Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Selahaddin

Zulüm Ayı ( Şubat )...

Recommended Posts

'Ezan, belli olan Arapça kelimeleri sırası ile okumaktır. Tercümesini okumak, ezan olmaz. '

bide şubat ayı ile ilgili belaları defeden ay olarak bildiriliyor. Efendimiz a.s.v. zamanında ashab sefer ayını uğursuz ay olarak ilan etmişti. Peygamberimiz a.s.v. bu düşünceyi kırmak istesede kıramamıştı..

'Ezan, belli olan Arapça kelimeleri sırası ile okumaktır. Tercümesini okumak, ezan olmaz. '

Ezan-ı Muhammedî olmaz, Ezan-ı Türkî olur.

Yahu ben Türkçe ezan yanlısı değilim lakin okunmasında vebal yoktur.

Eftal olanı Arapçadır.

Türk olduğum için mutluyum :)

Ama ırk meselesi değil bilinç meselesi bu.

Senin kanın ne olursa olsun ata bilincin yok.

Atasını tanımayan piçleşir vesselam.

Ziya Gökalp şiirini buraya yazmıştım zamanında Minareler Süngü Kubbeler Miğfer Camiler Kışlamız Müminler asker, başka bir şiirini yazmayı şimdilik dşünmüyorum.

Sizin Tarikatin camisinde hutbeler hangi dilde okunuyor?

Sana acıyorum..

Ve bir daha seni muhatap olarak almayı kendime sefillik olarak göreceğim..

Antigurca... bu dilde okunuyor hutbeler...:)

Sen; beğendiğin görüşleri alıp; sonra ideologun adamı çöpe atacak kadar da irhaf ettiğin sahipsizlik unsurunu bünyende topluyorsun...

Türk olduğum için mutluyum :)

Ama ırk meselesi değil bilinç meselesi bu.

Senin kanın ne olursa olsun ata bilincin yok.

Atasını tanımayan piçleşir vesselam.

Ziya Gökalp şiirini buraya yazmıştım zamanında Minareler Süngü Kubbeler Miğfer Camiler Kışlamız Müminler asker, başka bir şiirini yazmayı şimdilik dşünmüyorum.

Sizin Tarikatin camisinde hutbeler hangi dilde okunuyor?

Yediği ayardan başı dönen Selahaddin nam şahıs, artık fikir planında mücadele edemeyeceğini anlayınca (şükür o kadar da aptal değil), ibni.ss kardeşimize karşı aşağılık bir tavır takınmaya başladı gördüğüm kadarıyla. Millete edep adap dersi veren bu ahmak anlaşılan o ki bu kelimeleri sadece lugatlardan biliyor.

Tengri Uluğ durur

Tengri Uluğ durur

Min tanık oluram Tengriden ayruk yok durur tapacak

Min tanık oluram Tengriden ayruk yok durur tapacak

Basmacı sen zaten bu başlığa zıplamasaydın şaşırırdım. Nasıl bir fikri yapın varsa anlayamadım arkadaş... Senden ricam biraz sabit dur. O fikirden o fikire, şu cenahdan bu cenaha zıplama. Yeter yahu! Sonra da kalkıp 'aman diyim tartışmayın adminler başlığa üşüştü' tarzı bir havaya giriyorsun. Yazık yahu. Adminlerde iyi sabır var ki senin gibi birine fikir namusu adına tahammül ediyorlar. Sen de biraz buna saygı göster. Tengri-kayra denen bir odun vardı ya hani, işte ondan bir farkın olsun.

Ah ki ne vah!...

Bizde sorunlu ay ne fazla, ne fazla!!!

Mesela Mayıs ayı...

Ya da Nisan...

Ocak, Şubat, Mart...

Ah, ah dil konuşamıyor...

Bir devenin adımını 72 şekilde anlatabilen bir dilde gelmiş bir Mukaddes kitap...

Sonra Ezan...

Peygamberler Paygamberinin müezzininden kim dinlemek istemezki ezanı... Acaba o tadı Türkçe ezan verebilir mi, aceba? Bir 'Elif' alır bizi, götürür derin okyanuslara... Biz var ya biz, ruh arıyoruz... Eğitimde ruh, siyasette ruh, ahlakta ruh, ekonomide, ticarette ruh... Ezanda ruh... 'Tanru uludur' da nasıl bir ruh vardır?.. Bu basit kelime yeter mi Allah'ın büyüklüğüne?.. 'O' nasıl okuduysa, nasıl dinlediyse en güzeli öyledir. O'nun kulakları neyi işitipte caminin yolunu tutmuşsa, bizde O'nun duyduğuyla gidelim namaza...

Ha birde...

Merhum Mehmet Akif neden vazgeçti meal yazmaktan? neden aceba?

Tam da bu mesele için olmasın...

Sayın üyelerimiz,

Selahaddin rumuzlu üye, öncesinden temelini atmış olduğu menfi ahvalin üzerine bu başlıkta kullanmış olduğu tarzan üslubu ve hakaret içeren kelimeleri hasebiyle siteden uzaklaştırılmıştır. Kendisine üslubunu düzeltmediği müddetçe foruma üye olmamasını ihtar ediyor ve bu başlıkla birlikte diğer başlıklardaki tartışmaların da seviyesinin korunmasını rica ediyorum.

Saygılarımla