Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
mehmet

Şarkımız

Recommended Posts

Kırılır da bir gün bütün dişliler,

Döner şanlı şanlı çarkımız bizim.

Gökten bir el yaşlı gözleri siler,

Şenlenir evimiz, barkımız bizim.

Yokuşlar kaybolur, çıkarız düze,

Kavuşuruz sonu gelmez gündüze,

Sapan taşlarının yanında füze,

Başka âlemlerle farkımız bizim.

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman;

Görürler, nasılmış, neymiş kahraman!

Yer ve gök su vermem dediği zaman,

Her tarlayı sular arkımız bizim.

Gideriz, nur yolu izde gideriz,

Taş bağırda, sular dizde, gideriz,

Bir gün akşam olur, biz de gideriz,

Kalır dudaklarda şarkımız bizim...

Ne zaman ümidimi kaybedecek olsam bu şiiri okuyup göz yaşları eşliğinde rahatlıyor ve şükrediyorum Rabb'ime Necip Fazıl gibi bir üstadı bu ülkeye nasib ettiği için..Allah ondan razı olsun

''Gideriz, nur yolu izde gideriz,

Taş bağırda, sular dizde, gideriz,

Bir gün akşam olur, biz de gideriz,

Kalır dudaklarda şarkımız bizim''Allah hepimizin yardımcısı olsun

• Like 1

Selamlar,

Salihbey'in linkini verdiği, "Şarkımız"ın şarkısına download bölümümüzden de ulaşmanız mümkün.. Yeniçağ'ın hakkını teslim etmek gerekiyor. Mükemmel şiiri mükemmel bestelemişler gerçekten, Allah onlardan razı olsun. Download linki: http://www.n-f-k.com/mp3/Yenicag_Sarkimiz.zip , Zip şifresi: n-f-k.com

Bu şiirle ilgili duygularım Zeynepsahin'in ifade ettikleriyle tamamen aynı. Yeise kapınılan anlarda bir can simidi, bir umut huzmesi, bir atılım dinamiti, neşe kaynağı... Kanımca üstadın en harekete geçirici şiirlerinden birisi... Üstadın genelde fikir ağırlıklı şiirleri olduğu malum. Bu şiirinden ise daha ziyade aksiyon kokusu tütüyor. Bu yönüyle de dikkate şayan bir şiir.

Saygı ve selamlarımla

Rahmetli üstadın harika şiirlerinde birisi bu.ALLAH razı olsun onlardan'ki grup yeniçağ her iki şiiride güzelbi şekilde besteleyerek harika seslendirmiş....

Fakat oldum olası aklıma takılmıştır arkadaşlar , ''Kalır dudaklarda şarkımız bizim..'' derken üstad ,acaba burda neyi kastetmiş olabilir? şarkımızdaki mana ne olabilir? Birisi bana bu konuda fikir verirse sevinirim.

fakat oldum olası aklıma takılmıştır arkadaşlar , ''Kalır dudaklarda şarkımız bizim..'' derken üstad ,acaba burda neyi kastetmiş olabilir? şarkımızdaki mana ne olabilir? Birisi bana bu konuda fikir verirse sevinirim.

Kısaca düşüncelerimizi paylaşalım.

Her türlü zorluğa ragmen imzamızı attığımız eserler-fikirler bizim ardımızdan-yani akşam olupta asıl mekanımıza vardığımız zaman(öldügümüz zaman-ki buna ne derece ölmek denir?) -adımızdan söz ettirir ve davamızı anlatır-devamını sağlar gibi bir anlam çıkardım ben üstadın bu harikulade dizelerinden. Sevgilerimle...

Üstadımızın bu şiirini grup yeniçağ'ın o çok hoş yorumu ile dinlerken düşünmek bir başka oluyor. Üstadımız büyük doğu da bizim sahip olmamız gereken,elimizde bulundurmamız gereken aşkı, şevki, gücü,genişiliği vs vs.. yi bu şiiri ile sanatlaştırmıştır.

Tüm dişliler kırılır! döner bizim çarkımız!!!

Düze çıkarız yakında ve sonu gelmez gündüze ereriz!

Ne kadar umut dolu... İnsanı umut farklı kılar.FArkımız bizim hep buradan...Umudumuzdan.

Fakat bu gerçekleşebilecek bir umut. Kaf dağının ardında değil. Büyük doğuyu kabul eden kalplerde.

fakat oldum olası aklıma takılmıştır arkadaşlar , ''Kalır dudaklarda şarkımız bizim..'' derken üstad ,acaba burda neyi kastetmiş olabilir? şarkımızdaki mana ne olabilir? Birisi bana bu konuda fikir verirse sevinirim.

Selamlar,

"Baki kalan bu kubbede / Bir hoş sada imiş"teki "sada"yla çok yakın bir manada olduğunu düşünüyorum ben acizane. Yani mürid nickli arkadaşımızın da söylediği gibi, devam eden fikirler ve mücadeleler, yad edilen ve yol gösteren aziz hatıralar...

Saygı ve selamlarımla

Üstadın en birleştirici, "biz" kavramını vurguladığı eserlerindendir. Benim nazarımda "İstiklal Marşı" kadar kıymeti var dersem yalan olmaz. Her okuduğumda aklımı zıplatan, içimi aydınlatan bir eser. Şiir demek zor geliyor, heba etmek istemiyorum anlamını, sığlaştırmaktan korkuyorum. Çünkü benim için lügat lügat hazırlanmış bir ansiklopediden bile ötedir "ŞARKIMIZ".

Bence burada şarkımız diyerek aslımızda hep varolan ve olacak dilimizde bir şagibi devamlı süregelmiş, bir sevgi ve Allah muhabbetini belirtiyor''la ilahe illallah b!! belkide bu.. Yani bana öyle geldi :mellow: Bu arada bu aileye yeni katıldım.. Burası çok güzelmiş keşke daha önce keşfetseymişim.. 13 yasında olmama rağmen ben de bir Necip usta hayranıyım.. herkese selamlar.

Üstadın en sevdiğim şiirlerinden bir tanesini paylaşmışsınız.Teşekkür ederim.bu şiiri ne zaman okusam hep müslümanlar üzerinde oynanan kirli oyunlar ve müslüman kardeşlerimizin verdiği mücadele gelir aklıma.Mesela 'sapan taşlarının yanında füze,Başka alemlerle farkımız bizim'dizeleri Filistini anımsatır bana.Ayrıca M.F Gülen hoca efendinin bir sözünü anımsarım.''İslam adına atılan her adımın arkasında Resulu Ekrem Efendimiz (s.a.v) vardır.Arkanızda efendimizi zahir,başınızda yardıncı ve mürakıb olarak görmek istiyorsanız vazifenizi idrak şuuru içinde,herkes hayati içtimaiyede hissesine düşen mevkide vazifesini yapmaya çalışsın.''Sizlerlede paylaşmak istedim.

Bu şiir ruhta öyle bir tad ve iz bırakıyor, muhayyilede öyle bir temaşayı seyrettiriyor ki, hem bir anda umudun ve rahatlamanın zirvesine ışınlanıyoruz hem de henüz ulaşılamayan, dış çizgileri ve iç nakışlarına kadar hakikatin keyfiyet zincirleriyle örülü bu madde ve mana âlemine duyulan özlem kat kat artıyor, körükleniyor. Ve vatanından koparılan boynu bükük ney’in hicran acısıyla âh-u zar eylemesine eş bir tablo ortaya çıkıyor.

Ferd ve cemiyet planında her çizgiye kendini monte etmiş küfür illetinin çarkları kırılacak ve ardından yaşanmaya değer hayatın billurdan çarkları mücerret ve müşahhas sahada şanlı şanlı dönmeye başlayacak…

Allah’ın bereketi, ikramı ve ihsanı beşeriyet üzerine bir rahmet olarak yağacak ve acı çeken yüreklerin gözlerden akan kanlı yaşları bu rahmet damlaları ile temizlenecek, silinecek…

Zulüm ikliminin mihnetli yokuşları kaybolacak, meşakkat denizleri kuruyacak ve çıkılan düzlükte hiç tükenmeyen, sonu gelmez gündüze kavuşulacak. Bu gündüze kavuşana kadar da ruh ve mana dünyamızın azameti ile çepeçevre kuşatılmış olan elimizdeki sapan, ruhsuz ve imansız, sadece müşahhas planda kendine yer edinebilen münkir bir füzenin yanında, ruh âleminin madde âlemine üstünlüğünü remz edecek.

Sahte kahramanların kurduğu sahte dil, tarih, ahlak ve iman mukallitliğinden kurtulacak, bunların hakikisi bir kahraman gibi ruhları fethedecek ve en büyük kuraklıkta dahi her taraf bu hakikat suyu ile beslenecek, sulanacak…

Guest eliffff

Şarkımız

Kırılır da bir gün bütün dişliler,

Döner şanlı şanlı çarkımız bizim.

Gökten bir el yaşlı gözleri siler,

Şenlenir evimiz, barkımız bizim.

Yokuşlar kaybolur, çıkarız düze,

Kavuşuruz sonu gelmez gündüze,

Sapan taşlarının yanında füze,

Başka âlemlerle farkımız bizim.

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman;

Görürler, nasılmış, neymiş kahraman!