Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kevser

***para***

Recommended Posts

.................

O-Koyunun bembeyaz sütünü de birkaç mangıra,yalancı şahidin kapkara gündeliği de…Bu maddeleri birbirine para mı karıştırdı,paranın kepçesinde biz mi karıştırdık?Amma bir kere karıştırdık,bir daha da ayıklanır sanmayın!..

(O,orta yerde ,tek başına duran masasına doğru bir adım atar;masaya oturur, iki eliyle masanın yanından kavrar,tuhaf bir eda içinde gözlerini tavana diker.Katil,hırsız,yankesici ve işsizde korkunç bir hayret cezbesi… )

O-(sanki kendi kendine söyleniyor)Bu böyleeee!..Allah, bütün ihtiyaçlarımızı melekleri vasıtası ile yerine getirmedikçe,para bu dünyadan kalkamaz.(başını ağır ağır, kendisinebakanlara çevirir)Hani din kitapları,^Sefillerin en sefilli^ diye bir yer tarif ediyorya,işte o,bu dünya,para dünyası…Vaktile varmış,paranın geçmediği bir yer varmış.insanoğlu oraya layık olmadığı için buraya atılmış.Şimdi buradan da oraya gitmek için ,parasız pulsuz çalışanlar var…

İŞSİZ-Cenneti mi anlatmak istiyorsun?

O-Cenneti, cenneti anlatmak istiyorum.Cenneti sende böyle anlat!Paranın geçmediği yer…

YANKESİCİ-Bu dünyada böyle bir cennet kurulamaz mı?

O-Kurulamaz,yoooo,kurulamaz.Yalancı çiçeklerlebahçe yapılabilirse,bu dünyada da böyle bir cennet kurulabilir.Burası para dünyası;bu dünyanın bu dünya olabilmesi için para lazım,parrrra!

HIRSIZ-Para lazım ,ha!

O-Elbette para lazım!..O olmazsa cennete giden yol bulunabilir mi?Aydınlık neresi?Karanlığın çıktığı yer!..Gelin siz.paraya ışık deyin!Para olmazsa ben karanlığı nerde bulacağım?..

İŞSİZ-Karanlıkta ne arıyorsun,katip?..

O-ALLAH'I ARIYORUM,AHLAKI ARIYORUM!..

.................

.............

O-Çocuklar!Bundan bir hafta evvelmeşhur bir tüccar parçaladılar ya,memlekette ihtikar işininbaşı meşhur bankeri1Hatırladınız mı?

KATİL-Hiçbir şeyden haberim yok!

HIRSIZ-Ben de hiçbir şey duymadım

YANKESİCİ-Bende hiç!

İŞSİZ-(Başını kaşıyarak)Ben acaba duydum mu,duymadım mı?

O-(Eliyle teker teker göstererek patlar.)Burası katillerin,hırsızların,yankesicilerin,ipsizlerin sapsızların yatağı mı?(katile.)Sen katil olasında en büyük cinayetten haberin olmasın?(hırsıza.)ya sen hırsızların sulatanı,tüylerinde ancak pire gibi dolaşacağın hırsızlık devesini nasıl bilmiyorsun?Budevelerden kervanlar geçiyor,kervanlar!(yankesiciye.)Sen usturayla insanların ceplerini kesiyorsun ya;böyleyken ruh keselerini yırtıpiçinden nüfus kağıtlarını aşıranları duymamışsın!aman kaç,ruhuna bir ustura atmasınlar;yan kesiciliği öğrenmiş olursun!(işsize.)Senin neye yarar olduğunu bilmiyorum.İşsizin biri dediler,ipsiz sapsız bir adam!Dünya ipini çekenlerin ipinden sapından niçin haber sormuyorsun?Belkide sen ,ipine,sapına güvenmediğiniçin bu hale geldin!(hepsine birden.)bana bakın,dostlarım,son nutkumu geçiyorum,kulak kesilin!dostlarım Allah’ı ve ahlakı ense kökünüzde duymuyor musunuz.burnunuzun ucunda görmüyor musunuz?bir parça kambur taklidi yapın,duyarsınız;biraz şaşı bakın,görürsünüz!

KATİL-(şaşkın ve bitik.)Vay canına yandığım!

O-kim onları benim kadar inkar edebilirse bir hamlede bulur ve kim onlara benim kadar iman edebilirse bir daha kaybetmez.İnkarı da,imanı da zayıf,iki ayaklı bir köpek soyu türedi!

YANKESİCİ-(parmağını O’na uzatmış.)Bu ,ya bizim katip,yahut onun kılığında bir peygamber!

O-Dört ayaklı köpeklerden bir dostum var.Şimdi dışarıda bekliyor beni.Gözleri fıkır fıkır hatırakaynıyor.Allah sağlık verirse,bir koukta,geceyi koyun koyuna geçireceğiz.Amma iki ayaklı köpekler mi;mezarda kemikleri kemiğime deyse dirilirim.

HIRSIZ-(katile.)Sahiden bir iş var bu adamda.Bu bizim katip olamaz.O da bazı bazı ahlak,namus der dururdu ama,bununki başka türlü..

KATİL-(O’na bakarak)çocukken anam bana evliya hikayeleri anlatırdı.Elimi üç kere insan kanına batırdım amma,o hikayeler hatırımdan çıkmadı.Şimdi onları seyrediyorum sanki…

...............

Üstadın yine ilginç ve sürprizli piyeslerinden birisi.

Eseri kitabından okudum ve geçenlerde (26 Aralık 2008 Cuma idi yanlış hatırlamıyorsam) Ankara-Pursaklar Belediyesi bu oyunu sahneledi.

Gitmeyi çok istedim ancak başka bir programım var idi gidemedim malesef.

Değerli oyuncu Ahmet Yenilmez oynuyordu başrolde.

Sanırım yönetmen de kendisiydi.

NFK oyunları çok fazla sahnelenmediği için gitmeyi çok istedim ancak malesef gidemedim.

Özellikle Devlet Tiyatroları (DT) hiç sergilemiyor.

4-5 yıldır DT'nin oyunlarını ve repertuarını takip ederim ancak 1 tane olsun oynamadılar.

Bir çok Nazım Hikmet oyunu oynandı ama bir tane NFK oyunu oynanmadı.

Geçmiş yılların repertuarlarına ulaşabildim bir ara, o zaman baktım 1-2 oyun var idi repertuara alınmış.

Hayatında bir tane bulvar komedisi yazabilmiş ve hayatı ile olsun ölümü ile olsun iyi örnek olamamış Batılı aydınların(!) oyunları senelerce oynanırken, 15 tane (şah)eser vermiş bir Üstad'ın eserine yer verilmiyor.

Durum buyken, çıkıp da DT'nin siyasal bir ideoloji çevresinde olmadığını söyleyebilene "kahraman" derim.

Ama Üstad'ca: "Sahte Kahraman"

Evet, 1962'den bu yana ilk defa sahnelenmiş/oynanmış Üstad'ın para eseri. Banada nasip oldu gidip izlemek (Ankara'da izlemedim, başka bir şehirde izledim). Tabi burada Ahmet Yenilmez'in oyunculuğunu ve oyuna nasıl bir katkı yaptığınıda es geçmeyelim. Allah razı olsun, adam gibi oynadılar..

Sonrada bir konuşma yaptı: Artık Biz'lerinde sinema, tiyatro ve dolayısıyla sanat yapma zamanımız gelmiştir, hatta geç bile kaldık. Bu ülkede dinine, milliyetine ve değerlerine aşık kişilerinde bu işin içinde olduğunu göstermemiz lazım dedi kısaca.

Not: İmam-Hatip derneği/derneklerine de ayrıca teşekkür etmek gerek. Bu işi organize ettikleri ve sundukları için.

Uzun süredir Üstad okumuyordum.Dün kitaplığımı düzenlerken elime para adlı eseri geçti.Daha önce okumama rağmen bir çırpıda bitiverdi.Paranın dehşetine kapılıp gidiyorsunuz...

Aldığım notlardan bazıları:

''En korktuğum hastalıklardan birisi de bu, dehâ!… Beyin nezlesi gibi bir şey!. Mevcut olmayan büyük şeyi elde edeyim derken, mevcut olan küçük şeyden mahrum olmanın felâketi…''

"Bir kanun çıksa… Mahkemeler, yeryüzünün malını hırsızlara taksim edecek diye… Ve mahkemeler kapılarını açsa, mübaşirler sokak sokak haykırsa : Yeryüzünün malını hırsızlara dağıtıyoruz! Koşun, mahkemeye gelin, hırsız olduğunuzu ispat edin! Acaba sırtında bir çuval ispat, mahkemeye başvurmayacak olan kimdir?"

''Öyle bir otel tanıyorum ki yıllardır uyuyan müşterilerini ,ne para diye dürtükleyen var,nede uyanmıyor diye polise haber veren!Girmişler yorganlarının altına uyuyorlar...''