Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
BDO

Büyük Doğu Ocakları Başkanı İle Röportaj

Recommended Posts

BÜYÜK DOĞU OCAKLARI Eğitim, Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sayın Mehmet Kaya ile…

 

OBJEKTİF: Derneğiniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

MEHMED KAYA: Derneğimiz Üstad Necip Fazıl’ın, misyon ve fikirlerini belirlediği Büyük Doğu İdeolocyasını benimsemiş olarak yeniden Anadolu’ya sunma gayesi ile 28 Haziran 2007 tarihinde “BÜYÜK DOĞU OCAKLARI Eğitim, Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği” olarak Malatya’da faaliyetlerine başlamıştır. Dernek kuruluş tarihi, Üstad Necip Fazıl’ın önderliğini yaptığı “Büyük Doğu Cemiyeti”nin de kuruluşunun (28 Haziran 1949) 58. yıl dönümüne denk gelmiştir.

 

OBJEKTİF: Derneğinizin üstlendiği misyon ve amacınız nelerdir?

MEHMED KAYA: Derneğimiz, tamamen Üstad’ın örgüleştirdiği ve sınırlarını belirlediği Büyük Doğu İdeolocyası’nı benimsemiş ve kendisine amaç edinmiştir. Bu bakımdan Büyük Doğu’yu kendimize emanet biliyoruz. Üstad Necip Fazıl’ı salt bir şairden ibaret göstererek Necip Fazıl’a ihanet edilen bir dönemde, Üstad’ı tüm yönleri ile ele alan bir çalışma yöntemi benimsiyoruz. Bu bakımdan Üstad’ı şairliğiyle beraber bir fikir adamı olması ve alternatif bir devlet modeli sunması ve aksiyoner yönüyle ele alıyoruz.

 

OBJEKTİF: Büyük Doğu fikrini açar mısınız?

MEHMED KAYA: Üstadın tabiri ile “Büyük Doğu, İslâmiyet’in emir subaylığı... Büyük Doğu, İslâm içinde ne yeni bir mezhep, ne de yeni bir içtihat kapısı... Sadece “Sünnet ve Cemaat Ehli” tabirinin ifadelendirdiği mutlak ve pazarlıksız çerçeve içinde, olanca saffet ve asliyetiyle İslâmiyet’e yol açma geçidi; ve çoktan beri kaybedilmiş bulunan bu saffet ve asliyeti Yirmi birinci Asrın eşiğinde eşya ve hadiselere tatbik etme işi…”

 

Bu bakımdan Büyük Doğu, Anadolu’nun tüm temel değerlerini kendinde barındıran bir fikir hareketidir. Büyük Doğu, Anadolu’nun kurucu unsurlarını içerisinde barındıran Kurtuluş Yolu’nu İslam’a dayayan bir manzumeler bütünüdür. Temel olarak kendisine Ruhculuk, Şahsiyetçilik, Keyfiyetçilik, Milliyetçilik, Cemiyetçilik, Sermaye ve Mülkiyette tedbircilik, Müdahalecilik, Nizâmcılık, Ahlâkçılık prensiplerini esas almıştır. Anadolu topraklarında yaşanan iktisadî ve içtimaî sorunların çözümü olarak da Büyük Doğu’nun temel prensiplerini öneriyoruz.

 

OBJEKTİF: Milliyetçilik anlayışınızın, klâsik “Milliyetçi” anlayışlardan farkları nelerdir?

MEHMED KAYA: Bizler, Büyük Doğu Milliyetçilik anlayışını tamamen İslâm dairesi içerisinde değerlendiriyoruz. Yani Ana Ruh vahidini İslâm’a dayadıktan sonra dâhili olduğu ırk’ı sevme olarak algılıyoruz. Peygamber efendimizin “Kişi kavmini sevmekle yadırganamaz” hadisi gereği insanların kavimlerini sevmelerinin önü açılmıştır. Ancak bunu aşırıya götürme ve ırkını diğer ırklardan üstün görmeyi faşizm ve ırkçılık olarak algılıyoruz. Irk üstünlüğünü bizler ancak İslâm’a yapılan hizmetler açısından değerlendiriyoruz. Bu bakımdan, “Türk”, yıllarca sancaktarlığını yaptığı ve maddî hamle, iş ve aksiyon yönünden İslâm’a kazandırdıkları fetihler yönüyle tebarüz etmiş ırktır. Ve Türklüğümüzün ölçüsü de bundan ibarettir. Bu yönüyle üstün olan Türk, Üstad’ın da bahsettiği gibi özellikle tefekkür noktasında noksandır. Bu sebeple de maddî hamle, iş ve aksiyonda Arap ve Farsları kendine mahkûm ederken, özellikle tefekkür hususunda gerekli çalışmaları yapmamasından dolayı Arap ve Fars medeniyetlerine mahkûm olmuştur. Bunun farkında olarak tefekkürü vazgeçilmez olarak benimsiyoruz.

 

 

 

OBJEKTİF: Desteklediğiniz veya destek aldığınız herhangi bir kurum ya da kuruluş var mı?

BDO: Büyük Doğu Ocakları herhangi bir parti, kurum, kuruluş, dernek, vakıf ile bağlantısı olmayan tamamen bağımsız bir teşekküldür. Ancak özellikle Üstad Necip Fazıl’ın birçok kitleye hitap etmesinden dolayı çeşitli yakıştırmalarda bulunulmaktadır. Bunu ise Üstad’ın Anadolu’ya mal olması ve bütün kesimlerin samimileri tarafından kabul görüyor olmasına bağlıyoruz. Bizler kimseyi desteklememekle veya destek almamakla beraber bütün kesimlerin samimilerine sürekli açığız. Yani adam BBP’li fakat bize karşı sempatiyle bakabilir, ya da MHP, SP veya CHP’de de bu durum söz konusu olabilir.

 

OBJEKTİF: Derneğiniz şube çalışmaları yapacak mı, yoksa sadece Malatya’da mı faaliyet gösterecek?

MEHMED KAYA: Derneğimiz Genel Merkezi Malatya olarak kurulmuştur. Şu anda şubeleşme çalışmalarını devam ettiren Büyük Doğu Ocakları İstanbul-Ümraniye İlçe şubesini açmış ve faaliyetlerine orda da devam etmektedir. Bunun dışında Konya ilimizdede şubemizi açmış ve faaliyetlerimize başlamış durumdayız.

 

Ayrıca, K.Maraş, G.Antep, Elazığ, İstanbul, Düzce, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Trabzon, Samsun, Bolu illerimizde de gerekli çalışmalar devam etmekte olup en kısa zamanda bu illerimizde de şubeler açılarak faaliyetlere başlanacaktır.

Derneğimiz tüm Türkiye’de dernek çalışmaları yaparak gerekli görülen illerde şube açılması amaçlanmaktadır. Ayrıca yurt dışında da şube açma durumumuz söz konusu olabilir bu yönde de gelen talepleri değerlendiriyoruz.

 

OBJEKTİF: Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

MEHMED KAYA: Derneğimiz Büyük Doğu Ocakları’nın tanıtımı ve misyonunu halka duyuracak her türlü etkinliği tertipleyecektir. Bu kapsamda konferans, sergi, kermes, dergi vb… çalışmalar yapılacaktır. Bu amaçla Ramazan ayında Konya ilimizde derneğimizin tanıtımına yönelik Kermes düzenlenmiş ve bu faaliyet Konya halkından büyük ilgi ve rağbet görmüştür. Buradan Konya halkına tekrar teşekkür ediyoruz. Şu anda Ocak ayında çıkacak olan “Büyük Doğu Ocakları Dergisi”nin çalışmalarını sürdürüyoruz.

 

OBJEKTİF: Anadolu Ahalisinden beklentileriniz nelerdir?

MEHMED KAYA: Tüm halkımızdan etkinlikler ve değerlerimize sahip çıkmalarını diliyoruz. Büyük Doğu, Anadolu hareketidir ve Anadolu’ya mal olmuştur bundan dolayı herkesçe sahip çıkılması zorunluluğu vardır.

Ancak Malatya halkından tabiî ki özellikle beklentilerimiz söz konusu çünkü derneğimizin genel Merkezi Malatya’dır. Malatya olmasından dolayı bazı sorunlar söz konusu. Özellikle doğuda oluşumuz ve ülke gündeminin büyük şehirlere yönelik haberlerle belirlenmesinden dolayı bunun dezavantajını yaşamaktayız. İnancımız, Büyük Doğu Ocakları’nın yakın zamanda Türkiye’nin en büyük kitle hareketi olacağı yönündedir. Bunun Malatya merkezli olmasının Malatya’ya büyük getirileri olacaktır. Yapacağımız her türlü faaliyetin ülke gündeminde yer alması durumunda ocağımızın ismiyle beraber Malatya ilinin de ismi sürekli zikredilecektir. Bu bakımdan Malatya halkı ile beraber tüm Malatya kamuoyundan destek bekliyoruz. Yani gazete, radyo, tv, belediye, valilik gibi kuruluşların özellikle desteklemelerini diliyoruz.

Büyük Doğu’nun Malatya için ayrı bir yeri söz konusudur, çünkü 1949 yılında kurulan Büyük Doğu Cemiyeti tüm imkânsızlıklara rağmen sadece 4 ilde şubeleşebilmiştir ve Malatya bunlardan biridir. 1950’lerde Malatya’nın Büyük Doğu ya karşı duyduğu muhabbet ve heyecanın yeniden duyulmasını temenni ediyoruz.

 

OBJEKTİF. Röportaj için teşekkür ederiz

MEHMED KAYA: Bizler de sizlere teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Büyük Doğu Ocakları'nın beklenen kurtarıcının yetişeceği mektepler olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum...

Share this post


Link to post
Share on other sites
bu büyük doğu ocakları derneği,istanbuldada var mı gitsek kapıları acık olr mu bizlere

 

İstanbul şubesi için çalışmalar devam etmektedir.

Şu an faaliyet gösteren şubelerimiz Malatya ve Konya'dır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu Derneği bir Üyesi olmak Şerfini Allah (c.c) Bütün Muvahhid Müslümanlara Nasip ve Müesser eylesin inşaallah..

 

Büyük Doğu İdeailini Bizlere Sunan Üstad'ın Ruh'u Şad olsun yolu Yolumuzdur..

 

Bu Yolda harcanan Emekleri Allah (c.c) Rasulullah (s.a.v) Bereketli Kılsın...

 

''İSİTKBAL İSLAM'INDIR.''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arkadaşlar ay farkı ile kaçırmışım yahu.

 

Sayın Kaya ropörtajda 28 Haziran 2007'de kurduk diyor.

Ben de 16 Mayıs 2007'de, Askerlik için geldiğim ve 5,5 ay geçirdiğim Malatya'dan ayrıldım.

2 ay daha önce kurulsa Allahualem haberimiz olurdu da iştirak ederdik.

 

Ankara ayağı var mıdır acaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bu Derneği bir Üyesi olmak Şerfini Allah (c.c) Bütün Muvahhid Müslümanlara Nasip ve Müesser eylesin inşaallah..

 

Büyük Doğu İdeailini Bizlere Sunan Üstad'ın Ruh'u Şad olsun yolu Yolumuzdur..

 

Bu Yolda harcanan Emekleri Allah (c.c) Rasulullah (s.a.v) Bereketli Kılsın...

 

''İSİTKBAL İSLAM'INDIR.''

 

Peygamber efendimizin ismi yazılnca şu salavatları Allah aşkına kısaltmayın ya biraz daha hassas olun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ankara Şubesinin açılması gündemde ise Ankara mevcuduz Elhamdülillah.Maddi manevi her türlü yardımdan kaçınmayız.

 

Allaha emanet olun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

İyi, güzel, Üstad'ımızın "Büyük Doğu Fikir Kulubü" emelini idame ettirmek adına bu yola girişmişler Allah razı olsun. Yalnız biz mi takip edemiyoruz yoksa ortada faaliyet namına akamet mi yaşanıyor? Neden gelişmelerden haberdâr edilmiyoruz? Niye gazetede, televizyonda, bir dergide ben bir şey göremiyorum, okuyamıyorum? Üstelik ta 2008 yılında İstanbul'da bir şube açılacağı söylenmiş, inşallah gerçekleştirilmiştir de biz de gitsek bir havasını, tozunu solusak. Zira bu meclislerde toplanılıp, kollektif çalışılırsa Allah'ın izniyle bir şeyler yapılır, teşkilat şart.

 

Geçenlerde sudan bir yarışmaya katılan üniversiteli gençlerin projesi televizyonda ana haber bültenine bile çıktı! Resmen izlerken hıncımdan kanalı değiştirdim. Bu kadar mı olur yahu?! Bizim gıkımız çıkmıyor/çıkamıyor! Bu hususta her gönüldaş, her Üstad sevdalısı üzerine düşeni yapsa bugün sadece iki şubeden mi söz edilecekti? Neden "beklenen gençlik" bu kadar yavaş koşuyor?!

 

Bu işi sırtlayacak olan, yükseltecek olan; benim, sensin, bu yuvada bulunan herkes! Herbirimiz fert olarak mesuliyetimizin farkında olsak Allah izniyle dağ gibi dururuz, dağ! Ve de şu gidişata bir "dur!" denir. Ben mi topluma farklı bir nazariye ile bakıyorum yoksa herşey yolunda mı gidiyor? Bu düş beni güve gibi kemiriyor gönüldaşlarım, güve gibi! Geçen "Büyük Doğu'yu Kınama" başlığında bir kardeşim "kimin Ankara ile bağlantısı varsa gitsin konuşsun, bir şeyler yapalım." diye yazmıştı. /Şükür ki bu derdin divaneleri çok, saadet içinde bir çok mesajı takip ediyorum./ Madem hepimizin emeli bir, madem o "beklenen gençlik"i aşk ile bekliyoruz, herkes "o benim!" desin sağına soluna bakmadan hele. Koyalım neyimiz varsa ortaya! Gerekirse Ankara'ya da çıkalım. Pek gülünç gelmesin, samimiyetim benim umman kadar! Yeter ki inanalım yürekten..

 

Eli kalem tutanlar dergilere başvursun, iyi nutuk atanlar okullarında beş, on kaç kişiyse artık toplasın konuşsun, ne gerekiyorsa toplayalım maddi manevi herşeyin girelim altına; bir kitap, dergi falan birşey çıkaralım! Teknik işlerden anlayanlar bilgisayardan sürdürsün çalışmaları, artık bir şahlanalım! Ben her Üstad kitabını okudukça "ey gençlik!" dedikçe karşımda bana sesleniyormuş gibi tüylerim diken diken oluyor, omuzlarımda dağ taşıyor gibi eziliyorum. Ne yaptığıma gelince, başım önümde..

 

Geçenlerde şükürler olsun ki Üstad'ımızı rüyamda gördüm.. Bir uçaktan indik, ucu bucağı görünmeyen denizin ortasında, betondan pistin üzerindeydik. Arkamızda yüzlerce genç toplanmış Üstad'ımıza doğru bakıyorlardı. Herkesin yüzü O'na dönük.. Bir lider duruşuyla çizdi rotamızı, hepimiz peşi sırayız da ne yapıyoruz kıymetli gönüdaşlarım, ne? Eminim ki o topluluk, o denizin ortasında, Üstad'ımızın ardına dizilen gençlik sizlerdiniz! Buna yürekten inanıyorum! Ama artık o denizden aldığımız, o nurdan billurlaştığımız o meşaleyi kaldıralım, cemiyete yüzümüzü hakkıyla dönelim! Bu atalet beni boğdu..

 

 

Üstad'ımızın "Büyük Doğu Gençliği", Sezai Karakoç'un "Asya Nesli" Ve Akif'imizin "Asımın Nesli" gel artık!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Büyük Doğu ocaklı arkadaşlar, İBDA ile yakınlığınız var mı? Salih Mirzabeyoğlu'na bakışınız nedir? Ve kendinizi hangi sıfatla çağırıyorsunuz? Ülkücü mü Akıncı mı İslamcı mı?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not: Büyük Doğu Ocakları tarafından sorulara cevaben yazılmış resmi cevaptır.

Büyük Doğu Ocakları, 2007 yılından bugüne 2009 yılı hariç, faaliyetlerini üst düzeyde tutmuştur. Elde olan imkanlar neticesinde 2008 yılı içinde 3 sayı Büyük Doğu Ocakları dergisi çıkartılmış, Konya'da 1 Kermes tertiplenmiştir. 2010 yılı içerisinde ise 2 Konferans ve Mayıs ayında Üstad'ı Anma Gecesi tertiplenmiştir. Malatya merkez olmak üzere, Konya ve İstanbul'da şubeler açılmış ancak kapanmak zorunda kalmışlardır. 2011 yılında ise inşallah işin teorik ve pratik yönleri tecrübe edilmiş bir şekilde yeni bir teşkilatlanma modeli uygulamaya konulmuştur.

27 Şubat 2011 tarihinde (Yarın) Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirilecek olup, tüzük değişikliğine gidilecektir. Tüzük değişikliği neticesinde "Büyük Doğu Ocakları Eğitim, Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği"nin ismi "BÜYÜK DOĞU FİKİR OCAKLARI DERNEĞİ" olarak değiştirilecektir. Tespit edilen yaklaşık 10 ilde temsilcilik ve 2 ilde şube boyutunda teşkilatlanacaktır.

Büyük Doğu Ocakları maalesef yine Büyük Doğucu iddiasında bulunan şahısların tüm engellemelerine rağmen 4. yılında hala ayakta kalabilmiştir. Bunu dahi başarı olarak kabul ediyoruz.

Büyük Doğu Ocakları hiç bir kesimi ve şahsı dışlamadan faaliyetlerini sürdürmesine rağmen hem dışarıdan hem de içeriden haksız eleştirilere maruz kalmıştır. Bunun en bariz örneği olarak Büyük Doğu Yayınevinin tavrı gösterilebilir. Derneğimizle irtibata geçmek isteyenlerin, derneğimize ulaşamaması neticesinde Büyük Doğu Yayınevini arayıp hakkımızda bilgi alma talepleri, sürekli Büyük Doğu Ocaklarını karalayıcı bir şekilde cevaplanmıştır. (Geçen hafta içerisinde de bu durum tekerrür etmiştir.)

İBDA ile alakalı soru soran arkadaşa ise şu cevabı verebiliriz; BÜYÜK DOĞU OCAKLARI hiç bir kesime düşmanlık veya dışlayıcı bir tavır içerisinde değildir, hele de bu kesim Büyük Doğucu ise böyle bir durum asla kabul edilemez. Büyük Doğu Ocakları, bağımsız ve hiç bir grupla bağlantısı olmayan bir yapılanmadır. Bünyesinde farklı siyasi görüşleri barındırmaktadır. Hangi gruptan olursa olsun Büyük Doğu Ocakları içerisinde bulunan herkes, Büyük Doğu Ocakları mensubu olarak kabul edilir. Her gruptan mensubumuz bulunduğu gibi İBDA fikriyatına mensup arkadaş ve gönüldaşlarımızda ocağımıza mensuptur. Büyük Doğu Ocakları, Büyük Doğucuyum diyenlerindir. İBDA ya bakışımızı böyle değerlendirebilirsiniz.

Salih Mirzabeyoğlı ile alakalı ise Üstad'ın son dönem dostu olması ve Üstad tarafından hakettiği şekliyle övgüye mazhar olması hasebiyle Büyük Doğucu bir fikir adamı olarak görüyoruz.

Büyük Doğu Ocakları sizin saydığınız Ülkücü, Akıncı, İslamcı kavramlarınıda içine alan daha geniş bir kelime ile kendisini tanımlamaktadır. Bu anlamda kendimizi "Mukaddesatçı" olarak niteliyoruz.

Üye kaydı almayan derneğimiz geçen ay itibari ile üye alımına başlamıştır. Üye olmak isteyenler www.buyukdogu.net/uyelikformu.doc linkinden üye başvuru formunu doldurup posta ile tarafımıza ilettikleri takdirde üyelik yaıtları yapılabilir.

Üye Başvuru Adresi : Saray Mah. Saray Sokak Akbulut İş Merkezi Kat:1 Daire:2 MALATYA

Tel: 0422 322 23 00 / 0534 981 42 34

E-Posta: [email protected]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Büyük Doğu ocaklı arkadaşlar, İBDA ile yakınlığınız var mı? Salih Mirzabeyoğlu'na bakışınız nedir? Ve kendinizi hangi sıfatla çağırıyorsunuz? Ülkücü mü Akıncı mı İslamcı mı?

 

Evveliyatla şunu tespit etmek gerek... Büyük Doğu Fikir örgüsünden zerre taviz vermeksizin bütünüyle kabul eden, ve kendisini bu fikre muhatap hisseden her ER kişinin, "Yürüyen Büyük Doğu" hakikatini görmezden gelmesi mümkün değildir.

Fikre teslimiyet ve samimiyeti halinden süzülen için fikrin eşya ve hadiseler planında tecelli şartlarını temin etmek manasına "Yürüyen Büyük Doğu" yu şahsında remzlendiren MÜTEFEKKİR in görmezlikten gelme ise AKSİYON VE FİKİR KÖRLÜĞÜ dür ancak...

LAFLA PEYNİR GEMİSİNİ DAHİ YÜRÜTEMEYENLERİN...

BÜYÜK DOĞU İDEALİ KARŞISINDAKİ HALLERİ ORTADA...

 

Ve bizler

ALLAH VE RESULÜNE PAZARLIKSIZ BAĞLI

BÜYÜK DOĞU idealinin ÜLKÜCÜLERİ ve fikrin hayata doğru tabi akışını şahsında tecelli ettirmeye çalışan AKINCILARIYIZ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

189608_1889643006785_1412762058_32189205_1947941_n.jpg

 

 

Maaşallah.

 

Yürüyen Büyük Doğu'ya tebrik...

 

Üstadın vasiyetini ismiyle de devam ettirecek...

 

Destekliyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Üye olmak isteyen gönüldaşlar için Üyelik Başvuru Formu aşağıda...

Formu doldurduktan sonra aşağıdaki adrese posta ile gönderebilirsiniz.

 

Üye Başvuru Adresi : Saray Mah. Saray Sokak Akbulut İş Merkezi Kat:1 Daire:2 MALATYA

Tel: 0422 322 23 00 / 0534 981 42 34

E-Posta: [email protected]

 

195927_141110265955483_100001695305512_270351_3283740_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

206476_165107723546871_146089585448685_380734_1524005_n.jpg

 

Kayseri ve çevresindeki gönüldaşlar,

 

Kayseri'de BD Fikir Ocakları Temsiliciliği (Şube işlevinde) açıldı.

 

Merkez Bankası karşısı

Özkar iş merkezi kat: 6

 

Fikir'e buyrun, bir çay içelim.

 

Selam ve dua...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inşallah bazı ocaklar gibi kafatascı zihniyet bataklığına batmaz Islam adına iyi işler yaparsınız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...