Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Çilekeş

BÜYÜK DOĞU CEMİYETİ

Recommended Posts

"Büyük Doğu 4 sahifelik küçük gazete şeklinde 4 üncü devresini yürütürken yaptığımız ateşli bir ilânla dâva ve ideal arkadaşlarımızı Büyük Doğu Cemiyetini kurmaya davet ettik ve kadromuza girecekleri "gönüldaş" diye isimlendirdik. Başta Kayseri, Tavşanlı ve Malatya, Anadolu'nun her tarafından bağlılık ve Umumî Merkeze katılma sesleri yağmağa başladı. Kaleme aldığımız ve o zamanki ve sonraki Büyük Doğu'larda neşrettiğimiz ve daha ileride ihtilâl dedikleri hareketten sonra "B.D.Fikir Kulübü" tüzüğüne çekirdek teşkil eden Ana Nizamnâme, belirttiği ruhî şekil ve tarihî kıymet bakımından bir gün Türk fikir ve politika hayatını ve Tanzimattan beri sahte oluşlar boyunca gelişimizi kaleme alacak haysiyetli kalemler zuhur edecek olursa elbette ele alınacaktır. O bakımdan, kendi eserimiz üzerinde kıymet hükmü koymayı geleceğin nesillerine ısmarlar ve yalnız şu kadarını belirtmek isteriz ki, tecellisi ve dış âleme nakşı kanunla yasak edilmiş bir ruhun ustalıkla peçelenmesi ve müslümanları kanunen yasak olmayan bir insan, cemiyet ve dünya görüşü etrafında toplamaya davet etmesi noktasından, bu Nizamnâmeden daha başarılısı gösterilemez.

Bütün kıymet nazariyededir ve eğer biz rüyamızdaki heykeli yontabilmek için gereken tunç ve mermer kütlelerini bulamadıksa, yarın onu bulacak olanlar bizim plânımıza, çekicimize ve keskimize göre eserlerini verebilirler. "

Necip Fazıl Kısakürek

S.A

1949 ve 1951 yılları arasında faaliyetlerini yürüten 'Büyük Doğu Cemiyeti' hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum...

S.A.

Cemiyet hakkında biraz daha bilgi verir misiniz? Yani şöyle kısa ve öz bir biçimde ne yaptıkları, ne için kurulduklarını fln?

Şimdiden saolun.

Selametle...

A.S

kardeşim bende bu konu hakkımda bildiğim pek birşey olmadığı için bunu yazmıştım fakat cemiyet hakkında bildiklerimi sizle paylaşayım..

cemiyet 1949 yılında İstanbul'da açılıyor..cemiyetin kuruluş tüzüğünde cemiyetin 9 kutuplu bir inanış sistemi olduğu belirtiliyor..bunlar;

Ruhculuk

Ahlâkcılık

Milliyetcilik

Cemiyetcilik

Şahsiyetcilik

Keyfiyetcilik

Nizamcılık

Müdahalecilik

Sermaye ve Mülkiyette tedbircilik

bunlara zıt olarak cemiyet şu 11 davanın tamamen karşısında olduğunu belirtiyor..bunlar;

Her türlü Allahsızlık...

Her türlü ahlâki kayıtsızlık...

Bütün derece ve istihalelriyle materyalistlik ve komünistlik...

Kozmopolitik...

Başıboş fertcilik...

Teftiş ve murakabesiz taklitcilik...

Fikir ve ilimde posacılık ve kışırcılık...

Sahte ve köksüz inkılâpçılık...

Züppe Garp hayranlığı...

Bütün ahlâk dışı tecellileriyle eyyam güderlik

içtimaî adaletsizlik

daha sonra Afyon,Kütahya,Soma ve Diyarbakır'da olmak üzere 4 şubesi daha da açılıyor cemiyetin..

ve bildiğim kadarıyla bu cemiyetin amacına ulaşmadığı gerekçesiyle,cemiyet 1951 yılında Üstad ve yönetim heyeti tarafından feshediliyor...

selam ve dua ile...

Selamlar,

"Büyük Doğu Cemiyeti", 28 Haziran 1949 tarihinde bir fikir ve aksiyon kulübü olarak, Üstad tarafından temellendirildi. Şubat 1950'de, kuruluşun merkezi olarak Kayseri Büyük Doğu Cemiyeti kurulduysa da, baştaki istibdadî yönetim tarafından bu davranış hoş karşılanmadı ve Üstad, hakkındaki davalarda defalarca yapıldığı gibi, adalet katledilerek, temyize 2. defa götürülüp onaylatılan "Türklüğe Hakaret davası"dan dolayı hapse attırıldı. DP iktidarının çıkardığı aftan yararlandı ve yeniden agoraya çıktı.... Tavşanlı, Kütahya, Afyon, Soma, Malatya, Diyarbakır, Adana .... şubelerini açtığı Büyük doğu cemiyeti sayesinde, yeni iktidarın da hoşlanmadığı, korktuğu, bertaraf etmek istediği bir kişilik haline geldi. Bir komplo sonrası gelişen olaylar neticesinde hapse attırıldı ve çıkışında, cemiyeti tasfiye etti.

Cemiyetin, kapatılmasındaki sebepler Maddi olanaksızlıklar, merkez ve bağımlı şubeler arasındaki irtibat kopukluğu, karşıtların organize oluşu gibi sebeplere bağlanmıştır. Fakat Cemiyetin Üstad tarafından kapatılmasındaki asıl sebebi bilmiyorum.

Şu noktayı ifade etmekte fayda var ki, cemiyet açık kalsaydı, gerçek Türk aydınının yetişmesi konusunda çok önemli bir misyona sahip olacaktı. Zira ilanlarla açılan büyük doğu Cemiyeti gençliğimiz tarafından büyük rağbet görmüş, Üstad'ın önderliğinde, onun fikirleri ışığında yürümeyi amaçlayan bilinçli, geleceğin aydın adayları gençleri bünyesinde toplamıştı... Kapanması, Türk entellektüelitesinin çok büyük bir kaybı olmuştur. Böyle bir cemiyete, bu gün dahi büyük bir ihtiyaç vardır.

Saygı ve selamlarımla...

ESSELAM...

-ALLAH RAZI OLSUN "NFK-FAN" GÖNÜLDAŞ , B.DOĞU CEMİYETİ MACERASINI ÇOK GÜZEL ÖZETLEMİŞŞİN !BEN DE ZAMAN ZAMAN DÜŞÜNMÜŞÜMDÜR BU MEWZUYU , SİZDEN DE DUYMAK BENİ ZİYADESİYLE MEMNUN WE DE MESRUR ETTİ WE DAHİ HEYECANLANDIRDI !_ACABA DİYORUM BU CEMİYETLER TEKRARDAN HAYAT BULAMAZ MI ? BU ÜLKE GENÇLİĞİ ÜSTADIMIZI NASIL TANIYACAK ? GİDİP-GELECEKLERİ , FİKRİ BESLENME SAĞLIYACAKLARI , AKSİYON RUHU KAZANABİLECEKLERİ ORTAMLARA NE KADAR DA İHTİYAÇLARI WAR !-İNANIN BATAKLIKTAN ÇIKARDIĞIMIZ BİR GENCİ GÖTÜREBİLECEĞİMİZ-İÇERİSİNE SOKABİLRCEĞİMİZ BİR ORTAM - BİRŞEYLERİ TENEFFÜS EDEBİLECEĞİ BİR ATMOSFER , BİR YER-BİR KURUM YOK ! HAKİKAT BU BİR İHTİYAÇTIR WE B.DOĞU CEMİYETLERİ BU İŞLER İÇİN DE İDEAL YERLER OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM..! YANİ BİRER MÜSLÜMAN TÜRK GENCİ YETİŞTİRME FABRİKALARI...

EWT B.DOĞU GENÇLİĞE BU YOLDAN EL KOYABİLİR , YOKSA GENÇLİK ELİMİZDEN BUZ GİBİ KAYIP GİDİYOR ARKADAŞLAR. -BİLMİYORUM BU BİR ÜTOPYAMIDIR ?_ÜTOPYA BİLE OLSA GÜZEL...İDEAL ÜTOPYA !

Selamlar,

Harfiyen katılıyorum. "Yapılsa güzel olacak işler" listesinde buna da yer açabiliriz :lol:. Liste daha fazla büyümeden birşeylerin yapılması lazım ama .........

Diğer bazı kuruluş ve cemaatlerdeki organizasyon BD'ye gönül vermiş kesimde malesef yok. Bu da üstadın tanınmasını engelleyen sebeplerden... Büyük eksiklik...

Saygı ve selamlarımla