Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
gardenya

Sezai Bey'den Bayram Mektubu

Recommended Posts

Besir Ayvazoglu

Sezai Bey'den bayram mektubu

Enis-i ruhum efendim,

Necdet Yasar ve Dogan Dikmen beyefendilerin nefis konserlerinden sonra fakiri Uskudar'a, ikamet ettigimiz sokagin basina kadar getirmek zahmetinde ve lutfunda bulundugumuz icun hem tekrar sukranlarimi arz, hem de mubarek Kurban Bayrami'nizi tebrik etmek maksadiyla bu mektubu kaleme aliyorum.

Zat-i aliniz o gun imdadima Hizir gibi yetismeseydiniz, itiraf ederim, bir hayli zahmet cekecektim. Istanbul cok tuhaf bir memleket oldu efendim, bir yerden bir yere gitmek, bilhassa fakirin sinnindeki insanlar icin neredeyse imkansiz hale geldi. Yagmurlu havalarda daha fena; taksiciler, bos olsalar dahi durmuyor ve galiba bundan garib bir zevk aliyorlar. Bu nasil bir zevktir, anlamis degilim efendim. Her ne ise, o gece, bir kahvemizi icmek lutfunda bulunsaydiniz, fakiri cok memnun etmis olacaktiniz. Maamafih, bir gun mutlaka fakirhaneyi tesrifinizi bekliyorum efendim; zira gormenizi arzu etdigim bazi koleksiyonlarim var.

Efendim, bugunlerde fakirhanede buyuk bir telas var; malum Kurban Bayrami -eskiden iyd-i adha derdik- yaklasiyor. Bu tatli telasin guzelligi Istanbul'da kac hanede yasaniyor bilmem. Fakirhanede kadim an'aneler el'an mer'idir; gerci bu zamanda o eski setareti bulmak pek mumkin degil. Setaret dedim de, ne guzel kelimedir ve Mehmed Akif merhum bayram sevincini bu kelime ile ne guzel ifade etmistir:

Pur-handedir afak, cihan baska cihandir

Bayram ne kadar hos, ne setaretli zamandir.

Insanlar ihtiyarladikca gecen eyyami daha guzel bulmaya mutemayil olurlar; elbette bu halet-i ruhiyeden haberdarim. Lakin, eskiden bayramlar hakikaten setaretli zamanlardi ve bu setareti Istanbul'un her kosesinde hissetmek mumkindi efendim; tuhaftir, butun dertlerimizi, elemlerimizi, hatta hastaliklar da dahil olmak uzere hayati mes'elelerimizi dusunmeyi bayram ertesine tehir eder, setarete butun kalbimizle istirak ederdik. Kuskunlukler nihayete erdirilir, aclar doyurulur, cocuklar sevindirilirdi. Sair Ahmed Pasa'nin dedigi gibi "o da bir zaman imis". Emin olunuz, bunlari sadece daussila hissiyatiyla yaziyor degilim; hakikati anlatmaya calisiyorum ve cemiyet olarak ziyadesiyle ihtiyac hissettigimiz boyle bir tesanud imkanini kaybetmis olmakligimizdan elem duyuyorum.

Maamafih, re'yine itimad ettigim bazi ahibba, bu hususta mubalaga ettigim kanaatindedirler. Bayram setareti, eskisi kadar olmasa dahi, bilhassa Anadolu sehirlerinde el'an yasanmaktadir diyorlar. Uskudar'da eczacilik yapan bir dostum var; genctir, fakat eski si're ve eski musikiye vukufu tamdir -ve mebzul miktarda fikra bilir- birkac gun evvel bir sohbet esnasinda dedi ki: "Bayramlarda Istanbul'un bosalmasina bakip da herkesin memleket dahilindeki ve haricindeki tatil beldelerine gittiklerini zannetmeyiniz. Buyuk bir kismi memleketlerine gidiyorlar; yani bayram yaklasinca insanlar bayram setaretini memleketlerinde, analari, babalari ve akrabalariyla beraber yasamak icin yollara dokuluyor, boylece ayni zamanda sila-yi rahm yapmis oluyorlar."

Mes'elenin bu tarafini hic dusunmemistim; kendisine hak verdim. Ve su kanaate vardim ki, an'aneler, cemiyet hayatindan oyle kolay kolay sokulup atilamaz; cunku cok derinlere kok salmislardir.

Istanbul'un bayramlarda bosalmasindan elbette sikayetci degilim; tenha sokaklar ve hafifleyen trafik benim sinnimdekilere eski asude Istanbul'u hatirlatiyor. Bu bayramda niyyetim, sayet havalar duzelirse, firsattan istifade ederek, insaallah Fatih, Suleymaniye, Eyubsultan ve Kocamustafapasa semtlerini ziyaret etmek. Belki inanmayacaksiniz, Kocamustafapasa'ya yillar var ki gitmedim. Suleymaniye'yi gormeyeli de birkac yil oluyor. Soyler misiniz mirim, buna Istanbul'da yasamak denir mi?

Her ne ise, bu vesile ile zat-i alinizin ve cumle kariin-i kiraminizin bayraminizi tebrik ve arz-i hurmet ederim efendim.

Hamis: Aziz muarizim Recai G. Beyefendi'nin bayramini da tebrik ediyorum.

(ZAMAN-Arşiv)