Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

arkadaşlar büyük doğuyu tam olarak çözebilmiş değilim gerçi pek araştırma fırsatım olmadı ama sizler sanırım bana yardım edersiniz Rabbimize emanetsiniz selametle

Üstad Necip Fazıl'ın şu anlatımı aslında Büyük Doğu hakkında çok şeyi ifade ediyor:

Fikirde, sanatta, anlayışta, anlatışta, buluşta, tutuşta, dağıtışta, toplayışta ve nihayet yaşanmaya değer hayatın ölçülerini billurlaştırma işinde dünyanın en büyük adamı olmak isterdim; nefsim için değil de, sırf O'nun ümmetinden en hakir ferde düşen liyakat payını ve üstünlük derecesini göstermek için...

Bu konuda, sanırım, ayrıntılı olarak size yönetici arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır, ayrıca sitemizin İdeolocya Sınıfı'ndan da detay isteyebilirsiniz. :)

• Like 1

Üstadın fikirlerinin yekûnunun tohumu mahiyetinde olan İdeolocya Örgüsü kitabında Büyük Doğu’yu teşkil eden tefekkür zemininin a’dan z’ye bütün noktaları tek tek anlatılır, hadiseler ve fikirler irdelenir, nasıl’ı niçin’i ile bir temel kurulur ve ferd ile cemiyet arasında dokunan ilişki ağının ipliklerinin niteliğinden tutalım da, tek tek ferdin ve cemiyetin teşekkülünde rol oynayan müessirlerin tahlili ve tetkiki ele alınır.

Nedir bunlar? Öncelikle nefs muhasebesi. Bu muhasebe insanın davasının ve manasının tespiti ile başlar ve insanoğlunun dünya üzerinde teşekkül ettirdiği, tüttürdüğü manalar çerçevesinde birbirinden farklı dünyaları teşkil eden iki mefhumun yani Doğu’nun ve Batı’nın dünden bugüne izlediği yolun adım adım bir daha yürünerek muhasebesinin yapılması ile devam eder. Doğunun ve Batının tahlili, içinde bulundukları ahvalin resmedilişi ve düştükleri hafakanların, buhranların aslî sebepleri ve bunlardan kurtuluş reçeteleri.

Sonra sıra Türk’ün muhasebesine gelir. Tarihimizde yaşanan zafer naraları ve İslam’dan koptuktan sonra gelen izmihlal çığlıkları bu muhasebe senfonyasının en ehemmiyetli nağmesidir. Çünkü içinde bulunduğumuz enkazın üzerimize nasıl çöktüğünün anlaşılması ve göçük altından kurtulmamız için öncelikle zihnimizde çakması gereken idrak kıvılcımının sonra da aksiyona dönüşecek olan şuurlu fiiliyatın temelini atacak olan tohumu bu muhasebe içinde bulacağız. Lakin kitapta değinilen bazı tarihi hadiseleri, ek olarak tarihçilerin kitaplarından da okumakta fayda var.

Mazimizde muvaffakiyet namına ne var ise İslam’ın nuruna sarıldığımız için kazandığımızı ve zerre kadar küçük her ne kaybedildi ise İslam dairesinin dışına çıktığımız için kaybedildiğini anladığımız vakit dinimizin namütenahi çaptaki kıymetini idrak edecek ve ona bağlı olarak yaşanacak bir hayatın yaşanmaya değer hayat olduğunun şuuru içinde tüm zerrelerimizle ona sarılacak, kopmaz, parçalanmaz, eskimez çelikten ipliklerle ruhumuza dikecek, ruhumuzu onda eritecek ve İslam’ın huzur veren ikliminde yaşama şerefine erdirdiği için Allah’a hamd-ü senalar etmenin ehemmiyetini anlayacağız.

Büyük Doğu; safları sıklaştırmak/belirginleştirmek, parçalar yerine tekliği seçmek, kim ben varım diyorsa onla olmak, olmayanları da oldurmak, aleme düzen vermek, doğru, hakiki ve hakkımız olanı istemek ve yaşatmaktır.

• Like 1

Üstadın 1931-1983 yılları arasında çeşitli zaman ve mekanlardaki sohbet, röportaj ve anket sorularına verdiği cevapların toparlanması ile teşekkül eden ‘Konuşmalar’ isimli derleme kitapta; 1977’de yapılan bir röportajda Büyük Doğu’nun mânâsına dair Üstada yöneltilen bir sualin, Üstad tarafından verilen cevabını başlık ile alakalı olmasından dolayı aşağıya ekliyorum:

-Sizin “Büyük Doğu ideali” diye 40 yıldır güttüğünüz bir dâvâ var... Bu davâyı kısaca özleştirir misiniz?

-Şevkle... “Büyük Doğu ideali” tek zerresini feda etmeksizin İslam’a yol açmanın sistemidir. Ve bu sistem “Metbu”, yani tâbi olunan bir nizam değil, tâbi olan, kendi özüyle hiçbir istiklali olmayan; her şeyi, bu cihanda ne varsa hepsini İslam’da bulan, toplayan, gösteren ve asrın meselelerine tatbik eden bir dünya görüşü... Bu bakımdan İslam’a köleliğine rağmen, “Metbu”luk iddiasındaki hiçbir sistemle kıyaslanmaya razı olmayacak bir İdeolocya manzumesi... O kadar yeni ve üstün... “Yeni”nin ezel kadar eski olması ve zamanı ezelden ebede kadar kuşatması, birleştirmesi ölçüsüyle yeni ve üstün... İslam’ı kör nefslerinde donduranlar, çürütenler ve kokutanlara karşı en büyük darbe; hafakanlar içinde bunalan Batı âlemine karşı da en keskin neşter... Bizi çağ dışı farz eden tarih öncesi hayvanlar, insanlığın yaşadığı şimdiki bunalım çağını sezmekten bile acizdirler... Gerçek çağ dışı, kendileri...

• Like 2

bence:

Büyük doğu ...

gerçekleşmesi imkan sınırlarını aşan...

ama gerçekleşmese bile;

hayali ,

ölülere hayat veren bir rüyanın benzersiz adıdır.

yanlış anlamadıysam eğer büyük doğu islamiyetin en mükemmel şekilde yaşandığı ve toplum yaşamının islamın nuruyla dolup taştığı bir ütopya olabilir mi?

eğer bana soruluyorsa,

ütopya diyemem buna...

ama rüya...demek daha münasip gibi geliyor bana...

malum rüyalar bazan gerçekleşebiliyor...

kaldıki mana bütünlüğü içinde okunduğunda ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

selametle

Üstadın 1931-1983 yılları arasında çeşitli zaman ve mekanlardaki sohbet, röportaj ve anket sorularına verdiği cevapların toparlanması ile teşekkül eden ‘Konuşmalar’ isimli derleme kitapta; 1977’de yapılan bir röportajda Büyük Doğu’nun mânâsına dair Üstada yöneltilen bir sualin, Üstad tarafından verilen cevabını başlık ile alakalı olmasından dolayı aşağıya ekliyorum:

-Sizin “Büyük Doğu ideali” diye 40 yıldır güttüğünüz bir dâvâ var... Bu davâyı kısaca özleştirir misiniz?

-Şevkle... “Büyük Doğu ideali” tek zerresini feda etmeksizin İslam’a yol açmanın sistemidir. Ve bu sistem “Metbu”, yani tâbi olunan bir nizam değil, tâbi olan, kendi özüyle hiçbir istiklali olmayan; her şeyi, bu cihanda ne varsa hepsini İslam’da bulan, toplayan, gösteren ve asrın meselelerine tatbik eden bir dünya görüşü... Bu bakımdan İslam’a köleliğine rağmen, “Metbu”luk iddiasındaki hiçbir sistemle kıyaslanmaya razı olmayacak bir İdeolocya manzumesi... O kadar yeni ve üstün... “Yeni”nin ezel kadar eski olması ve zamanı ezelden ebede kadar kuşatması, birleştirmesi ölçüsüyle yeni ve üstün... İslam’ı kör nefslerinde donduranlar, çürütenler ve kokutanlara karşı en büyük darbe; hafakanlar içinde bunalan Batı âlemine karşı da en keskin neşter... Bizi çağ dışı farz eden tarih öncesi hayvanlar, insanlığın yaşadığı şimdiki bunalım çağını sezmekten bile acizdirler... Gerçek çağ dışı, kendileri...

Müthiş, eridim. Ne harikulade tarif. Tabiidir ki mimarı olduğu sistemin en kavi ve her köşesini havi tanım kendisinden gelecekti. Bu üzerinde saatler, günler değil haftalar düşünülesi gereken tek bir paragraf. Öyle ki belki de tüm eserleri çapında ve davasının ta kendisi. Ya şimdi nasıl diye soruyorum ya şimdi. Yerinde sayılmışlık dahi yok. Geri kırk adım geri. İleri yok. Kırk yıldır sürdürülen, üzerine bir kırk yıl daha konan ama ilk haletinin gerisine düşem, ruhu var ama pörsümüş;aynı zamanda eskimez nizam. Bir kaç halis gönüldaşın yüzü suyu hürmetine o da. Bana göre varılan hal budur.

Üstadın ideolocya örgüsünden bir alıntı:

Kendi içimizde ve kendi cebimizde kaybettiğimiz,sonra körler gibi el yordamıyla eşya ve hadiseleri sığayarak hep dışarda ve başka ceplerde aradığımız,aradıkça kaybettiğimiz,kaybettikçe bulduğumuzu sandığımız,bulduğumuzu sandıkça kaybımızı derinleştirdiğimiz anahtarın kum üzerindeki yuvası.. işte ''BÜYÜK DOĞU'' budur..

üstadın bir ömür anlatmaya çalıştığı fikri bir kaç cümleyle anlatmak zor..