Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nedmanün

Dayan Kalbim

Recommended Posts

Dayan Kalbim

Seni dağladılar, değil mi kalbim,

Her yanın, içi su dolu kabarcık.

Bulunmaz bu halden anlar bir ilim;

Akıl yırtık çuval, sökük dağarcık.

Sensin gökten gelen oklara hedef;

Oyası ateşle işlenen gergef.

Çekme üç beş günlük dünyaya esef!

Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

1972

Necip Fazıl Kısakürek

bazen tesellimi bulurum bu şiirde.. şiirin sonu olan iki mısra aslında anlatılan acının da sonu, sabrın başı, selametin yolu " Çekme üç beş günlük dünyaya esef! Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık! " işte bütün dertler buraya kadar ..

• Like 1

sabahtan beri içimden dayan kalbim üç-beş nefes kadarcık diyodum ..

çok sinirliydim ama halimi farkedince çok güldüm tesbih çeker gibi :lol: :lol: meraketmeyin işi "estagfirullah" demeye döktüm .... ama bu şiirre bu kadar deger verdiğimi kendimde bilmiyodum ..

:lol: :lol: :D :( :( :( :( :( :( :(

dayanmak zorundasin kalbimm

BU siiri cok seviyorum

olmayacak böyle :lol: veda senin olsun bu benim tamam mı ? :D

:( Anlastik ama bir sartla cile benim(kitap olarak) bu siirde senin.Bagdan bir salkim uzum verdim sukur et haline :(

yoksa bunuda alirim :lol:

elimizi verdik kolumuzu kaptırdık .. :lol:

şiirlerimi sahiplenme , yoksa çilenin sahibi olursun cidden :lol: ama kitap olarak değil :D

bilmem anlatabildim mi :(

elimizi verdik kolumuzu kaptırdık .. :lol:

şiirlerimi sahiplenme , yoksa çilenin sahibi olursun cidden :( ama kitap olarak değil :(

bilmem anlatabildim mi :(

:lol: :D :(

Bu cilenin sahibi olmaya dunden raziyim

Yasasin cilemyyyy4gv.gif

Durun kalabalıklar!

Kavga etmeyin,yeterince şiir var elimizde ,paylaştırırız gül gibi geçinip gidersiniz. :lol:

Durun kalabalıklar!

Kavga etmeyin,yeterince şiir var elimizde ,paylaştırırız gül gibi geçinip gidersiniz. :(

:lol: :lol: :D :(

Dayan Kalbim

Sensin gökten gelen oklara hedef;

Oyası ateşle işlenen gergef.

Çekme üç beş günlük dünyaya esef!

Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

1972

Necip Fazıl Kısakürek

Üstadın o ve ben kitabını okuyuncaya dek bazı şiirlrinden dizelerinden pek bi şey anlamıyordum.ama o kitabı okudum ve dedim kendi kendime bi insan bi şiire ancak bu kadar anlam yükleyebilir ve ancak duyguları bu kadar net ifade edebilir.

Her insanın hayatında belli dönemlerinde yaşadığı gel-gitler vardır.Alimler mümin bi insan bu gel-gitleri yaşamaz ya da yaşıyorsada sarsılmaz der.....tabi benim gibi alt tabakadan insanlar için bu cümle hiç bir şey ifade etmiyo....

İnsan için öyle anlar vardır ki kişi sabır konusunda sınırlarını zorlamaktadır artık...ya sabur...... ya sabur..........ya sabur.......dilinde ;

''Çekme üç beş günlük dünyaya esef!

Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!''

bu dizeler olsa da sabretmek o kadar da kolay olmasa gerek :) ki ''sabır'' kelimesi ismini sabir adında bi ottan almış.çiğnemesi ,çiğneyip yutması zor olan bi bitki........

üstad bu şiirinde sabrı o kadar güzel anlatmış ki; bazen kendime,dert ettiğim şeyler için o kadar kızıyorum ki ve kendimden o kadar çok UTANIYORUM ki......... :D

Allah sabretmeyi gerektiğinde dert ettiğimiz gereksiz olay-mekan kişi-vs vs....... ne varsa çiğneyip yutmayı nasip etsin

TevekkeltüalAllah

SELAM VE DUAYLA.........

ne şiirmiş be!!!!!!!!! kim galip olacak acaba nedmanün mü daisyfairy mi:):)acep??????? tatlı şiir çekişmeniz süper ama çile kitabını paylaşabilirmiyiz dersiniz bende çileciyim :) :D

Topluma yön veren büyük şahsiyetlerin tarih boyunca rahatsız edilmeleri ve haksızlığa uğramalarına şahit olan dünya, bir şeye daha tanık olmuştur ki çağını aşan mesajlar verenler, üzerlerinden geçen yüzyıllara rağmen yaşamaya devam etmişlerdir. Çektikleri manevi sancılara eklenen maddi, bedeni yükler; taşınmaz, karşı konulmaz gibi görünse de, bu onları, durdurmak şöyle dursun daha hızlı hareket etmelerine, daha güçlü ve daha dayanıklı bir hale gelmelerine sebep olmuştur. Rahatlık kavramından neredeyse bir ömür uzak kalmışlar; Üstadın “En büyük rahat, rahatsızlığa alışmaktır.” sözünün içerdiği manayı hayatlarının her anına yaymışlar; hakiki yaşamın adresi hakkında insanlığa ipuçları bırakmışlardır. Bu büyük şahsiyetler ülkesinin mühim şehirlerinden biri de Üstad Necip Fazıl’dır. Üstadın bu şiiri, ve özellikle ilk mısrası bize hayatı boyunca çektiği çileleri, uğradığı haksızlıkları, ona atılan iftiraları ve insanlık dışı davranışları hatırlattı. Sadece birkaçına göz atalım :

1943… Büyük Doğu’nun ilk sayısı çıkmış, Üstad meydan yerine inmiştir. Bir hadis neşreder : “Allah’a itaat etmeyene itaat edilmez!..” Vekiller heyeti kararıyla Büyük Doğu dakika geçmeden kapatılır ve Üstada maarif vekilinden bir mektup gelir. “Büyük Doğu’yla hocalık arasında bir tercih yapmanızı ihtar ederim!” Üstadın cevabı : “Elli küsur kişilik sınıfımdan ziyade bütün vatan sathını kaplayan talebelerime hitap etmek üzere hocalığı bıraktığımı ihtar ederim!” Bu harika cevabın bir benzeri Üstadın “Aynadaki Yalan” adlı eserinde de var. Şöyle ki Naci tezini çağdışı diyerek reddeden üniversiteye şu şekilde cevap verir : “Tezimi gerici ve çağdışı bulan üniversitenizden, asıl ben, onu taş devri kadar geri ve topyekun zaman ve mekan dışı bulduğum için istifa ediyorum.”

En acı komedilerden biri olan Malatya hadisesinde, insanı kahkahadan ağlatacak bir nedenle suçlanır Üstad : “Bu çocuk senin yazdıklarından etkilendi ve bu sebeple bu suçu işledi.” Verdiği cevap, her cevabı gibi muhteşemdir Üstadın : “Kıskanç bir koca, karısını öldürse ve cebinde kıskançlığın şaheseri (Othello) kitabı bulunsa, bundan (Şekspir) mi mesul tutulacaktır?” Ver elini hapishane… Bir Fransız ansiklopedisi Üstad için : “Hapisleri üniversite yıllarını geçen yazar.” demiştir. Yılanlı kuyudur o; tek noktaya dalıp, içinin mahşer gürültüsünü dinlediği yerdir. Kaatillerle, hırsızlarla, namus düşmanlarıyla, her türlü suçu işleyenlerle aynı ortamda kalır. Küfredenleri duyma eziyetine katlanma çetinliğiyle yüz yüzedir. İğne yastıkları gibi, beyninin nokta nokta delinmedik yeri kalmaz. Karanlıktır hapishane. Bir gece elektrikler kesilir. Karanlığın deposunda, büsbütün karanlıkta kalmayı; buz deposunun içine yağan kara benzetir.

İşte Üstada atılan iftiraların belki en küçüğü, en basiti : Malatya’ya götürülürken yanına birkaç kişi gelir. Biri hariç diğerleri temiz yüzlü, iyi niyetli halis insanlar… Fakat bu diğeri şüpheli, musallat tavırlı ve sarhoş. Diğerlerini konuşturmuyor ve hep kendi konuşuyor. Üstaddan kendisini araması için söz ister ve bunu büyük bir lafa bağlamak ihtiyacını duyar. Üstada : “Namus ve şerefiniz üzerine söz veriyor musunuz?” der. Üstad bu heriften o kadar sıkılır ki şu cevabı verir : “Bırakın bu namus ve şeref tekerlemelerini! Bana Allahtan ve ahlaktan bahsedin!..” Bu sarhoş, bir gazetecidir ve ertesi gün gazetesinde şunları yazar : “Süper Mürşidle trende görüştüm. Etrafını Büyük Doğucu müridleri sarmıştı. Ben namus ve şeref diye bir şey kabul etmem dedi bana…” Üstada kin besleyen gazetelerin tamamının ne olduğunu şu adi örnekten anlamak mümkün.

İstanbul’a Neslişah isimli bir prenses geliyor. Bir gazete çıkıp Üstadın bu prensesten para istediğini yazıyor. Prenses ertesi gün valiye gidiyor ve bu haberi nefret ve şiddetle tekzip ediyor. Sonra bu rezil gazete, yüzsüzlüğüne bir facia daha ekleyip bir muharririyle Üstada paketler dolusu sigara gönderiyor. Üstad bir müddet sonra şöyle yazıyor : “Sigaralarınızı kaatillere verdim, içmediler!”

Üstadın “İnsanı öldürmezse canlandırır” dediği hapishanede geçen yılları bir bedeni ayağa kalkamayacak derecede ezen anılarla dolu olduğu halde, o bütün bunlara göğüs gerebilme kudretini, inandığı şeye tam manasıyla ve hakkını vererek inandığı için bulmuştur. Annesinden, karısından, çocuklarından ayrı kalmaya dayanma sabrını veren güç ne büyüktür ki Üstad zaten, Dudaktan dudağa geçmesi için ölümsüz şarkının, evi barkı rafa koymaktan başka çare olmadığını söylüyor. Yılanlı kuyudan evine yazdığı birkaç cümle : “Her şeyinizi satar ve geçinmeye bakarsınız! Beni düşünmeyin ve hiç kimseye halinizi açmayın!” Bütün bir gençliğe yazdığı mektuptan : “Baba katiliyle, babanız bir safta.”

“Dayan Kalbim” büyük bir ıstırabın, sabır gücüyle yazılmış harika bir özeti. Hepsi, üç beş nefes kadarcık dayanmak.

• Like 2

İnşirah sûresi ferahlığında...

• Like 1

zaman zaman sırr-ı imtihan gereği hüzünlere gark olup, kabz hali yaşattırlıyo olabiliyoruz.

mevlana hazretleri bir sözünde şöyle der;''sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil ,kilimin tozunu almaktır

Allah sana sıkıntı vermekle senin kirini tozunu alır,niye kederlenirsin .Taş taşlıktan geçmedikce parmaklara yüzük olmaz

yüzük olmak dileyen taş ,ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır.

Rabbimize hoş gelen davranıslardan biri kulunun nida ederek ona yakarışta bulunması sesini duyurmak istemesidir.

üstad son iki dizede dunyanın faniliğini ve esef duyulmaması gerektiğini belirtmiştir.

beğendiğim şiirlerinden

teşekkürler.