Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Cile54

Evliya Yok Mu?

Recommended Posts

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerine, bu zamanda evliya yok mu diye sorulduğunda buyurdu ki:

(Bu zamanda, beş vakit namazını kılan, haramlardan sakınan umumi evliya sınıfına dahil olur. Bir de hususi evliyalık vardır. Bu, tasavvuf yolunda ilerleyenlere Rabbimizin ihsan ettiği derecelerdir. İşte, bu zamanda böyle evliya yok gibidir.)

Peki arkadaşlar, artık evliya yok mudur diye sorarsanız;

Dünyada elbette evliya bulunur. Din kitaplarında birler, üçler yediler, kırklar, beş yüzler gibi adlandırılan evliya vardır. Üç hadis-i şerif meali şöyledir:

(Ebdal kırk kişidir. Bunların bereketi ile düşmana galip gelirsiniz ve belâdan kurtulursunuz.) [İbni Asakir]

(Her asırda iyiler bulunur. Bunlar beş yüz kişi olup kırkı ebdaldir. Her ülkede bulunur.) [Ebu Nuaym]

(Yeryüzünde her zaman [ebdallerden] kırk kişi bulunur. Her biri İbrahim aleyhisselam gibi bereketlidir. Bunların bereketi ile yağmur yağar. Biri ölünce, Allahü teâlâ, onun yerine başkasını getirir.) [Taberani]

Bu evliya zatları herkesin tanıması elbette zordur. Zaten ben evliyayım diyen veli değildir. Evliya, kendini gizler. Bunun için evliyayı tanımak zordur. Bugün açıkça ben evliyayım diyen sahtekârlar çoktur. Hatta çok kimse, (Bizim hocamız hatemül evliyadır, son velidir. Artık başka veli gelmez) diyorlar. Bunlarınki de yanlıştır.

Eshâb-ı kiram ve Tâbiini izam zamanlarında, Evliya çoktu. Herkes bunları ziyaret ederek bereketlenir, dualarını alırlardı. Ahir zaman yaklaştıkça, küfür alametleri, bidatler çoğaldı. Ulema ve evliya azaldı.

Allah bu yüce şahsiyetlerin şeffatlerine ve himmetlerine erişen kullarından olmayı nasip etsin.AMİN... :)

Yaşayan evliya var! Emin olabilirsiniz..!

Elhamdulillah Var tabi.( Mevla onun acili ve acili şifalarını versin inşallah.Ömrünü hayırlısıyla uzun etsin inşallah)

Evet sırrımı açıklıyorum :(

Gavsı sani seyyid abdulbaki hazretleri zamanımız gönül sultanlarından birisidir. O adıyaman menzilde tek kelime etmediği halde her yıl milyonlar tarafından ziyaret edilmekte. Allah mübarekleri başımızdan eksik etmesin....

• Like 1

evet.. gavs ı sani seyyid abdulbaki bin abdulhakim el hüseyni soy ismiyle erol hazretleri menzil otağında binlerce müridine yol gösterici bir ışık olarak allah ın izniyle bulunmakta. allah bizi ondan ve onun rızasını bizden ayırmasın

• Like 1

Mahmud Esad Coşan merhum kendisinden sonra vazifeli olarak mahdumu Nurettin Coşan Beyefendiyi bıraktı. Benim görebildiğim kadarıyla pek çok kişide soru işaretleri oluştu; acaba ilmi yeterli miydi diye.

Nurettin Coşan ilk genel konuşmasında lider olarak görevlendirildiğini ve kendisinin de lider olduğunu belirtti. Kendi döneminde de Kur'anın anlamıyla buluşma seferberliği başlattı. Allah razı olsun, şu an İskenderpaşa cemaatinde o kadar bereketli bir meal okuma çalışması sürüyor ki...

Bizim medeniyetimizde tonla ayrıntıyı ezberde tutmak değildir bilmek, yapabilmektir... Nurettin Coşan da (Allah ondan razı olsun) çok dinamik bir lider görüntüsü çizmektedir... Kendisinin Allah dostlarından olduğu hakkında hüsn-ü zannım var.

Mahmud Esad Coşan merhum kendisinden sonra vazifeli olarak mahdumu Nurettin Coşan Beyefendiyi bıraktı. Benim görebildiğim kadarıyla pek çok kişide soru işaretleri oluştu; acaba ilmi yeterli miydi diye.

Nurettin Coşan ilk genel konuşmasında lider olarak görevlendirildiğini ve kendisinin de lider olduğunu belirtti. Kendi döneminde de Kur'anın anlamıyla buluşma seferberliği başlattı. Allah razı olsun, şu an İskenderpaşa cemaatinde o kadar bereketli bir meal okuma çalışması sürüyor ki...

Bizim medeniyetimizde tonla ayrıntıyı ezberde tutmak değildir bilmek, yapabilmektir... Nurettin Coşan da (Allah ondan razı olsun) çok dinamik bir lider görüntüsü çizmektedir... Kendisinin Allah dostlarından olduğu hakkında hüsn-ü zannım var.

Birader,Nurettin Coşan Beyefendi İlmi bilgisiyle ziyade bir insandır lakin Evliya değildir.Alim kişidir.Allah c.c ondan razı olsun.

Allah c.c başımızdan eksik etmesin,Efendi Hazretleri Fatih'i yaşanılabilir yapıyorlar.

Sofi kardeşlerimize de selamlar...Bir kolumuz dahi onların tekkede.

Selametle...

Allah c.c başımızdan eksik etmesin,Efendi Hazretleri Fatih'i yaşanılabilir yapıyorlar.

Ben de "bir veli var ki ondan kimse bahsetmemiş" diyecektim ki bahsetmişsiniz.

Allah Efendi Hazretleri'ne sağlık ve uzun ömür nasip eylesin.

Zira O'ndan ve yetiştirdiği alimlerden öğrenecek çok şeyimiz var.

Zira O'nun ahlakı, Efendimiz'in (s.a.v.) ahlakıdır.

Selam ve dua ile.

Ben de "bir veli var ki ondan kimse bahsetmemiş" diyecektim ki bahsetmişsiniz.

Allah Efendi Hazretleri'ne sağlık ve uzun ömür nasip eylesin.

Zira O'ndan ve yetiştirdiği alimlerden öğrenecek çok şeyimiz var.

Zira O'nun ahlakı, Efendimiz'in (s.a.v.) ahlakıdır.

Selam ve dua ile.

amin amin amin. tereddütsüz tasdikliyorum arkadaşım düşüncenzi. son bir duam ^^mevla ona ihvan etsin inşallah bizleri^^

amin , Allah mubarekleri basimizdan eksik etmesin, zira onlarsiz bir hayat düşünemiyorum....

Birader,Nurettin Coşan Beyefendi İlmi bilgisiyle ziyade bir insandır lakin Evliya değildir.Alim kişidir.Allah c.c ondan razı olsun.

Sofi kardeşlerimize de selamlar...Bir kolumuz dahi onların tekkede.

Selametle...

valla hocam evliyalıkla ilgili üç kıstas biliyorum :

-emirleri yerine getirici bir aksiyon

-yasaklardan uzak durucu bir büyük sabır

-ve güzel ahlak

bunların dışında öyle uçmalar kaçmalar, zamanı durduran hareketler beni ilgilendirmiyor :D

valla hocam evliyalıkla ilgili üç kıstas biliyorum :

-emirleri yerine getirici bir aksiyon

-yasaklardan uzak durucu bir büyük sabır

-ve güzel ahlak

bunların dışında öyle uçmalar kaçmalar, zamanı durduran hareketler beni ilgilendirmiyor :D

Peygamberimiz(S.A.V) güzel ahlakı tamalamak için gönderildiğini söyledi.

Hayy ibn-i Yakzan kardeşim, Peygamberimizin mucizelerine ne dersin? Onlar seni ilgilendirir herhalde... Şah-ı Nakşibend Hz.leri, gösterdiği bir keramet vesilesiyle şaşıran müridine, 'Bunlar tarikatın oyunlarıdır; gaye değil... Gaye Allah...' demiştir. Keramet ise gecenin bir vaktinde güneşin semaya mıhlanmasıdır.

Ah kardeşim, deve toplu iğneden geçer mi? Bence geçer!

Evet, uçmalar, kaçmalar(!) ve zamanı donduran hareketler bizi ilgilendirir ama, biliriz ki gaye bu değildir. Bu alemde anlamak yoktur, anlar gibi olmak vardır.

• Like 1

Ne güzel bir konu açmışsınız, Rabbim bizlere veli kullarını bulmayı onların rehberliğini nasip etsin..

Efendimiz hiç bir muzicesi olmayan, kulağı ve ve burnu kesik siyahi bir köle olsaydı yine ona bağlı olacaktık...

Benim takıldığım nokta, müslümanların tavırları ağabey. Her şeyi efsaneleştirme gayreti, böyle olunca gerçek hayatta bir arpa boyu yol alıyoruz tabi.

Efendimizin önder belirleme ölçütleri ortada, daha başka bir şey aramaya luzum yok.

Hayy ibn-i Yakzan kardeşim, Peygamberimizin mucizelerine ne dersin? Onlar seni ilgilendirir herhalde... Şah-ı Nakşibend Hz.leri, gösterdiği bir keramet vesilesiyle şaşıran müridine, 'Bunlar tarikatın oyunlarıdır; gaye değil... Gaye Allah...' demiştir. Keramet ise gecenin bir vaktinde güneşin semaya mıhlanmasıdır.

Evet, uçmalar, kaçmalar(!) ve zamanı donduran hareketler bizi ilgilendirir ama, biliriz ki gaye bu değildir. Bu alemde anlamak yoktur, anlar gibi olmak vardır.

Efendimiz hiç bir muzicesi olmayan, kulağı ve ve burnu kesik siyahi bir köle olsaydı yine ona bağlı olacaktık...

Benim takıldığım nokta, müslümanların tavırları ağabey. Her şeyi efsaneleştirme gayreti, böyle olunca gerçek hayatta bir arpa boyu yol alıyoruz tabi.

Efendimizin önder belirleme ölçütleri ortada, daha başka bir şey aramaya luzum yok.

Endişeni anlıyorum. Peygamberimiz denize çöl diyorsa, o çöl olur. Boğulsam da, oranın deniz olduğuna kimse inandıramaz beni. Evliya diye bildiğimiz bazı kişilerin bazı hilelerini keramet diye sunmaları onları zaten ele verir. Kerametiyle üstünlük taslayan bir şahısta, Üstad'ın bir yerde belirttiği gibi, bilmem ne zamanında kadınların mahrem hallerini ortalığa saçmaları gibi bir nasipsizliğe düşüyor. Ayrıca, bir mürşide rabıta ile onu efsaneleştirmeyi birbirine karıştırmamak lazım, değil mi kardeşim? Rabıta hak... Ama bu efsaneleştirme olmaz.

Bir saniyede yılları yaşarsın da haberin olmaz, kardeşim.

Yani en azından bendeki bu aklı fikir varken, aşıkların haline sır ermez. Yunus Emre de böyle diyorsa, e beni, seni bir düşün?

Onların uçmalarını, zamanı dondurmalarını... küçümsememek lazım. Ha, kerametiyle üstünlük taslayanları diyorsan, eyvallah...

Şey Nazım Kıbrısi hakkında bilgisi olanlar düşüncelerini aktarırlarsa çok sevinirim.

Saygılar...

Üstadım, elbette uçmalar kaçmalar zamanı donduran hareketler bizi ilgilendirir, lakin bazı kardeşlerimiz bunu abartıp tasavvufu sadece uçmak kaçmak sanıyorlar :D üzülüyoruz tabii buna. Allah yolumuzun sadâkate dayanan, muhabbeti bol ve bizlerinde ilim öğrenmek için kapılarında esik süpürücü olduğunu unutturmasın. Selam ve dualar...

'''Benim takıldığım nokta, müslümanların tavırları ağabey. Her şeyi efsaneleştirme gayreti, böyle olunca gerçek hayatta bir arpa boyu yol alıyoruz tabi.'''

Ehh bunu da zamanla aşacağız inşaallah.

Şey Nazım Kıbrısi hakkında bilgisi olanlar düşüncelerini aktarırlarsa çok sevinirim.

Saygılar...

ya geçen gün bi arkadaşımda soruyodu bunu bi ortamda arkadaşlarla... amcası rüyasında görmüş heralde bu kişiyi . yanına çağırıyormuşmu heralde amcayı. yada amca illa gidicem diyomuş öle bişeyler vardı :D

şu siteye bakabilir misiniz? çok farklı geldi bana, Muhiddini arabi hakkında çok eleştiri yapmış

http://www.tasavvufason.com/?mod=content&act=listnew

Ben baktım hifa gönüldaş.

Tek kelime ile SAPIK bir site.

Ehl-i Sünnet'e taban tabana zıt Selefi eşşeklerinin ve Teymiyye hokkabazlarının sitesi.

Büyük Doğu ruhuna ve İslam Batınına zıt!

Selametle...