Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nedamet..

Densizin Birine Cevap

Recommended Posts

...

Densizin Birine Cevap

Bu arada bir anektodun tam yeridir zannındayım. Her şeyi aşırıdır hükmünü, en azından benim indimde haklı gösteren bir manzaradır şimdi anlatacağım olay. Çengelköy'ün, bana göre bütün İstanbul'un en temiz pastanesi olan Seval'e girmiştim gecelerden birinde. Orada tanımadığım iyi giyimli bir herif-i-lâ-şerif, üstadımızın kızının pavyonda çalıştığını, kendisinin de bir ayyaş olduğunu anlatıyordu. Tabi ki küplere bindim bu namussuzluk karşısında. Açtım ağzımı, yumdum gözümü:

'Ulan senin karın da randevu evinde çalışıyor alçak. Hakkında konuştuğun insanı tanıyor musun namussuz. Namussuzluk bile seni anlatmaya yetmez. On beş on altı yaşında bir masum kızı pavyonda çalıştıran insandan daha alçak biri olabilir mi sence? Senin gibi sefillerin öldürülmesi gerekir. Ama ne kadar yazık ki, devir sizin gibi insan bile olmayan yok olasıların devri. Ulan biraz olsun tanısaydın hakkında konuştuğun kişiyi, onun her yaptığı işte aşırı olduğunu bilirdin. Şayet o içki içseydi, her zaman küfelik olurdu. Seni ne yapayım şimdi?'

diye avaz avaz bağırırken, adam orayı terk etmiş gitmişti bile.

Kurucusu ilk okul arkadaşım olan pastahane sahibi, beni bir sandalyeye oturttu. Teskin edip sakinleştirmeye çalıştı. Evet dediğim gibiydi. Üstadın normal bir işi yoktu. Eğer içki içseydi, gerçekten de her gün kûfeyle taşınması gerekirdi.

...

(İsmail Kazdal'ın 'Serencâm-Anılar' adlı eserinden iktibas edilmiştir.)

Benim bir dostum var adam bir gün katil olacak diye korkuyoruz. Okul da böyle tipleri öldüresiye dövüyor. Böyle zibidilere napılır!

Eşek dediniz de aklıma geldi..

Hayvanlar aleminde Allah'ı en az zikreden eşek olduğu halde günde 5000 kez zikredermiş.

Nefsim diyor ki: Tut bu adamı, at Muhammed Ali'lerin önüne... Otur karşısına, doya doya izle .. İşte o kadar.

Ama gel gör ki..

Eşek dediniz de aklıma geldi..

Hayvanlar aleminde Allah'ı en az zikreden eşek olduğu halde günde 5000 kez zikredermiş.

Nefsim diyor ki: Tut bu adamı, at Muhammed Ali'lerin önüne... Otur karşısına, doya doya izle .. İşte o kadar.

Ama gel gör ki..

Mahut şahıs harbiden densiz bir tavır takınmış ve dengesizce laflar söylemiş.İnsaflı ve izanlı olsaydı herhalde bunları söylemezdi.Neyse ki İsmail Kazdal ağzının payını vermiş, dengesizliği yanına kalmamış.

Bundan sonrası da var.Aşırılık...Diyorya Kazdal:''...içseydi küfelik olurdu.''Üstad kabına sığmayan bir deha...Yaptığı işlerin aşırı olması burdan kaynaklanıyor gibi.Efendi Hazretlerinin(rahmetullahi aleyh): ''Keşke bu kadar zeki olmasaydın'' temennisini hatırlayalım...

Birde;

Her fırsatta eşeklerle dalga geçen biz insanoğlu biraz ibret nazarıyla bakmalıyız eşeklere.Her canlı gibi o da Rabbini zikrediyor.Ya biz?Eyyy Eşref-i mahlukat nirelerdesin?

Birde Muhammed Ali ismini duyunca atlayıverdim yazıya...Kaldı mı efenim öyle efsaneler?

Benim bir dostum var adam bir gün katil olacak diye korkuyoruz. Okul da böyle tipleri öldüresiye dövüyor. Böyle zibidilere napılır!

Şiddet en iyi çözüm yolu değildir, ama (bazı durumlarda)bir çözüm yoludur :D

Şiddet en iyi çözüm yolu değildir, ama (bazı durumlarda)bir çözüm yoludur :D

''Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdirle uslanmayanın hakkı..." hepimizin malumu... :D

Yahu inanın sabır taşımız çatladı hergün ağır hakaret ve küfür işitmekten maneviyatımıza.

Allahtan güçsüz yaratıldım yoksa ne diş bırakırdım nede baş... Hoş güç imandan gelir o sabır taşı çatlarsa duyarsınız bir gün haberlerde!!! :D

Yahu inanın sabır taşımız çatladı hergün ağır hakaret ve küfür işitmekten maneviyatımıza.

Allahtan güçsüz yaratıldım yoksa ne diş bırakırdım nede baş... Hoş güç imandan gelir o sabır taşı çatlarsa duyarsınız bir gün haberlerde!!! :D

Amanın Harun Yaşar kardeşim sakin olun...Malum keskin sirke küpüne zarar demişler...Siz inşaAllah maneviyat düşmalarının karşısına ilminiz, irfanınızla dikilir ve onlara meydanın boş olmadığını hatırlatırsınız...

Şiddet iyi yönde kullanılabilir :D

ama bir başka sözde ;

Sertlik ya kırar, yada kırılır. İkiside zarardır. :D

Ortasını bulabilsem ne mutlu bana :D