Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Bir gün yine duruşmaya gitmiştik. Çok geç vakit hapishaneye döndük. Başta Necip Fazıl olmak üzere, çoğumuz uzun uzun konuşmuştuk. Bermutad Paşa, “sükut” yapmıştı. Necip Fazıl bizden ayrı bir yerde kalırdı. Daha geldiğimiz gün onu revire almışlardı. O, oraya gitti. Biz koğuşlara çıktık. Bazı arkadaşlar bizi bekliyorlardı. Nurettin Ardıçoğlu, paşaya sordu: Üstad nasıl konuştu ? dedi. Paşa cevap verdi. :

Onun konuşmasını boşver. Her zamanki gevezelikler. .. Ben öyle muhteşem bir sükût yaptım ki, sükûtumun ihtişamından dolayı herkes beni tebrik etti.

İkinci gün Necip Fazıl’a söyledik. “Senin konuşman kaç para eder”, dedik. Paşa öyle muhteşem bir sükut yapmış ki, sükutunun ihtişamından dolayı herkes kendisini tebrik etmiş.

Necip Fazıl şaşırdı : - Aaa.. aa. Bari sükûtunu plağa alsaydık, dedi.

( Hüseyin Üzmez’in Malatya Suikastı kitabından )

Selamlar,

Buradaki paşa, Cevat Rıfat Atilhan olsa gerektir. Malum kendisi Malatya suikastinde üstadla beraber yargılanıyor ve aynı koğuşta kalıyorlar. Bu 3 kişilik koğuştaki diğer hükümlü ise Osman Yüksel Serdengeçti. Üstad, Cinnet Mustatili ismindeki, hapishane hatıralarını ve günlüklerini derlediği kitabında Cevat Rıfat denen adamdan neler neler çektiğini nefis bir üslupla anlatmaktadır. Bu daracık, 3 kişilik koğuşlarında Cevat Rıfat'a karşı Osman Yüksel'e yaklaşan üstad onda teselli bulmuştur. Osman Yüksel gibi bir insan olmasaydı, Cevat Rıfat gibi birisiyle aynı koğuşu paylaşmanın kendisi için çok zor olacağından dem vuruyordu bu kitabında merhum üstad.

Saygı ve selamlarımla