyle sadece bu toprak türklere has kılınmamış ki, senin ta ilk Anadolu'ya giriş tarihine bak myle bir güzel yaşanmış ki.. Bunu çizgiden çıkaran kürtler oldu.Daha ilerlemiş hali PKK. Belki de bir düşünürün dediği gibi devletin tek hatası kürtleri asimile etmemesş oldu.

Nevruz kutlamalarında o haller neydi? Ben kesinlikle bu hususta musamahalı düşünmüyorum. Siyasi bir ataktır ve kesinlikle İmralı ile görüşmelerinin neticesi alınan bir karar. Ve halk tepkisinde haklıdır bu halk kendini bildi bileli Türk'tü. Cumhuriyet yeni yetme gayr-ı meşru..Savunmam ona değil umarım anlıyorsunuz.

Ne sanıyorsunuz T.C kalkınca islam yahud şeriat devleti mi olacağız? Mısır'a ziyaretinde laikliği tavsiye eden, laiklikten korkmayın diyen bir lderimiz var. Kaç dönemdir hükümet başta böyle bir yaptırım şimdiye kadar neden olmadı? Bu söylem biz islam dinine tabi olalım şeriatle anılalım diye değil. Perde arkasında gizli anlaşmalar var, sen ödün ver ben çekileyim mantığı var. Bana öyle geliyor ki sadece T.C ile de kalmayacak.

Ben Anadolu'mda dağda Ne Mutlu Türküm Diyene yazısını okumaktan mesudum, Türk vasfından mesudum. Osmanlı zamanında fetihler sonrası insanlar islama girdiğinde müslüman oldum değil Türk oldum diyorlardı. Bu kimlik böyle birbirini özümsemiştir. Allah bizi islam kimliğimizle yargılayacak o ayrı. Ama düşünsenize Türkiye Cumhuriyeti kalktı ya hu senin devletinin rejimi ne sen ne devletisin? Yok ortada etiket yok. Hem Türkiye demesiyle sadece bu toprak türklere has kılınmamış ki, senin ta ilk Anadolu'ya giriş tarihine bak myle bir güzel yaşanmış ki.. Bunu çizgiden çıkaran kürtler oldu.Daha ilerlemiş hali PKK. Belki de bir düşünürün dediği gibi devletin tek hatası kürtleri asimile etmemesş oldu.

Nevruz kutlamalarında o haller neydi? Ben kesinlikle bu hususta musamahalı düşünmüyorum. Siyasi bir ataktır ve kesinlikle İmralı ile görüşmelerinin neticesi alınan bir karar. Ve halk tepkisinde haklıdır bu halk kendini bildi bileli Türk'tü. Cumhuriyet yeni yetme gayr-ı meşru..Savunmam ona değil umarım anlıyorsunuz.

"T.C kalkınca islam yahud şeriat devleti olacağımızı sandığımızı" nededen çıkartabildiniz bilmiyorum ama, helal olsun yani. :)

Ben de kardeşim, dağımda taşımda "Ne Mutlu Türküm Diyene" yazısını okumaktan da, Kemalist rejimin Kürtlere karşı uyguladıkları asimilasyon politikalarından da nefret ediyorum.

Her okuduğumda bu acı acı faşizm kokan cümle bana Anadolu'nun nasıl Osmanlı şuurundan koparıldığını, nasıl Arap düşmanı, Frenk mukallidi edildiğini anımsatıyor. Ben kürt olsam, bana 8 yıl boyunca her sabah bunu söyletene düşman olurdum herhalde.. Hele durun, iki yıla kalmaz Ağrının tepesine yazarlar bunlar, "Ne mutlu Kürdüm diyene!" O zaman kıyamet kopar herhalde.. Memleket elden gidiyor, vay halinize...

Size tavsiye, "Ne mutlu Türküm diyene" demeyenlerin varlığına ve "Ne mutlu Türküm Diyene" demenin mecbur olmadığı bir Türkiyeye alışınız.

"Hem Türkiye demesiyle sadece bu toprak türklere has kılınmamış ki.."

Kim kime has kılıyor, kim kime yaşama hakkı tanıyor? Anadoluyu benim ırkım mı kurtardı ki bir başka ırka yaşama hakkı tanıyayım, yaşadığı ve canı-başıyla uğruna savaştığı toprağına isim vereyim?

Anadolu coğrafyası Türk ırkının değil, Osmanlı tebasının mirasıdır. Ecdaddan Allah razı olsun, küçük enaniyetler, küçük hesaplar peşinde koşmadılar, yediyüz yıl müslümanları birlik altında tuttular. Dikkat ediniz, "Osmanlı" ismi hiçbir etnik gruba ait bir "etiket" değildir. Ecdad kendisine "Büyük Türkistan İmparatorluğu" demeyi bilmiyor muydu?

Osmanlıyı ağzınıza alıyorsanız bir kere gözünüzün önüne haritayı getirin de hangi ırkı türkleştirmiş, hangi toprakları müslümanlaştırmış bir bakın. Ne güzel yahu.. Elhamdülillah Türküz!

Ve hiç kusura bakmayın, işi "çizgiden çıkaran" kürtler değil, kemalist devletin nazilere taş çıkaracak savunduğunuz ırkçı asimile politikaları olmuştur. Dersim katliamı daha taze duruyor. Malkom X Türkiyede yaşasaydı diinden asardınız siz! Allah izan versin, elinize de düşürmesin diyorum.

Bence siz bu rejimi iyice içselleştirmişsiniz.

Doğru dersin, Osmanlı zamanında Türk kelime, Müslüman kelimesiyle eş değerde kullanılıyordu.

Ama sen bırak Osmanlı'yı Türkiye Cumhuriyeti'ne bak, Türk kelimesi belli bir ırkı yüceltmek için mi kullanılıyor yoksa, İslam için, Müslümanlar için mi?

Müslümanlar için kullanıldığını söylersen, ben senden özür dileyeceğim.

Bunları yazdım diye sakın beni, Pkk'lı bölücü ya da Kürtçü ilan etme :learn: :learn:

Benim aslında konuyu açma nedenim, senin söylediklerinden biraz farklıydı.

Ama olsun gene hemen hemen söylediklerinle beni haklı çıkarmış oldun.

Benim de belirtmek istediğim, resmi ideolojinin temel kavramlarını, günümüz Müslümanlarının resmi ideoloji yandaşlarından daha fazla sahiplenmesiydi.

Sağ olasın sen bundan benim için bir örnek oluşturdun.

Bakanlık şöyle bir çalışma yapsa, okullarda her fırsatta çoğumuzun örnek aldığını söylediği Osmanlıca'nın bundan sonra, müfredatta zorunlu ders olarak okutulacağını söylese, bundan en çok sözüm ona Üstad'ın posa milliyetçileri ve türkçüleri tabirindeki tayfa rahatsız olur.

Bir cümlemi alıp mayoz bölünme gibi nasıl fikirler türüyor hayret. Kimse kimseyi fikrinden ötürü infaz edemez. Saygı duymak zorundasınız. İçselleştirmişim ya da adam asarmışım.Hıhı.

Ben müslüman Türk'üm.Bu ne kafa tasçılık ne de ırkını yüceltmedir. Osmanlıca da görürüm okurum, yeri geldi mi şeriatı da en alasından savunurum. Şurada iki cümleden nerdeyse Türkan Saylan'ın varisçisi ilan edileceğim. Fikirlerinizi mübalağa etmeden savunmasını biliniz. Sert, köşeli konuşmak marifet değil. Dersim de olmuştur Mamak da.Evet hatalar oldu yadsımam bunu, Osmanlım benim gayet ideal bir devlet de yürütmüştür. Ve evet islami esas onun için yegane kıstastı. Tebaa ırkıyla değil diniyle ayrı-gayrı tutulurdu.

21. yüzyıl her ne kadar kabul etmesniz de bu devletin rejimi cumhuriyet ve ırkı Türklük'ür.

Osmanoğulları'nın kökeni neydi araştırır mısınız? Bu adamlar nereden nasıl geldiler? Talas savaşı diye bir tarih var.

Meselelere duygusal bakıyorsunuz. Bu halk tepkisinde haklıdır. Koca devletin milyonlarca nufusunun hepsi muhafazakar değil. Daha cumhuriyet eden gitti teraneleri soğumadan adamın elinden kimliğini alıyorsun. Ve bunu İmralı istiyor diye bir pazarlık gereği yapıyorsun. Benim gidip geldiğim nokta PKK ile diyalog sonrası gelinen-alınan bu aşama. Benim gard aldığım mecra belli.

Malcom X asla ne asılacak ne sürülecek adamdır.O dininin savasını verdi. Bugün bu coğrafyada yapılmaya çalışılan başka, etnik kökenimi benim yok etmeye çalışıyorlar. Ben mukeddasatçı Türk'üm. Bunu sizin kafanız ırkçılık olarak algılayacaksa hiç de değiştirme çabası içinde olmayacağım.

Demek birilerinin mücerred fikrine müşahhas bir mümessil teşkil ettim. Tongaya geldim ha.

Saygılar arkadaşım saygılar