Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
deniz_mavidir

Tasavvuf Sevenler İÇİn

Recommended Posts

TASAVVUF SEVENLER İÇİN EMİNE IŞINSU İYİ BİR SEÇİM BENCE....BİR BEN VARDIR BENDE BENDEN İÇERi ADLI KİTBINDA YAZARIN YUNUS EMRE'Yİ ÖYLE BİR ANLATIŞI VAR Kİ...ANLATILMAZ OKUNUR:)VE O KİTABI OKUDUKTAN HEMEN SONRA YİNE AYNI YAZARIN NİYAZİ MISRİ'Yİ ANLATAN BİR DİĞER KİTABI BUKAĞI'Yİ NACİZANE TAVSİYE EDİYORUM;)

Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri

Emine Işınsu

ÖTÜKEN NEŞRİYAT

Bilenler derler ki, tasavvufu anlamak için derviş olmak lazımdır... Emine Işınsu'nun "Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri"si okuyana, tasavvufu, yaşarmışcasına hissettiren bir eser. Kültürümüzü anlamak için tasavvuf, tasavvufu anlamak için de Yunus'u anlamak gerek. Ancak, tasavvuf, dervişlik, okuyarak veya konuşarak öğrenmeliyiz. Tasavvufu yakından bilmenin tek yolu, onu yaşamaktır. Edebiyatta, bir hayatı ilk elden yaşamaya en yakın şekil, muhakkak ki roman türüdür. Bu yüzdendir ki derin sezgiye dayanan mesajları, büyük duyuşları, büyük aşkları iletmek isteyen yazar, daha çok romanı tercih etmiştir. Bu romanda Emine Işınsu'nun güçlü kalemi, binlerce yıllık sufi kültürüne dayanarak bize bir Yunus Emre anlatıyor. İnsan olarak, derviş olarak, ermiş olarak Yunus'un yolculuğunu adım adım izliyoruz. Yaşamıyoruz... Bu mümkün değil. Ama "yaşamış kadar" oluyoruz

Yazarı: Editör

Selamlar,

Üstad'ın da bu konuyla ilgili eserleri olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Yunus Emre, Batı tefekkürü ve İslam tasavvufu, Nur Harmanı, Tasavvuf bahçeleri gibi farklı eserleri var ilk bakışta akla gelen.

Tasavvuf konusunda bazı fikirlere sahip olduktan sonra, en iyisi, yine eserleri "birinci ağızdan" okumak gibi görünüyor. Fakat belli bir altyapı olmadan böyle bir çalışmaya girilirse hoş olmayan sonuçlar, çeşitli yanlış anlaşılmalar doğabilir. Biraz riskli bir iştir tasavvuf, arif olmayana...

Söz konusu yazarın şu güne kadar hiçbir çalışmasını duymadım. Fakat anlaşıldığı üzere değerli bir çalışma gibi.

Saygı ve selamlarımla