Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Dervish

Kürt Açılımı Hakkında

Açılım Hakkındaki Düşünceleriniz  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Kürt sorunu yok diyen arkadaşların,insanların çoğunun konuştuklarının,tarzlarının bile aslında başlı başına bir sorun olduğunu ne zaman farkedeceğiz acaba?

Bu çok hassas bir konu ve bu konuda bakış açısı çok önemli.Bir iki başlıkta daha zamanında benzer konular işlenmişti,aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum ama kısaca : Yapılanlara,yapılmaya çalışılanlara imtiyaz gözüyle bakmaktan çok,bu sorunu ortaya çıkaran ve kendi çıkarları doğrultusunda bugüne kadar kullanmış olan güçlerin ellerinden kozlarını almak olarak bakmak daha doğru ve sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Arzu ettiği gibi bir meydan değil burası belki ama yorumumu bitirmeden yorum yapan arkadaşlardan birinin isteğini burada yerine getirmiş olayım da aman beni silahla susturmasın.Ben Kürt bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve PKK'ya karşıyım.Ve ben kime yapılırsa yapılsın,haksız yasaklara,ön yargılara,kişinin ırkına,diline saygısızlığa diye uzayıp giden bir listede yazabileceklerime de karşıyım.

Herkesin söyleyecek sözü var şu dönemde ama zamanında bu insanların dili yasaklanırken,yani yok sayılırlarken,sırf Kürt oldukları için hapishanelerde işkence görürlerken,vatanlarına birçok insandan daha fazla bağlı olup da ön yargılı bakışlara,konuşma tarzlarına maruz kalarlarken,bunlarla beraber dolaylı olarak birçoğu bahsettiğimiz güçlerin kucağına bırakılırken,PKK ile aynı cümlede dahi olsa Kürt'lüğün yan yana olmasından rahatsızlık duymalarına rağmen PKK=Kürtler anlayışının devam etmesine seslerini çıkarmayanların şimdi de çıkarmaya hakları yok bence.

Eyvallah..

yahu şimdi kardeşlik diye bir kavram var ve nedense televizyonlar radyolar bangır bangır bağırıyor kardeşiz diye..

kardeş olduğumuz kesin su götürmez bir gerçek

te........

kafasına vuracaksın bazılarının ki..

''yapma biz kardeşiz'' diyecek.

kardeş olduğumu sadece ben bağırıp durmayacağım..

kardeş; kardeş olduğunu nasıl idrak edecekse; öyle ettirilecek.

vesselam..

Yahu okuyorum da arkadaşların bazıları hakkaten işi salamuraya çevirmiş. Ne sorunu, ne ayrımcılığı. Hele ki benim iki üzerimde mesaj yazıp da saçmalama mektebini bitiren salamura zihniyetli mübarek kalemimiz zırvalayıp bırakmış. Ben bu konuyu kendisini kürt diye tabir edenlerle konuştum, yani ateşli savunucularıyla. Ortaya koyduklarımı ve ortaya koyduklarını eşleştirince yaptıklarının sadece yobaz bir zihniyet ürünü olduğunu kavradılar ama yine de bu vatana ne kazık atarsak kar diye bakmaya devam ediyorlar. Tırtıl ormanındaki tırtıllarla mı kırkayaklarla mı belli olmayan bir tarafı seçerek kendilerini hiçleştiriyorlar.

abicim kürtçe yayın yapan radyolar sırf kürtçe yayın yapmıyor.

lazca-gürcüce-kırmançca-süryanice-yunanca yayınları da var.

sloganları da şu; herkes bilir..

yaşasın halkların kardeşliği..

yani adam halklar sözcüğüne bağlamış eşşeğinin kazığını onun etrafında dönderip duruyor.

mantık halk-millet değil,halklar..

bu konuda taraflardan birisi tc hükümeti iken karşı taraf ise marksist-ateist kürtçüler nedense.. hep o tip kıytırıklar bu işe sulanıyor. normal bir müslüman kürdün ağzından bu lafları duyamazsın zaten.

ağrı ilinden iki meslektaş arkadaşım var ve ikisininde ana babası tertemiz müslüman..kendileri ateist.

yıkım gözle görülenden daha büyük aslında..

Yahu okuyorum da arkadaşların bazıları hakkaten işi salamuraya çevirmiş. Ne sorunu, ne ayrımcılığı. Hele ki benim iki üzerimde mesaj yazıp da saçmalama mektebini bitiren salamura zihniyetli mübarek kalemimiz zırvalayıp bırakmış. Ben bu konuyu kendisini kürt diye tabir edenlerle konuştum, yani ateşli savunucularıyla. Ortaya koyduklarımı ve ortaya koyduklarını eşleştirince yaptıklarının sadece yobaz bir zihniyet ürünü olduğunu kavradılar ama yine de bu vatana ne kazık atarsak kar diye bakmaya devam ediyorlar. Tırtıl ormanındaki tırtıllarla mı kırkayaklarla mı belli olmayan bir tarafı seçerek kendilerini hiçleştiriyorlar.

Ah kardeşim, ah!.. Senin iki yukarında bir şeyler yazan arkadaş da, eğer dikkat edersen ve yine senin dile getirdiğin o ateşli savunucuları eleştirmiyor mu? Hani sen o ateşli savunucularla konuştun da, bende 92 ile 96 yıllarında Diyarbakır'da polislik yapan biriyle konuştum.

A: İfade alıyorduk. Bu işlemin 4 gün 4 gece sürdüğü oluyordu. Öyle ki, çoğu zaman çay simitle idare ediyorduk.

B: Aldığınız ifadeleri sonra ne yapıyordunuz?

A: Ne olacak, savcıya veriyorduk. Sonra savcı tutkluyor veya serbest bırakıyor...

B: Hayret! Bu hukuki işlemler olurken diyelim, asker hiçbir şeye karışmıyor mu?

A: Asker karışmaz, çünkü orası polis alanı.

B: Polisin istihbaratı iyi diye biliyoruz. Jitem diye bir birimin varlığından söz ediyorlar. Bunların yaptıkları polisin kulağına gidiyor ve yaptıklarını polis sahasında yaptıkları halde, polis bunlara birşey yapamıyor.

A: Evet jitem diye bir birim var. Askere ait. Onların ne yaptıkları belli değil. Öldürürler...

B: Yani yargılama yok, savcı yok, suçu sabit bir hale getirme yok...

A: Sen bu işleri fazla sorma! Fazla karıştırma...

Hani Başbakan bize Çanakkaleyi şöyle bir gezmeyi öneriyor. Gaye, artık akan kanlar dursun. Burada düşman kim, dost kim iyi bellemek lazım. Kendi aklımıza göre bir düşman belirleyip, sonra da bu kalıp içine bir genelleme yapmayalım. Kürt haklarında bir sorun olduğu gibi Türkiye'nin diğer yerlerinde de bir hak sorunu var tabiki. 28 Şubatın etkileri daha hale devam ediyor. Ama bu iş haklar konusunda domino taşı etkisi yapabilir. Yıllardır oraya akan paraları bir düşünün!. Bu iş Bütün Türkiye için de hayırlı olabilir bu anlamda.

BDGye paylaşımından ötürü teşekkür ederim faydalı oldu şahsıma..Kürt açılımına gelince ortada açılımın bi açılımı yok malesef:))Açılım ne getirir, ne götürür ,iyimidir kötü müdür ,bunun cevabını verebilmek için açılımın boyutunu ve niteliğinide bilmek lazım.Henüz bunlarla ilgili bir açıklama yapılmadı,yapılınca açılırım bende:))

yahu benim anlayamadığım nokta şurası:

1- pkk ile masum kürt halkının hiçbir ilgisi yoktur deniliyor

2- pkk nın, ergenekon silahlı terör örgütünün maşası olduğu söyleniyor (ki ben bu ihtimale çok inanıyorum)

3- kürtçe konuşmayı serbest edeceğiz ve akan kanı durduracağız deniliyor

4- pkk ile masaya oturmak söz konusu değil deniliyor

iyi de arkadaş burada büyük bir tezat var. "kan akıtan" kim? el cevap: pkk (ergenekon s.t.ö.)

peki siz "kan akıtMAyan/masum" insanlara imtiyaz verince ne değişecek? ne değişebilir? adam zaten cinayet işlemiyorsa, kan akıtmıyorsa bu insana "imtiyaz" vermek neyi çözer Allah aşkına?

haa, pkk yı durdurmak istiyorsanız adres belli: ergenekonu bitireceksin. peki bu işi "kansız" bir şekilde çözmenin yolu nedir? cevap: pkk ile masaya oturmak! bunun da yapılmayacağı söyleniyor. o zaman ne yapılacak ki? üniversitelerde "kürdoloji" bölümü açılınca ve terörist olmayan kürtler orada okuyunca pkk silah mı bırakacak? bu işin mantığı nedir? madem pkk ergenekon terör örgütünün kuklasıysa çözüm neden başka yerlerde aranıyor? hükümet bazı gerçekleri kavrayamıyor! daha önce de mantıken buna benzer işler yapıldı. neymiş efendim israf önlenecekmiş. tamam önleyelim. ayağımızı yorganımıza göre uzatalım ama hep birlikte yapalım bu işi. yani israfın en çok olduğu devlet kurumlarından başlayarak halka doğru indirelim. ama yapmıyorlar. sanki bu ülkenin kaymağını sömüren vatandaş da vatandaş kemer sıkacak. bu nasıl mantıktır anlayamıyorum! ama sonuçta bu iş şu mantığa çıkıyor galiba: "eşeğe gücü yetmeyen semerini döver" yani, ergenekona gücü yetmeyen sonuçsuz çabaların peşine düşer..

selametle..

yahu benim anlayamadığım nokta şurası:

1- pkk ile masum kürt halkının hiçbir ilgisi yoktur deniliyor

2- pkk nın, ergenekon silahlı terör örgütünün maşası olduğu söyleniyor (ki ben bu ihtimale çok inanıyorum)

3- kürtçe konuşmayı serbest edeceğiz ve akan kanı durduracağız deniliyor

4- pkk ile masaya oturmak söz konusu değil deniliyor

iyi de arkadaş burada büyük bir tezat var. "kan akıtan" kim? el cevap: pkk (ergenekon s.t.ö.)

peki siz "kan akıtMAyan/masum" insanlara imtiyaz verince ne değişecek? ne değişebilir? adam zaten cinayet işlemiyorsa, kan akıtmıyorsa bu insana "imtiyaz" vermek neyi çözer Allah aşkına?

haa, pkk yı durdurmak istiyorsanız adres belli: ergenekonu bitireceksin. peki bu işi "kansız" bir şekilde çözmenin yolu nedir? cevap: pkk ile masaya oturmak! bunun da yapılmayacağı söyleniyor. o zaman ne yapılacak ki? üniversitelerde "kürdoloji" bölümü açılınca ve terörist olmayan kürtler orada okuyunca pkk silah mı bırakacak? bu işin mantığı nedir? madem pkk ergenekon terör örgütünün kuklasıysa çözüm neden başka yerlerde aranıyor? hükümet bazı gerçekleri kavrayamıyor! daha önce de mantıken buna benzer işler yapıldı. neymiş efendim israf önlenecekmiş. tamam önleyelim. ayağımızı yorganımıza göre uzatalım ama hep birlikte yapalım bu işi. yani israfın en çok olduğu devlet kurumlarından başlayarak halka doğru indirelim. ama yapmıyorlar. sanki bu ülkenin kaymağını sömüren vatandaş da vatandaş kemer sıkacak. bu nasıl mantıktır anlayamıyorum! ama sonuçta bu iş şu mantığa çıkıyor galiba: "eşeğe gücü yetmeyen semerini döver" yani, ergenekona gücü yetmeyen sonuçsuz çabaların peşine düşer..

selametle..

pkk masum kürt halkını 2.sınıf vatandaş olduğuna inandırmak suretiyle kandırıyor,işbirlikçi kazanıyor,kürt halkına bir takım haklar verildiğinde pkknın elindeki bu koz sona erecek.ama sorun şu ki ne gibi haklar verilmek isteniyor?bunu bilmiyoruz,hükümetinde bildiğini sanmıyorum:)birde bu konuda Emine Erdoğanın bi tesiri var mı onu merak ediyorum?

Yanlış hatırlamıyorsam bu konunun 1.sayfasında geçen bir yazıda ki cümle yakinen şöyle: bölge iş adamı diyor ki eğer kürt sorunu çözülürse yada pkk bitirilse bölgede güven artar buda yatırımları hızlandırır.

yani diyor ki: işadamı pkk dan ötürü bölgeye yatırım yapamıyor yada yapmıyor.

O zaman bende diyorum ki, gelsin o iş adamı erzuruma, trabzona, elazığa oraya buraya yatırım yapsın.belki tam isabet değil ama en azından aynı/yakın bölgeler.

yani sözde yatırımcı hükümeti destekliyor ama getirip bunu yatırım palavrasına bağlayarak söylüyor.

bir kere bunu unutalım. bu bölgelere öyle afaki yatırımlar olmaz, olamaz.

Birde moda olduğu üzere bende bir anımı anlatmak istiyorum.

Fazla değil bundan 2 ay önce 2 yıl aynı evde yaşadığım kürt arkadaşımla birlikte fatihe yamek yemeğe gittik. girdik orta halli bir lokantaya siparişi verdik. koyulduk beklemeye...

garson çocuk tahminen 15-16 yaşlarında, biz yemeği beklerken o da masaya salata vs taşıyor.

çoçuk dayanamadı başladı bize soru sormaya ( arkadaş simayen kürde benziyor, heralde kan kanı çekti)

ilk soru : abi siz nerelisiniz.

cevap: bitlis- tatvan

çocuğun cevabı: siz hain kürtsünüz, tatvanı akp aldı.

bakın dikkat edin çocuk iki defa ağzını açtı ve kinini kustu.

e şimdi kıymetlı dostlarım sorarım size, istanbul gibi metropolde yaşayan, muhtemelen lise okuyan, her milletten arkadaşı olan bir kürt! çocuk bu zihniyeti taşıyorsa doğuda ki güney doğuda ki ne düşünür?

son olarak şunu da söylemek istiyorum, müslüman olduklarını iddia eden kürtlerin büyük bir kısmı işin özünden/islamiyetten bi haber. yoksa kalkıp ta ne ayrılmak isterler ne de bu fikri destekleyenlere alet olurlar.

Sorun Kürtlerde değil sorun insani düşüncelerimizde benimsediğimiz her neyse kırılma noktası tam orda.

Bir takım kırılma noktalarıda şöyle boy göstermiş .

Biraz empati yapmaya çalışıyorumda 1943 Van Özalp olayına sanırım bir çoğumuzun hiç yoktan bir kulak aşinalığı vardır. Tabi bu olay her nekadar artık geride kaldı , yavaş yavaş sular çekildi gibi gözüksede ozaman yapılan oradaki 33 kişiyi kurşuna dizip katledip daha sonrada katliamın yapıldığı yere gelip o katliamı yapanın adını jandarma karakoluna vermek ne kadar doğruydu...

Tabiri caizse ''kör göze parmak''.

Bizler Türkten , Kürtten Önce hepimizin İnsan olduğunu unuttuk sanırım..İŞTE SORUN BENCE BURDA

Tamamen içte .. teferruata bakayım derken bütünü kaybediveriyoruz işte.Yada ağaca bakayım derken ormanı görmüyoruz.

Türkiyenin "TERÖR PROBLEMİ" ve daha sayamayacağımız birçok problemi(deve misali nerem doğruki:D) tabiki hem siyasi hem asgari hem ekonomik her alanda parelel olarak yapılmalı amenna.

Ama bu açılım denen şey;(ne olduğu bi türlü belli olamadı, sanırım bu ara ne kadar ileri gidebiliriz diye nabızlar ölçülüyor yada hazırlanıyor.) bu hızla giderse anca ülkenin bölünmesini hızlandırır.

Çözüm diye sundukları aslında en büyük bela.Zati AKP ile DTP yarışır oldu kim daha kürtçü diye.Hem zapsuların marifetlerini daha unutmadık!!! Memleketimi(Van/erciş) 5 6 yılda pkk kampına çeviren yetkililerin Allah belasını versin.Bu kürtçülüğü tam betonlaştıracak ve kürdistanı devlet eliyle bayraklaştıracak "şey" nerden çıktı şimdi.Peki sayın RTE hangi Allah dvasında bu direncin 10da birini gösterdinizde yalpalamadınız?

Adam avaz avaz BOP un eşbaşkanıyım diye övünüyo daha ne diyem!!!

efendim acilim olsun kimseye hak verilmesin demiyoruz ama benim tek sorum olacak once milliyet temeli haklardan ziyade dini haklar kisilere iade edilse nasil olur ?