Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
mehmet

100 Türk Edebiyatçısı

Recommended Posts

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan "100 Türk Edebiyatçısı" adlı programın Üstad'ı konu alan bölümü... Geneli itibarı ile Üstad'ın manzum ve mensur eserlerinden seçmeler ve seslendirmelerle meydana getirilmiş bu program yaklaşık 20 dakika kadar sürmekte.

İsteyen bu link vasıtasıyla programı indirme imkanına sahip olabilirken, isteyen ise buradaki sayfada Necip Fazıl Kısakürek kısmına tıklayarak programı indirmeden dinleyebilir ve diğer edebiyatçılarımızın hayat hikayeleri ve eserleri hakkında da bilgi edinebilir.

Saygılarımla.

Selamlar

Bize de önce dinleyip, sonra da MEB' e ve Mehmet' e teşekkür etmek düşer. Hakikaten güzel, faydalı bir çalışma olmuş. İlgili kısım olan programı dinledim. Fakat beynimi kurcalayan bazı şeyler oluşmadı değil. Ben mi Kaldırımlar'ı bilmiyorum yoksa Kaldırımlar mı metamorfizmaya uğradı?

Kaldırımlar

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında;

Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum.

Yolumun karanlığa karışan noktasında,

Sanki beni beklyen bir hayal görüyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;

Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar.

Bu gece yarısında iki kişi uyanık;

Biri benim, biri de uzayan kaldırımlar.

Kaldırımlar, ıstırap çekenlerin annesi...

Kaldırımlar, duyulur, sükun içinde sesi;

Kaldırımlar, içimde uzayan bir lisanladır.

..

Ben bu kaldırımların istediği bir çocuğum

..

..

Otel Odaları'na hiç girmiyorum... :)

Üstad, şiirlerindeki beğenmediği yerleri dönem dönem değiştirmiştir. Kaldırımlar şiiri de onlardan biridir. MEB'in aldığı bu şiir, Kaldırımlar şiirinin ilk hâli. Aslında iyi yapmamışlar bu hâlini almakla. Üstad boşa mı değiştirdi, düzenledi, kafa yordu. Tutup da genç nesillere eski vesiyonunu okutmak, Üstada haksızlık ve saygısızlık bence. Üstadın kıymetine binaen, şiirlerindeki safhaları incelemek açısından yeni versiyon ile birlikte eskisi(yani ilk yazılan) bir arada verilebilir ama tutup da sadece eskisini vermek, hem de bunu Milli Eğitim Bakanlığının yapması, eğitim adına bir negatiflik içerir. MEB'e bu mevzuda bir protesto maili atabiliriz arkadaşlar.

Ayriyeten, Kaldırımlar şiirinin değiştirilen kelimelerine, mısralarına dair Orhan Okay'ın bir yazısı için tıklayınız.

Üstadın şiirlerini değiştirmesine dair bir nüktesi için tıklayınız.

Evet şimdi anlıyorum. :) Teşekkür ederim Reyhan Hanım; Gerek Orhan Akay'ın değerlendirmesi gerek üstadın nüktesi, soru işaretlerimi giderdi. Ama yine bir eski-yeni sorunuyla karşılaşmaktayız ki dediğiniz gibi Üstadın -belki de- günlerce kafa patlatıp yeniden yapılandırdığı Kaldırımlar'ı değil de eski versiyonu vermek, evet biraz abes kaçmış. Çünkü Üstad, onun da ifade ettiği gibi acemilik devri ve onun yaptırdığı hatalar nedeniyle değiştirmeyi uygun görmüş. Programda vurgulandı mı hakikaten dikkatimi çekmedi ama bunun belirtilmesi anlamlı olurdu. Protesto maili olabilir, en azından bunun bir açıklığa kavuşturulması ve ben gibilerin yanlış anlamaması açısından :D

Dua ile..

Selamlar

Bize de önce dinleyip, sonra da MEB' e ve Mehmet' e teşekkür etmek düşer. Hakikaten güzel, faydalı bir çalışma olmuş. İlgili kısım olan programı dinledim. Fakat beynimi kurcalayan bazı şeyler oluşmadı değil. Ben mi Kaldırımlar'ı bilmiyorum yoksa Kaldırımlar mı metamorfizmaya uğradı?

Programdaki eksiklikle alakalı gerekli izahatlar ve yönlendirmeler yapılmış. Esasen programı dinlediğimde bu eksikliği farketmiş olmama rağmen açıklama kısmında bu meseleyi atlamışım. Evet, hakikaten de hususiyetle yeni yapılan programlarda Üstad'ın yaptığı düzenlemeleri göz önünde tutmak gerekiyor ki hassasiyetlere saygı gösterilmiş olunsun. Bu noksanlıkları gidermek için ferdi çabalarda bulunmak da ayrı bir incelik olur.

Ben teşekkür ederim...