Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

İbn-i Teymiye Etrafında

Recommended Posts

ben hz Peygamberin annesine kafir demedim.

babasına da kafir demedim.

bütün yazılarımı dönüp okuyun.

ben Peygamberin s.a.v. anne ve babası ateştedir DEDİM.

BUNUNLA BİRLİKTE

Ateşte olmaları ise küfürleri nedeniyle olabilir...kuvvetle muhtemeldir.

kaldı ki ateşte olmalarıyla ilgili HADİS yazdım buraya. bu şu demektir:

Peygamber s.a.v. ANNE VE BABASININ ATEŞTE OLDUĞUNU ifade ederken ben kalkıpta , Hayır ey büyük Peygamber .s.a.v. senin anne ve baban ateşte değildir mi diyeyim.

eğer bu hadisler Peygambere aitse (ki öyle görünüyor) bana iman edip susmak düşüyor.

devamla :

hz İsa ve Musa aleyhimüsselamların anne ve babaları için KAFİR demedim, demeye de getirmedim. buradan böyle bir sonucu çıkarmanıza sadece gülüyorum.

şu hadise gelince:

Cündeb (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Bir adam: "Vallahi Allah falancayı mağfiret etmiyecek!" diye kesip attı. Allah Teâla Hazretleri de: "Falancaya mağfiret etmiyeceğim hususunda yemin eden de kim? Ben ona mağfiret ettim, senin amelini de iptal ettim!" buyurdu."

Müslim, Birr 137, (2621).

Konuyla bağlantılı değil.

zira bu hadiste ''mağfiret edilmeyecek'' , diyen kişi BİR ADAM ,

oysa benim yazdığım hadiste , anne ve babası için ateştedir diyen kişi HAZRETİ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V.

inşallah anlamışsınızdır.

tamda kaba softa diye tabir edilenlerdensin vesselam, hala daha konunun ve hadisin derinliğine değilde, yüzeysel olarak ele almışınız bizim söylemeye çalıştığımız şu "Allah (c.c.) istemedikçe kimse cennete giremez ve ancak O nun istemesiyle cehenemme girilir" bunda mutabıksak insanların kafirliği yada zahidliğini de ancak Allah (c.c.) bilir ve üstünlük ancak takva da dır, onunla ilgili biz bir hüküm veremeyiz. Bu arada efendimiz HAZRETİ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V. de izin verilen kadar müslümana şefaat edebilecektir (inşAllah şefaatına mazhar olanlardan oluruz). O'(s.a.s.)nun söyledikleri kadar önemli olan başka bişey yok ama biz şuna inandık ki; Allah Birdir ve Resulü Ekrem (s.a.s.) O'nun kulu ve elçisidir. İslam Hadler gerektirir, bir büyüğümüzün dediği gibi anahtara benzer bir diş fazla olsa açmaz bir diş eksik olsa yine açmaz, konunun özü şu Allah(c.c.)'ın bildiği işler hikmetlerle doludur, biz gösterilen kadarını bilelim ve konu hakkında ahkam kesmeyelim. Bazı konuların hikmetini akıl terazisi tartamaz.

Üzgünüm katıksızsın buna da bi kulp bulursun ondan dolaydır ki polemik oluşturmadan ben çekiliyorum diyeceklerim bundan öteye geçmeyecek. Hakkımızda hayırlı olana gönlümüzü razı eylesin Rabbim.

Allah(c.c.)'ın rahmeti sonsuzdur, kainatın bütün günahları O'nun rahmeti karşısında, bir umman üstünde uçan karganın pençelerindeki toz zerrecikleri kadardır, ve ne kadar ehemniyet taşır umman karşısında o zerrecikler? ümitsiz olmadan havf ve reca çizgisinde rahmeti umanlardan oluruz inşeAllah. selametle

konuya dair son mesajımdır

admin diye adlandırılan yönetim birimlerinden BİRİNDEN

bir daha BURAYA BU KONUDA YAZMA ...diye uyarı aldım.

hepiniz biliniz ki,

vallahi vallahi vallahi,

delil ve ispat zemininden fersah fersah uzaksınız ve büyük bir yanlış üzeresiniz.

ve fakat sizler ŞAHSIMA ve sunduklarıma HAKARET EDERKEN ALKIŞ aldığınız halde,

ben en nazik bir uslupla konuşmama rağmen İHTAR alıyorum.

aksi halde hiç biriniz delil getirerek beni ilzam edecekler değildiniz.

yönetim bana konuşmam için fırsat versin (hodri meydan) görelim kimin inandığı doğru kimin ki batıl.

ama malesef bu olmadı ...son ihtarımı da aldım...

bu nedenle size yazamıyacağımı bildirerek bu konudan çekiliyorum.

ve sizlere adiy bin hatem hadisini

ve Hahamlarını Rabler edindiler.. ayetini bu bağlamda irdelemenizi tavsiye ediyorum

selam hidayete tabi olanlara olsun

esselamu aleykum ve rahmetullah

Selamlar,

Çizgisi ve itikadı belli olan sitemizde sapıklar gürûhuna mensup teymiyye için kabul edilen kaynaklar ortadadır. Gelip de böyle bir ortamda illa ki kaynak diye tutturmanız abes kaçmaktadır. Kimse sizin şahsınıza hakaret etmedi, savunduğunuz sapık hakkında nakilleri ortaya döktü. Size yapmış olduğum ihtarın sebebi de bu lüzumsuz tartışmanın hiç bir neticeye varmayacağındandır. Bizim kaynaklarımız, kabul ettiklerimiz bellidir, ortadadır. Bu mevzuyu daha fazla uzatmanın bir manâsı yoktur. Mesele zaten üslubunuzla ilgili değil, sizin de bu konuyu ele alırken takındığınız üslubun nezaketi ortadadır. Lakin, dışı süslü olup da içi zehir dolu bir bardağın masada durmasına da lüzum yoktur. Sizinle mevzu hakkında mütalaa etmek isteyen özel mesaj sistemini kullanabilir. Bu başlığı da daha fazla uzamaması için şimdilik kilitliyorum. Lütfen diğer başlıklarda da buna benzer bir girişimde bulunmayınız. Müslüman mahallesinde salyangoz satmayınız.

Saygılarımla

/ekleme: serdengectik rumuzlu üyeye delil sunma talebi üzerine cevap hakkı verilmiştir.

"ibn-i abbas hazretleri, Şuara suresinin 219. ayetini bu manayı ifade ederek şöyle tefsir etmiştir:

"Sen, yani nurun, hep secde edenlerden dolaştırılarak Sana intikal etmiştir."(Kurtubi, XIII,144, Heysemi, VIII, 214)

Fahri Kâinat- sallallahu aleyhi ve sellem- bu hususu hadis-i şeriflerinde şöyle dile getirmiştir:

"Ben, Ademoğulları'nın en hayırlı ve en temiz olanlarından, devirden devire, aileden aileye geçerek, nihayet şu içinde bulunduğum aileden vucuda getirildim!"(Buhari, Menakıb, 23)

"

(osman nuri topbaş -hazreti MUHAMMED MUSTAFA sallallahu aleyhi ve sellem cilt1[mekke devri])

"ibni ABBAS:

"ALLAH'ın Resulu buyurdular:

-benim bütün nesep kollarımda zinadan eser yoktur.ALLAH beni daima pâk babaların sülbünden, pâk annelerşn rahmine geçirerek vücuda getirdi.Nesep kollarımda ne zaman iki şube peydahlansa, ben o şubelerden hayırlısına geçerdim.""

"ben nesep bakımından en nefisinizim."

şimdi yukarda gösterdiğimiz hadislere ve ayet tefsirine bakınca aşağıdaki hadisten kastedilenin efendimizin (s.a.v.) anne babasının cehennemlik olması olmadığı anlaşılıyor.ve eğer senin dediğin gibi olsaydı ibn-i abbas (r.a.) şuara suresinin 219.ayetini öyle tefsir etmezdi.aşağıda gösterdiğim hadisten çıkarılması gereken anlam şudur.

ALLAH rahmet etmezse senin baban da benim babam da ateştedirler.

aynen "cennete yaşlı kadınlar giremez" hadisi şerifinden anlatılmak istenenin cennete girerken gençleşecekleri gerçeği olduğu gibi.

ve başka bir hadisi şerif te ALLAH'ın rahmeti olmadan kimsenin cennete giremeyeceği söyleniyor.

"Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam:

"Ey Allah'ın Resulü babam nerededir?" diye sormuştu.

"Cehennemde!" buyurdular. Adam (gitmek üzere) geri dönünce, Aleyhissalâtu vesselâm adamı çağırdı ve:"Muhakkak ki, benim babam da senin baban da ateşteler!" buyurdu." Müslim, İman 347, (203); Ebu Davud, Sünnet 18, (4718)"

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...