Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
BDG

Üstad'dan Birkaç Cümle Ile....

Recommended Posts

Üstada Abdulahmid ile ilgili sorulan kısa ama manada derinlik sahası çok geniş bir yaklaşım:

-Sultan Abdulhamid'in piyano çaldığı gibi bir iddia var, siz ne dersiniz?..

-(üstad): Yani Abdulhamid'in müzikle uğraştığı mı kast ediliyor? Oymacılık gibi şeylerle uğraştığı da bilinir.Müziği severdi ama, şahsen meşgul olduğunu bilmiyorum...Bu ne manada? Bir günahı irtikap ediyor manasına mı?

- Yani, dini yönden müzik hoş karşılanmıyor diyerek...

-(üstad): Dini yönden...Bu da yanlış bir telakki... Şunu aynen yazın:

Müzik ilahi tefekküre yaklaştığı kadar mübaha yaklaşır. Fitneye ve kötülüğe iltifat ettiği kadar da harama yaklaşır. Yoksa asla yasak değil!..

Bu bir fıkhi mesele midir? O zaman Mevlevilere tekfir etmek lazım gelir. Yani nefsani olduğu mertebede yanlıştır. Abdulhamit ise, en büyük diyanet perver padişh olduğuna göre, böyle bir şeyi irtikap etmez!..

Üstada Abdulahmid ile ilgili sorulan kısa ama manada derinlik sahası çok geniş bir yaklaşım:

-Sultan Abdulhamid'in piyano çaldığı gibi bir iddia var, siz ne dersiniz?..

-(üstad): Yani Abdulhamid'in müzikle uğraştığı mı kast ediliyor? Oymacılık gibi şeylerle uğraştığı da bilinir.Müziği severdi ama, şahsen meşgul olduğunu bilmiyorum...Bu ne manada? Bir günahı irtikap ediyor manasına mı?

- Yani, dini yönden müzik hoş karşılanmıyor diyerek...

-(üstad): Dini yönden...Bu da yanlış bir telakki... Şunu aynen yazın:

Müzik ilahi tefekküre yaklaştığı kadar mübaha yaklaşır. Fitneye ve kötülüğe iltifat ettiği kadar da harama yaklaşır. Yoksa asla yasak değil!..

Bu bir fıkhi mesele midir? O zaman Mevlevilere tekfir etmek lazım gelir. Yani nefsani olduğu mertebede yanlıştır. Abdulhamit ise, en büyük diyanet perver padişh olduğuna göre, böyle bir şeyi irtikap etmez!..

Bu yazının geçtiği kaynağı öğrenebilir miyim acaba?

Nfk'nın "Konuşmalar" kitabının 1. baskısının 266-267. sayfalardan ulaşabilirsiniz...

Guest TaneR

Evet sevgili kardeşim Üstadımız Sualen Cevabı vermiş..Paylaşımınız İçin Tesekkur ederim

SeLam İle Saygılar

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"></embed></object>

bir video gönderecektim üsteki konu için ama olmadı youtube destekli değil sanırım site

bir video gönderecektim üsteki konu için ama olmadı youtube destekli değil sanırım site

Selamlar,

Oradaki kodu kopyalamaktansa direk olarak adres çubuğunda yazan URL'yi kopyalarsanız daha iyi bir netice alırsınız, çünkü siteye kopyaladığınız kod yalnızca HTML kodunun içinde yer verildiği takdirde, yani HTML kodu olarak algılandığı takdirde işlenir, video'yu gösterir; forum sayfalarında ise bu yasaklıdır. Dolayısıyla videoyu izlerken adres çubuğunda çıkan adresi kopyalarsanız daha isabetli olur.

Müzik mevzuunda çoğu alimin birleştiği nokta üstadın söylediği yerdedir. Müziğe direk haram diyen birileriyle yer yer tartışmıştım. Eğer insanın vaktini çalacak raddeye ulaştıysa ve onu menfi fikirlere, günah işlemeye itiyorsa müzik uzak durulması gereken bir sanattır; aksi takdirde mümkün olduğunca geniş bir perspektif ile bakmalı ve müziği helal dairedeyken hoş görmeliyiz. İslam aleminin bu kıymetli sanat dalının helal dairesinde de ilerlemesi gerektiğine inanıyorum.

Müziğe geneliyle günah diyenlerden geçtim, düpedüz haram diyenler de var malesef ve bunlar savaşa mehteranla giden ila-yı kelimetullah derdindeki Devlet-i Ali ordusunu, Mevleviliği ve pek çok ehl-i tasavvufu fasıklıkla itham etmiş olduklarının idrakinde tam değil...

Saygı ve selamlarımla