Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

"Osmanlı Arması" isimli nükteyi bir Üstad'ın ağzından dinleyelim:

"1954'de haftalık Büyük Doğu'yu çıkardık. Güya serbest devirdeyiz... Bir işleme koyduk kapağa... Yeşil bir işleme... Çarşıda turistlere satılan işlemelerden... Üstünde Osmanlı arması var.

«— Vay efendim; saltanatçı!» Diye kapattılar. Savcı benimle konuşurken: «— Aşağı kadar iner misiniz?» Dedim.

«— Bu ne demek?» Diye mukabele etti.

«— Efendim, dedim; müdafaa... Aşağı kadar ineceksiniz!..»

Ve gösterdim.

«— Bakın, dedim; kapıya!.. Hâlâ o arma duruyor. Kapınızın resmini koysaydık saltanatçılık mı etmiş olacaktık?..»

( "Hesaplaşma"dan)

ne azap, ne sitem.....

seni şimdi daha iyi anloyorum üstadım

ne olacak işte köy enstitütisinden mezun olmuştur şuursuz hakim. hakim olmuş ama kendine hakim olamamış. :)

Hakimde bişey yok, davaları hakimler açmaz savcılar yada kişiler açar hakim doğru - yanlış olan nedir bunu muhakeme eder. neden sorusunu sormak zorundadır zaten.

Üstad birisine bir kelime bile söyleyecek olsa o kelimenin en etkili nasıl söylenebileceğini düşünüp bir kerede karşı tarafa aman bırakmadan söylüyor. birebir konuşmalarında dikkat, olaya hakim, gayet sakin ve özenle seçilmiş cümleler ve sonuç herkesce bilinen yeri.

şayet mahkemede yada savcıya "sizin binanızın üstünde de bu armadan var" deseydi (ki ben böyle derdim o anki heyecandan) bu kadar etkili olmazdı

işte bu mükemmel ötesi deha beni cezbediyor.

Bu olay ve Üstadın cevabı milletçe ne kadar traji komik bir durumda olduğumuzu göz önüne seriyor.Büyük milletin dünüyle bugünüyle ne halde olduğu tek başına bu olayla bile anlatılır.Hatta ciltler dolusu kitap bile bu saçma halimizi bu olay kadar net anlatamazdı.