Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
tugra

Peygamber Efendimiz'den Latîfeler

Recommended Posts

PEYGAMBER EFENDIMIZ (S.A.V) SAKA YAPMAYI SEVER FAKAT ASLA INSANLARI ÜZÜCÜ VE KIRICI SAKALAR YAPMAZ ASHABININ DA YAPMASINA ENGEL OLURDU.PEYGAMBERIMIZ'IN SAKALARINDAN BIRI DE SÖYLEDIR; BIR GÜN ÜMM-Ü EYMEN ISIMLI BIR KADIN RASULULLAH'A GELEREK "YA RESULULLAH! KOCAM SIZI DAVET EDIYOR DEYINCE.RESULULLAH KOCANIZ IKI GÖZÜNDE BEYAZLIK OLAN ADAM MI? DIYE SORDULAR. "HAYIR,ONUN GÖZÜNDE BEYAZLIK YOKTUR." "HAYIR,HAYIR VAR. KADIN YINE "HAYIR YOK" DEYINCE RASULULLAH GÖZÜNDE BEYAZLIK OLMAYAN OLUR MU? BUYURDULAR.

KENDISINE ÇOCUK YASTAN ITIBAREN HIZMETINDE BULUNAN HZ.ENES'E LATIFE OLSUN DIYE IKI KULAKLI DERDI. EFENDIMIZDEN YÜZLERCE HADIS NAKLEDEN HZ.ENES'IN ISITME DUYUSU OLDUKÇA KUVVETLIYDI. ÇABUK İŞİTİRDİ BU SAKA ONUN IÇIN BÜYÜK BIR ILTIFATTI VE DAHA DIKKATLI DINLEMEYE TESVIK MANASI TASIYORDU.

HZ ALİ İLE BERABER KAHVALTI ETMEKTEDİRLER. HZ PEYGAMBER GÜLÜMSEMEKTEDİR, ÇÜNKÜ ÇAKTIRMADAN YEDİĞİ ZEYTİNLERİ HZ ALİ' NİN

ÖNÜNE YIĞAR. SONUNDA HZ ALİ' YE ÖNÜNDEKİ ZEYTİNLERİ GÖSTEREREK; EY ALİ ÇOK ACIKMIŞSIN HERHALDE, NE KADAR DA ÇOK ZEYTİN YEMİŞSİN” DER. HZ ALİ ŞAKAYI ANLAR VE HEMEN CEVAP VERİR; “EVET YA RESULALLAH! FAKAT SİZ DAHA ÇOK ACIKMIŞSINIZ HERHALDE , BAKSANIZA ÖNÜNÜZDE HİÇ ÇEKİRDEK YOK, ÇEKİRDEKLERİYLE BERABER YEMİŞSİNİZ”.

YAŞLI BİR KADIN MESCİDE GELİR VE PEYGAMBER EFENDİMİZ’E; “EY ALLAH’IN ELÇİSİ ,BENİM İÇİN DUA ET DE ALLAH BENİ CENNETİNE KOYSUN.”DER

HZ PEYGAMBER; “YAŞLI KADINLAR CENNET E GİREMEZ” DER.

BUNUN ÜZERİNE KADIN ÜZÜLÜR VE AĞLAMAYA BAŞLAR. RASULULLAH GÜLEREK;ÜZÜLME! DER, ''CENNET ‘E HERKES GENÇLEŞMİŞ OLARAK GİRECEK”.

BİR ARKADAŞI PEYGAMBERİMİZDEN BİR BİNEK DEVESİ İSTER.. O; “OLUR DER SENİ BİR DİŞİ DEVE YAVRUSUNA BİNDİRELİM”. ARKADAŞI ŞAŞIRARAK İTİRAZ EDER;

-“İYİ AMA BEN DEVE YAVRUSUNU NAPAYIM? İŞİME YARAMAZ Kİ”

HZ PEYGAMBER GÜLER VE; “BÜTÜN DEVELER BİR DİŞİ DEVENİN YAVRUSU DEĞİL Mİ” DER.

Yine çıkıntılık etmiş olacağım ama bu rivayetlerin kaynakları nedir. Bu hususta çok kitap kurcalamış bulunmaktayım ama Hz.Ali'yle ilgili olan rivayeti okumamıştım, kaynağını rica edebilir miyim??

Malumunuz kaynaksız yazılara temkinli olmakta yarar var, hoş karşılarsınız umarım;)

HZ ALİ İLE BERABER KAHVALTI ETMEKTEDİRLER. HZ PEYGAMBER GÜLÜMSEMEKTEDİR, ÇÜNKÜ ÇAKTIRMADAN YEDİĞİ ZEYTİNLERİ HZ ALİ' NİN

ÖNÜNE YIĞAR. SONUNDA HZ ALİ' YE ÖNÜNDEKİ ZEYTİNLERİ GÖSTEREREK; EY ALİ ÇOK ACIKMIŞSIN HERHALDE, NE KADAR DA ÇOK ZEYTİN YEMİŞSİN” DER. HZ ALİ ŞAKAYI ANLAR VE HEMEN CEVAP VERİR; “EVET YA RESULALLAH! FAKAT SİZ DAHA ÇOK ACIKMIŞSINIZ HERHALDE , BAKSANIZA ÖNÜNÜZDE HİÇ ÇEKİRDEK YOK, ÇEKİRDEKLERİYLE BERABER YEMİŞSİNİZ”.

Çok güzel ya, harika :) :P

Allah razı olsun :P

Yine çıkıntılık etmiş olacağım ama bu rivayetlerin kaynakları nedir. Bu hususta çok kitap kurcalamış bulunmaktayım ama Hz.Ali'yle ilgili olan rivayeti okumamıştım, kaynağını rica edebilir miyim??

Malumunuz kaynaksız yazılara temkinli olmakta yarar var, hoş karşılarsınız umarım;)

Haklısınız eko kardeş, ben de aynı hassasiyeti kaynak belirtmeyenlerden beklerim ama aynı hatayı kendim yapmış bulundum. Lâkin kaynaklarını tam hatırlamamakla beraber, bir kısmını (adını yanlış hatırlıyor olabilirim) Nuriye Çeleğen'in Peygamber Efendimiz'in çocuklarla ilişkisi (kitap ismi de buna benzer) hatırlayamıyorum şuan, zira dersteyken hocamız birkaç bölüm okumuştu, ordan aklımda kalan kadarıyla. Hz. Ali ile ilgili yazıyı da gerek sohbet, gerek dini programlarda tevafuk üzeri zihnimde kalmış. Olay bundan ibaret.

Hz. Peygamber (as) şaka/latife yaparken belli ölçülere riayet ederdi.

a– Şaka bile olsa sadece doğruyu söylerdi.

b– Şaka da olsa, gereksiz yerde münakaşa etmezdi.

c– İnsanları korkutmazdı.

d– Alay ederek şakalaşmazdı

şakalarında bile karşısındakını ve şaka yaptıgı nesne yada hayvan her neyse onu bıle ıncıtmeyecek kadar buyuk bir zerafet var efendimizde... :)

...paylaşm için tesekkürler allah razı olsun.