Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
tutsak

Bir Garip Öldü Diyeler

Recommended Posts

İlk gençlik yıllarımızda eserlerinden faydalanabileceğimiz büyüklerimizin sayısı iki elin parmaklarından fazla değildi.

Yenik düşmüş görünen bir medeniyetin çocuklarıydık; ama önümüzdeki küllerin ardında insanlara hayat iksiri bahşedecek gerçeklerin yattığına inanıyor, okumak için güvendiğimiz insanların bir kitap yazmasını bekliyorduk. Marksistlere karşı genç Cumhuriyet'imizi savunmak amacıyla kalemini kılıç gibi kullanan Peyami Safa; dini konulardan metafiziğin hudutları çerçevesinde bahsederdi. Onda İslamî meseleler portakaldaki şeker gibiydi; nasıl şeker almak için kimse portakal yemezse, İslamî bilgi elde etmek uğruna Peyami Safa'nın eserleri okunmazdı. Fakat okuyanlar, üç boyutlu dünyamızın dışında da bir dünya olduğunu sezerlerdi. Necip Fazıl ise yalın kılıç "İslam" derdi. Evliya meşrep hayatı olan Nurettin Topçu eserlerini bilgi ve şiirle dokurdu. Bu büyük insanların arasında bir de Osman Yüksel Serdengeçti ağabeyimiz vardı.

 

Önce "Bağrı Yanık" sonra "Serdengeçti" dergilerini çıkardı. Otuz üç sayı yayınlayabildiği, kapağında "Allah, millet, vatan yolunda" yazan Serdengeçti dergisi elimizden düşmez, "Bu Millet Neden Ağlar?", "Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?" gibi kitapları başucumuzdan eksik olmazdı. Özel hayatı yoktu; çoğunlukla yayınevinde yatıp kalkardı; kızımız onurunu, oğlumuz ruhunu kaybetmesin diye hayatını ortaya koymuştu.

 

"Cömertlik" denince aklıma hep Osman ağabeyimiz gelir. Kendisine karşı çok tutumluydu. Lokantada kuru fasulye, pilavdan başka bir şey yemezdi. Öğünlerinin çoğunu yayınevinde peynir ekmekle savardı. Ama muhtaç olanlara her ay düzenli burslarını gönderirdi. Nefis herkese tatlı gelir; ona harcanan cömertlik değil, harisliktir. Cömertlik başkasına karşı tavırda kendini gösterir. Her Ankara'ya gidişimizde, mutlaka Denizciler Caddesi'ndeki yayınevine uğrardık. Ekseriyetle kapalı olurdu; çünkü hep bir yazısından dolayı polis tarafından aranırdı. Kapıya yapıştırdığı; "İş dolayısıyla seyahatteyim" veya "Memleketteyim" yazısını okur, esprilerini hatırlar, üzüntüyle dönerdik.

 

Yaş, davranış, hayata bakış itibarıyla diğer büyüklerimize göre onu kendimize daha yakın hissederdik. Kavruk Anadolu toprağını andıran yüzü, derin bakışlı gözleri her zaman gülümsemeye hazırdı. İstanbul'a gelişi bayram olurdu. Marmara Kahvesi'ne onu dinlemek arzusuyla koşardık. Memleketimizin durumunu, aydınlarımızın perişanlığını anlatırken, bir espri yapar, hepimizi kırıp geçirirdi. Esprileri insanın hafızasına çivi gibi saplanırdı. Milletvekilliği döneminde Demirel bir gün onu uyarmış: "Osman Bey, bir yere kaybolma, grupta ciddi kararlar alacağız." O da; "Maalesef hanımı teyzesinin yanına götürmek için İstanbul'a gitmek zorundayım." cevabını vermiş. Demirel, "Kendisi gitsin" deyince, yaptığı şu espri nasıl unutulabilir: "Ben senin gibi sosyetik miyim? Benim hanım Sakal-ı Şerif misali dokuz bohçaya bağlı."

 

Necip Fazıl'ın yakınıydı; "Cinnet Mustatili" kitabında "Gözümün nuru Osman" şeklinde bahsetmesinden de anlaşılacağı üzere onu çok severdi. Ömrünün sonlarına doğru felç olan Osman ağabeyimiz İstanbul'a gelmiş, A. Rahim Balcıoğlu'yla Necip Fazıl'ın ziyaretine gitmişler. Necip Fazıl Bey de şekerden muzdaripti; kesinlikle dert edinmezdi; ama pek göremediği anlaşılıyordu. Osman ağabeyimiz yolda Balcıoğlu'na "Benim geldiğimi söyleme, bakalım tanıyacak mı?" demiş. Selam verip yayınevine girdiklerinde, Necip Fazıl kendi dünyasında imiş; alelusul "hoş geldiniz" demiş. Osman ağabeyimiz gür sesiyle "hoş bulduk üstad" deyince, ataleti üzerinden bir anda atan Necip Fazıl büyük bir sevinçle ayağa kalkmış, "Osman" diyerek kollarını açmış, ağlaşarak birbirlerine sarılmışlar. Kim derdi ki; elden ayaktan düşmek üzere olan bu iki insan bir zamanlar sırtlarını çelik dağlara dayamışların korkulu rüyasıydı.

 

Kasımın bu gamlı günlerinde onun Hakk'a yürüdüğünü hatırlar, emeklerinden istifade etmiş her insan gibi, güzel ağabeyimizin nur içinde yatması için dua ederim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...