Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
e_buyur

Üstad Hakkında Yazılan Kitaplar

Recommended Posts

Selamlar,

Mustafa Özdamar tarafından kaleme alınan, Kırk Kandil yayınları arasında çıkan ve Üstad Necip Fazıl ismini taşıyan bir eser daha mevcut. Yayın yılı 1997 olan bu kitap 224 ssayfadan oluşuyor. Eseri, kitapalemi.com gibi online kitap mağazalarından da temin edebilirsiniz. Hatıra ağırlıklı olması, kitabın ayrı bir hususiyeti...

Saygı ve selamlarımla

Mustafa Özdamar'ın, son asrın ve geçmiş asırların büyükleri hakkında yazdığı kitaplar meşhurdur.

Çok sayıda büyük insanın biyografilerini telif etmiştir.

Örneğin, Aziz Mahmud Hüdayi, Niyazi Mısri, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Süleyman Hilmi Tunahan, Gönenli Mehmed Efendi, N.F.Kısakürek ve daha hatırlayamadığım bir çok büyük hakkında eserleri mevcut...

Suat Ak'ın yeni çıkan kitabı...

Necip Fazıl'ın siyasi fikirlerini anlatıyor...

Kitaptan bazı bölümler: Büyük Doğu Cemiyeti, Malatya suikastı, Menderes Dönemi, 1960 ihtilali, Hapishane Günleri, Fikir kulübü, Konferansa çağrı, Büyük Doğu Dengeleri... (Kaynak: Vakit...)

---

Ekleme//reyhan

Sistem Karşısında Gerçek Muhalefet

resim_362143869.jpg

Suat Ak

Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu

Mücadele süreci içinde her ne kadar belli bir strateji ve taktik içinde yürümüş olsa da, ideolojik kimliğiyle görünmeye başladığı andan itibaren rejime hâkim güçler ve zıt çevreler tarafından bertaraf edilmesi gereken bir adam olarak telakki edilmiş olan Necip Fazılın siyasî biyografisi, yakın geçmişimizin belli kıymet hükümleri zaviyesinden tahlili yanında, bir fikir adamının, düşünceleri sebebiyle yaşamak zorunda bırakıldığı ıstıraplı günlerin hikâyesini de içermektedir.

Kaynak: http://www.rasyo.info/necip.html

Kitap Adı: Necip Fazıl ve Tiyatro

Yazar: Mustafa Fırat Gül

KÖMEN YAYINLARI

Yayın Yılı : 2010

172 sayfa

nftem.jpg

Kitap Adı: Necip Fazıl'ın Poetikası

Yazar: Dr. Ali İhsan Kolcu

SALKIMSÖĞÜT YAYINLARI

Yayın Yılı : 2009

93 sayfa

210268b.jpg

Necip Fazıl, yakın dönem edebiyatımızda sanatı üzerine düşünen ve düşündüklerini çeşitli disiplinler altında ifade eden şairlerimizden biridir. 

Necip Fazıl'ın sanat yolculuğu çeşitli aşamalardan, sanatsal ve düşünsel kırılmalardan sonra tekemmül etmiştir. Bu bakımdan sonradan kaleme aldığı Şiir ve Sanat adlı Poetikası şairin son devrede benimsediği dünya ve sanat görüşünü yansıtır. 

Bu çalışmada şairin şiir ve genel anlamda da sanat üzerine ortaya koyduğu görüşleri çözümlemeye tabi tutulmuştur.

Üstadın hakkımda yazılmış tek ve en güzel kitap dediği Necip Fazılla Başbaşa neden yok burda Salih Mirzabeyoğlunun yazmış olduğu eser?

Meyveli Ağaç

Necip Fazıl'a ve Sanatına Yöneltilen Eleştiriler

Kurtuba Yayınevi

Selma Günaydın

Bir şairi, yazarı, düşünürü tanımanın en iyi yollarından biri de hakkındaki eleştirilere vakıf olmaktan geçer. Bu açıdan Nceip Fazıl'a yöneltilen eleştirileri topluca değerlendirmek onu anlamanın da anahtarı olacaktır. Eleştirilmek Necip Fazıl için "meyveli ağaç" pozisyonunun kaçınılmaz bir sonucudur. Şiir, hikaye, tiyatro, roman, deneme-fıkra gibi edebi türlerin hemen hepsinde kalem oynatmış bulunan Necip Fazıl, bu alanlarda olumlu veya olumsuz bolca eleştiri almıştır.

Selma Günaydın'ın Necip Fazıl'ın eserlerinde eleştiriyi inceleyerek başlayan çalışması, kişiliğine, düşüncesine, sanatına (şairliği, hikayeciliği, oyun yazarlığı) ve gazateciliğineyöneltilen eleştirileri derli toplu bir biçimde okuyucuya sunuyor. Necip Fazıl'ın sağlığında bu eleştirilerden bir kısmına verdiği cevapları, kendisine yöneltilen eleştirilerle bir araya getiriyor.

Okuyucu bu çalışmada eleştirilen Necip Fazıl'ı bulacak ve onun etrafında sanat ve düşünce dünyamızın ahvalini ölçme fırsatını yakalayacaktır.

Üstadın hakkımda yazılmış tek ve en güzel kitap dediği Necip Fazılla Başbaşa neden yok burda Salih Mirzabeyoğlunun yazmış olduğu eser?

Üstad'ın böyle bir söz söylediğinin bir kesinliği yok, bence bu istihbarat kanalıyla o kitabın başına yazılmış...

Böylelikle Necip Fazıl fikriyatının otomatik olarak devam ettiricisi ibda olmuştur. Necip Fazılı; her dediği, her yaptığı doğrudur mantığı ile mürşit kabul etmişler ve yanlış işlere bulaşmışlardır. Necip Fazıl mürşit değildir. Bu ince kavrayışla olaylar değerlendirilmeli...

edebiyat-hitabet-soylesi-roportaj-necip-fazil-la-basbasa20111202183954.jpg

Bu kitabı maalesef bulamadım arkadaşlar. Bana yardım edebilecek var mı acaba? Okuldan bir hocamız bu kitabı istedi ve ben hiçbiryerde bulamıyorum. Arkadaşım geçen hafta www.kitapra.com sitesinden aldı ama şu anda sitede baskısı tükendi yazıyor. www.kitapyurdu.com ve diğerlerinde de durum aynı galiba. Beyoğlu'na gitsem bulabilir miyim acaba?

edebiyat-hitabet-soylesi-roportaj-necip-fazil-la-basbasa20111202183954.jpg

Bu kitabı maalesef bulamadım arkadaşlar. Bana yardım edebilecek var mı acaba? Okuldan bir hocamız bu kitabı istedi ve ben hiçbiryerde bulamıyorum. Arkadaşım geçen hafta www.kitapra.com sitesinden aldı ama şu anda sitede baskısı tükendi yazıyor. www.kitapyurdu.com ve diğerlerinde de durum aynı galiba. Beyoğlu'na gitsem bulabilir miyim acaba?

okuldan bir hocanın bu kitabı istemiş olması tuhaf? övünmek gibi olmasın ama elimde mevcuttur bu kitap. öğrencilik yıllarımın birinde, bir ramazan akşamı, sultanahmet kitap fuarında bir grup arkadaşla gezerken, içlerinden birisi heyecanlı bir şekilde yanıma gelerek, bak ne buldum diyerekten, bu kitabı bana uzatmıştı ve ben de almıştım...

ağır kitaptır her bünye kaldırmaz...

cağaloğlunda bedir yayınevine git, orada bulma ihtimalin var...

NECİP FAZIL KISAKÜREK

ÜSTAD

Yazar Özkan Taşar tarafından henüz piyasaya sürülmüş. Geçen gazetede okudum. Mavi Lale yayınlarından 6.32 tl, 262 sayfa.

Damat ibrahim Paşa bir gün şair Nedime: "Dünyanın en büyük cihangiri, kahramanı kimdir?" diye sormuş. Nedim de karşılık olarak: "Kim en çok gönül fethetmişse, en büyük cihangir odur, Paşam." demiş.

Farklı görüşlerde milyonlarca insanın gönlünü fetheden; yazdığı muazzam şiirlerle yediden 3etmişe herkesin hafızasmda ve kalbinde yer edinen Üstad Necip Fazıla gönül vermişlere ithaf olunur.

edebiyat-roman-yerli-ustad20111122182144.jpg

Kitap Adı: Aynı Göğün Uzak Yıldızları

Yazar: Sıddık Akbayır

Yayın evi:Asur Yayınları

aynigogunuzakyildizlar1.jpg

Efsanenin yalnızlığı' , neden büyük şairlere özgü ortak kader olur ?

Neden , Nâzım Hikmet'in ve Necip Fazıl'ın hayatları , şiilerinin önüne geçer ; neden , serüvenlerinde 'tek' ve 'yalnız' kalırlar ?

Türk Düşünce hayatına yön veren , iki köklü ve farklı akım olan Marksizme ve İslâmi düşünceye bağlanışları bu iki büyük şairimizi bir yanda 'bayrak'laştırırken , öte yanda neden , 'doğru anlaşılamamak' gibi bir kaderde buluşturur ?

Kitap Adı: Ordusunu Arayan Kumandan

Yazar: Lütfü Şahsuvaroğlu

158355.th.jpg

Necip Fazıl Kısakürek, yani üstad yani "Büyük Doğu" kurucusu, müşiri, başyazarı yani "Büyük Doğu" cemiyeti töre ağası yani "Büyük Doğu" ordusunun kumandanı; Cumhuriyetle yaşıt olan sanat, fikir ve cemiyet hayatında çıkardığı dergiler, kurduğu cemiyetler ve etkilediği siyasetler göz önüne alındığında Türk düşünce tarihi, Türk siyaset tarihi, Türk edebiyat tarihi içinde vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Onun 1976-1983 tarihleri arasındaki hayatında ben de vardım. "Büyük Doğu"nun son dönemecinde ve "Rapor"ların tamamında... Onunla Türk gençliğini bütünleştirecek, özellikle ülkücüler ve akıncılar mahfillerini "Büyük Doğu" yani tarihî olan hakiki büyük birliğe kalbedecektik. "Ordusunu Arayan Kumandan" olarak Necip Fazıl sanatkâr deruniliği ile siyaset yaratan kurmaylığını buluşturup Türk'ün ruh köküne dayanan yeni bir inkılap peşindeydi. Fakat ya orduları onu anlamadı yahut o, ordulara kumanda edemedi...

Kitap Adı: Necip Fazıl'ın Şiirinde Ölüm Senfonisi

Yazar: Ekrem Sağıroğlu

Yayın evi: Esra Yayınları

getimagev3o.jpg

Kitap Adı: Necip Fazıl Armağanı

Yazar: Mustafa Miyasoğlu

konakyayinlarimustafami.jpg

Sosyal, siyasal ve estetik görüşleriyle bütün Türkiye'ye malolan eserleriyle Necip Fazıl'ın, imanlı, kültürlü ve şahsiyetli nesillerin yetişmesinde büyük bir yeri vardır. Yaşadığı dönemde çok etkili olmuştur.

Tarihî kimliğimizden yola çıkan kültür ve sanat eserlerine ihtiyaç duyulduğu bir dönemde, Necip Fazıl gibi bir zevk, seviye, incelik ve iman şuuru ortaya koymuş ve şahsiyetimize ait her türlü değeri temsil etmiş bir şair ve mütefekkiri iyi anlamak zorundayız. Böyle bir gayreti göze almayan insanın, ne bu toplumda, ne de başka bir ülkede itibar göreceğini, kayda değer bir eser ortaya koyabileceğini sanmıyoruz

Kitap Adı: Necip Milletin Fazıl Şairi

Yazar: Murat Kaya

Yayın evi:Gonca Yayınları

goncayayinlarimuratkaya.jpg

On iki yaşımda iken hastanede annemi ziyarete gitmiştim. Annem bana, yanında yatan veremli bir kızın şiirlerini gösterdi ve,

-Senin şair olmanı ne kadar isterdim, dedi.

Ben o anda hastane odasının penceresinden savrulan kara ve uluyan rüzgâra bakarak içimden kararımı verdim: Şair olacağım!

Mağrur Öfke: Necip Fazıl

Metin Önal Mengüşoğlu

Ocak 2013

Kendisiyle hayli hatırası bulunan birisi sıfatıyla Metin Önal Mengüşoğlu, bu zihin açıcı çalışmasında Büyük Doğu idealinin kurucusu, öncüsü, üstadı olan Necip Fazıl'la tanışmasından başlayarak onun şiirine, düşünce dünyasına, öfkesine, siyasi mücadelesine ve Müslümanlık anlayışına odaklanıyor.

Çile, İdeolocya Örgüsü, O ve Ben, Bir Adam Yaratmak, Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu gibi ünlü, ama aslında okundukça keşfedilen yapıtlarını yorumluyor. Yeni bakışlar, anlayış akrabalıkları ve uzaklıkları üzerinden Üstadı nasıl anlayabileceğimizi gösteriyor. Düşüncenin, edebiyatın ve elbette kavganın ne olduğunu ve ne olmadığını bu metinlerden yola çıkarak kendi üslubuyla sorgularken eğri tutulan adalet terazisini de sorgulatıyor.</p>

nfkjpg_h352.jpg

Üstad Necip Fazıl Kısakürek hem edebiyat hem de düşünce hayatımızda son yüzyılın en önemli kilometre taşlarından biridir. Şair ve yazarlığı her düşünceden insan tarafından en üst seviyeye oturtulmuştur. Kendi neslinin ve sonraki nesillerin fikir ve düşünce dünyasının istikamet üzere olmasında katkısı çok büyüktür. Üstad Necip Fazıl, zorluklarla geçen hayatında doğru düşüncelerinden taviz vermemiş ve bu uğurda hayatının son günlerine kadar türlü eziyetlerle karşılaşmıştır.

Kaynak Yayınları tarafından yayımlanan ve Hakkı Karatekeli imzasını taşıyan 'NECİP FAZIL KISAKÜREK' isimli kitap, şairin hayatıyla ilgili pek bilinmeyen, hem kendi eserlerinde hem de onunla ilgili yapılan araştırmalarda dağınık halde ele alınan önemli hatıra ve detayları bir araya getirmeyi başarmış.

KISAKÜREK'in hayatını çocukluğundan başlayarak kronolojik bir düzen içinde dönemin olayları ile birlikte derleyen bu kitap, Necip Fazıl Kısakürek'le ilgili bugüne kadar yapılmış araştırmalar arasında dikkat çeken önemli bir biyografik eser.

Kitabın adı: Necip Fazıl Kısakürek,

Yazarı: Hakkı Karatekeli,

Yayınevi: Kaynak Yayınları,

Sayfa sayısı: 197 sayfa