Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Çilekeş

'DÖRT KÖŞE MEYDAN'

Recommended Posts

……….

Yarabbi; (11 Mayıs 1953 Pazartesi akşamı, Ankara Hapishanesi revirinde dişçi odası, saat 7.30) bu satırları karaladığım, şu anda, senden, bu dünya cehennemine bir kartpostala bakar gibi, yanmadan ve kavrulmadan, sadece ibret ve haşyet gözüyle baktıracak ruh kuvvetini istiyorum. Yarabbi, bu kuvveti bana ver; ve içinde yandığım alevleri, onlardan alınacak ders ve ahlâk mahfuz, içimde kartpostallaştır! Onu kendime ve bütün dünyaya, senin için, hikmetlerin adına, emniyet ve hâkimiyetle gösterebileyim...

Ah, bu dört köşe meydanın, çepçevre dört çizgi halindeki yollarında duyduklarım!.. Eğer Allah ile aramdaki sırların hududunu örselemek korkusu olmasaydı, birkaç kelimeyle sizi fena edebilirdim. Tek kelime dinleyemez hâle gelir ve etinizden kılçık çeker gibi, bu bahsi kafanızdan atmaya, çıkarmaya, itrah etmeye, kayyetmeye mecbur kalırdınız.

Var ne, yok ne, ayniyet ne, zıddiyet ne, tek ne, çift ne, adet ne?...

"- Hiçbir nefse takatından fazla yüklemem!"

Buyuran Hakka ne diyebilirdim?.. Çekiyordum, çekecektim. Halimden sadece (fizyolojik) bir iki tezahür kaydedeyim: Sinirlerim o hâle gelmişti ki, dört köşe meydanın pencerelerinden gözüme çarpan Malatya ışıklarını sarımtırak beyaz değil de, kırmızı, kan rengi kırmızı görüyordum. Süt beyaz kara baksam yine o renk... Ve dehşetler içinde görüyordum ki, yatağımda veya dışarıda ve daima herkesten gizliyordum ki, gözyaşları, artık gözümden, (firijider)den çıkmış gibi, buz gibi gelmektedir. Katiyen insanı kandırmıyan ve cümudî bir bünyeden sızdığı hissini veren bu soğuk, buzdan soğuk göz yaşlarını, 40 küsur yıllık hayatımda ilk defa olarak, Malatya'da görüyordum. Bir müddet sonra, Kâinatın Efendisine, Peygamberlerin Başbuğuna ait bir düstur olarak öğrendim ki, en makbul gözyaşı, ruhanî gözyaşı buymuş; gözden buz gibi gelen yaş... Fakat ben kendimi böyle bir hâle lâyık görmediğim için teselli hissemi çıkaramıyordum.

Bu hâlin, farkındasınız, ruhî arazlarını tam anlatamıyorum; onlar bende kalacak, belki tohumlaşıp, nice esere gövde verecek, fakat aslâ oldukları gibi gösterilmeyecek ve dudaklarımın ucunda kalmış olarak benimle mezara girecektir. Fakat sakın bunları, telâfisi derhal mümkün ve çoğu maddeye bağlı dünya sıkıntılarına ait şeylerden doğma sanmayın!

Elektrikleri kesilmiş evim, açlığa bırakılmış çocuklarım, matbuat isimli esatirî yalan ve tezvir makinesine duyduğum hınç, dâvamızı içeriden ve dışarıdan sürükledikleri çıkmaz, çamaşırlıktaki namaz takkelerine kadar didiklenen Müslümanların hâli, artık bana "Mektubunu aldım, fakat ürküyorum, cevap veremem" demekten bile korkan dostların vaziyeti... Bütün bunlar belki sıkıntılarımın başıydı, ilk kritikleriydi. Fakat yangın çıktıktan sonra bunlara yer kalmadı. Bunların hepsi birden ikinci plâna geçti. Sadece ilâhî hikmet, mücerred çile, yanmak için yanmak, Allah için yanmak... Bunlar kaldı. Bunlar ve ben... Bulunmazı bulmaya, düşünülemezi düşünmeye, muhali kurcalamaya mahkûm ben:

-Nokta ne, çizgi ne, satıh ne, cisim ne, renk ne, ışık ne, ruh ne?.."

A.S

kusura bakma benim bu aralar sitede gezinmeye pek fırsatım olmadı..ondan dolayı görememişim..

selam ve dua ile...

A.S

kusura bakma benim bu aralar sitede gezinmeye pek fırsatım olmadı..ondan dolayı görememişim..

selam ve dua ile...

Est. kardeş. Haddim değil zaten. Artık araştırdığım için bir yandan üstadı bende eklemeye başladım birkaç birşey.

Ayrıca foruma eklediklerin gerçekten çok işime yarıyor. Hiçbiri okunmuyor sanmayasın. Tüm gönderdiklerini okudum :)

Selametle...

S.A

faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana..hepimizin gayretiyle inşaallah bu siteyi daha da geliştireceğiz ve daha fazla insanın Üstadımızı tanımasını sağlayacağız..

selam ve dua ile..

S.A

faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana..hepimizin gayretiyle inşaallah bu siteyi daha da geliştireceğiz ve daha fazla insanın Üstadımızı tanımasını sağlayacağız..

selam ve dua ile..

İnşallah arkadaşlar. Hep beraber bir şeyler yapmaya çalışırsak bu iş daha kolay olacaktır. Bu arada diğer başlığı siliyorum

Cinnet Mustatili'nden beni en etkileyen bölümü yazmışsınız,sağolun hatırlamış oldum.

işte,

üstadım,

kafa ruhum,

vicdanım.

sana şair diyenlerin,

sülük gibi akan aklına şaşarım,

seni tanımadın,

senin tek bir cümleni okumadan,

gidenlerin,

arkasından,

senin deyişinle,

durun kalabalıklar.............

dünya hayatının son devrinde, HER CÜMLEYE NOKTA KOYABİLEN İNSAN NFK...