Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

Bakalım Bunu Kim Bilecek?

Recommended Posts

EVET CEVAP VERİYORUM:

Hz.Ali (ks) Kan kalesi cenginde gösterdiği hayranlık uyandıran kahramanlıklarını krakın kızı burçlardan takib ediyordu.Nitekim babası ölünce elçi göndererek eğer Ali ile evlenirse kaleyi teslim edeceğini bildirdi.Bunun üzerine boşyere kan dökülmesini engellemek için Hz Ali bu evliliğe evet demiştir.Bu Rum prensesi Hz.Ali'nin iknci eşi olmuştur.

Malesef adına ulaşamadım :)

YENİ SORU:Hendek Savaşında hendek kazılma fikrini kim vermiştir?

hayır ondan bahsetmiyorum şöle diyeyim hz.zeynep'in kızı ve son anında hz.fatma ben öldükten sonra yeğenim ..... ile evlen çoçuklarıma herkesten iyi bakar diyor.iyi size 'GÜLÜN GÜLLERİ' diye bir kitap var onu tavsiye edeyim şu an yazarını hatırlayamayacağım kusura bakmayın

sizin sorunuzun cevabı :selman-ı farisi(r.a)

soru:hz. zeynep hicret ederken onu efendimiz isteği üzerine hz.zeyid'in yanına kadar götüren kişi hem teyzesinin oğlu hemde eşi ebul ası'ın kardeşi olan zat kimdir?

Arkadaşlar yukardaki soruyu bilen cevaplasın ama ben yeni soru sormak istiyorum.

SORU)Dar ağacında ilk defa namaz kılan ve hemen sonra idam edilen yüce sahabe kimdir?

Mekke yakınlarındaki bir kabile islamı öğretmesi için müslümanlardan muallim ister .10 kişi gönderilir.Müşrikler daha yolda etraflarını çevirir.7 kişi daha orada şehit olur.3 kişi esir alınarak dar ağacına asılır.

Ona dediler:"Sen burada ölümle burun buruna iken peygamberin medine de emniyette."

O tarihe altın harflerle geçen şu cevabı veriyor:

"VALLAHİ BEN BURADA OLDUĞUM HALDE ONUN AYAĞINA BİR DİKENİN BİLE BATMASINI İSTEMEM ." demiştir.

ve son sözleri olarak allah resulune selm göndermiş ve peygamber efendimiz o an mescitte ayağa kalkarak selamını almıştır.

pardon beni yeni girdim. iyi okuyamamışım.sosyolog arkadşımdan özür diliyorum

:)

soru:hz. zeynep hicret ederken onu efendimiz isteği üzerine hz.zeyid'in yanına kadar götüren kişi hem teyzesinin oğlu hemde eşi ebul ası'ın kardeşi olan zat kimdir?

Ben tekrarlamak istedim soruyu.Biraz yardımcı olsan arkadaşım?:) Bulamadım ben.

soru:peygamberimize gelerek benimle 'ey yahudi kızı yahudi!' diye alay ediyorlar diyor efendimizde onlara'neden babam Harun,amcam Musa,zevcim de Muhammed demedin?' dediği hanım sahabe kimdir?

SORU:İlk evliliğinde bir köle ile evli olduğu için çok üzüldüğünden peygamber efendimiz boşanmalarına izin vermiştir. Bir ayetle peygamber efendimizle 2. evliliğini yapmıştır. Kimdir bu muhterem annemiz?

verdiğiniz cevap yanlış ama ben sizin sorunuzun cevapını vereyim hz.Ali benim sorduğum sorunun cevabını iyi araştırırsanız herkes hz.ayşe olarak algılıyor ama değil.hz.ayşe validemiz üçüncü hanımıdır efendimizin

Peygamber efendimiz Hz.Hatice (R.A.)dan sonra Hz.Sevde (ra)ile evlenmiştir.

SORU:

Annesi babası müslüman olarak doğan ilk bebek kimdir?

ipucu-mümünlerin annelerindendir

bu soru sorulmuştu.cevap Hz.AİŞE(R.A.) :)

SORU:Peygamber efendimizin "o ehli beyttendir."diye taltif ettiği Şam"da valilik yapmış yüce sahabe kimdir?

Evet Hz.Hüseyin ehli beyttendir .Çünkü peygamber neslindendir.Ama Allah Resulu bir kişiye akrabası olmadığı halde bu şerefi vermiştir.Kendisi farslıdır :)

Selman el-Farisi hendek savaşında verdiği fikir kabul edilir ve hendek çalısmasında sahabe onu kabullenir ve efendimizde selman bizdendir der ve ehli beyitten olduğunu açıklar.

selamün aleyküm arkadaşlar bu güzel siteyi yeni keşfedip üye oldum.bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.sağlıcakla kalın.