Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
buyukdogu

Mahmud Ahmedinejat üzerine

Recommended Posts

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Sultanahmet Camii'ne cuma için girdiğinde camaat hep bir ağızdan tekbir getirdi. Bunun üzerine Sultanahmet Camii İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu, cemaati sert bir dille uyardı.

Camaatten bu gibi sloganları cami dışında atmalarını isteyen Hatipoğlu, "misafirimiz de rahatsız olyor" dedi. Cematten bazı kişilerin slogan atmıyoruz, "Allah'ın bir olduğunu haykırıyoruz" demesi üzerine de Allah'ın büyüklüğü sadece bu şekilde slogan atarak olmayacağını söyledi ve cemaatin susmasını istedi.

Ahmedinejad cami çıkışında da vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Alman çeşmesinin önünde aracını tekrar durduran İran Cumhurbaşkanı, burada da vatandaşları selamladı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Sultanahmet Camisi'nde kıldığı cuma namazında yoğun ilgi gördü.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Sultanahmet Camisi'ne girdikten sonra, ön tarafta kendisine ayrılan yere oturmayarak, caminin arka sıralarında cemaatin arasında kılmayı tercih etti. Ahmedinejad'ın yanında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki yer aldı.

Bu arada, cemaatten bazıları Ahmedinejad'ın elini öpmeye çalışırken, konuk cumhurbaşkanı buna izin vermedi. Ahmedinejad, aşırı sıcak nedeniyle elindeki dosya kağıdını yelpaze şeklinde kullanarak kendisini serinletmek isteyen bir kişiyi de nazikçe geri çevirdi.

Cuma namazından sonra da Ahmedinejad'a ilgi devam etti. Bu sırada konuk cumhurbaşkanının camiden çıkabilmesi için Türk güvenlik görevlileri cemaati uzaklaştırmaya çalıştı. Buna tepki gösteren cemaat tekbir getirdi.

Cami imamı da bunun üzerine hoparlörden, ''Bu alakayı ve ilginizi cami dışarısında gösteriniz. Bu alakadan misafirimiz de rahatsız oluyor. Lütfen kendimize gelelim. Bu durumdan Allah da razı değil. Bu ilginizi nümayiş (gösteri) amacıyla yapıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. Allah en büyüktür. Ona olan saygınızı gösterin'' diyerek uyarıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Türk güvenlik görevlilerinin yardımıyla dışarı çıkarken, kendisine İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah eşlik etti.

-HALKI SELAMLADI-

Camiden çıkan Ahmedinejad, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarihi eserlerden oluşan çok büyük bir müze olduğunu belirtti.

Ahmedinejad, daha sonra cami çevresinde toplanan vatandaşların yanına yoğun güvenlik önlemleri altında gelerek, selamladı. Bu sırada, vatandaşlar, ''Mücahit Ahmedinejad'' sloganları eşliğinde tekbir getirdi.

Buradan yoğun güvenlik önlemleri altında otomobiline binen Ahmedinejad, Ayasofya ile Sultanahmet Camisi arasında toplanan vatandaşlara arabasından el salladı.

Alanda biriken yoğun kalabalık da ''Kahrolsun Amerika'', ''Kahrolsun İsrail'' sloganları attı. Ahmedinejad'ın bulunduğu arabaya yaklaşmaya çalışan bazı vatandaşlarla, güvenlik güçleri arasında da kısa süreli bir izdiham yaşandı.

(Haber7)

Bu haberi okuyunca bir kaç söylemek ihtiyacı hissetim. Hep beraber şahit olduk: Avrupa Şampiyonasında Türkiye'nin galibiyetlerine/başarısına/oyununa İslam dünyasından ciddi sahiplenmeler geldi, tabiri caizse Türkiye'nin başarısı tüm müslüman dünyasının başarısı adledildi-ki bu gerçektir. Bu takım yenik, ezik ve mağdur müslümanları temsil ediyor dediler ve doğrusuda budur zaten.

Mahmud Ahmedinejat'a tekbir getirenler, yoğun bir ilgi gösterenler, muhabbet duyanların durumu da bunla parelel sanırım. Herkesin kafasında ki düşünce sanırım şu: Bu adam Amerika'ya, İsrail'e meydan okuyor, direniyor, kafa tutuyor. Bu bizim için gurur vericidir, izzetimiz için önemlidir.

İslam dünyasının yıllardır ezikliğini de gösteren bir tablodur bu. Müslümanlar bunu istiyorlar, hemde büyük bir özlemle. Benim içinde durum aynısı; Nasrallah olsun, Ahmedinejat olsun, Hamas olsun, hepsi müslümanların izzetini temsil ediyorlar bence.

Yok rejimi başka, yok mezhepleri şöyle, yok radikaller bilmem ne gibi düşüncelerin de saçma sapan şeyler olduğunu söylüyeyim. Küfür tek millet olabiliyorsa çoğu şartlarda, bende kendi milletimi tek görüyorum kardeşim. Bu işin şunusu bunusu yok, olmaz, olamaz da (!)

...

ALİ

Yok rejimi başka, yok mezhepleri şöyle, yok radikaller bilmem ne gibi düşüncelerin de saçma sapan şeyler olduğunu söylüyeyim. Küfür tek millet olabiliyorsa çoğu şartlarda, bende kendi milletimi tek görüyorum kardeşim. Bu işin şunusu bunusu yok, olmaz, olamaz da (!)

...

ALİ[/font][/size]

ya alicim güzel söylemişşinde, gelgelelim bu adamlar sözümona 5. mezhep( yok böle bişey)ki bunlar sapık adamlar. hz aişe annnemize ve sahabe büyüklerimize başta ( hz ebubekir. hz ömer. hz. ali) bu cennetle müjdelenmiş mübarek sahabe efendilerimize agır ithamlarda bulunanlar yine bunlar ! bunları nereye koyacağız? tamam adamın siyaseti güzel. hertürlü postasınıda koyuyor ve o biçim kafa tutuyor. bu bizim hoşumuza gidiyor olabilir ama gelgelelimki itikat hususunda yanılıyorlar. ve kendilerine yazık ediyorlar . hatta kendilerine yazık etmeklede kalmıyorlar!

İran Reis-i Cumhuru ülkemize gelmiş...Eee ne yapalım yani?Kim bu adam kardeşim?Birde Sultanahmet'te millet tekbir getirip adamı alkışlıyor.Sanki ne oluyorsa?Yahu arkadaş siz bu adama tekbir getirecek yerde, gidin Yavuz Sultan Selim Han (rahmetullahi aleyh)in kabrine bir Fatiha okuyun.Haa birde orda Mübareğin hayatı var.Az buçukta onu okuyun.Sonra bir düşünün Osmanlı'nın Çaldıran'da ne işi vardı?Sanırım bu meselenin dününe dair bizi aydınlatmaya yeterde artar bile.

Haa buyrun gelelim bugüne.Dünyanın değiştiği bedihi hakikati önümüzde duruyor.Devletler ideal-politik değil, reel-politik davranıyor.Düne kadar PKK'ya İran devletinin verdiği desteği unutmayalım.Haa bugün şartlar değişti ve İran'la Türkiye el ele verdiler.Yarın şartlar değişir, birbirlerinin gözünü oyarlar.

evet abdye ve israile karşı delikanlı tavırları söz konusu.ama bunun yanısıra biz nasıl abd ile kankiysek onlar da gözlemlediğim kadarıyla rusya ile kanki.onlar abd ve israile karşı bir koz olarak rusyayı kullanıyor ve kafkasyada yaptıklarına ses çıkarmıyor.biz de zamanında kominizme karşı abdye yanaştık bi daha da kopamadık abd den.hadi bu müttefiklikler bir şekilde oluyor ama belki devletler arası ilişkilerde normal bile karşılanabilir ama hasib kardeşin dediği pkk mevzusu normal karşılanamaz.

halkımız işte bu abd ve israil karşıtı sert söylemleri yüzünden gelmiş camiye ve imamın dediği gibi camiyi miting alanına çevirmiş bazıları.sevgi güzeldir ama abartmamak lazım.kime olursa olsun.devlet reisi sanatçı yazar dizi karakteri cemaat lideri siyasi parti başkanı.onlar için izdiham oluşturmak birbirini ezmek bırakın ezmeyi kalbleri kırmak dahi doğru değildir

İran Reis-i Cumhuru ülkemize gelmiş...Eee ne yapalım yani?Kim bu adam kardeşim?Birde Sultanahmet'te millet tekbir getirip adamı alkışlıyor.Sanki ne oluyorsa?Yahu arkadaş siz bu adama tekbir getirecek yerde, gidin Yavuz Sultan Selim Han (rahmetullahi aleyh)in kabrine bir Fatiha okuyun.Haa birde orda Mübareğin hayatı var.Az buçukta onu okuyun.Sonra bir düşünün Osmanlı'nın Çaldıran'da ne işi vardı?Sanırım bu meselenin dününe dair bizi aydınlatmaya yeterde artar bile.

Haa buyrun gelelim bugüne.Dünyanın değiştiği bedihi hakikati önümüzde duruyor.Devletler ideal-politik değil, reel-politik davranıyor.Düne kadar PKK'ya İran devletinin verdiği desteği unutmayalım.Haa bugün şartlar değişti ve İran'la Türkiye el ele verdiler.Yarın şartlar değişir, birbirlerinin gözünü oyarlar.

Çoğu cümlesine katılıyorum kardeşimin. Ancak bu cahil müslümanların camide tekbir getirirken ki heyecanı benide heyecanlandırdı. Demekki bu tür adamlar çıksa destek olacak. Bu çok önemli. Üstad kullanılmadan ayrıldı aramızdan. Bir Üstad daha gelirse mutlaka değerlendirip Hakikat'i devlet ve millet merkezimize yerleştirmeliyiz. Ben bu heyecanı gördüm ama herzamnki şey eksik: AKSİYON...

Selametle...

Hep söylenir ya; Devletler arası dostluk yada düşmanlık ilişkisi yoktur. Çıkar ilişkisi vardır.

Devletlerin çıkarları birbirileriyle uyuşuyorsa birbirilerine yanaşırlar tabiki. Devletlerin çıkarları milletlerin çıkarlarıyla her zaman örtüşmez ama.

Ahmedinejad ve İran ile iyi ilişkiler kurmamız hepimizin faydasına şu anda. Gelecekte eski Acem Şah'ları gibi Şia'lığı topraklarımıza yaymaya kalkarlarsa o zaman iş değişir.

İran Reis-i Cumhuru ülkemize gelmiş...Eee ne yapalım yani?Kim bu adam kardeşim?

Hiiç.. Hiç birşey yapma kardeşim. Sen otur, tepeden tepeden gerizekalı(!) avamın yaptığı enayilikten(!) dert yan...

Yahu, şöyle desen ağzını öpeyim: 'Ahmedinejad her nekadar Ehlisünnet dışı sapık bir kitlenin lideri de olsa, müslümanların içerisinde bulunduğu durum itibariyle küfre karşı ses çıkarabilme cesaretini gösteren yegane İslam devleti başkanıdır. Bu sebeple halkımızın gösterdiği sevgi -her nekadar biraz abartıya kaçmış da olsa- hor görülmemeli bilakis hoş görülmelidir.'

Ama güzel kardeşim, tuttun diyorsun ki: Benim ceddim onun sülalesinin başına tokmaaa boşuna mı geçirdiydi, onlar da kimmiş?

Girdik yine senin seddin benim ceddim... Hani senin o ceddin ki, torunları ortalarda gözükmüyor? Nerede muzaffer orduların? Coğrafyam kan ağlıyorken, Sultan Selimlerin?

Ahmedinejat ve iranla ilgili banu avarın bir programı vardı (hala devam ediyor mu , bilmiyorum) Sınırlar Arasında idi ismi. Orda İranlı bir siyasetçi şöyle demişti : Biz neden amerikanın demokrasi anlayışını uygulamak zorunda olalım? Irak'ı gördük ..Onlar için işgal ve cinayet demokrasi...Bu laflar tam da amerika ve koruyup gözetmeye çalıştığı (!) demokrasi (!) yi anlatıyor diye düşünüyorum.Ahmedinejat ın ve İranlıların sevdiğim yönü bu...bu arada İranlılar türkleri sevmez diye klişe laflar da yok değil, ama benim düşüncem iki halkın kaynaşıp birbirini sevmesi için birbirlerini tanıması gerektiği yönünde .Ne biz İranı ve halkını ne de onlar bizi iyi tanıyor , önyargılar vs buna engel oluyor...Ne diyelim zor da olsa önyargılar kalkar ortadan inşaAllah...

Benim Türkçem kıt galiba, ya da anlaşılmadım her halde. İşte ben de diyorum ki (!) Yok Çaldıran dersek, yok Şia dersek, yok itikatlari bilmem şöyle dersek atı alan küffar değil Üsküdar'ı, tüm İslam coğrafyasını; Mekke'yi, Medine'yi, Kudüs'ü yeryüzünden silmeye yeltenecek.

Biz ne yaptık, ne ettik: Yıllarca kendimiz hariç, ez cümle herkesi düşman gördük, düşman belledik.Yalnız kaldık, soyutlandık, dünyaya ayak uyduramadık arkadaşlar. İran düşman, Arap'lar sevmez, bilmem kim ne yapmaz falan fistan vs.

Ne yani ABD'nin tahakkümünde olmak, Fars'larla işbirliği içinde olmaktan daha mı onurlu, izzetli (!)

Yer yarılsa, gök çökse, dağlar yürüse: Allah'ı, Peygamber'i ve Kitabı bir olan adamı kimseye ama kimseye değişmem. Zaten biz de demiyoruz İran'la güllük gülistanlık olalım diye. Yavaş yavaş, bazı sıkıntıları gidere gidere işler bu süreç.

Ahmedinejat diyor ki: ABD 50 sene evvel her türlü desteği veriyordu, araba bile yapamıyorduk. Şimdi ambargo uyguluyorlar ve uzaya roket yollama aşamasına geldik.

Bu bazılarının kulağına küpe olsun diyelim (!)

...

ALİ

Galiba Berat ve Selda kardeşlerim benim ne demek istediğimi/neyin olmasını temenni ettiğimi iyi müşahade etmişler.

İlaveten senin ceddin, benim ceddim konusunda da aynı fikirde olduğumu belirteyim. Sen/Ben diye diye, Biz olamadık/olamıyoruz işte. Bakınız: İslam toprakları.

Bir yerden, bir devletten, bir kişiden başlamalı bu iş. Hemde hemen (!)

...

ALİ

Evet kabul ediyorum ilk yazımdaki üslubum pekte müsbet değil.Daha iyi ifade edebilirdim meseleye bakışımı.Bu hususta payıma düşen öz eleştiriyi yapıyorum.Ama şunu da belirtmem icap eder ki; asla orda tekbir getiren insanları hor görme gibi bir durumum olamaz.Ahmedinejat'ın alkışlanmasına yine karşıyım.Gerçi bu bir teferruattır.Bu teferruatı büyütmüş olabilirim.

Aslında demek istediğim şudur ki; bir İslam birliğinden dem vuruluyor.Peki bu birlik nasıl ve ne şekilde olacaktır?Şartlar buna müsait midir?Ahmedinejat'ın ABD ve İsrail karşıtı söylemleri, ne derece mantıklıdır?Gürcistan örneği önümüzde duruyor.Saakaşvili'nin akılsızlığı, Gürcü halkının sefaletine, perişanlığına sebeb oldu.Ahmedinejat'ın tutumu da yarın İran halkının başına aynı dertleri getirmesin?Ki Ahmedinejat'ın bu tutumunun faturasını İran halkı ödüyor, Ahmedinejat değil!Bugün İran ekonomisi, uygulanan amborgolardan ve İran'ın kaynaklarını ekonomik gelişmelere değil de nükleer enerjiye ayırması yüzünden zor zamanlar yaşıyor.Bir de ABD ve İsrail'e meydan okumak başlı başına bizim onların tarafında olmamızı gerektirecek bir sebeb midir?İran dediğimiz devlet daha düne kadar neden PKK'ya destek verdi?İran kamplarında yetişen PKK militanları kaç askerimizi şehid etti?İran niye bugün Türkmenistan'dan 40 dolara aldığı gazı bize 400 dolara satıyor?Kafası esince gazı kesip ülkemiz insanını perişan ediyor?Bu suallerin cevabını merak ediyorum açıkçası.Bunlara ilaveten Türkiye'nin İran'a bakışı nedir?İsrail ve ABD karşıtı İran ile; ABD ile eklemlenmiş, İsrail'le birçok konuda mutabık Türkiye ne şekilde bir İslam birliği kuracaklar acaba?

Bütün bu sualler önümüzde duruyor.

Yoksa ((Berat)) kardeşim kimse 'benim ceddim senin ceddini dövdü fitarihinde, şimdi gerekirse ben döverim' demiyor.

Bu arada buyukdoğu abi seni anlıyorum.Savunduğun tez elbetteki çok hoş.Gönül ister ki Osmanlı'nın ifa ettiği misyonu üstlenen bir devlet çıksa ve İslam ülkelerine liderlik yapsa.Osmanlı gibi Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat İtikadını cihana yaysa.Müslümanların hamisi olsa.Yeryüzünde adaleti tesis etse.Ama bugünün şartlarında bu zor gözüküyor.Söylemek istediğim bunlardır vesselam...

Not:buyukdoğu abi bu arada Türkçen kıt değil gayet iyi:)

Pek yeri değil galiba ancak, rastlamışken paylaşayım. Harunyahya.orgda rastladığım birkaç sayfa var.

Biri "Türkiye'nin liderliği pekişiyor" şeklinde.

Adnan Oktar:'Türk Devleti, Türk Milleti, Türk İslam Aleminin artık lideri olması gerekiyor.

Tıklayınız

AZERBAYCAN-TÜRKİYE BİRLEŞSİN'

tıklayınız

Türk-Müslüman ülkeler arasındaki bağlar güçleniyor.Uzun yıllardır özlenen dayanışma, kardeşlik ve dostluk duyguları İslam dünyasında gittikçe daha çok hakim oluyor.

tıklayınız

Evet kabul ediyorum ilk yazımdaki üslubum pekte müsbet değil.Daha iyi ifade edebilirdim meseleye bakışımı.Bu hususta payıma düşen öz eleştiriyi yapıyorum.Ama şunu da belirtmem icap eder ki; asla orda tekbir getiren insanları hor görme gibi bir durumum olamaz.Ahmedinejat'ın alkışlanmasına yine karşıyım.Gerçi bu bir teferruattır.Bu teferruatı büyütmüş olabilirim.

Aslında demek istediğim şudur ki; bir İslam birliğinden dem vuruluyor.Peki bu birlik nasıl ve ne şekilde olacaktır?Şartlar buna müsait midir?Ahmedinejat'ın ABD ve İsrail karşıtı söylemleri, ne derece mantıklıdır?Gürcistan örneği önümüzde duruyor.Saakaşvili'nin akılsızlığı, Gürcü halkının sefaletine, perişanlığına sebeb oldu.Ahmedinejat'ın tutumu da yarın İran halkının başına aynı dertleri getirmesin?Ki Ahmedinejat'ın bu tutumunun faturasını İran halkı ödüyor, Ahmedinejat değil!Bugün İran ekonomisi, uygulanan amborgolardan ve İran'ın kaynaklarını ekonomik gelişmelere değil de nükleer enerjiye ayırması yüzünden zor zamanlar yaşıyor.Bir de ABD ve İsrail'e meydan okumak başlı başına bizim onların tarafında olmamızı gerektirecek bir sebeb midir?İran dediğimiz devlet daha düne kadar neden PKK'ya destek verdi?İran kamplarında yetişen PKK militanları kaç askerimizi şehid etti?İran niye bugün Türkmenistan'dan 40 dolara aldığı gazı bize 400 dolara satıyor?Kafası esince gazı kesip ülkemiz insanını perişan ediyor?Bu suallerin cevabını merak ediyorum açıkçası.Bunlara ilaveten Türkiye'nin İran'a bakışı nedir?İsrail ve ABD karşıtı İran ile; ABD ile eklemlenmiş, İsrail'le birçok konuda mutabık Türkiye ne şekilde bir İslam birliği kuracaklar acaba?

Bütün bu sualler önümüzde duruyor.

Yoksa ((Berat)) kardeşim kimse 'benim ceddim senin ceddini dövdü fitarihinde, şimdi gerekirse ben döverim' demiyor.

Bu arada buyukdoğu abi seni anlıyorum.Savunduğun tez elbetteki çok hoş.Gönül ister ki Osmanlı'nın ifa ettiği misyonu üstlenen bir devlet çıksa ve İslam ülkelerine liderlik yapsa.Osmanlı gibi Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat İtikadını cihana yaysa.Müslümanların hamisi olsa.Yeryüzünde adaleti tesis etse.Ama bugünün şartlarında bu zor gözüküyor.Söylemek istediğim bunlardır vesselam...

evet sorularınızla önemli noktalara temas etmişsiniz...Dediğiniz gibi onlar Abd -İsrail karşıtı bir tutum içinde ama biz aman Amerikan abimiz bizden elini desteğini çekmesin İsrailli amcamız kafa tutmasın gibi çıkarların arkasına saklanmışız.Belki kendi devlet büyüklerimizden bu sebeplerden ötürü o direnişi , tavrı göremediğimiz için Ahmedinejatın duruşu gözümüze hoş geliyor (kendi adıma )...

İran tüm Küffara karşı çıkıyor sanmayın, o ABD-İsrail cephesine karşı çıkıyor, Rusyayla kanka, tüm silahlarını Rusyadan alıyor tamamen Rusya-Çin-ve birkaç Komunist Latin Amerika ülkesinin oluşturduğu ittifaktan yana.Çeçen kardeşlerimizi hiçe sayıyor.

İyi, Türkçe'min kıt olmadığına sevindim Hasip kardeşim. Zaten bizde diyoruz ki: Hemen olmaz bu iş, yani İran'la hemen can ciğer olmamız elbette beklenemez. Fakat size bu durumu bir kaç örnekle ilişkilendireyim arkadaşlar:

Bundan 8-10 sene evvel Suriye ile neredeyse savaş durumundaydık, savaşacaktık. Şimdi ne oldu: Beşar Esad Bodrum'da tatil yapıyor.

İran'ın PKK'ya destek verdiği söyleniyor, bu kısmen doğrudur ve siyaseten bunu yapmışlardır. Fakat bizde 1979'dan bu yana taarruz ediyoruz onlara: Bize rejim ihraç ediyorlar, bizim rejimimizin altını oymaya çalışıyorlar, mollalar Türkiye'de Şia'lığı yayıyor falan fistan.

Artık çok taraflı/çok yönlü bir şekilde yeni adımlar atmak zorundayız. Dikkatinizi tekrar çekeyim, Cumhurbaşkanı'mız Gül'ün Guardian'a verdiği demeci okumanızı tavsiye ederim.

(Yahu bende siyaset bilimci gibi oldum ha, Başbakan'a desek danışman yapar mı ola beni :shiny: )

...

ALİ

Benim suallerim tamamen reel-politikti.Olayları böyle analiz etmeye çalışıyorum.Verdiğin örnekler buyukdoğu abi bunu destekler nitelikte.Suriye örneği, İran örneği...Yani demek ki menfaatler uyuştuğu noktada bir araya gelinebiliyor.Sanki İran, Suriye bize tabir-i caizse 'yamuk' yaptıda, biz onlara yapmadık.Biz de onlara karşı politikalar ürettik.Burada benim eleştirim tüm bunların olduğu bir ortamda, bizlerin özlemini duyduğu birlik hayalinin nasıl gerçekleşeceği?.Haa bu imkansız mı?Asla!..

Reis-i Cumhur Gül'ün Guardian'a verdiğidi demeci okudum.Beklemediğim çıkışlar yapmış.Büyük uluslardan, muazzam nüfuslardan bahsetmiş.Tek kutuplu dünyadan sıyrılmamız gerektiğini vurgulamış.Dolayısıyla yeni bir dünya düzeninden dem vurmuş.Günümüzün alternatif süper güçleri Hindistan ,Çin ve Rusya gibi devleri kastettiği açık.Alenen ABD'nin liderliğine posta koymaktır bu demeçler.Fakat bu sayın Gül'ün ferdi görüşümü yoksa devletin bundan sonraki politikası mı, bu hususta mütereddit bir haldeyim.Bakalım bizim hariciye bundan sonra nasıl politikalar kaydedecek?Dikkatle izleyeceğim.

AHMEDİ NEJATA DUYULAN TÜM SEVGİNİN NEDENİ ÖZLEM DUYULAN Bİ BAŞ KALDIRIŞI GERÇEKLEŞİRDİĞİ İÇİNDİR.BUNU KÖRFEZ SAVAŞI ÖNCESİ VE SONRASI SADDAM DA GERÇEKLEŞTİRDİ ONUNDA KİMYASALLARI VARDI!!!!(SÖZDE)ROKET ATARLARI VARDI!!!!MÜCAHİTLERİ VARDI!!!!SONRA ANLAŞILDIKİ SADDAM AMERİKANIN OYUNU SONUÇU BAŞA GETİRİLMİŞ VE SONRA AYNIOYUNLARLA BAŞ AŞAĞI EDİLMİŞ BİR LİDER ....ORTADA MEĞER NE SİLAH VARMIŞ NEDE KİMYASAL..TÜM O MÜMEMMAT BİR ANDA NASIL YOK OLDU.!YANİ ANLAYACAĞINIZ KENDİMİ SONUNA KADAR ZORLASAMDA BU GİDİŞ BANA SADDAMI HATIRLATIYO.SADDAMDAN BİR ZAMNLAR NEFRET ETTİK SONRA KAHRAMAN İLAN ETTİK.YANİ ANLAACAĞINIZ BU ÇARKIN DİŞLERİ TERSİNE DÖNSEDE YÖN ALDIĞI TARAF HEP AYNI ...

Öncelikle doğru yolu bulmak için bir duayla başlayalım

"Allah'ım sen bizim kalbimizi dinimizin üstüne sabit kıl, bizi yanlış düşüncelerden sakındır.."

Her insan birşeye inanır ve inandığına yanlış demesi nemümkün o zaman neden böyle bir duayı edelimki?! Aynı şeyi sünni de şia da düşünüyorsa yanlış nerede?

Biz önce doğru yolu bulmak için Allah'a sığınıp duamızı edelim sonra şükranlarımızı sunalım çünkü herkes bizim gibi pak değil çünkü müslümanız...

İslam arapça da barış demektir, barışa layık insanlar olmak adına kendimizi kurtardıktan sonra insanları Allah'ın rızasına davet edelim ve bu ancak sevgiyle mümkündür, sadece lafla doğru anlatılmaz ancak sevgiyle mayalanırsa anlatabiliriz..

Şianın itikadında bozukluk var mıdır? Vardır. Bu siz yanlışsınız demekle olmaz..

Ahmedinejat denen bir devlet başkanı geliyor ülkemize, bir sünni camiisinde namaz kılıyor, şialar neden tepki vermiyor "bizim camilerimiz dururken sünnilerin camiisine gidiyor" demiyor, çünkü tebliğ yapıyor Ahmedinejat, ülkemizde insanların şialık nedir sorunun kafasını kurcalamasını istiyor. Bırakalım yapsın, yapmalı, kafamız karışmadıkça doğruya ulaşamayız, kendimize göre doğrunun farkına varamayız ama bunda hangisi neden bilinci güderek sorgulayalım..

Şialar gelsin buraya biz gidelim oraya önce birbirimize ısınalım sonra birbirimizi sorgulayalım sonra doğruya ulaşmaya çalışalım, insan önce islamı sever sonra müslüman olmaz mı? Bu da ufak çapta onun gibi birşey birbirimizi sevmeyi saygı duymayı bilelim öğrenelim.. Kaçmak çözüm olmuyor..

En azından Ahmedinejatı ve İranlıları bir Rustan İngilizden ya da ne bileyim gayrimüslim insanlardan çok sevelim saygı duyalım eğer başarırsak gerisi çorap söküğü gibi geri gelecektir..

İnsan doğrunun farkına ne kadar çok varırsa o kadar haz duyar, sevelim birbirimizi sonra doğru yol bulunacaktır inşallah..