Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
borealatis

Düşündürücü Sözler

Recommended Posts

Ne şirinde vefa var,ne leyladır sana yar. Hep Allah güzel vekil, hep ALLAH insana yar...

NFK

• Like 1

" Sevgilinin gözünden akan bir damla;bir erkek için ya bir hazinedir,ya da hazineyle tartılır.. Çaresizlik yollarınızı bağladıysa;o damlayı görseniz de iç acıtır,görmezden gelseniz de.." | iskender pala /

• Like 1

Yaptığınızı, bir başka budalanın, bunları sizden beklediğini düşündüğünüz için yapıyorsanız, onun sizden bunları beklemesi de, sizin onun bunları beklediğini umduğunuzu sandığından ileri geliyorsa, herkes istemediği bir şeyi yapıyor demektir. O zaman ortaya budalaca bir durum çıkar.

Çıplak bedenler bizi şaşırtmıyor artık, çıplak beyinlerdir varlığına dayanamadığımız.

Bernard Shaw

Ben ben değilim, ben dediğim sensin hep.

Cânım dediğim, ten dediğim sensin hep.

• Like 1

....

Bugünün delikanlısı, tarihine, ananesine, aile terbiyesine, Müslüman anne sütüne, tek kelimeyle îslâma bağlı bir zümre müstesna, devrim mümessili olarak hastanelik bir örnektir.
Söyle:
Hazmî cihazı bir davul, onun altında tenasülî cihazı bir tokmak, hepsinin üstünde de dimaği cihazı, nohut tanesi büyüklüğünde, dumura uğramış bir uzviyet.
O davul ve altındaki tokmak bir iplikle bu nohut tanesine bağlıdır ; ve onları taşıyan, nohut tanesi değil, asıl nohut tanesini ardından sürükleyen, o davulla o tokmaktır.

....

Devrimciler, memleketi yükselttikleri «çağdaş uygarlık» seviyesinden ötürü, tokmaklarını davullarına vurarak böbürlenebilirler. NFK

Evet, Oruç da susar, oruç ta acıkır. Orucun susadığı ve ab-ı hayat gibi kanamadığı su, " Kur'an sesi ", acıktığı " namaz ", örtündüğü " merhamet ", kuşandığı giyindiği, Allah'ın adının yükseltilmesi yani " cihat "tır.

Sezai Karakoç

Ben ki her akşam yatağımda onu düşünüyorum, onu sevdiğim müddetçe yatağımı da seveceğim. Orhan Veli Kanık

"Cânıma cânânı kimden umayım

Derdime dermânı kimden umayım

Lutf ile ihsânı kimden umayım

Sen yarattın yine sen yardım eyle,,

Problem ''gen''lerde değil, ''ben''lerdedir.

Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak gerekiyor. Aliya İzzetbegoviç

Kur'an'ı her zaman açıp okuyabileceğiniz bir yerde bulundurun...ta ki büyükler okuyup ders alsınlar, küçükler de öğrensinler...

İzdiraptan kaçınılamaz, ama fikirlerle tamamlanabilir. Yaşayan her şey acı çeker. Fakat sadece insanlar ızdıraba fikir giydirirler. Fark budur.

Aliya~Ozgurluge Kaçışım

• Like 2

Kadın, 'özgürlük' adı altında yedek bir erkek türüne dönüştürülerek yozlaştırılmamalıdır.

Sezai Karakoç

Mükemmelll.. Kimler, nasıl yozlaştırır? Yedek bir erkek türü de ne vurgun bir ifade..

Kadına istenen özgürlüğün en temel amaçlarından biri de ona daha rahat ulaşmaktır.

• Like 1

"... çünkü Allah, yerlerin ve göklerin nurudur ve O'nun dışında ne varsa, gölgedir... Yokluk ise, bütün gölgelerin üstü..."
S. Mirzabeyoğlu - Berzah, Sayfa:25,

• Like 2

Ne şirinde vefa var,ne leyladır sana yar. Hep Allah güzel vekil, hep ALLAH insana yar...

NFK

Bu şiir büyük ihtimalle Üstad'a ait değil. İnternette oldukça çok paylaşılıyor halbuki. Netleştikten sonra Üstad'a Ait Olmayan Sözler listemize eklenecektir.

Yaz ne yazarsan yaz başlığı vardı zamanında, aradım bulamadım. Buraya düştüm.

Kısa konuşcam. Zaman demek istiyorum, tüm bataklıkları izhâr etme özelligine sahiptir. İnanmış gibi görünmeye mecbur bırakıldıklarımızı artık midede keskin bir istifra etkisiyle üzerimizden attığımız vakitler getirir.

Tesekkurler bu kadar.

Ben her zaman, kötülüğün çağrılarla ve birtakım kararlarla durdurulamayacağını, bunun ancak kuvvet ile mümkün olacağını söylemişimdir.

Aliya İzzetbegoviç

Aşk dudaktan çıkan bir kelime değil, gözlerden akan yaştır. Maksat bir sevgili uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek bir sevgili bulmaktır.