Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

arkadaşlar sizler ideolocya örgüsü bölümünde üye misiniz? üye olmak daha avantajlı olur mu bizler için (tanışma, ve bir ulvi konu üzerinde daha iyi yoğunlaşmak için)

s.a.

Hayır ben üye değilim ve bu bölüm hakkında da hiç bir bilgiye sahip değilim.Lakin ulvi konular da bilgilenmek ve bilgi dağarcığımın kapasitesince yazmayı isterdim...

Kısaca bir soru sorcaktım (sakıncası yoksa) : ideolocya örgüsü terimini açıklayabilir misiniz ?

Selamlar,

"İdeolocya Örgüsü Bölümü'ne üye misiniz?" derken neyi kastettiğinizi anlayamadım, açabilir misiniz biraz?

Saygı ve selamlarımla

Bu Konuda da sözu yine Üstad'a bırakalım, onun fikir deryasından nasibimize düşeni alalım....

GÖRÜNMEYEN GENÇ

· Ortada görünmeyen bir genç var; Su veya bu vilâyet lisesini tamamladiktan sonra, üzerinde acemi terzi elinden çikmis soluk ve burusuk bir caket ve pantolon, çekingen ve kaygili, yilgin ve kuskulu, dilsiz ve iddiasiz, sokaklardan kirgin kirgin ve hep yere bakarak geçen genç adam..

· Bu genç Adam; ortalikta görünmeyen bu genç adam, köylüsünden üniversitelisine kadar su müsterek vasiflarin tablosunu çizer:

· Apismis ve donmus; Esya ve hâdiselere hâkim ve menbaindan mansabina kadar tezatsiz bir olus çizgisi üzerindeki insanlarin emniyet hissinden uzak; Yirtik, sirret, arsiz mizaçlara yabanci; Hakkin, söylenemez ve konusulamaz bir sey oldugunu görmekten gelen bir tevekkül içinde.

· Bu genç adama dikkatle baksaniz, onu, Firavunun ehramina tas tasiyan bir esir sanirsiniz.. Halbuki, o "ebâ an Ceddin" bu vatanin sahibidir.

· Bu genç Anadolu genci!..

· Düne kadar bu genç adam, inanilmis bir dâvâ etrafinda ve ancak ev sahibine düsen bir çile borcu altinda, Viyanadan Yemene kadar bütün taarruz ve müdafaa yollarimizi al kaniyle asfaltlamis, böyleyken hor görülmüs ve degerlendirilmemis; bugün ise "ne siz sorun, ne ben söyleyeyim- yakasinin içinde büzülmüs kalmistir.

· Bugünün genç adam tipini, dedesi baska, babasi baska, mescidi baska, mektebi baska, mahallesi baska, meydani baska, köyü baska, kasabasi baska; kitabi, dergisi, gazetesi baska baska istikametlere çekerken, o, sadece bir bünye sirriyle ayakta kalabilmekte ve bin yillik Anadolu tarihinin hazin ve degismez tecellisine bagli, her seyi boyuna içine akitmakta, içinde biriktirmektedir.

· Ortalikta görünmeyen bu gençtir ki, Türk gencinin hakikî tohumu ve tohumlugudur; ve bütün dâva, cemiyet meydaninda onun sâyedar agacini yetistirmekten ibarettir.

· Bu genç olma ve oldurulma yolundadir.

ANADOLU GENÇLIGINE

· Anadolu gençligi! Sen kimsin, biliyor musun? Ruhunu, malini îman köküne dayadiktan sonra dünya çapinda bir devlet kurmus; Pesinden, vecd ve ask çigiri kapaninca, ev ve hak sahipliginden kogulmus; Derken Iran transitli Sark fesadlariyle, Makedonya transitli Garp fesadlari arasinda çürütülmek istenmis; Derken, vatanin bogaz tokluguna azat kabul etmez irgadi haline getirilmis;. Ruhuna, suursuz fedâkarlik ukdesi olarak:

Adi Yemendir;

Gülü çemendir!

Giden gelmezmis,

Acep nedendir?..

Dedirtecek kadar dâsitanî bir hayret ve dehset havasi üflenmis; Iran ve Bizans kirmasi Istanbul efendileri tarafindan ;bir sürü Etrâk-i bîidrak; diye anilmis; Nihayet topyekûn sindirilmis, yildirilmis, apistirilmis; ezdirilmis, bezdirilmis, zaman ve mekân disina sürülmüs; Dünyanin en sanli taarruz devresini takip eden üç asirlik hazin müdafaa ve kahharî bozgun çigirini nihayet tam tasfiye hükmiyle idrâk etmis; Haritadan büsbütün silinecegi ve artik Islâm düsmani emperyalist Garp Firavunlari hesabina Haymana ovasini sulamaya memur edilecegi anda, hâlâ kaninin tortusunda yanan son varlik hummasiyle sahlanivermis; Millî Kurtulus hareketini idare edenlerin, göz çikaracak kadar ön plâna dikili sahis bahaneleri gerisinde, göze görünmeyecek kadar arka plânda, bizzat sadece din ve devlet ugrunda bu vatani kurtarmis; Fakat ondan sonra, bir takim sahislarin yoktan var ettigi bir topluluk sifatini giyerek maddî ve mânevî vergilerin en agirina matrah teskil etmis; Maddede baskalari tarafindan kurtarildigi rivayetine karsilik, ruhta; ayni baskalari tarafindan dogrudan dogruya harap edilmis; Ve sadece raki siseleri, iskambil kâgitlari, verem ve firengi mikroplari ve bir takim kasket sekilleri arasinda yalniz birakilmis; Üstelik, canli cenazesinin basinda tamtam dansi sivesiyle ;Efendimiz sensin!; diye bagrila bagrila, kendisini tarihte efendi kilan bütün mukaddesat kiymetlerinin çalindigina sahit olmus.....

Allah Razı olsun ilk açıldığı günden beridir üyeyim nedense sitemiz çok durgun İdelocyayı iyi yansıtamıyoruz galiba burdan veya sitede hareketli bir kaç Logo ,Banner gerekli.

foruma üye olanlar zaten ideolocya örgüsü bölümüne üye oluyorlar mı yoksa buranın ayrı bir üyeliği mi var :)

Selamlar,

Ben de daha önceden kastedileni anlamadığım için sormuştum, fakat şunu söyleyebilirim ki bölüme ulaşabilmek ve yazabilmek, kısacası bölümü kullanabilmek için ayrı bir üyelik gerekmiyor. Yalnız forum aboneliği kastedilmiş olabilir gibi geliyor bana, malum abone olduğunuz forumda yeni bir konu açıldığı zaman mail adresiniz vasıtasıyla size bu bildiriliyor.

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

Ben de daha önceden kastedileni anlamadığım için sormuştum, fakat şunu söyleyebilirim ki bölüme ulaşabilmek ve yazabilmek, kısacası bölümü kullanabilmek için ayrı bir üyelik gerekmiyor. Yalnız forum aboneliği kastedilmiş olabilir gibi geliyor bana, malum abone olduğunuz forumda yeni bir konu açıldığı zaman mail adresiniz vasıtasıyla size bu bildiriliyor.

Saygı ve selamlarımla

bende böyle tahmin ettim ama böyle olsa üyemisiniz denmez diye düşünmüştüm.demek yanlış düşünmüşüm:)bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

İyi günler arkadaşlarım, konuyu zamanında benim başlatmam dolayısı ile mevzu hakkındaki açıklamayı yapayım.

Ben ilk kez forum sayfasını kullanmayı siteye(yani bizim sitemize ) üye olduğumda öğrenmeye başlamıştım. :) (Aralık ayı) Bizim forum sayfamıza bakıncada sitemizin merkezi hükmündeki yeri olan ideolocya örgüsü bölümünü incelemiştim.Ve diğer bölümlere kıyasla pasif olunca heralde burası da diğer bölümlerde üyelik içinde ayrı üyelik istiyor diye düşündüm ve bununla birlikte ideolocya örgüsü bölümü beyni en çok zorlamanın yeridir diye düşündüm.Ve bu yüzden de pek fazla rağbet olmuyor dedim. :) O yüzden de bu şekilde konu açmıştım. Lakin sonradan konunun seyri biraz değişti ama şimdi tekrardan eski haline dönmüş :) bende o yüzden ufak bir açıklama yapayım dedim :)

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...