Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

Çocuğunuz Olsa Adını Ne Koyardınız?

Recommended Posts

Kız için Aybike..Erkek için Seyitgazi....Aybike:ay yüzlü,o yüzle varılacak en güzel menzil.. Seyitgazi:bu ısmın kelime anlamı sözlükte sınırlı ama ben ona münteha dedim...

Valla ben ismimden memnunum ''Selahaddin Eyüb'' adım.

Ama oğlum olsa Halid koyarı heralde ''Halid bin Velid'' in anısına veya izni olursa büyüğümün ''Abdülbaki'' koyarım, mürşidimin adını.

Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar, Ellerinizden öper benim 10 yaşında bir oğlum var. Adı 'Tarık' zaten kullanıcı adımda da onun ismi bulunuyor.

Aslen Eskişehirliyim bu vesile ile kullanıcı adı olarak da tarık026 yı kullanıyorum.

Lügatlarda baktım; Hedefe giderken yol gösteren yıldız, Venüs yıldızı gibi manaları var.

Fakat şahsım bu ismi oğluma seçerken dikkate aldığım husus ise;

1-) Marifetullaha ulaşan yollar anlamına gelen tarikatın tekil hali olması, yani kelime kökü itibari ile Tar'dan-Tarık, Tarık'tan Tarikat türer.

2-) Hepiniz bilirsiniz ki aynı zamanda Kuran-ı Kerimde bir Sure-i Şerifin ismidir.

Eğer kızım olsaydı; Zeynep Rana ismini düşünüyordum...

Bildiğiniz üzere Zeynep ismi; Hz Muhammedi-nil Mustafa (S.A.V.) Efendimizin Eşinin ismidir.

Rana ise; güzellerin şahı, hoş kokulu anlamları mevcuttur.

Selametle...

Rabbim bütün işlerinizi Hayırlı ve Kolay kılsın İnşaallah...

Benim bi oğlum olsa ismini SALTUK BUĞRA koymayı düşünüyorum.kızım olursa da "zinnureyn" koycam.

Elbette herşeyi Allah(c.c.) bilir..

Kıza en sevdiğim Rabia 'yı düşünürdüm. Erkekde Ahmet , Musab Umeyr. Ama bunu eşime bırakırdım herhalde.

ne güzel, herkesin aklında güzel isimler var :unsure:

bende erkek olursa mehmet

kız olursa canan ilk aklıma gelenler ama okadar ayrıntılı düşünme fırsatım hiç olmadı...

daha zamanımız var, Allah(c.c.) nasip ederse düşünürüm o zaman, tabi eşimle birlikte karar veririm...

kız için nihle betül,,

erkek enes

tabi bunlar benim istediklerim;))

daha önceden beyan etmiştim ama ufak bir değişikliğe gittim müstakbel eşimle bir karara vardık....

KIZ:Meva(bir cennetin adı)

ERKEK:Abdullah(allahın kulu)

benim adım melek çok çok seviyorum adımı çocuğuma kız:ahsen ilayda erkek:arda adını koyardım herarde tabi tek benim isteğim yeticeğini sanmıyorum:D

Bende Zeynep ve Ali olsun isterdim..

Tabi tek taraflı koyamam, eşim ne derdi bilemem.. :D

ismim deniz memnunum ismimden :D

kızım olursa hasret koymak isterim çünkü hasret çektiğim çok şey var yada bengisu hayat veren su anlamında

oğlumda olursa talha veya barış olsun isterim

adım İhsan , adımdan memnûnum , anlamı ; vermek , lûtfetmek , hediye etmek , Allah'ı görür gibi ibadet etmek.

Henüz evli değilim ama nasip olur evlenirsem ve Rabbim de erkek evlat verirse ismi kesinlikle Abdullah olacak , Abdullah; Allah'ın ev sevdiği isimdir . Kızımız olursa da annesi karar verir sanırım

Yâr o ki, hep yâdında;

Eksilmez ve eskiltmez.

Murâdı murâdında,

Seni bırakıp gitmez.

Üstad'ın bu dörtlüğünde geçen Murad'ı kadar içi dolu olmasada, ismimiz Murat'tır.Keşke 'Murad' olsaydı diye içimden geçmez değil hani...Haa tabi ya harf inkılabı, 'd' ler 't' oldu.İlerde bir çocuğum olursa tabii şimdiden birşey söylemek zor ama, Şamil ismi kulağıma hep güzel gelmiştir, Şamil olur herhalde galiba sanursam.

üstadın sitesi diye demiyorum ama çocukluğumdan beri hep oğlum olursa necip fazıl koyacağım derdim.

daha sonra da ahmet,mehmet fatih, selçuk,osman gelir. ama necip fazıl ve mehmet fatih ilk başta...

kız olursa rüveyda, betül...

kısmet...

walla o gün gelirse bakcaz bakalım :)

henüz hiç bir ismi rezerve etmedim :P

her geçen gün ilginç isimler çıkıyor,acele etmemek lazım :P

aradan okadar zaman geçmiş ben hala bir isim bulamadım :P

sanırım isimden önce o ismi koyacağım çocuğun babası olacak bir aday bulamadığım için olsa gerek :) :P

bu arada dikkat ettim maaşallah herkes isim koyuyor hiç düşünmüyor bu çocuğun anası/babası ne der diye:P

ama sanırım klasik isimlerden koyardım/koyardık... :P

Erkek 1 2 3 = Muhammed Ali, Necip Fazıl, Mehmet Akif

Kız 1 2 3 = Fatıma Zeynep Esma (Kübra da olabilir)

6 çocuk değil tabi. Sırayla... Ne gelirse bahtıma diyeyim :)

Allaha emanet...

:) güzel bir başlık bir oğlum olursa "Kürşad,Eyüp,Yusuf" kızım olursa da "Almila,Aybüke" koyardım :) Allah(c.c) inşallah o günü nasip eder de görürüz.

isim konusu baba ve annenin yerine getirmesi gereken önemli konulardan biridir..isim konulurken yukarıda arkadaşlarımında belirttiği gibi islamiyete uygun isim olması önem arz etmektedir...Bu yüzden islamiyet öncesi türk isimleri olan kürşat gibi isimler konulmaması gereken isimlerdir...şahsımın ismi de kürşattır.ancak daha sonra isimimi hocamın tavsiyesiyle selim olarak değiştirdirdim...