Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

En Son Okuduğunuz Kitaplar?

Recommended Posts

İhtilal Fransız İhtilalini merkezine almış bir eserdir. Sonunda 60 ihtilaline de değinir.

hiç unutmam eserde şu olay geçer.

Fransa'da bir kimyacı var "Lavosier" diye ve adam önemli bir buluşa imza atacak ancak ihtilal olunca onu da zindana atıyorlar. adam diyor ki "yahu bana 1 hafta müsaade edin, çalışmamı tamamlayım, ondan sonra ne yaparsanız yapın"

"olmaz" diyorlar ve adama savunmasını yapacağı güne kadar zindanda işkence ediyorlar, uyutmuyorlar, savunmasını hazırlamasına engel oluyorlar ve neticede "Lavosier" de başını giyotine teslim ediyor.

Bu Avrupa'nın tarihi şimdi olduğu gibi geçmişte de zulümlerle doludur.

Bir Hristiyan ölür dünya ayağa kalkar kamera kayıtları, soruşturmalar neticede katili bulurlar, yüzbinlerce Müslüman katledilir katili de bellidir ancak kılları bile kıpırdamaz!

yazıklar olsun sizin insanlığınıza!

(nerden nereye geldik)

İslami Yenilenme Makaleler 4- Fazlurrahman

İtiraf ediyorum ilk ciltlerini okumadım. Eser için, bildiğiniz reformist bakış, ilginç, tuhaf, değişik ve aynı zamanda enteresan buldum. Klasiğin, geleneğin dışına çıkmak isteyen için mümkün, okunulabilir.

Fazlurrahman mı???

"Kuran'daki kanunlar, şer'i emirler; o sırada mevcut olan toplumu, başvurulacak bir örnek olarak kısmen kabul etmek zorunda kalmıştır. Bu açıkça demektir ki, Kuran'daki emir ve yasaklar ebedi değildir."

(Fazlurrahman/İslam,(çev.Mehmet Dağ, Mehmet Aydın), 1992, shf 54)

"Hak Dini Batıl Yorumlarına Cevaplar" adlı değerli eserden alıntıdır.

Fazlurrahman "din tahripçisi" olma hüviyetine haiz bir şahıs olduğundan ötürü tavsiye edilmesi "bence" uygun düşmemektedir.

Arkadaşlar!

En son hangi kitabı okudunuz ya da şu an hangi kitabı okuyorsunuz. bizlere de tavsiye

edermisiniz.

Mesela ben Muhammet Bozdağ'ın Düşün ve Başar isimli kitabını okudum tavsiye ederim

Evet arkadaşlaaaaaaaaaar cevaplarınızı bekliyoruuuuuuuuuuum smile.gif

Kardeşim Şu anda elimde Platon 'un DEVLET kitabı var.Ancak siyasi işlere ilgiliysen güzelce okursun fikir hayatın değişir ancak ilgi alanların başkaysa onlarıda söz-yle

budala dostoyevski

ŞU anda ölünün arkasından konuşmuş oluyorsun ve sana hakkını helal etmez ise cezası çok büyük günahı var seven seviyor ve eserlerini yaşatıyor bizim için Üstad neyse avrupalılar içinde üstad odur...

Fazlurrahman mı???

"Kuran'daki kanunlar, şer'i emirler; o sırada mevcut olan toplumu, başvurulacak bir örnek olarak kısmen kabul etmek zorunda kalmıştır. Bu açıkça demektir ki, Kuran'daki emir ve yasaklar ebedi değildir."

(Fazlurrahman/İslam,(çev.Mehmet Dağ, Mehmet Aydın), 1992, shf 54)

"Hak Dini Batıl Yorumlarına Cevaplar" adlı değerli eserden alıntıdır.

Fazlurrahman "din tahripçisi" olma hüviyetine haiz bir şahıs olduğundan ötürü tavsiye edilmesi "bence" uygun düşmemektedir.

evvela şunu demeliyim inanmak ile bilmek farklı kavramlardir.kişi her bildigine iman etmiş olmaz.ki kitabı okuyup bilen imandan binmiş olmaz.bilgi bilgidir birikimi az olana cahillik zarar verir bilgi değil. Yani okuduğunun tahlilini yapamayan okumasin.okuduğunu anlayan yaştayız. İktibas ettiğiniz kısma gelince katilmiyorum bu ifadeye yalnız şunu sormak isterim bakara 189 evlere kapılarından girin ve allahtan korkun ki kurtulusa eresiniz. Şimdi bu yüzyılda evine kapı haricinde giren var mi ne bileyim bacadan falan. Bu ayetin indiği toplumda bir adet üzere emir olarak indiğini ve o yanlıştan dönülmesi gerektiği minvalde anlamak lazim gelmez mi ne. Ha ben bu ayete iman eder ve kurandan bir cüz sayarım ama bu emir olarak alma degildir . Konusur tartışırız.ayrıca efendimizin uyarı ve ikaz aldığı beş husus vardır.bilahare konusalim. Hani zelle dediğimiz. Peşinen soyleyeyim hala ehli sünnetim

Nefsin Terbiyesi / Muhâsibi

Muhteviyat: Kim kötülüğü terk ederse iyilik yapmış olur. Ama iyilik yapan herkes iyilerden değildir.Nefs nasıl bilinir, nefsle nasıl sözleşilir? Bu yırtıcı hayvan nasıl ehlileştirilir? Gurur nasıl tedavi edilir? Nefs, korku hikmetiyle nasıl dizginlenir, bizi köleleştirmesi nasıl engellenir? Kalp nefse niçin yabancılaşır? Şeytan hangi kalplere çullanır? Ona en ağır gelen şey nedir?

Hızır Aleyhisselam / Niyazi-i Mısri

Muhteviyat: Allah-u Teala'nın seçtiği gayb erleri ve Hızır (a.s)'ın her devirde seçtiği yardımcıları genelde bir kenarda duran, ümmi zatlardır. Bunu herkes kendine baz alarak ümmi meşayihi ve kenarda duran fukarayı hor görmesin. Kim bilir belki ilm-i ledün onlardadır. Basireti olana bu kadar söz kifayet eder. Hakk'ın yüzünü görmek isteyenler her yüzü Hakk bilsinler. Hızır (a.s)'ı bulmak isteyenler her gördüğünü Hızır bilsinler.

İster Peygamber, ister kitap sahibi Nebi, isterse de Musa (a.s.) gibi Firavun'u helak etmiş Tevrat sahibi Peygamber olsun, bu kadar rütbe ve makamdan inip Hızır (a.s) gibi ümmi bir kimseye talebe olması, Musa (a.s)'ın teslimiyetidir. Bu büyük bir iştir ve büyük bir marifettir.

İnceleme; Niyaz-i Mısrinin kaleminden, kelamından adeta incilerle bezenmiş, akıcılığı ile göz dolduran ve tabir yerindeyse gönül doyuran hikmet dolu edebi bir kitap. Eserde Hızır Aleyhisselamın zahiri ve batîni yönlerinden bahsedilmiş. Onu ölümsüz kılan ne idi? Kuran'da Kehf süresinde bahsi geçen kıssada Musa Aleyhisselam ile birlikte çıktıkları yolculukta başlarına neler geldi? Peygamberlere ve Allah'ın veli dostlarına tavsiyeleri ne idi? Bu gibi soruların ve daha fazlasının cevabını bulabileceğiniz güzide bir eser. Şiddetle tavsiye olunur. :)

Kuran 'da Hz.peygambere sorulan onüç soru / Kadir Canatan

adem özköse/ ümmet coğrafyası...... Akıcı, ve kısa röpörtaj eşliğinde tespitler.... tavsiye ederim

Şeyhülisam Mustafa Sabri efendi - Hilafetin ilgasının arka planı .

Saatleri Ayarlama Enstitüsü / Ahmet Hamdi Tanpınar

tavsiye etmem, zaman kaybı

Umrandan Uygarlığa / Cemil Meriç

349 sayfalık kitabın 280. sayfasında kitabı okumayı bıraktım. Kitabın ilk 150-160 sayfası gayet güzel ancak sonrasında eser tamamen felsefi bir hüviyet kazanıyor ve sıkıcılaşıyor. felsefeyi seven ya da bu konuda çalışanlar için caziptir ancak beni çok sıktı.

Gül Yetiştiren Adam- Rasim Özdenören..

Geçmişinden kopan ve Batı'nın elbisesini üzerinde taşımayı beceremeyen insanların çaresiz kabullenişlerini, insanın kendisiyle çatışmasını anlatan hacimce küçük hoş bir eser. Tavsiyemdir..

Bir de Üzgün Kediler Gazeli-Haydar Ergülen.. Çerez niyetine okuyabilirsiniz. Ama şiirlerden Çile'de olduğu gibi manevi bir katkı beklememenizi öneririm. :)

Nuri Pakdil'in Bağlanma, Klas Duruş ve Batı Notları.. Hem de bizzat kendisinden imzalı. Üstad'dan beslenmis adamlar bir başkalar. Sukurler olsun dünya gözüyle gördüm.

Bu kitaplar var ya su gibi aziz, hayatim yemin ediyorum bu insanlarla anlam ve eylem kazanıyor. Yoksa bu ince istirabin reçetesini yazan adamlar olmasaydı bilemiyorum ne yapardım. Cahit Zarifoğlu gibi "beni bu dertten kurtar!" diye çalacağımiz üStad kapısı da yok. Böyle şahsiyete öyle ihtiyacım var ki..

• Like 2

Seyyid Hüseyin Nasr // Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi

Nasr'ın düşünceleri kalitelidir tavsiye ederim.