Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
BDG

Büyük Doğu'ya İlgi Nasıl Artırılabilir?

Recommended Posts

Geçen BD ye ilginin azlığı ile ilgili bir soruyu arkadaşlarımızdan birisi gündeme getirmişti.Şimdi de bu ilgisizliğe somut çözümler bulabilmek için biraz kafaları yoralım. Sizce ne yapılmalı? "çok sevilen az okunan" üstadın nefesi ile çıkan ve artık büyümesi gereken bu yol için çözümler, çözümler, çözümler... Kafa çatlatırcasına bir tebliğin emir subayı asla yere düşemez, ilgisiz kalamaz, çözümsüz bıraklıp eskiler gibi çöpe atılamaz. Bu davanın mükemmelliğine rağmen ilgisiz kalmasına hayret etmeyi bırakıp ,gayet edelim ki hayatı yenileyelim...

Geçen BD ye ilginin azlığı ile ilgili bir soruyu arkadaşlarımızdan birisi gündeme getirmişti.Şimdi de bu ilgisizliğe somut çözümler bulabilmek için biraz kafaları yoralım. Sizce ne yapılmalı? "çok sevilen az okunan" üstadın nefesi ile çıkan ve artık büyümesi gereken bu yol için çözümler, çözümler, çözümler... Kafa çatlatırcasına bir tebliğin emir subayı asla yere düşemez, ilgisiz kalamaz, çözümsüz bıraklıp eskiler gibi çöpe atılamaz. Bu davanın mükemmelliğine rağmen ilgisiz kalmasına hayret etmeyi bırakıp ,gayet edelim ki hayatı yenileyelim...

bence bd yayınlarının biraz ucuzlaması gerek en başta. bugünkü fiyatının yarısı olsa külliyatını dizecek birçok arkadaşım var. böyle olduktan sonra üstadı tanımayan pek çok insana da ulaştırmak kolay olur bu yayınları. çünkü hediyeleşmek sünnettir ve kitaplar güzel hediyelerdir.

Kitaplar hakkaten pahalı...Korsana sebep oluyor...

Necip Fazıl Üstad'ı hala çoğu insan bir şair olarak biliyor.BAzıları bunu kasıtlı yapıyor.Aksiyoner şahsiyeti, mütefekkir kimliği gizleniyor...Neden ? Nedeni şu bence : Ehli sünnet ve tasavvuf ehli bir şahsiyetin aksiyoner olabileceği -ve olması gerekenin de aslında bu olduğu- hakikatinin timsalidir üstad.

Kitaplar ucuzlamalı, bizler, dostlarımıza, arkadaşlarımıza hediyeler, tavsiyeler şeklinde külliyatı tanıtmaliyız.Necip Fazıl= çile' den Necip Fazıl= İdeolocya Örgüsü'ne geçiş yapmalıyız.

Not: İnanın sahaflardan eski kitaplarını alıyorum olur mu bu şimdi ? :)

kitaplar pahalı:) hediye etme fikrine katılıyorum fakat ben daha kendime alamıyorum :)) kitap fuarında fiyatlar düştüğü için çok şükür alabilmiştim:) mesela kitap kapakları daha güzel olabilir.. çileyi deri kaplı yapmışlar ve çok güzeldi.. ama fiyatlar tabi el yakıyor...

bu konuyla ilgili büyükdoğu yayınevine attığım maile gelen cevabın bi kısmını yolluyorum. belki ilginizi çeker.. ha, ekte bi de bana gönderdikleri fiyat listesi var...

vaz geçtim yok. :D excel dosyası yollamışlardı ama döküman ekleme yok heralde burda. neyse, burdan izah edeyim. kitapların hepsini takım halinde alana baya bi indirim yapıolarmış. takım halinde tanesi yaklaşık 7 ytl ye geliyor. ama bence hala makul değil. neyse, selametle..

"Kredi Kartına takım alındığında 5

Taksit yapabiliyoruz. Ancak, yayınevimize gelen öğrenciler hep takım

almak ve senet imzalamak, taksitle almak arzusunda olduğu için bankalar

ile yapılan bir anlaşma ile Kredi Kartı POS cihazları

kullanılmaktadır.

Buna rağmen buraya gelen ve bizi arayan öğrencilere mümkün olduğu

kadar borç altına sokmadan taksitli ve indirimli kitap göndermeye

gayret ediyoruz. Şöyle ki;

Bizi arayan öğrenci arkadaşa bir cari hesap açıp, takım

alındığında uygulanan indirim bu cari hesaba tanımlanıyor. Bu arkadaş

imkanları elverdiği zaman bizi arayıp veya buraya gelip

harcayabileceği tutar karşılığı kitabı bizden alıyor. Böylece taksitlerini

kendi belirlemiş oluyor. İmkanlarını zorlamadan ve bir borç altına

girmeden taksit taksit takımı tamamlıyor. Bu uygulamanın bir

faydası da sonraki gelişinde önceki seferde almadığı kitap yeni baskı

yaptı ise onu da temin edebiliyor."

bu para işlerinden nefret ediyorum:) gerçekten ya..toplu mail atsak, fiyatları düşürün diye..taksit falan her ne kadar kolaylaştırılıyorlarsa da bana zor geliyor.. ben bu konuyu bir de babama sorayım:)

denilen doğru BD yu en iyi üstat anlatır.kitaplar pahalı olabilir.bana kalırsa ucuz bile davaya kilitlenmiş bir ruh tırnagını verir gene alır alacaksa.ben bu kütüphaneyi ulaşacagın diyen herkes ulaşabilir.set alamıyorsan cilt al.toplan 10 20 kişi 1 er tane al sırayla oku ve okut

merak etmeyin üstadın her satırı başak gibidir.arkası gelir.elimzdeki imkanlara bir bakalım en azından internet imkanlarıyla neler yapılabilir.ilk önce yaygın haber sitelerinde güncel olaylara yorumlara bir NFK etiketi koyalım.ben eminim ki üstadın gedigine koyacak bir taşı her zaman var.ben öncelikle buralarda NFK nın derin fikirleriyle ezelim günümüz papaganlarını.yani bırakın NFK ın manyatigine girmiş insanları yüceltmeyi (onlar zaten olgunlaşacaktır) siz yitik sanılan hamam ağlanlarının bile NFK dan alacak feyizi oldugunu bilmesi için neler yapılabilecegini.istanbulda "bende varım" dendiginde aksinin tekrar kulagına geldigini görecek kadar gür bir çınlama.kıvırmadan cıvıtmadan

.

Şu kitap meselesinde yazılanların tamamına katılıyorum, bir yönüyle hepsinde doğruluk payı var çünkü. BD gerçekten ayıp ediyor. Belki geçimlerini üstadın kitaplarını satarak temin ediyorlar, lakin üstadın kalabalıklarca biraz temellendirilmiş bir sempati duyulmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum acizane. Onu her vechesiyle anlayacak olanlar, yine nasipliler ve üstün idrak sahipleridir.

Tecno'nun tavsiyesi bence çok iyi. Birkaç kişi kitapları ortaklaşa, hatta toptan alıp paylaşabilir. Bu kitapların parayı veren grubun dışına da çıkması iyi olur tabii.

Bunun dışında yine tecno'nun alıntılar yapma önerisini de çok mantıklı buluyorum. Bir yazının arasına sıkıştırılmış bir üstad vecizesi veya onun kaleminden çıkmış, meseleyi ifade noktasında gayet büyük bir ehhemmiyet taşıyan bir paragrafın iktibasının, en azından üstadın fikir adamı yönünün ve derin zekasının idrak edilmesine vesile olacağını düşünüyorum.

İçinde bulunduğumuz internet sitesinin de faydalı olacağı fikrindeyim ben bu mevzuda... Bu site sayesinde üstadla tanışan arkadaşlar olduğunu biliyorum. Bu sebeple bu tarz siteler de arkadaş çevrelerinde yayılabilir.

evet, çok haklı bir görüş... işi her noktadan kuşatmak lazım. Ve ilk başta en kolay yerden başlamak gerek. Bize sunulmuş ve sadece iki tıklama ile ulaşabileceğimiz bu imkanı iyi değerlendirmek lazım. Bunu yaparken sadece bununla kalmayıp aynı anda başka şeylerle de desteklemeliyiz. Ve gitgide zorlaşan basamaklara doğru adım atmalıyız... her keyfiyeti büyük olan burası aslında fevkalade bir imkan sunuyor. Ve buraya ancak aktif bir katılım ile bd noktasında güzel adımlara imza atarız.. yapacağımız herşey davayı kuşatıcı bir adımdır diye düşünürsek iyi olur heralde

Selamün Aleyküm

Arkadaşlar çok güzel fikirler beyan etmişler. Fakat kitapların pahalı olmasının korsana yol açtığı mevzuunda yanıldıklarını düşünüyorum. Çünkü günümüzde herşeye para bulan insanlar nedense kitaba para bulamıyorlar. Hadi kitap almaya gücümüz yok diyelim, bizim bilgi merkezlerimiz ne güne duruyor?Kütüphanelerden tüm insanlar ücretsiz şekilde yararlanabilir.Ve korsana gerek kalmaz. Dolayısıyla kul hakkına girilmez.Şimdi kitapçılarda bulamayacağımız birçok yayına derleme yasasından yararlanan kütüphanelerden erişebiliriz.

Dua ve muhabbetle...

Kütüphaneden alıyorum.

Annemin eskiden aldığı kitaplarını hatmediyorum.

Harçlıklarımı elimden geldiğince biriktirip kitaplara dergilere yatırıyorum.

Daha yapacağımız bir şey yok.

Dediğiniz gibi fiyatlar azaltılsa çok iyi olur.Üstadın ince kitaplarını okumaktan kalın pahalı kitaplarını okumaya geçmek istiyorum.

Hediyeleşmek sünnet, geri almak kaydıyla hediyeleşmekte sünnettir heralde :)

Gençlerde ciddi okuma sıkıntısı da mevcut onları sıkmayacak tarzda okumaya teşvik etmek gerek misalen ben;

Üstadın "Öfke ve Hiciv" kitabını arkadaşlara okutmaya ayırmış bulunmaktayım. Onu birisine verince zaten her sayfa da 2 satır var, iki günde okurum esprisine layık görülüyor hemde asgari kafa çilesine maruz olanları içine çekiyor. Ben onu geri almak kaydıyla arkadaşlara veriyorum ondan sonra kütüphanelere musallat ediyorum sonra da burada hoşuma gidenlerin yazıların linkini yolladıkça az buçuk parmakla sayılacak kadar arkadaşı ciddi bir şekilde tanıştırmış bulunmaktayım. Sözün özü e-book ve üstadın kalın kitapları pek bir fayda vermedi benim misyonumda, gençlik bir seferde yutmak istediği için kısa ve öz olanları iletmek gerekir.

Her ne kadar üstadın bütün kitaplarını okumamış olsamda Öfke ve Hiciv kitabı bunun için eşi benzeri bulunmaz bir tavsiyelerden olmuştur, oluyordur. Verin geri alın ötekine verin :)

Mesela hazır cevap tarzı sözlerde etkili oluyor.Misalen üstadın bir sözü vardı ;

"Bir insan 25 yaşında koministse eşektir, 40 yaşında hala koministse eşekoğlu eşektir" Bu sözü duyan arkadaşım o kitabı almak istemişti ama adı aklıma gelmiyor :S:S kitapçıda karıştırırken okumuştum ama aklıma gelmiyor :) Bak gördün mü olayı..!!

kardeşlerimin sözlerine katılmamak elde diğil.

ancak nacizane şunu düşünüyorum.

Anlatmanın önemi büyük taktir edersiniz ki.

hiç olmazsa siteyi anlatmak lazım gençliğini internette oyun ve chat te öldürengençliğe.

kurtuluşun yolu burdan geçer anlatmaktan ayettede dediği gibi:

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.

Al-i imran-104

Karanlığın en yoğun olduğu zaman şafak sökme anıdır.

Üstad da böyle karanlık bir gecenin sabahında sosyal hamle sahasına girmiştir.

Ezanların türkçe olduğu kuran okumanın Allah demenin cürüm sayıldığı bir dönemde...

Mesela hazır cevap tarzı sözlerde etkili oluyor.Misalen üstadın bir sözü vardı ;

"Bir insan 25 yaşında koministse eşektir, 40 yaşında hala koministse eşekoğlu eşektir" Bu sözü duyan arkadaşım o kitabı almak istemişti ama adı aklıma gelmiyor :S:S kitapçıda karıştırırken okumuştum ama aklıma gelmiyor :) Bak gördün mü olayı..!!

Selamlar,

Bahsi geçen kelam Üstada ait değil aslında. Üstadın kitabında geçiyor ancak, bir nakil mahiyeti taşıyor. Üstad, İslam ve Öbürleri isimli eserinde (Sahte Kahramanlar ile İslam ve Öbürleri isimli konferanslardan müteşekkil bir kitap), tefekkür laboratuarında komünizmin tetkikini ve tahlilini yaptıktan sonra, komünizmin hakikatini gören ve ondan vazgeçenlere getiriyor sırayı. İlgili kısmı iktibas ediyorum:

Şimdi Egzistansiyalizm kurucusu Sartre(Sartır) komünisttir. Bakalım ne zaman dönecek o da... Bu dönenlerden birinin sözünü nakletmeden duramıyacağım; (Bernard Show)un, diyor ki: “Bu karışıklık ve keşmekeş dünyasında diyelim ki bir delikanlının 20-25 yaşına kadar komünist olmaması eşşekliktir, ama 40’ında komünist kalmak eşşoğlu eşşekliktir”... -(Sayfa:126)

Selam '',O'' nun ehli-ne ve aline ve bütün ümmetine ....

Gönüldaşlar ... Unutmayın ki, İslamı çok beğendiğini söyleyen fakat içerisindekli dogmatik unsurlar hasebiyle iktisada yön bulamadığını iddaa eden kör kapital sorunları burada ifade etmenin manası yok ..! Hangi yöne baksam eksiklik görmekteyim , belkide gözlükleri değiştirmeliyim. DÜşüncesine muhtac olduğumuzu unutmayalım. Biz, beşinci devrenin kapısı önünde dimdik bekleyen kuşağın bayrağı devrettiği gençliğini temsil etmekteyiz. Hele düşünün , ne çileli bir işin kader birliğini yaşamaya talibiz? Lif lif dokunmuş, gösterilmiş bütün nizamı kuşatılmış halde, güce muktedir bir sistemin, fertlerini temsil ettiğimiz için ;

Gönüldaşız...

Birbirini görmeyen fakat hisseden bu hissin , isminin İslam ,olduğunu O'nun, kronolojik takvimle 1429 sene fakat hakikat takviminde ezeli ve ebedi temsil eden bir İman müessesi olduğunu bilen GÖNÜLDAŞLAR... Bu sanal platromda, bu sorunlarda bunun birer parçası olduğunu bilen GÖNÜLDAŞLARIZ... Bu dava öyle fertler yetiştirdiki ; En beşeri ifade ile yakın zamanlarda, Cumhurbaşkanlığı, temsil eden ferdlerin, bir vakitler bu çileli kadroda yer bulduğunu unutmayalım!!! Biz ne çileli bir akımın temsilciyiz bir bilebilsek , böyle sınıfını sadece madde planında ifade eden şeyleri burada sorun diye ifade etmekten haya ederdik.

Eğer söz konusu eserler, günümüz kitap okurlarının nufüs hacmine göre işleniyorsa zaten ,buradaki ifadelerin ne kadar samimiyet teşkil ettiğini bilen , Gönüldaşlarız. Bundan burada bulunan bütün Samimiyet sevdalılarının haberi olsun...

ALLAH'ın selamı üzerimize olsun....

üstadı anlatarak üstaddan örnekle vererek olabilir bence diyorum. günlük meselelere o'nun penceresinden bakarak olabilir üstadı çok iyi okumak gerekir bunun için .kardeşlerimize arkadaşlarımıza mesela dindar insanlara gerici diyenlere o 'gerideyiz çünkü size çüş demek için geride olmamız gerekiyor' diye müthiş bir cevap vermiş örnekler çoğaltılabilir.

yani anlata anlata..selamla..

(bkz.bu maili 9 kişiye gönderriseniz şansınız kısmetiniz açılır) tarzında lüzumsuz mailler yerine:rolleyes: üstadın fikirlerini anlatan tabi gündeme uygun olan fikirleri daha uygun olur.tanıdığız tanımadığımız herkese gönderirsek büyük bir adım atmış oluruz başlangıç olarak yalnız iğnelemelere dikkat

Üstadın Kitaplarını Hacegan yayınlarıda yayımlıyor BD Yayınları ile anlaşmalı olarak; ben daha ucuza alıyorum bu yayının yayımladığı kitapları. Kalite farkıysa göremedim.

Tavsiye ederim.