Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Çilekeş

Karamanoğlu Mehmet Bey'i Arıyorum

Recommended Posts

Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum

Göreniniz, bileniniz, Duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı:

"Bu günden sonra, divanda, dergâhta,Bârgâhta, mecliste, meydanda

Türkçe'den başka dil konuşulmaya" diye

Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını,

Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri, Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şasırdım merak ettim,

Dolandığımız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,

Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın "demo", sunucunun "spiker",

Gösteri adamının "showmen", Radyo sunucusunun "diskjokey",

Hanım ağanın, "firstlady" olduğuna

Şaşıranınız var mı?

Dükkânın "store", bakkalın "market", torbanın "poşet",

Mağazanın "süper", "hiper", "gross market",

Ucuzluğun, "damping" olduğuna

Kananınız var mı?

İlan tahtasının "billboard", sayı tablosunun "skorboard",

Bilgi alışının "brifing", bildirgenin "deklarasyon",

Merakın, uğrasın "hobby" olduğuna

Güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,

Beldelerin girişinde"welcome" çıkışında "goodbye"

Okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın, "body guard",

Sanat ve meslek pirlerinin "duayen",

İtibarın, saygınlığın,"prestij" olduğunu

Bileniniz var mı?

Sekinin, alanın "platform", merkezin "center",

Büyüğün "mega", küçüğün "mikro", sonun "final",

Özlemin hasretin, "nostalji" olduğunu

Öğreneniniz var mı?

İş hanımızın "plaza", bedestenimizin "galeria",

Sergi yerlerimizi, "center room", "show room",

Büyük şehirlerimizi, "mega kent" diye

Gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın "fast food",

Yemek çeşitlerimizin "menü",

Hesabını, "adisyon" diye

Ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi "dubleks",

Üç katlı komşu evini "tripleks",

Köşklerimizi "villa", eşiğimizi "antre",

Bahçe çiçeklerini "flora" diye

Koklayanınız var mı?

Sevimlinin "sempatik", sevimsizin "antipatik",

Vurguncunun "spekülatör", eşkıyanın "mafya",

Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa, "sponsorluk"

Diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezisini "picnic",

Bilgisayarı "computer", hava yastığını "air bag",

Eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı, "okey" diye

Konuşanınız var mı?

Çarpıcı önemli haberler, "flash haber",

Yaşa, varol sevinçleri, "oley oley",

Yıldızları, "star" diye

Seyredeniniz var mı?

Virvirik dağının tepesindeki köyde,

"Cafe show" levhasının altında,

Acının da acısı

Kahve içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı,

İnancımızı çaldırmayalım derken,

Dilimizin çalındığına, talan edildiğine,

Özün el diline özendiğine,

İçi yananınız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi,

Ata sözlerimizi unuttuk,

Şarkılarımızı, türkülerimizi,

Ninnilerimizi kaybettik,

Türkçe'miz elden gidiyor,

Dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum,

Göreniniz, bileniniz,

Duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı ...

Hayal meyal hatırlayıp da,

Sahip çıkanınız var mı?

-----------------------------------------------------------------

bilindik bir yazı ama paylaşmak istedim..

selam ve dua ile....

Bir karamanlı olarak seni destekliyor ve düşüncelerini paylaşıyorum. Bir milleti birlik yapan temel esaslardan biriside dildir. Karamanda dükkanlara yabancı levha asmak yasaklandı artık bazı istisnalar hariç. bence güzel bir gelişme.(dükkanlara shop v.b. isimlerde verilemiyor Vodafone gibi markalar mecbur kullanılıyor onları ayrı tutuyorum.ben ce bu uygulama bütün yurtta uygulanmalı selamlar

Allah razı olsun kardeşim.İnsanlar artık Türkçe konuşmuyor."Turkche" konuşuyor."Neden böyle konuşuyorsun?" diye sorduğumda "'shekill' oluyor" diyorlar...Türk dil kurumu sağolsun çok çalışıyor ülke için."Otobüse "oturgaçlı götürgeç" ismi takan bir kurum Türkçe'ye ne kadar sahip çıkar?" o ayrı bir tartışma konusu lakin acizane tespitlerim doğrultusunda diyebilirim ki; bunun yaygınlaşmasında en büyük etken 1.Batı özentiliği 2."Shekill"cilik 3.Medya ve iletişim araçlarının buna dur demeyişi aksine teşvik etmesi...Reklam tabelaları artık Türkçe'den çok "Turkche" ya da İngilizce vb.Bu konuda çok dikkat etmek gerekir.İnsanların konuştukları dil uzun vadede düşüncelerine işler...Yani bugün bir İngiliz gibi konuşur fakat bu durum yarın İngiliz gibi düşünmeye gider...İngilizlerin bizim hakkımızda güzel şeyler düşünmediğinden de eminim velhasıl kelam bu işe bir dur demek lazım...Nurcular bile Türkçe için TDK'dan daha fazla çalışıyor.Türkiye'de sistem bozuk...Materyal var fakat o materyale hayat verecek "ruh" yok...Bu mevzuda bizim yapabileceklerimiz nelerdir?Türkçeyi teşvik etmek "Turkche"yi tenkit etmek vb. uzun vadede ise okuyup "adam olup" TDK gibi kurumlarda yer almak gibi işler yapabiliriz :lol: Selametle...

Türkçemiz konusunda Karamanoğlu Mehmet Bey'i aramanızı tavsiye etmem. Zira onu bulduğunuzda suratınıza inecek olanın tokat mı, yoksa tükürük mü olacağını kestiremeyebilirsiniz.

Hamasî sözler gibi gelecek ama; ecdadımızın kanıyla canıyla savaşıp ay-yıldızımızı dalgalandırdığı ülkemizin sokaklarında İngiliz-Amerikan bayrakları dalgalanıyor. Bunlar ses bayrakları. Bütün İngilizce tabelalar benim gözüme İngiliz-Amerikan bayrağı gibi gözüküyor. İçimizdeki Amerikan elçileri olarak bakıyorum ben o insanlara. Çoğu bu ithamı kabul etmez ama Yasin'in dediği gibi "özenti" işte.

Türkçe konusunda ne "oturgaçlı götürgeç" gibi dilde uydurmacılık fikrine, ne de "ok, bye, editleyiverin" gibi dilde batıcılığa destek veriyoruz. Dildeki milliyetçiliğimiz kültür milliyetçiliği olmalıdır. Mesela Arapça, Farsça kökenli diye bir kelimeyi atmayı asla tasvip etmiyoruz. Milletimizin kullana kullana kendi özünde kaynaştırdığı kelimeler Türkçe'dir. Ziya Gökalp'ın ifadeesiyle "Türkçeleşmiş Türkçedir." Dildeki parolamız budur.

Saygılarımla...

Ziya Gökalpin Kürt olduğunu duymuştum, okulda arkadaşlarla uzun uzun konuşmuştuk bunu.. siz ne diyorsunuz buna?

oturgaçlı götürgeç falan filan:) biraz komik geliyor insana.. Türk dil kurumunun bize kazandırıdığı en güzel kelime bilgisayardır..

bir de Türkçe hocamızın ağzından örütbağ diye bir kelime çıktı.. sordu bize, yine uzun uzun konuştuk,tartıştık.. şimdide ben size sorayım :lol: sizce örütbağ hangi kelimenin yerine çıktı ? :)

bilene bir adet geniş kapsamlı Türkçe Sözlük :)

hoşçkln

Bu konular açılınca hep şu olay gelir aklıma:

Bir üniv.öğrencisi.bir çanta kirli çamaşırla köyüne dömüş.Annesine verirken de:

-Anneciğim kusura bakma bir türlü olanak bulup da yıkayamadım.,demiş.

Annesi :

-A oğlum olanak neyim yoktu da bir kalıp sabun da mı yoktu? demiş.

Saygılar

Ziya Gökalpin Kürt olduğunu duymuştum, okulda arkadaşlarla uzun uzun konuşmuştuk bunu.. siz ne diyorsunuz buna?

oturgaçlı götürgeç falan filan:) biraz komik geliyor insana.. Türk dil kurumunun bize kazandırıdığı en güzel kelime bilgisayardır..

bir de Türkçe hocamızın ağzından örütbağ diye bir kelime çıktı.. sordu bize, yine uzun uzun konuştuk,tartıştık.. şimdide ben size sorayım :lol: sizce örütbağ hangi kelimenin yerine çıktı ? :)

bilene bir adet geniş kapsamlı Türkçe Sözlük :)

hoşçkln

Ziya Gökalp'ın Kürt olduğu konusunda haklısınız. Ama o Türk Milliyetçiliğini benimsemiştir, bu fikrin öncülüğünü yapmıştır. Kürt olmuş bunun bir önemi var mı? Ayıp değildir, kusur değildir bence.

Zira insanların milliyetlerini seçme gibi bir hürriyetleri yok. Allah ü Teala "Sizleri birbirinlze tanışısasınız diye ayrı ayrı yarattım" demektedir (tam ifade bu olmayabilir ama meali bu).

Seyyid Ahmet Arvasi Hocamız da Arap'tır, fakat Türk milliyetçiliğini benimsemiştir. Türk-İslam Ülküsü adında 3 ciltlik eser yazmıştır. O kendini Türk kabul etmiştir ve Arap asıllı biri olarak Türklüğe ömrü boyunca hizmet etmiştir. Peki Türk görünen ruhsuzlar ne yapmaktadır? Türklüğü zerre zerre ruhunda bedeninde hissetmeyen kimsenin Türk olduğu sadece kanıyla tescillidir. Ama bizim kanla, kafatasıyla işimiz yok. Bu iş gönül işidir.

Örütbağ meselesine gelince: Dilde ne tasfiyeciliği ne de uydurmacılığı savunuyorum. Yani; ne kültürümüzle yoğurduğumuz kelimeleri sırf Arapça-Farsça köklenli diye atalım, ne de dilimize "öztürkçe" masallarıyla uydurma kelimeler sokalım.

Dil konusunda Mehmet Kaplan'ın "Kültür ve Dil" adlı Dergah Yayınları'ndan çıkan eserini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Onu okuduktan sonra söyleyin, bir kaç kitap daha tavsiye edeyim.

Ü.Y senden bir söz alabilir miyiz bu kitabı okuyacağın hakkında. En azından kitabı alacağını taahhüt et (Dergah Yayınlarıyla herhangi bir menfaat ilişkim yoktur :)

şimdi şöyle bir şey de var. bazen bu konuda tutarsızlıklar görüyorum.. bir arkaşla konuşuyorduk da,ocaklara falan gidip geliyordu. kendisinin Kürtler hakkında olumlu şeyler söylemediğini öncelikle belirtmek isterim .. ben de ona sizin yazdıklarınızı (Zira insanların milliyetlerini seçme gibi bir hürriyetleri yok. Allah ü Teala "Sizleri birbirinlze tanışısasınız diye ayrı ayrı yarattım" demektedir ) vs. anlatana kadar canım çıktı.. aşırıcılığa kaçan bir tavır koyuyordu. diyorum senin bu yaptığın milliyetçilik değil ırkçılık.. hadisleri de ayetleri de döktüm ortaya,yarım yamalak,kendimce.. bilmiyorum ki ne kadar etkili olundu..

Kitabı alıp okuyacağımdan emin olabilirsiniz :lol: ilginize teşekkür ederim

hoşçkln

sizce örütbağ hangi kelimenin yerine çıktı ?

cevap veriyorum : İnternet :lol:

Not : Bunu biraz şaibeli yollardan buldum. O yüzden sözlük kalsın.kargo masrafı falan da cabası :)

şimdi şöyle bir şey de var. bazen bu konuda tutarsızlıklar görüyorum.. bir arkaşla konuşuyorduk da,ocaklara falan gidip geliyordu. kendisinin Kürtler hakkında olumlu şeyler söylemediğini öncelikle belirtmek isterim .. ben de ona sizin yazdıklarınızı (Zira insanların milliyetlerini seçme gibi bir hürriyetleri yok. Allah ü Teala "Sizleri birbirinlze tanışısasınız diye ayrı ayrı yarattım" demektedir ) vs. anlatana kadar canım çıktı.. aşırıcılığa kaçan bir tavır koyuyordu. diyorum senin bu yaptığın milliyetçilik değil ırkçılık.. hadisleri de ayetleri de döktüm ortaya,yarım yamalak,kendimce.. bilmiyorum ki ne kadar etkili olundu..

Kitabı alıp okuyacağımdan emin olabilirsiniz :lol: ilginize teşekkür ederim

hoşçkln

Mevzuyu "ocak"la bağdaştırıp siyasete kaydıktan sonra yöneticilerden uyarı almaktan çekiniyorum. Bu yüzden cevap yazacaklardan ricam bana cevap hakkı doğuracak şekilde cevap yazmamaları. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Mevzuya gelince; Kürtlere karşı olan tutumu ocaklarla bağdaştırmamak lazım. Ben dinî-siyasî her kesimden kimseyle görüşmelerim sonucu anladım ki bütün kesimlerde Kürt düşmanlığı da var dostluğu da. Ocaklarımızdan bahsetmişsin, o konuda da haklısın. Bu konu yeterince zihinlerde yer edinmiş değil. Kürt düşmanı olanlar da var, olmayanlar da. Ama şunu bilmenizi isterim ki genel fikir elbette ki düşmanlık değildir. Bu konuyu tekrar tekrar belirtmeliyim ki siyasete dökmek istemiyorum, bu yüzden burada kesiyorum. Ocağın fikirlerini öğrenmek isteyenler özel iletişim yoluyla ulaşabilirler. Burası n-f-k.com, yönetici arkadaşla görüşmemiz sonucu siyasete kayması tedirginliği konusunda hemfikiriz.

Kitabı alıp okuyacağına inanmak istiyorum. Bu yüzden 1 ay süre veriyorum, bana en azından aldığını ispatlaman gerekecek. Bu cümlenin sonuna mütebessim çehre eklemiyorum, çok ciddiyim.

Neyse yine eklemeden olmuyor... :)

Saygılarımla...

evet anlıyorum.. yine her zamanki gibi biliçli olmanın gereği çıkıyor ortaya... ben siysetle fazla ilgilenmem. biraz okuyor,birilerinden bir şeyler dinliyorsam o da ülkemde olup bitenlerden habersiz kalmamak içindir.

ama bu Kürt sorununu konuştuğumuz vakit,bir süre sonra iş çığırından çıkıyordu. anlattığım gibi.. bu da bede belli bir süre olumsuz tutum sergilememe yol açtı.. takdir edersiniz ki, rahatsız edici şeylerdi.

sizin anlattğınız gibiyse ki öyledir, sorun yok.. değil mi :)

1 ay dediniz.. kaç sayfaydı acaba? 500.. 600 ? :) :) :lol: :)

evet anlıyorum.. yine her zamanki gibi biliçli olmanın gereği çıkıyor ortaya... ben siysetle fazla ilgilenmem. biraz okuyor,birilerinden bir şeyler dinliyorsam o da ülkemde olup bitenlerden habersiz kalmamak içindir.

ama bu Kürt sorununu konuştuğumuz vakit,bir süre sonra iş çığırından çıkıyordu. anlattığım gibi.. bu da bede belli bir süre olumsuz tutum sergilememe yol açtı.. takdir edersiniz ki, rahatsız edici şeylerdi.

sizin anlattğınız gibiyse ki öyledir, sorun yok.. değil mi :)

1 ay dediniz.. kaç sayfaydı acaba? 500.. 600 ? :) :) :lol: :)

Bu ülkedeki sorunun adı Kürt sorunu değil, terör sorunudur. Kendimizi anlatabildiysek ne mutlu.

Kitap 300 sayfadan fazla değil yanlış hatırlamıyorsam. Kaplan Hoca'nın makalelerinden oluşuyor zaten. İlginiz varsa, merak ediyorsanız sıkılmazsınız. Okuduktan sonra haberim olsun.

Saygılarımla...

sorular mı soracaksınız? :lol: bizim tarih hocası vardı kulakları çınlasın.. derste konuyu anlatırken durdu ve şunu sordu "ikinci maltepe nerde" diye.. ya hu hocam ne alaka? neyse cevap verelim Ankara ...

-yanlış cevap..

-nasıl yani hocam?

-hadi cevap verin..

sonra derse devam etti ve tekrar:

-buldunuz mu?

-hayır hocam :)

şaka bir yana.ben de şimdi ciddiyetimi takınayım,tamam haber vereceğim efendim..merak etmeyiniz..

hoşçkln

sorular mı soracaksınız? :lol: bizim tarih hocası vardı kulakları çınlasın.. derste konuyu anlatırken durdu ve şunu sordu "ikinci maltepe nerde" diye.. ya hu hocam ne alaka? neyse cevap verelim Ankara ...

-yanlış cevap..

-nasıl yani hocam?

-hadi cevap verin..

sonra derse devam etti ve tekrar:

-buldunuz mu?

-hayır hocam :)

şaka bir yana.ben de şimdi ciddiyetimi takınayım,tamam haber vereceğim efendim..merak etmeyiniz..

hoşçkln

İstanbul'da iki tane Maltepe yok mu? Belki onu sormuştur...

Sorular sormaktan ziyade fikirlerinizi almayı düşünüyorum, fikirlerinizde gelişmeye dayalı bir değişme olacağından eminim. Hadi hayırlısı... Bu arada madem İstanbul'dasınız, bahsettiğim kitabı Dergah Yayınları'nın kendi satış yerinden alın. Mesela Alkım'da var Kaplan Hoca'nın kitapları ama bütün kitaplar gibi çok pahalı.

Hadi yolunuz açık olsun.

bu mehmet bey osmanlı padişahı aleyhine işler yapıp sonra o yanına geldiğinde yalvara yakara af dileyen ve göğsümde ki şu can çıkmadıkça sana isyan emeyeceğim diyen osmanlı padişahı yanından gittikten sonra daha önce göğsünde sakladığı güvercini salıveren ardındanda sözümü tuttum diyen Karamanoğlu Mehmet bey mi

bilgilendirme için sağol

Bahsettiğiniz kişi Sabetay Sevi'dir ki dönmeliği sonrası Mehmet adını seçmiş olsa da Karamanoğlu filan değildir, has İzmirlidir ve böyle bir lakabı da yoktur. Dolayısıyla aynı isim bile sözkonusu değil :(

Şimdi günümüz karamamlı milletini tamamen ayrı tutarak belirtmek isterimki.. karaman oğlu mehmet bey'e türkçe hakkındaki çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim ve ''bu konu hakkında'' her daim desteklerim zira üstad günümüz gençliğini bütün türkçesi 30-40 kelimeden ibaret diye tanımlıyor.... ama karamanoğlunun bu yaptığı bütün hatalarını örtmez bir tek konuşulan dili koruyarak türk-islam birliğine vurduğu baltalar onun gerçek kişiliğini ortaya koymakla yeter..; ''karamanın koyunu sonra çıkar oyunu'' sözü ceddimiz tarafından yıllarca tecrübe edildikten sonra söylenmiştir ankara savaşında savaş meydanını terk ederek avrupayı titreten yıldırım gibi bir askeri dehayı yenilgi ve akabinde esarete sürükleyen yine karamanoğludur.... şah ismail'in zuhurundan sonra islam sancağını yükseltmek için yedi düvelle savaşan, halifelik apoletli osmanoğluna; iran ve avrupalı hristiyan devletlere ''siz oradan ben buradan osmanoğlu tamam'' sözünü tarih dehşetler içinde kaleme almıştır.... Türkçe bizim dilimiz onu korumak ve geliştirmek elbetteki bizim işimiz ama hürrüyetin ve istikbalin olmadığı yerde dil'in olmadığı kültürün nasıl revize edildiği hepsinde önemlisi dinin ne şartlar altında kalcağı da şüphe götürmez bir gerçektir

Yok hocam o olayın aslı şöyledir, Anadolu Selçukiler zamanında Afganistan ya'ni horasandan gelmişti Türkmenlerin çoğu orda afganlılarla Türklüklerini koruyaraktan karışmışlardı.(Yörüklerin esmerliği burdan gelir) Gelen kimi kabileler Farsça konuşuyorlardı türkçeyi neredeyse unutmuşlardı Mevlananın Hindû guyem demeside burdandır o Afganistan Farsçası konuşuyordu yani Hişndcenin bir kolu çünki Afganistan Türkmeniydi oradakilerde öyle konuşuyordu Karamanoğlu Mehmet Bey bu İkiliği önlemek için Farsçayı yasak etti.Yani sebeb milliyetçilik falan değil ikiliği önlemek.Zaten Anadoluya gelen oguzların cogunlugu Afganlılarla karışarak gelmiştir.Esmer yeşil gözlü bu hangi ırkın özelliği?Hind-Afgan ırkının.Peki bu tipteki kişi kim?Bir yörük.Bu dahi yeter.Zâten biraz resmi ideoloji gözlüğünü çıkararak bakarsak Oğuz Türkleri ya'ni Azerbaycan ve Türkiye Türkleri Harici Türklerin tipik moğol tipine sahip oldunu cekik gözlü hafif sarı tenli oldugunu görürüz.Çünkü aslımız bu.Hala İskelet ve kafatası yapımız moğol yapısında.Doğanm çocuklarda sadece moğollarda gözüken Mongolian Flexi(Mogol lekesi) oluşuyor kimsinde Mongolian Apple(Arkadaki çıkıntı)la doguyorlar.Artık batılı bilim adamları bu mevzuuda ortak, Azerbeycan ve Türkiye Türkleri ya'ni Oğuzlar Hin-Afgan Irkıyla karışmış bir türk boyudur.Başka bir mantıki açıklama olamazdı zaten.