Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad'ın Vecizeleri

Recommended Posts

Zamanı öldürürken, arada bir "Gel !" dediğimiz halde gelmeyen fikirle, zaman bizi öldürmeye başlayınca "Git !" dediğimiz halde gitmeyen fikir...İşte ruh sıhhati bunların ikisi arasında olsa gerek..."Gel !" denince gelen ve "Git !" denince giden fikirlerin sahibi, Allah'a şükretsin !..

Cinnet Mustatili'nden..

-Mikroba merhamet, hastaya merhametsizliğe varır.

-Kültür, bilmek değil, bilmeyi bilmektir.

-Anlaşma, ruhların uzun zaman bir arada pişmesiyle olur.

-Şüphe edersen ayağın seni taşımaz, basacağım, yürüyeceğim de ve bas, yürü –O’nun izniyle-

-Onların değil, Müslüman olamayışımızın mahkûmuyuz.

-Menfi sahada malik olduğumuz dehalar müsbete çevrilebilse, acaba ne olurdu bu vatan...

-İçimizde bu kadar perişan hale getirilmeseydik, dışımızda bu kadar hürmetsizliğe uğramayacaktık.

-İnsan ve cemiyet, kendini hesaba çekme kalitesine ulaşınca aradığını bulur.

-Artık fikir kurtlandı, iş lazım.

-İnsana ruh gerek, ruha da din gerek...

-Şair, cemiyetinin habercisidir.

-Demokrasi, kendini çölde hayal edenlerin serabıdır.Yaşanmaya değer hayatı bul ve ölümsüzlüğe geç.

-Hürriyet, kendisine muhalif hürriyeti hür olarak kabul etmedikçe hürriyet olmaz.

-En hakiki sosyalistler hayvanlardır. Birbirlerinin ağzındaki kemiğe atılırlar.

-İnsanın zabıtası imandır.

-Bizim davamız yokuş yukarı çıkmanın davası, onlarınki ise yokuş aşağı yuvarlanmanın...

-Dağ, yüksek olduğu kadar uçurumu derindir.

-Tarafsız diye bir kelime yoktur. Hakikatin taraflısı olmaya “tarafsızlık” diyoruz.

-Batı, bir çirkini güzelleştirme davasında, biz hudutsuz bir güzelliği çirkinleştirme yolundayız...

• Like 2

«Güzellik esrardır. Ve onun içindir ki, güzel, peçe altındadır.»

Aynadaki yalan

İrfan, bilgi sahibi olmaktan ziyade bilinen şeyler vasitasiyle bilme hassasına ermektir.bilme hassasına eren, bir nevi bilmediği şeylerin de alimi olur.

Her ağacın damarlarında toz yığını halinde sayısız tohum olduğu gibi,her tohumun içinde de ağaç vardır.

Ruhumuza iman ve eser cehdini getirecek yepyeni bir soluğa muhtacız!onu üfleyebilecek olan kurtarıcımız olacaktır.

Ahlak zaafımızın tarihi,fikir zaafımızın tarihinden hemen sonra başlamıştır.

İdrâkin aczini idrâk ,idrâkin ta kendisidir.(bu söz benim için ayrıca önemli:)

Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

Yanılmıyorsam bu söz Ahmet Hamdi Tanpınar'a ait. Akside olabilir ama, öyle biliyorum ben?

-Fikrin olduğu her yerde her şiddet, operatörün neşteri gibi bir nimet, olmadığı yerde de kaatilin bıçağı şeklinde bir âfettir.

-İslam’ın nazarında makbul sermayedar paraya hakim adamdır, paranın hakim olduğu adam değil.

-Hakikati bulan için hürriyete ihtiyaç yoktur.

-Yahudi nerede bir birlik, nerede içtimaî vahdet görürse, onu bozmaya memur ebedî bozguncudur.

-Bizde ne yazık ki fikir, kedinin suratına sigara dumanı üflenmiş gibi herkesin tuh deyip kaçtığı bir nesne haline geldi.

-Size mekteplerde okutulan tarihi kabul etmeyin!

-Size öyle bir tohum bırakmak nasip etti ki, Allah, mutlaka ağacını yetiştirmek borcu altındasınız!..

-İnkılap... Bu kelimenin cıcığını çıkardılar! Kağıdı yak, karbon olsun; karbona inkılap de... İnkılap budur!

-Halk Partisi bütün felaketlerin dikilitaşı olarak kurulmuş ve öyle gitmiştir bu memlekette...

-Ahlak, kainat önünde benim nasıl hareket edeceğimin manzumesidir, fikirse, kainatın ne olduğu davasıdır ve ikisi içiçedir.

-Sosyalizm ve Komünizm, dünyada tesbit ettiğimiz hastalığı tedavi için bünyeyi öldürme metodundan başka bir şey değildir!

- Bir uyuzdur Sosyalizm!

Dünyada her şeyin sahtesi görülmüş, fakat ilim ve tarihin devamlı yalancısına rastlanmamıştır! (Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han adlı eserinden)

-İslam, iman ruhunun, bitmez tükenmez, durmaz, dinlenmez aksiyonundan ibarettir.

-Aksiyona bağlı insan bire bin kuvvetindedir.

-İslamın kılıcı, ucunda merhameti götüren şifalı alettir.

-Mâna bozulunca, madde kabiliyetinin ve körükörüne atılganlığın hiçbir kıymeti kalmıyor.

-Çilesi çekilmeyen şeyin aşkı olmaz. Aşk olmayınca, çile olmaz. Çile olmayınca ibda, meydana getirme cehdi olmaz, şevk olmaz, hiçbir şey olmaz, (aksiyon) olmaz.

-Düşmanımızın bile nerede ve niçin muvaffak olur gibi durduğunun sırrını bilmeliyiz! Başka türlü ona karşı kuvvetli olamayız. Ve onu yenmek hakkını Allah bize vermez.

-Ruh adalesi pörsümüş insan, genç olsun, ihtiyar olsun, bir lâşeden ibarettir.

-Bir genç için en tehlikeli şey, kendi zıddı olan âlemlerin tesiri altında kalmaktır.

-Şeriat, ebediyet kasasının şifresidir.

• Like 1

* Ey ufuk; insanoğlunun ufku!.. Sen de bizim gibi bir insansın! Sen bir derece daha fazlası olmayan bir insansın da, biz senden eksik olduğumuz kadar insanlığa uzak insanlarız.

* Allah, en ileri dereceye çıktığı zaman akılsızlığını anlayan şu akılsız aklın belasını versin!

* Şeytan daima mübalağanın yanındadır. Her ne işte olursa olsun, mübalağanın yanında... Yani hakikati karartmanın yanında... Çok defa tefritte, olamayınca ifrattadır. Ah itidal! Sen ne büyük sırsın.

-İçtimaî ve ruhî seviye birleşik kaplar gibidir. Bir koptu mu, ötekinde de seviye düşer.

-Tanzimatçılar, Avrupa reçelini kavanozu dışından yalayarak yedim zanneden adamlardır.

-Ah şu moda! Şahsiyetsizliğin en güzel sembolü modadır!..

-Edeb, hududa riayet etmek demektir. En büyük edeb, ilahi hududu muhafaza etmektir.

-Madde fethi ruh olmadan ayakta duramaz.

-Öyle bir memleketteyiz ki, her şey yeniden imâl ve inşa edilmeye muhtaç...

-Gayemiz şahıs değil, şahısta tecelli eden davâ...

-Manâsını anlamadığımız Batı adamının yüzüncü planda taklitçisi olarak sürünüp gidiyoruz.

-Davayı Allah’ta ve ölümsüzlük gayesinde tamamlayan bir insan nasıl karamsar olabilir?..

-Şiir, üstün idraktir.

-Doğu’nun eksiği Batı’da, Batı’nın eksiği de Doğu’da...

-Büyük sandığımız hâdiselere bazen ne küçük dürtüşler yol açar.

-Şair, Allah’ın ‘beni ara’ diye ok attığı insandır.

-Şairin seste, sözde, renkte, çizgide arayacağı şey Allah’tır.

-Erkekliğin en derin ve girift akidesi ‘babalık’tır.

-Kanunla mücadele bile kanuna riayetle olabilir.

• Like 1

ANLADIM İŞİ SANAT ALLAH'I ARAMAKMIŞ

MARİFET BU GERİSİ YALNIZ ÇELİK ÇOMAKMIŞ...

BENİ BİR BEN ANLARIM BİRDE BENİ YARADAN

BANA BİR LAZIMIM BİRDE BENİ ANLAYAN...

ALLAH VE RESULU, başka herşey hiç ve batıl...

ALLAH'IM SENDEN BAŞKA BİŞEYİ OLMAYAN BEN , SENDEN BAŞKA HERŞEYİ OLANLARA ACIYORUM...

BİR YERİN ADINA DENİNCE TÜRK ÜLKESİ , GÖZÜM BAYRAK ARAR KULAĞIM EZAN SESİ

-Kıymet hükmüne erdirilemeyen hâdise, bilinse de bilinmiyor demektir.

-Her şey aşk meselesi!.. Aşk, cüceyi dev, aşksızlık da devi cüce yapıyor.

-Çatılırken yıkılan eve yazıklar olsun!..

-Demokrasi, halkın istediği olduğuna göre halk kötüyü isterse hâlimiz ne olacak?..

-Allah, ıstırabını çektirmediği şeyin nimetini vermez.

* Yok da ne demek?.. O bir "var" olmak gerek... Tam yokta, yok da yoktur. Öyleyse "yok" bir "var" ın var ettiği var... Bir "var" ki, yalnız o var, gerisi yok, yok da yok... Yok da o "var"ın icadı...

* Kendini damla damla vermeyi bilmek ve testiyi asla boşaltmamak sanatı...

(Aynadaki Yalan)

-Demokrasi, halkın istediği olduğuna göre halk kötüyü isterse hâlimiz ne olacak?..

Üstad veciz bir şekilde, esasen girift bir mesele olan demokrasi mefhumunu, adeta can damarından yakalamış ve keskin bir kılıç darbesini andıran sualini bu noktaya yöneltmiştir. Antoine de Saint-Exupéry idi galiba, şöyle bir laf etmiştir: ''Dünyayı insancıl akıldışılıklar yönetiyor...''Aslında hem Üstad'ın vecizesi, hem Saint-Exupéry'nin tespiti, dünyada yaşanan hadiselere dair bir fikir veriyor.Bir başka zaviyeden bakabilme fikri...Evet politika aygıtı ne kadar sıhhatlidir?Bu mevzu çok tartışılacak bir husus.Başımıza seçtiklerimizin, bizim hakkımızda aldıkları kararların ehemmiyetini düşünelim bir kere.Bakınız Saakaşvili ve Gürcü halkı bunun en aktüel örneği.Bir lider (!), alınan bir karar ve bir halk...

Bende Üstadın Reis Bey filminde bütün olaylar bittikten sonra yani filmin sonunda Reis Bey'in dadıya: "Gelemem dadı, Gözyaşlarım kurur diye korkuyorum" demesinden çok etkilendim. Böyle bir başlık altındada belirtmek istedim. ,

Selametle...

-Çilesi çekilmeyen şeyin aşkı olmaz. Aşk olmayınca, çile olmaz. Çile olmayınca ibda, meydana getirme cehdi olmaz, şevk olmaz, hiçbir şey olmaz, (aksiyon) olmaz.

Hikmet, hikmet, hikmet:

-Zevk etmeyen ne bilsin?...

-------

Her velî kendi meşrebi içinde belirir.

-------

Allah dostları yalnız yakınlık ister. Lâteşbih, sultanın yakını olmak, meselâ hizmetkârı, ibrikdârı, perdedârı vesaire, veziri olmaktan üstündür.

(O ve Ben)

-Şahsiyeti olmayanların hiçbir şeyi yoktur!

-Arının şahsiyeti balda, milletlerinki de yoğurdukları ilimlerdedir.

-Babadan kalma kültüre tabi olmak değil, fakat malik olmak şart! Tarih, o kültüre malik olmaksızın onun fethettiği topraklar üzerinde mülkiyet iddia eden millete güler.

-İçine milli benlik katılmamış her taklid hareketi manevî bir duyun-u umumiyedir

-Çürümüş cemiyetlerde haşmetlü nefs hazretlerinin sultanî tahtı kıskançlıktır.

-Ruh, biricik gıdası olan imanı kaybedince topyekun verimini de kaybeder.

-Davası olmayan fikir işsizi, yalnız dedi-kodu yapar.

-Şahsiyetsizlik ve kifayetsizliğin şaşmaz markası dedi-kodu kabiliyetidir.

• Like 1