Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Sizi Etkileyen Hadisi şerifler

Recommended Posts

selamün aleyküm arkadaşlar :)) Peygamber Efendimizn (sas)hadisleri hepimizin hayatına yol gösteren,sıkıntıda olduğumuzda tek kelimesiyle ferah bulduğumuz ,hayatımıza yön veren en değerli hazinemizdir o lafızlar ... yalnız aşina olduğumuzun dışında ,alışagelenlerin dışında yeni duyduğunuz ya da bizimde öğrenmemiz açısından yeni öğrendiğiniz ya da etkilendiğiniz hadisi şerifleri bizle payalşırsanız sevinirim :))) ben açılışı yapim :)

"Düşmaınınızın dilinizi öğreniniz "

"Aişe (ra) riavayet eder ki: Efendimiz namaz kılarken göğsünden su fokurdasına benzer ses gelirdi ."

ALEMLERE RAHMET PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA (SAV)in HER HADİSİNE HER SÖZÜNE CANLAR FEDA ANCAK BİR HADİS-İ ŞERİF VARKİ BENİM ÇOK HOŞUMA GİDİYOR.....'' KOLAYLAŞTIRINIZ , ZORLAŞTIRMAYINIZ , SEVDİRİNİZ , NEFRET ETTİRMEYİNİZ.... HEPİNİZ O YÜCELER YÜCESİNİN ŞEFAATİNE NAİL OLURSUNUZ İNŞALLAH

"3 kişinin duası koşulsuz kabul olur: yolcunun duası, mazlumun duası ve babanın evlada duası.."

bu hadis-işerif beni çok etkilemiştir.tam da içinde bulunduğum duruma uygun bir anda okumak nasip olmuştu. demek ki bu üçüne davranışlarımızda daha da dikkat etmeliyiz.

saadet o kimseye ki beni gördü iman etti. yedi kere saadet o kimseye ki beni görmeksizin iman etti.

İnsan Sevdiğiyle Beraberdir

"insanların en hayırılısı insanlara faydalı olandır"

aslında çok duyduğumuz hadisi şeriftir ama içeriği çok derin bence hakkaten ne kadar bilgili ve abid desekte mü'min dediğimiz insanlar acaba ne kadar faydalı,ne kadar hizmet ediyor ve ne kadar zararsız . .

selamlar,

hadis degilde bir ayet eklemek istiyorum, cok skintida oldugum bir donemde nette karsilasmistim, cok hosuma gitmisti. golgesine de az siginmadim.

konu ilk acildiginda ekleyecektim lakin kismet buguneymis, neyse efendim selametle.

Ve sen yine denendiğinde

ve yine kalbin daraldığında

ve yine bütün kapılar yüzüne kapandığında

ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde

Uzun uzun düşünve hatırla Yaradanını!

Allah kuluna kâfi değil mi?

(Zümer/36)

selamlar,

hadis degilde bir ayet eklemek istiyorum, cok skintida oldugum bir donemde nette karsilasmistim, cok hosuma gitmisti. golgesine de az siginmadim.

konu ilk acildiginda ekleyecektim lakin kismet buguneymis, neyse efendim selametle.

Ve sen yine denendiğinde

ve yine kalbin daraldığında

ve yine bütün kapılar yüzüne kapandığında

ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde

Uzun uzun düşünve hatırla Yaradanını!

Allah kuluna kâfi değil mi?

(Zümer/36)

hakkaten mütiş bi ayet ve çok etkileyici bir durum olmuş.benimde en çok sevdiğim ve hayatıma yön veren ayetlerdendir.selam ve dua ile...

Allah kıskançtır, mümin de kıskançtır. Allah'ın kıskanması, müminin Allah'ın haram ettiği şeyi yapmasıdır.(Müslim, Tevbe 36)

"Müslüman bir kimse öldü mü,Allah ona bedel bir yahudi veya hristiyanı cehennme koyar"(müslim,tevbe)

"Ümmetimin karşısından benim durumum,ateşe düşüp yanmasınlar diye,elinde yelpaze ile canlılıarı ateşten uzaklaştıran kişinin haline benzer,eteklerinden tutup ümmetimi ateşten uzaklaştırıyorum."

"İnsanın bedeninde bir et parçası

vardır. O iyi olursa beden tümüyle iyi, kötü olursa tamamıyla kötü

olur. Dikkat, o kalptir" (Buhârî, “Îmân”, 39; Müslim, “Müsâkat”, 107)

aleykum es selam.

sizi etkileyen hadisi şerifler, demek...

etkilemeyen hangisi var ki?

yeni duyduğum hadisler mi?

yeni duyduğum için utanırım onları söylemeye de!

hayatıma yön verenler mi; idrak ettiğimce hepsi!

(ayrıca konuyu açan kardeşim selam verilirken selam'ü'n değil selam'u'n diye verilir. arapça da ü yoktur. hatırlatmakta fayda var. selamlar)

İdrara çok dikkat ediniz.Zira kabrin azabının çokluğu ondandır...

Kişi ile şirk arasında,namazı terketmek vardır...

Hadisi şeriflerin hepsi değerli ve etkileyicidir elbet.

Fakat bazen bir hadis okursunuz,önceden defalarca okumuş olmanıza rağmen o an çok farklı duygular içerisinde olursunuz. İlk defa okumuş gibi yahut yeni idrak etmiş gibi... Benim bu başlıktan anladığım mana budur. Bu açıdan önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum.

"Müslüman kardeşini hor görmesi kişiye kötülük olarak yeter." Hadisi şerif

Hadisi şeriflerin hepsi değerli ve etkileyicidir elbet.

Fakat bazen bir hadis okursunuz,önceden defalarca okumuş olmanıza rağmen o an çok farklı duygular içerisinde olursunuz. İlk defa okumuş gibi yahut yeni idrak etmiş gibi... Benim bu başlıktan anladığım mana budur. Bu açıdan önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum.

"Müslüman kardeşini hor görmesi kişiye kötülük olarak yeter." Hadisi şerif

ufffff :( eyvallah ablacım aynı görüşteyim söze hacet yok

"Mektuba cevap vermek, selama mukabele etmek gibi haktır."

''Şehidin duyduğu ölüm acısı,herhangi birinizin duyduğu çimdik acısı kadardır.''