Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
gardenya

Üstadı İdrak Edemediler

Recommended Posts

ÜSTADI İDRAK EDEMEDİLER

Milli Eğitim bakanlğı'nın hazırladığı'100 Temel Eser'listesinde istiklal marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy ile Üstad Necip Fazıl Kısakürek'e yer verilmemesinin yankıları sürüyor.

Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmet Kısakürek ve Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Yard.Doç. Dr.Yakup Delimeroğlu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e seslenerek "hiç bir mazeret iki büyük düşünürün bu listede olmamasına gerekçe olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu listeyi gözden gecirmesi gerektiği gibi, listeyi hazırlayanların da kendilerini gözden geçirmesi gerekir." çağrısında bulundu.

Kısakürek:"Büyük Hata"

Mehmet Akif ve Necip Fazıl Kısakürek'in MEB'in hazırladığı listede olmamasını 'idrak ve anlayış meselesi' olarak yorumlayan Necip Fazıl Kısakürek'in oğlu Mehmet Kısakürek, Türkiyede bazı isimlerin ne anlama geldiğinin tam olarak anlaşılmadığını ifade etti.Mehmet Akif ve Necip Fazıl Kısakürek'in listede yer almamasını büyük bir hata olarak gören Kısakürek, "Hiç değilse Üstad'ın adını gençlere tanıtın.Gençlerin ileriki yıllarda Üstad'ı anlaması için ilk tohumların atılması lazım.Milli Eğitim Bakanlığı bunula mükelleftir.Necip Nazıl Kısakürek'in kısa bir biyografisinin bile çocuklara verilmesi faydalı olur.'İlköğretim çağındaki çocuklar Üstad'ı anlamaz' diye bir mazeret sunuluyorsa onlara şunu sormak lazım 'Siz okudunuzu anladınız mı ki çocuklar da anlasın?'Kendinizi niye çocukların yerine koyuyorsunuz?Siz Üstad'ı koyacaksınız.Çocuklar anlar veya anlamaz.Buna eserleri okuyan gençler karar verecek"dedi.

"Üstad Listede Olmak Zorunda"

Necip fazıl'ın '100 Temel Eser 'listesinde olmak zorunda olduğunu ifade eden oğul Kısakürek, "Genç beyinleri büyük düşünürlerimizle tanıştırmamız lazım.Aksi takdirde kendi kültürü ve manevi değerlerinden uzak bir nesil yetiştirmiş oluruz.Devletin bir kültür politikası yok.Burada sadece hükümeti ülçü almıyorum.Bir anlayıştan bahsediyorum.bu anlayışın bir sonucu olarak da gençlerimiz kendi kültürlerne yabancılaşıyor."diye konuştu.

Deliömeroğlu:Korkunun Neticesi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın '100 Temel Eser' uygulamasının olumlu bir anlayış olduğunu ancak 'korku' duygusuyla hazırlandığını ifade eden Türkiye Yazarlar Birliği Başkanın Yard.Doç.Dr. Yakup Deliömeroğlu, "Nazım Hikmet'in ilk 100'e girdiği listede Mehnet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek ve Arif Nihat Asya giremiyor. Bu liste korkunun neticesidir." dedi.

“Kültürel İktidarın Baskısı Var”

Gençlerin karakter ve ruh dünyasının ilköğretim çağında şekillendiğini vurgulayan Deliömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;"bu dönemdeki yönlendirmeler kişilik ve fikri yapının oluşmasında önemli bir etkisi vardır.Bakanlığımızın tavsiye ettiği kitaplar arasında Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek ve Arif Nihat Asya gibi düşünürlerin eserlerine yer vermemesini esefle karşılıyoruz.Gençlerin bu düşünürlerle tanışmaları gerek. Hazırlanan listede kültürel iktidarın siyasal iktidar üzerindeki baskısının sonucudur.Kamuoyunun aydın ve yazarlarımıza daha fazla sahip cıkmasını istiyoruz.Mehmet Akif ve Necip Fazıl gibi düşünürlerimizin eserleri her yaşa ve çağa hitap eden eserlerdir.Ürkekliğin ve korklarığın neticesi olarak bu düşünürlerimize yer verilmedi.Siyasal iktidar korktukça bazı çevreler baskılarını artıracaktır."

18 Temmuz 2005 Vakit Gazetesi

Selamlar,

Benim, Üstada Büyük Terbiyesizlik başlığında da defalarca yazdığım şeyi M. Kısakürek de neredeyse harfiyen söylemiş. Aklın yolu bir tabii. :) Umarım üstadın daha fazla gündemde olduğu bugünlerde gözleri açılır ve bu büyük hatayı telafi ederler.

Saygı ve selamlarımla