Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
genç şair

Makale Şiir Ve Deneme Yazıları

Recommended Posts

selamun aleykum

Üniversitede bir kulubümüz var.Edebi ve güncel formatta bir dergi çıkarmayı planlıyoruz. Şiir deneme ve makale yazarak bize destek olmak isteyen arkadaşlar bana ulaşırlarsa çok memnun olurum.Şimdiden çok teşekkür ederim. Vesselam..

Aziz kardeşim , ben edebi değeri olur mu bilmem ama aşıklama bişeler yaza bilirim. İsterseniz , beğenirseniz yayımlaya bilirsiniz.
Burada önemli olan mevzudur. Yani mahna bulmak lazım.
Bir bakalım ervahta neler var...
somuncu babalar vardır ervahta. Hocalar bazen bakarlar somuncu babanın ellerine, elinde ya sopa görünür ya ekmek. Sopa göründüğünde kendini hırpalama derler. Ya da "na şu ekmek çarpsin ki biz zalimden özür dilemezük." elinde ekmek var dene bilir. bizi fakirlikle korkutuyorlar. Halbuki avrupanın medeniyetinin ışıklı dünyasını, fırıltısını , pırıltısını ; Anadoluda pişirilen bir yufka ekmeğe değişmezük. Geçen putini gördüm rüyamda. Üniversitede ben 4. sınıf öğrencisiyim Çömezler var onlarla aynı derse giriyoruz. Putin de hocaymış... Ben çocuklara böyle yapın şöyle edin diye bişeler diyorum. Sıraları düzeltirken Putin çıktı geldi . Herkes oturuyor ben ayakta sıraları düzeltiyorum. Geldi bana bağırmaya başladı ,dövecekti. Bir korktum o çömezlerin içinde bir ağlamaya başladım "aman vurma" diyerek . Karizma yerlerde resmen... Yalvarıyorum vurmayın diye... Utanç verici bir durumdu. Rüyanın tersi çıkar derler. Bilemiyorum nasıl bir rüya anlamadım.
Normalde kendimi çeçen ruhlu bilirdim... Onun için aziz kardeşlerim Allah bizi rızası üzere sabit kılsın.

Aziz kardeşlerim biraz düşündüm karizmayı nasıl düzeltiriz diye...
Şimdi benim yüreğimi bir hoca korkusu kaplamış. Hocadan korkarız biz Putin de olsa hoca ise korkarız boynumuz kıldan ince olur , başımızı koltuğumuza alırız hemen. Allah rahmet eylesin ilkokul öğretmenim beni hep döverdi Nur içinde yatsın. Okuma yarışması yapardı , en sonuncuyu dövmez beni döverdi . "Öyle babanın oğlu böyle olamaz" der girişirdi. Bir seferinde uçan tekme attı eve geldim anneme dedim "bu hoca iyicene azıttı tekme atmaya başladı" diye. Bir kızın dişini kırmıştım o zaman çok fena dövmüştü. Ebrunun dişini kırmıştım taşla. Şahsen itiraf etmeliyim ki Putin eğer hocaysa ben özür dilerim. Çünkü başıma geleceği iyi bilirim....
Allah hocadan tarafadır. Ne edersen et hocadan çok sesini çıkartamazsın. Dayımın bir şiiri vardı ilk ezberlediğim şiir;

Şu küçük nasuha öğren demişler
İlim çinde ise git al demişler
Uyup da emre sordum tarihe
Hoca eli öpen Hakan görmüşler.
Aşık Nasuhi

Çok hoş bir şiirdir...
Bazı cümleleri kalmış aklımda;

Teslimim öğretmenim daha küçükten ben sana
Ne ektiysen o bitti şu küçücük dimağa
Et toptağın kemik dağın dense de
Dağ gibi pençelerin var üstümüzde

Bir şiir: