Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nedmanün

" Fıkralar - Mizahî Olaylar " Bu Başlık Altında

Recommended Posts

PADİŞAHIN EDERİ: Edepten yoksun bir padişah Hoca'ya sorar.Şu halimle ben kaç para ederim?10 akçe der hoca padişah Bre gafil, sen bana nasıl 10 akçe ettiğimi söylersin,bu parayı sadece peştamal yapar,deyince,Nasrettin Hoca boynunu bükerek,Peştamalı hesaba kattım zaten,der.

Bir Rus Yahudisi İsraile göç izni alır.

Çıkışta Ruslar bagajını kontrol ederken elbiseleri arasında Leninin büstünü bulurlar, sorarlar:

-Bu nedir?

Yahudi:

-Bu nedir değil, bu kimdir diye sormanız gerekirdi... Bu Lenindir, sosyalizmin temellerini atan, Rus halkına iyilikler getiren... Ben de bunu o günlerin hatırası için yanıma aldım...

-Tamam...

Ruslar bırakır ve geçer...

Tel Aviv havaalanında gümrük memurları büstü görür ve sorar:

-Bu nedir?

Yahudi:

-Bu nedir değil, bu kimdir diye sormanız gerekirdi... Bu Lenindir. Bu deli cani yüzünden Rusyayı terk etmek zorunda kaldım! Yanıma aldım ki her gün bakıp lanet okuyayım!..

-Tamam...

Bırakırlar ve geçer...

Adam evine gider, büstü büfenin üstüne koyar, gelişi sebebiyle akrabalarına davet verir.

Yeğenlerden biri sorar:

-Bu kimdir?

Yahudi cevap verir:

-Bu kimdir değil, bu nedir diye sorman gerekirdi... Cevap da, on kilogram yirmidört ayar altın... Vergisiz, gümrüksüz, KDVsiz...

• Like 2

Rivayet bu ya :) :

Nasreddin Hoca zamanında zalim bir hükümdar varmış. Halktan birileri bir gün Nasreddin Hoca'ya gelip zalim hükümdarın uygulamasından şikayet etmişler:

-Hoca, demişler, bu zalim hükümdar, yoldan geçenleri çevirir. Ben zalim miyim, yoksa iyi miyim diye sorar. 'Sen zalimsin, şöylesin böylesin' deyip gerçeği söyleyenlerin vay haline. Hemen götürülüp infazı görülür. Eğer, 'sen zalim değilsin hükümdarım. Sen şöyle iyisin, böyle iyisin' diye yalan söylerseler de, 'vay dalkavuk vay, ben o kadar adam öldürüyorum, zulmediyorum, nasıl iyiyyim. Götürün' der. Onun da infazı görülür. Vel hasılı kelam ne dersek diyelim hükümdarın elinden kurtuluş yoktur.

derler.

Nasreddin Hoca da,

-Beni o adamın çevirdiği yere götürün, der.

Adamlar Hoca'yı o yere götürürler. Hükümdar Hoca'yı çevirir ve sorar:

-Söyle bakalım, ben zalim miyim değil miyim?

Nasreddin Hoca der ki:

- Sen ne zalim bir insansın, ne de iyi bir insansın. Sen, Allah'ın gönderdiği normal bir kulsun. Asıl zalim biz mişiz ki; Allah seni bizim başımıza gönderdi...

Dünyanın En Kısa Fıkrası Üstad Necip Fazıldan....

İki tane kadın varmış. Sessizce oturuyorlarmış...

N.F.K

Bakalım kim anlayacak :)

Yorumlarınızı bekliyorum;

Saygılarımla...

Dünyanın En Kısa Fıkrası Üstad Necip Fazıldan....

İki tane kadın varmış. Sessizce oturuyorlarmış...

N.F.K

Bakalım kim anlayacak :)

Yorumlarınızı bekliyorum;

Saygılarımla...

Anlamak ne kelime, çok uzak değil bu başlıkta daha bir sayfa öncesinde şöyle bir muhabbet bile döndürmüştük http://www.n-f-k.com...a/page__st__108 ama bu fıkra dedikleri saçma sapan şeyin Üstad'a ait olduğu değil, Üstad'a isnad edilen bir şey olduğu kanısındayım. Zira fıkra dedikleri şeyin hem düşündürücü hem de anlam kazandırıcı yönü olduğu düşünülürse, şu tek cümlelik fiyaskonun düşündürücü yönü fazla ama mana bakımınından pek bir ağırlığı yok malesef...

• Like 2

Anlamak ne kelime, çok uzak değil bu başlıkta daha bir sayfa öncesinde şöyle bir muhabbet bile döndürmüştük http://www.n-f-k.com...a/page__st__108 ama bu fıkra dedikleri saçma sapan şeyin Üstad'a ait olduğu değil, Üstad'a isnad edilen bir şey olduğu kanısındayım. Zira fıkra dedikleri şeyin hem düşündürücü hem de anlam kazandırıcı yönü olduğuğu düşünülürse, şu tek cümlelik fiyaskonun düşündürücü yönü fazla ama mana bakımınından pek bir ağırlığı yok malesef...

imza: mitajanı

• Like 1

Anlamak ne kelime, çok uzak değil bu başlıkta daha bir sayfa öncesinde şöyle bir muhabbet bile döndürmüştük http://www.n-f-k.com...a/page__st__108 ama bu fıkra dedikleri saçma sapan şeyin Üstad'a ait olduğu değil, Üstad'a isnad edilen bir şey olduğu kanısındayım. Zira fıkra dedikleri şeyin hem düşündürücü hem de anlam kazandırıcı yönü olduğu düşünülürse, şu tek cümlelik fiyaskonun düşündürücü yönü fazla ama mana bakımınından pek bir ağırlığı yok malesef...

Kardeş yinemi başladınız ya :D

imza: mitajanı

imza atmak güzeldir ve bir o kadar kolay ben de atayım da tam olsun.

imza:The Spirit of İslam

Şu tek cümlelik fiyasko hadi ya İsimsiz Kahraman...Evet o zamanda fıkrayı anlamamıştın maalesef.Ne alıp veremediğiniz var şu fıkrayla anlamadım ki arkadaş. Oldukça komik,gerçekçi ve düşündürücü bir fıkra ayrıca.:D

Bunun Üstada ait olmadığı apaçık meydanda ama facebook sayesinde altında Necip Fazıl Kısakürek imzasıyla çok gördüm bunun paylaşıldığını.Zincirleme tepkime diyelim ve olayı fazla büyütmeyelim.Bu sayede fıkranın Üstada ait olmadığını da bilmeyenler öğrenmiş oldu.

İki kadın sessizce konuşuyormuş nokta.:)

• Like 1

Şu tek cümlelik fiyasko hadi ya İsimsiz Kahraman...Evet o zamanda fıkrayı anlamamıştın maalesef.Ne alıp veremediğiniz var şu fıkrayla anlamadım ki arkadaş. Oldukça komik,gerçekçi ve düşündürücü bir fıkra ayrıca.:D

Bunun Üstada ait olmadığı apaçık meydanda ama facebook sayesinde altında Necip Fazıl Kısakürek imzasıyla çok gördüm bunun paylaşıldığını.Zincirleme tepkime diyelim ve olayı fazla büyütmeyelim.Bu sayede fıkranın Üstada ait olmadığını da bilmeyenler öğrenmiş oldu.

Aynen :)

Dejavu. evet evet dejavu. :)

Butimarım, çatalkaram, çingenem..Nartanem, nurtanem, bir tanem... O zaman da fıkrayı anlamadığımı sen nerden biliyorsun bakalım isimli kahramanım :) O zaman da fıkrayı(!) anlamıştım ancak anlamaz ayağına yatmıştım.. desem latife olur, anlamıştım ancak anlamak ile anlam vermek apayrı meselelerdir. Heyhat, anlamak anlamamak şöyle dursun üzerine bu kadar sohbet edilmeyecek bir mevzu iken kalkmış bir de sohbet etmişim. Yani o zaman bu anlamsız cümle için fazlasıyla kelime israfı yapmışım, kalkıp da şimdi bunu bana bir daha yaptırma yazık kelimelere yazık efendim! :)

Estağfirullah efendim ne başlaması, geçiyordum uğradım. Siz devam edin takılmayın bize...

• Like 1

yine mi başladınız derken. soru işareti koymama lüzum var mı dı sipiritli müslüman. hehe anladın dee mi.. :) evet ne diyordum, başlamak.. ıncepşın yani.

imza atmak güzeldir ve bir o kadar kolay ben de atayım da tam olsun.

imza:The Spirit of İslam

vayy reis. imzan güzelmiş. ıslak atma ama benden sana söylemesi. :)

• Like 1

Fıkra bu ya, sormuşlar Kemal Beye

-Yahu Tayyip Beyle hiç mi ortak noktanız yok, hep mi kavga edeceksiniz...

Olmaz olur mu demiş:

-İkimiz de Fenerbahçeliyiz... Ama benim kanım onunkinden biraz daha fazla siyah-beyaz akar...

• Like 3

yine mi başladınız derken. soru işareti koymama lüzum var mı dı sipiritli müslüman. hehe anladın dee mi.. :) evet ne diyordum, başlamak.. ıncepşın yani.

vayy reis. imzan güzelmiş. ıslak atma ama benden sana söylemesi. :)

Ne deyim alem adamsın :D

Dejavu. evet evet dejavu. :)

Butimarım, çatalkaram, çingenem..Nartanem, nurtanem, bir tanem... O zaman da fıkrayı anlamadığımı sen nerden biliyorsun bakalım isimli kahramanım :) O zaman da fıkrayı(!) anlamıştım ancak anlamaz ayağına yatmıştım.. desem latife olur, anlamıştım ancak anlamak ile anlam vermek apayrı meselelerdir. Heyhat, anlamak anlamamak şöyle dursun üzerine bu kadar sohbet edilmeyecek bir mevzu iken kalkmış bir de sohbet etmişim. Yani o zaman bu anlamsız cümle için fazlasıyla kelime israfı yapmışım, kalkıp da şimdi bunu bana bir daha yaptırma yazık kelimelere yazık efendim! :)

[/size][/size]

Estağfirullah efendim ne başlaması, geçiyordum uğradım. Siz devam edin takılmayın bize...

Estağfurullah arkadaşım asıl siz keyfinize bakın.Sorun değil :D Zaten haksız da sayılmazsınız fıkra kiminse kimin ama iyi fıkra değil mi :D Ben Üstad'ın sandım.Yazdım işte altına Üstad;yazmasaydım bu kadar sorun da çıkmazdı sanırım :) Siz herhangi bir fıkraymış gibi düşünün sonuçta o mesajı düzenleyemiyoruz ki eskide kaldı :)

Selametle Kalın;

Saygılarımla...

(...Kemal Beyin bütün sakarlıkları)

-Çimento dolu tenekeyi boş zannederek şut çekmesi... (Sağ ayakta iki kırık...)

-Kuyruğuna jilet bağladığı uçurtmanın üstüne düşmesi... (Boyunda kesik...)

-Kendi kendine masa tenisi oynamaya çalışma... (Aşırı ter kaybı ve bayılma...)

-Akşama kadar kola içme teşebbüsü... (Kolanın kapağını açmayı unutma...)

-Kendi bindiği bisikletin çalışmaması ve üstündeyken itmeye kalkması... (Yara, bere...)

-Hayvanat bahçesinde maymunlar kafesine fazla yaklaşma... (Burunda ömür boyu kızarıklık...)

-Futbol oynarken hava topuna yükselince direğe çarpma... (Başta yarık...)

-Kendisine süs diye hediye edilen plastik meyveleri yemeye kalkma... (Gıda zehirlenmesi)

Şeyh Galip ve Azmizade Halet Efendi yolda giderken, Şeyh Galip'in gözü yol kenarında kavga eden köpeklere ilişir ve nükteyi patlatır:

-Bu ne Halet ?

Halet Efendi istifini bozmadan taşı gediğine koyar :

-Hangisi Galip belli değil :))

Sivaslı'nin birine sormuşlar 3G nedir deyu. Gar,gış,gıyamet demiş. Ahaha hakkat süper ya

• Like 1

Adam arkadaşı ile sinemaya gitmiş. Bir süre sonra biri diğerine :

-Yahu baksana 16. Louis ileride oturuyor.

-Sen delirdin mi, adam öleli yıllar oldu.

-Emin misin?

-Evet eminim.

Aradan biraz zaman geçer ve bizimki yine arkadaşına döner.

-16.Louis'in öldüğünden eminsin değil mi?

-Elbette. Yıllar önce öldü.

-Ama demin kımıldadı.

• Like 1

Merhum Osman Yüksel Serdengeçti birgün şöyle sitem eder:

Hayatta iki İsmetten çok çektim, Biri hürriyetimden, öteki zürriyetimden etti.

(Üstad Serdengeçti burada İsmet İnönü'yü ve eşi İsmet Hanımı kastetmektedir.)

Rahmetle,

Minnetle...

Ruhu şâd olsun...