Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
serdengeçti

Ben Insanım Diyen Okusun!

Recommended Posts

Yer: Azerbaycan, Hocalı 26/02/1992

 

Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki Ermeni yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu toprağında Kars'ta Ağrı'da Van'da Erzurum'da da ataları oynamıştı.Onlardan duymuşlardı. Karnı burnunda çaresiz bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı...Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı

 

-Akçik, manç?..

(Kızmı, oğlan mı?)

 

-Akçik...

(Kız)

 

Bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı.Kan bürülügözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi.

 

-Tun şahetsar,ınger...

(Sen kazandın, yoldaş)

 

-Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana...

(Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?)

 

-Mayrigı bedge gişdatsine.

(Annesi besleyecek elbette)

 

Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği

bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:

 

-Mayrig yerahayin zizdur.

(Çocuğa meme ver)

 

Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı

hazırlığı vardı. İki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top

arayışına girmişlerdi.Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise

Ermeni çeteci sevinçle bağırdı:

 

-Asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek...

(Bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. Kopartın...)

 

Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa,başı da orta yere düşmüştü...

 

Ermeniler zafer naraları! atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.

 

Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 14 yıl önce yaşandı. Her iki olay da ermeni çetecilerin katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır.

 

Ne yazık ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir. Ajanslar,katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu.

 

Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi.

 

26 Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar.

 

26 Şubat! gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi.

 

Savunmasız kalan kente giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler. ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı.

 

Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler,

 

Sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar.

 

Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler.

 

Genç kızların önce saçlarını,sonra da kafa derilerini yüzdüler.

 

Babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler.

 

Kesik kafaları sepetlere doldurdular.

 

Peki neydi bu düşmanlık?

 

Ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda Türkiye'nin 12 ili yer almaktayken, Ermenistan'ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağı'nın resmi varken, Ermenistan Millî Marşı'nda 'Topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün,öldürün' denmekteyken, başkaca bir neden aramaya zaten gerek yok sanırım.

 

Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan Hocalı'ya, eski Sovyet İttifakı Silahlı kuvvetleri'ne ait 366.Alay'ın desteği ile Ermeni Sılahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 613 Azerbaycan Türk'ünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı. Ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir.

 

56 hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur.

 

Bu alçak saldırıda 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış,geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır.

 

Şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı.!

 

Fakat katliam sonrası Hocalı'ya girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu:

 

'Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim,ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz'

 

Peki 26 Şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; Ermenistan Devlet Başkanı sıfatını taşıyan Robert Koçaryan denilen kirli katilden başkası değildi. Yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan, 20 Mart 1996'da Ermenistan Başbakanı oldu.

 

Karabağ'da barış istediği için aşırı milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen Levon Ter Petrosyan istifa edince de 30 Mart 1998 yılında ondan boşalan Devlet Başkanlığı koltuğuna,'Hocalı Katliamı' baş sorumlusu olan azılı terörist Robert Koçaryan oturdu.

 

Ermeniler Türk hamile kadınlarına tecavüz edip karnını hamile olduğu halde taş ile doldurup öldürmüşler ve küçük Türk kızlarına tecavüz edip öldürmüşlerdi.

 

Ülkemizde sadece 1 ermeni öldürüldü diye yürüyüş yaptılar ve o kadar araştırdılar ama hiç bir insan kalkıp ta bu masum insanlara işkence edilip öldürüldükleri için yürüyüş yapmadı…………..

 

Şimdi o yürüyüşte hepimiz ermeniyiz diye bağıranlara sorulması gereken tek bir soru war. o soru da:

 

Ermeni soykırımı yalanını bir ülkenin daha yasalaştırdığı şu günlerde de hala hepimiz ermniyiz diye bağırabiliyor musunuz?

 

bağramayanlara sorum ise o gün niye bağırıyordunuz???

 

Yazıklar olsun ……

Share this post


Link to post
Share on other sites

gazetede dikkatimi çekti bugün, helal olsun demekten kendimi alamadım doğrusu adam koca pankarta negüzelde yazmış Allah razı olsun. soruyor

''PAPA ÖLDÜ HRİSTİYAN OLDUNUZ

HRANT DİNK ÖLDÜ ERMENİ OLDUNUZ

15 ŞEHİT VERDİK NERDESİNİZ?''

ermeni veya yahudi veya hristiyan topyekün küllüm kafirlere karşı bizim sadece kimliğinde müslüman o kadar imanını kaybetmiş insanlar topluluğu-muz varki sormayın.nerde bi kefere parmağını cebinden çıkarsa! (anlayan anlar. anlatmaktan haya etmek durumundayım suan)güya aydın geçinen kendini entellektüel zanneden kalabalıklarımız birbirini ezerler o parmağa dil çalabilmek için!!......

sorarım size şişliden istiklale akın akın 'hepimiz ermeniyiz' diyen veyahutta başka bir kalabalıkta ''kahrolsun seriat'' diye nara atanların hangibirinde iman kalmıştır!

ALLAH rasulü buyuruyor'kimin kalabalığını çoğaltırsanız onlardansınız' başka söze gerek duymuyorum

Rabbim bizleri affetsin ve kendi yolunda ayaklarımızı sabit kılsın inşallah.

RABBE EMANET OLUNUZ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selamlar,

 

Konuyla ilgili bir yazı:

 

HOCALI SOYKIRIMI

1992 yılının Şubat ayının 25'inden 26'sına geçen gece, Azerbaycan halkının tarihine kara harflerle yazıldı.15 yıl önce Ermeni işgalcileri çağdaş dünyanın gözleri önünde Hocalı da soykırım yaptılar.Bu katliam insanlık tarihine yazılmış kanlı faciadır.Hocalı katliamında 613 insan hayatını kaybetti.Onların arasında 106 kadın,63 çocuk,70 yaşlı bulunuyordu.1275 sivil esir alındı.Bu esirlerin 150'sinden ise hala haber alınamıyor.

Bu soykırım neticesinde onlarca aile bütünlükle yok edildi,sivil insanlar acımasızca, gaddarlıkla katledildi.Ermeni faşistleri,insanların derilerini diriyken soymuş,gözlerini çıkarmış,esirleri akıllara durgunluk veren,kendilerine has usullerle işkenceler vererek öldürmüşlerdir.

Uluslararası hukuka göre,Hocalı'da yapılanlar önceden hesaplanmış olan ve etnik ayrımcılık gözetilerek bir ırkın mensuplarının top yekun veya kısmen katletmek niyeti ile gerçekleştirilen,gerçek bir soykırım cinayetidir.Ermeni silahlarının sivil insanlara karşı uyguladıkları bu hunharca katliam ve Vandalizm,bütün insanlar tarafından soykırım olarak kabul gören suçlarla aynı düzeyde ele alınmalıdır.

BM'nin Baş Meclis'inin 9 aralık 1948 tarihli 260(III) no'lu kararı ile onaylanmış ve 1961 yılında yürürlüğe girmiş olan soykırımları önlenmesi ve soykırım suçlularının cezalandırılması ile ilgili yasada, soykırım cinayetinin tanımı açık şekilde yapılmıştır.

Söz konusu yasayla belirlenen ve soykırım cinayetinin tanımı açık şekilde Ermenistan'ın Azerbaycan'a tecavüzü sırasında vuku bulmuştur.Bu işgalci ülke uzun yıllardır dünya insanlarının gözü önünde kendi terör siyasetini uyguluyor.Oysa uluslararası hukuk normlarında, BM'nin ve AGİT'in prensiplerine göre, devletlerin sınırlarının dokunulmazlığına saygı duyulmalıdır.Toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının ihlal edilmesi ise kesinlikle yasaktır.BM Güvenlik Kurulu Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarının kayıtsız şartsız boşaltılması talebi ile dört karar çıkarsa da işgalci Ermenistan bu kararları hala gözardı etmektedir.Bugün küreselleşmekte olan dünya şöyle bir gerçekle yüz yüzedir:"Cezasız kalan cinayet,yeni cinayetlere neden olmaktadır".Tarihte bunun örneklerine rastlamakta mümkün.1905-1907 ve 1918 yıllarında Ermeni silahlı kuvvetleri ve terör teşkilatlarının Azerbaycanlılar'a karşı yaptıkları kanlı eylemler, tıpkı Türkiye'de ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde Türklere karşı yapılan terör saldırıları gibi, yakın tarihimizin sayfalarını oluşturmaktadır.

"Denizden denize büyük Ermenistan" hayaline kapılarak komşu devletlere karşı toprak taleplerinde bulunan, hatta Türkiye'ye karşı toprak taleplerini madde şeklinde Anayasasına bile yansıtan Ermenistan,dünyanın ve uluslararası birliğin vurdumduymazlığından da yararlanıyor.

Biz inanıyoruz ki, bütün insanlığın, öncelikle ise en ağır günlerinde daima Azerbaycan'ın yanında olan kardeş Türkiye halkı, Hocalı soykırımını asla unutmayacak, masum insanlara karşı yönelen ve insanlık tarihine kara bir leke olarak düşen bu kanlı cinayeti her zaman lanetleyecektir.

 

Emil Alekberov,"Hocalı Soykırımı",Yeniden Serdengeçti Dergisi,sayı:I,(Ankara 2007)s.29-30

Share this post


Link to post
Share on other sites
gazetede dikkatimi çekti bugün, helal olsun demekten kendimi alamadım doğrusu adam koca pankarta negüzelde yazmış Allah razı olsun. soruyor

''PAPA ÖLDÜ HRİSTİYAN OLDUNUZ

HRANT DİNK ÖLDÜ ERMENİ OLDUNUZ

15 ŞEHİT VERDİK NERDESİNİZ?''....

dediğine benzer bir pankart daha vardı öncelerde

 

"1 hrant öldü hepiniz ermeni oldunuzda

30.000 şehit verdikte türk mü olamadınız"

 

balkanlarda da bir mitingde sırp bir gencin açtığı pankart beni etkilemişti o pankartta

 

"PAX OTTOMANA" yazıyordu

Share this post


Link to post
Share on other sites

ottomana osmanlı ama, pax? anlamı ne sırpça bilmeyenler yada hangi milletin diliyle yazılmışsa işte, bilmeyenler için sordum,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...