Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

En Son Okuduğunuz Kitaplar?

Recommended Posts

Ali Şeriati'nin İslam Bilim adlı eserini okuyorum.Tavsiye ederim,okumanıza vesile olursam ne mutlu bana :)

ben gectıgımız yaz Serdar Özkanın kayıp gul romanını okumustum.ıskender palanında okunmasını tavsıye ettıgı farklı bır roman. Aslında fıkır kıtapları okumak bızım ıcın daha uygun.ama bazen bu tur faydalı romanlarında okunması taraftarıyım.

Fatih Harbiye, Peyami SAFA

Yalnız şunu söylemek isterim ki Peyami Safa en muhafazakâr romanında bile muhafazakâr olamamıştır. sevemedim bu adamı sevmeyeceğimde...

Çöle İnen Nur / N.F.K.

Üstadın, Efendimizin hayatını çok güzel ele aldığı bir eseridir. Okumayanlara tavsiye ederim...

Hakan Albayrak – Kemalizm Terakkiye Mânidir

Hakan Albayrak, kaleme aldığı bu kitabında, mekân planında kurtarıldıktan sonra Anadolu’nun  mânâ ve maneviyat cephelerinin çorak bırakılmasında  Kemalizm’in tesirlerini tahlil ediyor. Bu kitabının yayımı üzerine hapse giren Albayrak, Atatürk’e karşı işlenen suçlarla ilgili 5816 sayılı kanun üzerinden de bir insanın nasıl putlaştırıldığının sorgulamasını yapıyor. Kitap, sadece ismiyle bile bir hakikatin sözcülüğünü yapıyor. Her ne kadar çok küçük bir hacme sahip olsa da (63 sahifecik) vermek istediği mesajlar ve yaptığı tahliller ile ülkemizin urlaşmış bir yarasına neşter vuran bir kitap. Bu hususiyetine binaen, kallavi kalınlığına rağmen laf-ugüzaflardan mürekkep kitaplar yerine rahatlıkla tavsiye edilebilecek bir kitap.   

• Like 2

Sibel Eraslan Çöl ve Deniz,

Siyer okumayı sevenlere tavsiye ederim, bildiğimiz siyer usulünün dışında bir kitap...

Maarif-Sultan Veled.

Dinî mevzuları tasavvufun penceresinden gösteren ve genel mânâda anlaşılır izâhlar yapan faydalı bir kitap..

Efendim İhsan Oktay Anar'ı çerez mahiyetinde tüm gönüldaşlara tavsiye ederim. En son okuduğum kitapta kendisine ait; Suskunlar. Bu kitabın hemen ardından çoktandır niyetlendiğim ama bir türlü kapağını açamadığım Semerkant kitabına geldi sıra. Lakin bu Ömer'den (Ömer Hayyam) hiç haz alamadım ben. Şiirleriyle zaten tartışılan birisi bu kez kafamı yaşantısıyla da kurcaladı. Gerçi insan yaşadıklarının izdüşümünü elbette eserlerine de yansıtacaktır diyerekten çok da fazla şaşmamam gerektiğini öğütleyebilirsiniz. Ama olmuyor arkadaş, müslümanım deyip, Semerkant'ta Han'ın sarayında beleşten yaşaman yetmiyor bir de sarayın şair cariyelerinden biriyle, kadehli, şaraplı aşk yaşıyorsun. Hakikat buysa, bilesin çok üzdün beni Hayyam.

Ebu bekir subaşı: Halid bin velid'i okuyorum -bu yazarın ilk defa bi kitabını okuyorum- islam büyüklerinin hayatlarını okumayı çok seviyorum.

sezai karakoç - mehmed akif

ismail türkoğlu - sibiryalı meşhur seyyah abdürreşid ibrahim

İyi günler ,

Ben sizlere Üstadimizin : "O ve Ben " kitabini okumanizi tavsiye ederim.

Hayatını, Abdülhakîm Arvasî Hazretlerini «Tanıyıncaya Kadar» ve «Tanıdıktan Sonra» diye iki ana bölüme ayıran Necip Fazıl, Efendisine doğru kendisini cezbeden hâdiseleri de  mânâlandırdığı otobiyografik eseri «O Ve Ben»i 1975de şöyle takdim etmiştir:

«Bu eser, dünyaya gelişimden bugüne kadar en hususî renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl Onu tanıdıktan sonra mânasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan, kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim birbuçuk esere nisbetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden o nura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikini, baş köşeye oturtulması lâzım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim.»

Ahmet Davutoglu- Küresel Bunalım

Herkese tavsiye ederim

menakıb-ı çehar yar-ı güzin isimli eser dört halifenin menkıbeleri kısa kısa sıkıcı hiç değil. müthiş bir kitap ağlayarak okuyacağınız en az on tane menkıbe vardır. tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.

ve imamı birgivi vasiyyetnamesi. beğendiklerimin içinden beğendiklerim bunlardı. şiddetle tavsiye ederim. imam-ı birgivi' nin vasiyyetnamesinin tam metnini büyük ihtimal bulamazsınız ama yinede sadeleştirilmişini okuyun derim. selam.

Dar Kapıdan Geçmek

Senai Demirci

Olabildiğine geniş zannettiğimiz hayat yolculuğunda, alabildiğine zor tercihler ve dar geçitler ile de yüzyüze gelir insan. Eşiğine gelinen bu 'dar kapı'ların ötesinde ise, insanın kendisini bir okyanus kadar derin ve bir martı kadar özgür hissettiği nuranî iklimler vardır. Kitap, aşılabildiğinde bizi aydınlık bir hayata götüren 'dar kapı'ların eşiğinde, sıcacık bir üslûp içerisinde, 'dar kapıdan geçmeye' hazırlıyor hepimizi.

ben en son nazan bekiroğlunun mor mürekep adlı denemesini okudum çok güzel konulara değinmişti özellikle ebru sanatı öyle güzel anlatmış ki çok beğenmiştim tavsiye ederim deneme severlere ve başlangıç yapmak isteyenlere şimdide iffet ya hu ve mmontaignenin denemelerini okuyorum onlarda güzel iffet ya hu biraz bilindik konular ama tekrar amaçlı iyidir ama montaigne biraz zorluyo beni çünkü o dönemin üzerine yazılmış bende odönemi bilmeyince biraz zorlanıyorum

• Like 1

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek

Senai Demirci

Şiirsel yazımı beğenen arkadaşlara tavsiye edebilirim:Hz Yusuf kıssasını zamanımız şartlarındaki yerini anlatan sıkılmadan okuyabileceğiniz güzel bir kitap...

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek

Senai Demirci

Şiirsel yazımı beğenen arkadaşlara tavsiye edebilirim:Hz Yusuf kıssasını zamanımız şartlarındaki yerini anlatan sıkılmadan okuyabileceğiniz güzel bir kitap...

ben 3 lemelere takılmaya başladım. senai demircinin yazdığı kitapla alakalı hiçbir fikrim yok, okumadım lakin "3 Yusuf" tabiri niye?

"3 İsa" aytunç altındalın

"3 Muhammed" mustafa kazankayanın(islamoğlu) , O salavati şerife getirmemiştir ama bizim boynumuza borçtur. Sallallahu aleyhi vesellem

şimdi de senai demirci 3 yusuf diyor.

ben anlamıyorum, üçleme yapmaya ne gerek var özellikle de bir peygamberi anlatırken. İslam tarihinde yüzbinlerce cilt kitap yazılmış ama böyle bir peygamberin hayatını anlatırken böyle vasıflandırmalar kullanılmamıştır...

• Like 1

Mümin Sekman'ın HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR adlı kitabını okuyorum çok iyi bi kişisel gelişim kitabı ve aynı zaman büyük bi motivasyon gücü var diyebilirim...

HERKESE TAVSİYE EDERİM

ben 3 lemelere takılmaya başladım. senai demircinin yazdığı kitapla alakalı hiçbir fikrim yok, okumadım lakin "3 Yusuf" tabiri niye?

"3 İsa" aytunç altındalın

"3 Muhammed" mustafa kazankayanın(islamoğlu) , O salavati şerife getirmemiştir ama bizim boynumuza borçtur. Sallallahu aleyhi vesellem

şimdi de senai demirci 3 yusuf diyor.

ben anlamıyorum, üçleme yapmaya ne gerek var özellikle de bir peygamberi anlatırken. İslam tarihinde yüzbinlerce cilt kitap yazılmış ama böyle bir peygamberin hayatını anlatırken böyle vasıflandırmalar kullanılmamıştır...

Diğer kitaplar (üçlemeler) hakkında pek bilgim yok.Üçlemeye gerek var mı yok mu tartışılır.Senai demircinin Üç Yusuf Üç rüya Üç Gömlek kitabında özellikle neden üçleme olduğu hakkında pek bir bilgi yok ama kitabı baştada dediğim gibi HZ .Yusuf (a.s)hayatının günümüz şartlarına Yusuf ve Züleyhalarına hitaben yazılmış olması...HZ yusuf (a.s) Rüyasını, Gömleğinin yırtılması, Mısıra sultan olması Rabbimizin ona karşı lutfu üzerine kurulmuş nefsimizi yenip sultanlığa ulaşmamızı sağlayan Ayetlerle desteklenmiş bir kitap...Okuduğunuz da ne demek istediğimi anlayacağınızdan eminin...Sizin düşündüğünüzü düşünmedim de değil....