Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
serdengeçti

Bu, Flört Değil Mi?

Recommended Posts

Günümüzde gençler evlilik amacı ile dışarıda(çay bahçesi,pastane) görüşüyorlar.İslama göre bu görüşmelerin sayısı en fazla üç olmakla birlikte yanlarında üçüncü bir kişinin bulunması gerekir.

Şimdilerde yeni bir görüş çıktı :(Bana da sıkça tavsiye edilir oldu.)”Bir insanı tanımak o kadar kolay değil .hele günümüzde kişinin içi rahat olana kadar görüşmesi gerekir.

Şimdi sorarım size bunun flörtlükten ne farkı var?çünkü flörtler de anlaşamadıklarını anlayınca ayrılıyorlar.Yoksa ben mi bu konuda çok geri kafalıyım?

FLÖRT

Kadın-erkek arasındaki duygusal ilişki. Flört etmek, kadın ve erkeğin duygusal ilişki kurması. Batı toplumlarında flört, gençlerin duygusal açıdan olgunlaşmalarını, çeşitli komplekslerinden kurtulmalarını, cinsellik konusunda bilgilenmelerini, eşlerin evlilik öncesinde birbirlerini tanıyarak bilinçli bir beraberlik oluşturmalarını sağlayacak bir tecrübe ve eğitim biçimi olarak kabul edilmiş ve hoş görülmüştü. Fakat duygusal ilişkiler, kendisine ilişkin bütün düşünce ve varsayımların iflasını ilan edercesine büyük bir hızla fiziksel ilişkiye dönüşerek gündemden düştü. Batılı toplumlar günümüzde bir yandan bir süre önce son derece masumane ilişkiler olarak baktığı flört olayının önüne yığdığı toplumsal sorunlarla boğuşurken, bir yandan da artık duygusal ilişkinin yerini alan cinsel özgürlük gibi kavram ve olguları tartışmaya başladı.

Kadın-erkek arasında serbestçe kurulan ilişkilerin farklı bir sonuca varması mümkün değildir. Çağımızın önde gelen ruhbilimcilerinden Erich Fromm izlenerek söylenirse, karşıt cinsler arasındaki duvarın yıkılması durumunda duygusal ilişkilerin karşı konulmaz bir cinsel isteğe dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu cinsel isteğin tek amacı da birleşmektir. Bu nedenle bu tür ilişkiler düşünüldüğünün tersine sürekli değildir ve utanç, umut kırıklığı, nefret ve düşmanlıkla noktalanır. Böylesine olumsuz bir biçimde sonuçlanan ilişkiler doğal olarak birçok bireysel ve toplumsal soruna neden olur. Ruhsal bunalımlar, aileden kopmalar, kötü yollara düşmeler, çocuk denilecek yaşta ortaya çıkan gebelikler, terkedilmiş gayr-i meşrû çocuklar, intiharlar bu tür ilişkilerin Batı toplumlarının önüne yığdığı sayısız sorundan yalnızca birkaçıdır.

Islam Açısından Flört

Islâm, yalnızca ortaya çıkan sorunlara çözümler getiren bir inanç ve hukuk sistemi değil, aksine, getirdiği kurallarla öncelikle sorunların ortaya çıkmasını önleyen bir dindir. İslam'ın bu özelliği kadın-erkek ilişkileri alanında da kendini göstermekte, Islâm toplumlarında, Batı örneği câhili toplumların karşı karşıya geldiği sorunların ortaya çıkmasına imkan tanımamaktadır.

Islâm, toplumun çürümesine neden olan başlıca amillerden birisi kadın-erkek arasındaki gayr-i meşrû cinsel ilişkiyi (zina, fuhuş) yasaklamış, caydırıcı bir etken olarak cezaî müeyyideler getirmiştir. Fakat asıl önemlisi bireyleri bu tür fiillere götürecek bütün yolları kapatması, oluşmasını önleyici tedbirler almasıdır. Bu tedbirlerin başında karşıt cinsteki yabancı kişilerin yalnız başlarına bir arada bulunmaması kuralı gelir. Hz. Peygamber, böyle bir durumun doğuracağı tehlikeli sonuçlara dikkat çekmek üzere, "Çünkü -bu takdirde- üçüncüleri şeytandır" (Ibn Hanbel, Müsned, I, 227, III, 339) buyurur. Diğer bir önleyici kural da tesettür ve sürekli bakış gibi uyarıcı davranışlardan kaçınma (en-Nur, 24/30-31) kuralıdır. Dokunma, el sikisma ve benzeri fiziki temas yasağı da başka bir önlemdir (el-. Mavsılî, el-Ihtiyarî Ta'lili'l-Muhtar, IV, 156). İslam'ın kadın-erkek ilişkileri hakkında getirdiği hüküm ve kurallar açısından bakıldığında flörtün bütünüyle Islâm sınırlan dışında kaldığı görülür: Çünkü, biçimi, şartlan ve sonuçlan bakımından İslam'ın hüküm ve kurallarına ters düşen bir ilişki biçimi olarak ortaya çıkmaktadır.

Islâm insanın cinsel yönünü görmezden gelip bu alandaki ihtiyaçlarını yok saymaz. Tersine, bu yönünün meşrû' ve hem birey, hem de toplum için yararlı olabilecek biçimde tatminini öngörür. Evlilik kurumunun önemli varlık nedenlerinden birisi de insanın cinsel ihtiyaçlarının böyle bir yönde karşılanmasıdır. Bu nedenle Islâm'da evlilik teşvik edilmiş, olabildiğince kolaylaştırılmaya çalışılmıştır.

(ALINTI)

Allah'in(c.c) emri Efendimizin (s.a.v.) sunnetine uymak geri kafaliksa bende geri kafaliyim ve bunu cok seviyorum :lol:

herkez istediği arkadaşı ile (kız için erkek , erkek için kız) gezebilir, bir cafeye gidip oturabilir , sinemaya gidebilir.

Kimse böyle yaptığı için tepkiye maruz kalamaz , hor görülememez. he sen yapmazsın bu senin dinine olan bağındır.

eğerki sen bir kızlı erkekli çifti el ele tutuşup cafede oturuyor diye hor görürü aşşalarsan , sende biryerlerden dininin kurallarını yerine getirmiyorsundur.

artık o bağıda sizkurun. nasıl 2 kişi otururken 3. kişinin olacağını biliyorsanız.

for example: Yaradılan yaradandan ötürü sevilir.

SERDENGEÇTİYE KATILIYORUM...GENÇLER ZAMANA DEĞİL ALLAH RESULÜNE UYMALIDIR...BENDE LİSELİ BİR GENÇ OLARAK ONA HAK VERİYORUM...ÇEVREMDEKİ FLÖRTLER İKİ TARAFI DA HIRPALIYOR...AMA GÖRÜŞMELER FAZLA UZATILMAZSA İKİ TARAFIN DA BOŞ YERE HEM GÖNLÜ HEM ZAMANI YANMIŞ OLMAZ ...

Bu konuda hassas olanlar günümüzde hep gericilikle itham ediliyor. Varsın böyle lanse edilelim. Bizde amaç ALLAH rızasıdır. Aslında herkes neyin ne olduğunun farkında...

herkez istediği arkadaşı ile (kız için erkek , erkek için kız) gezebilir, bir cafeye gidip oturabilir , sinemaya gidebilir.

Kimse böyle yaptığı için tepkiye maruz kalamaz , hor görülememez. he sen yapmazsın bu senin dinine olan bağındır.

eğerki sen bir kızlı erkekli çifti el ele tutuşup cafede oturuyor diye hor görürü aşşalarsan , sende biryerlerden dininin kurallarını yerine getirmiyorsundur.

artık o bağıda sizkurun. nasıl 2 kişi otururken 3. kişinin olacağını biliyorsanız.

Allah iyiliğini versin ernesto,beni de çok güldürdün bak hala da gülüyorum :lol::D:lol:.

Kızlar ve erkekler için iki ayrı gezegenimiz yok ,tabii ki kendi içlerinde olduğu gibi (buraya dikkat kendi içlerinde olduğu gibiyle sınırlı kalmalı) karşı cinsle de çeşitli sebeplerden iletişim kurmak zorundalar.Her mevzuda olduğu gibi burada da ölçüyü kimin koyduğuna daha doğrusu her koyun kendi bacağından asılır prensibiyle hareket edecek olursak bizim önümüze serilen ölüçülendirmelerden hangisine uyduğumuz önemli.Herkes istediği arkadaşı ile kahveye ,sinemaya gitsin diyorsunuz;ama mevzu “nereye kimle gidilir /gidilmez” e indirgenemeyecek kadar önem kazanmış durumda günümüzde.Peki bu önem kazanan mevzu ne ki derseniz,konuyu açan arkadaşımızın başlığında da okuyoruz,flört.

Bu olayın sonuçları nereye varır,doğru dürüst kurallarla donatılmamış her hangi bir sınırı olmayan “özgür” bir insanın eline herhangi bir konuda herhangi bir fırsat geçerse onu nasıl özgürce ,pervasızca sömürür,tahayyül etmek için küçük çocukları gözlemlemenizi tavsiye ederim.Onlar henüz kurallarla ,belli ahlaki değerlerle sınırlandırılmamış bir çocuğun eline son derece pahalı bir oyuncak verildiğinde onu herhangi bir ekonomik kaygı taşımadığından ne hale getirir,içini dışına çıkarır ,kırılacak yerlerini kırar ,sökülecek yerlerini söker velhasıl mahveder.Meseleyi örneklendirmelerle daha fazla dağıtmayalım,bu örneği siz kendiniz de çoğaltabilirsiniz.Benim anlatmak istediğim insan hayatını belli bir kurallar manzumesinde sürdürmeli,biz eğer Müslüman’ım diyorsak bizim kurallarımız nedir buna bakılmalı ve bu kurallar nerde ve nasıl uygulanmalı ,bunlar belirlenmeli.

Elbette gördüğümüz hataları söyleyeceğiz,bu aşağılamak değildir.Hatta o hatayı başka bir meselede değil bizzat o meselede hatamız varsa dahi söyleyeceğizDüşünün madde bağımlısı ve bundan hayli zarar görmüş bir insan maddeye yeni başlayacak bir insana “kullanma,hayatın kayar” gibi bir şeyler söyliyemez mi?Ve bunun karşılığı da “Şuna da bak,hem kendi kullanıyor hem de bana kullanma diyor” mu olmalıdır?

Yaradılan Yaradan’dan ötürü sevildiği için Yaradan’ın istediği yola getirilmeye ve sevdirilmeye çalışılıyor zaten,bunu hiç unutmayalım.

Allah'in(c.c) emri Efendimizin (s.a.v.) sunnetine uymak geri kafaliksa bende geri kafaliyim ve bunu cok seviyorum ..

bu cümleye katılıyorum kesinlikle..

Bende serdengeçtiye katılıyorum

bacanak iyi güzel deyiveriyonda, che ye uyacak olursak ''insan kendi kendini sınırlayan tek HAYVAN'dır'' der..ölçü olarak Yunus'u veriyorsun ama çapkın, gerilla,maceraperest, müşkülpesent che ağar basar burda...ne ola ki halimiz

Arkadaşlar flört haramdır , hırsızlık ,yalancılık ve diğer haramlar gibi.Bu kadar basit aslında.Karşı cinse tesadüfen bir kez baktıktan sonra ikinci kez bakmak ,zorunlu anlatacağımız bişey varsa bunu 5 kelimede anlatabiliyorsak biz 6 kkelimede anlatırsak 6. kelime haramdır.Harama haram demek sınırları belirlemek kimseyi hor görmek değildir.Kendimiz yapamasakta kendimiz yanlışın tam ortasında olsakta doğruyu sölemek zorundayız.Tabi haram helala sınırına riayet etmek bizim Allah'a duyduğumuz sevgiyle nefsimize köleliğimiz arasındaki tercihimize bağlıdır.Gericilik konusuna gelince Allah'ı sevmek emirlerine uymak gericilik ise gericilerin en önde gideniyim ve bunula gurur duyuyurum.

GERÇEK ÖZGÜRLÜK O'NA VE O'NUN EN SEVDİĞİNE KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLILIK VE KÖLE OLMAKTIR

HELAL DAİRESİ KEYFE KAFİDİR.ARKADAŞLAR DOĞRU TEKTİR NEFSİMİZE UYUP LAFI DOLANDIRMAYALIM KENDİMİZE BAŞKA DOĞRULAR ARAMAYALIM.

Efendimizden zina için izin isteyen gence :

-Aynı izni kızkardeşin de isterse ne düşünürsün diye cevap verince, genc; hatasını anlamış, pişman olup tevbe etmiş.

Kızkardeşi için flörtü uygun gören varsa diyecek tek sözüm biz bunlardan beriyiz.

Benim için farketmez diyen varsa Cem Yılmaz'ın deyimiyle "o senin hayırseverliğin".

:mellow:

Günümüzde gençler evlilik amacı ile dışarıda(çay bahçesi,pastane) görüşüyorlar.İslama göre bu görüşmelerin sayısı en fazla üç olmakla birlikte yanlarında üçüncü bir kişinin bulunması gerekir.

Şimdilerde yeni bir görüş çıktı :(Bana da sıkça tavsiye edilir oldu.)”Bir insanı tanımak o kadar kolay değil .hele günümüzde kişinin içi rahat olana kadar görüşmesi gerekir.

Şimdi sorarım size bunun flörtlükten ne farkı var?çünkü flörtler de anlaşamadıklarını anlayınca ayrılıyorlar.Yoksa ben mi bu konuda çok geri kafalıyım?

Yok arkadaşım o senin ya da benim veyahut bizim gibi düşünenlerin geri kafalılığı değildir...Ortada bir geri kafalılık varsa o da insanları dini vecibelerine uyuyorlar diye GERİCİ diye itham etmektir!Günümüzde sıkça rastlanır oldu bu gibi şeylere....Eğer siz bir erkekle ya da erkekseniz bir kızla görülünce nedense övünç kaynağı gibi oluyor, halbuki dinimiz buna müsade etmemiştir.ŞU ANKİ İLİŞKİLER O KADAR LAÇKALAŞMIŞ Kİ, İĞRENÇ GÖRÜNTÜLER İZLİYORUZ HERYERDE!...

Şimdi bir insanı tanımak için ne kadar süre gereklidir? Bunun cevabını veremeyiz çünkü insanoğlunu anlamak, tanımak kadar zor bir iş yoktur herhalde... Yani insanlar 40 sene sonra birbirimizi tanıyamamışız, anlaşamıyoruz diye evliliklerini bitirebiliyorlar.Bu nedenle bir insanı tanımanın süreyle, çok sık buluşmayla ilgisi yok bence.Siz yine kendi bildiğiniz yoldan devam edin derim ben.Nitekim herşey kader, kısmet değil midir?...Allah sırat-ı müstakim üzere yaşamayı nasip etsin hepimize.Dua ve muhabbetle...

EN HAYIRLI O DUR Kİ GENÇLİK HEWESATINA DALMAYIP GAFLETTE BOĞULMAYANDIR(BEDİÜZZAMAN)

NEFİSLERİMİZE HAKİM BU HEWESATA DALMAYAN GENÇLER OLMAK ÜMİDİ İLE...

Zaruretler.. Zaruretler.. Zaruretler...

İNANDIKLARI GİBİ YAŞAMAYANLAR, YAŞADIKLARI GİBİ İNANMAYA BAŞLARLAR !!!

SANKI FLÖRT EDIP AYLARCA YILLARCA GEZINCE ÇOKMU BIRBIRLERINI TANIYORLAR....BIR İKİ SAATLIGINE SAHTE YUZLER, YAPMACIK TAVIRLAR...AYNI EVE GIRINCE AAA SEN BOYLE DEGILDIN!!1

MUBAREK O OYLEYDI AMA SEN ONUN O SAATINE RASTLAMADIN B) BUNLAR DOĞAL IKI İNSAN AYNI EVİ PAYLAŞMADIKÇA TANIYAMIYORLAR KARDEŞİM ...SÖZUN ÖZU MEVLA RAZI DEGILSE BIR SEYE ONDA BEREKET GUZELLIK ARANMAZ.... ASLINDA BU YOLUN ERI OLAN HERKES BILIYOR SINIRLARIN NEREYE KADAR OLDUGU DA ...ÇIKIŞ YOLU ARANIYO BAZEN... ;) AMA KARDEŞLERIM HANGI İŞ OLURSA OLSUN RABBIMIN RAZILIĞINI ALARAK YAPARSAK MUZAFFER OLMAMAK MUMKUN DEGIL....RABBIM UMMETI MUHAMMEDE ZATININ SEVDIGI GIBI EŞLER NASIP EYLESIN....AYNI DAVADA,AYNI FREKANSTA.... B)

BIR NOKTAYA DEGINMEDEN GECEMEYECEGIM ALLAH CC YUCE KURANINDA ZINA HAKKINDAKI HUKMUNDE ZINADAN MEN DEGIL 'ZINAYA SEBEP VERECEK YOLLARDAN DAHI UZAK DURMAMIZI ISTIYOR....KENDISINDEN MEN DAHADA ÖNEMLISI ONA YAKLASTIRACAK HERSEYDEN UZAK DURMAK....FLORT BUNA EN BUYUK ÖRNEKTIR YAKLASTIRICIDIR... SELAM VE DUA İLE...

Haramdan hayır beklememek lazım,dinimizce yasaklanmışsa vardır bi hikmeti,varsın geri kafalı;bağnaz v.s olunsun.

allahın emrinden önemli değil.

Boşuna duygusal çöküntü yaşatıyor bu tür durumlar genç kardeşlerimize,allah boşuna geçirdiğimiz zamanı da sorucak bize.

Allah hepimizi hidayete erdiklerinden eylesin inş,doğru yoldan ayırmasın; doğru yola iletsin.

dinimizin emirleri belli...bunun üzerine tartışmaya bile gerek yok bence...ama öyle bir zamanda yaşıyoruz kii..kapıdan çıktığımız anda binbirtülü günah bizi bekliyor...ahir zamandayız...nefsimiz ve şeytan bi türlü yakamızı bırakmıyor...

umarım hepimiz en az zararla kurtuluruz..bizim günahlarmız rabbimin affediciliğinden büyük olmaz... diye düşünüyorum...

sidoma kardeşimizin "IKI İNSAN AYNI EVİ PAYLAŞMADIKÇA TANIYAMIYORLAR" cümlesine canı gönülden katılıyor serdengeçti kardeşimizi ise 2 insan ancak 3 defa görüşmeli cümlesinden dolayı eleştiriyorum yanlarında muhakkak bırı olmalı diyoruz tamam beşeriz her an bızı gorüp gözeten bır yaratıcının bulundugunu hatırlatması babından güzel ama bu 3 defadır derken neye dayanıyoruz boyle katı kurallar koymadan once bıraz dusunmemiz gerekmez mi? Demiyorum ki her gün görüşsünler ama böylede denip kestirip atmak biraz yanlış geliyor bana. Allah teala "mü'minlere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar." dıyor bu gorusme telefonda yada beraber bır yerde otururken bakışlarına çeki düzen vererek bırbırlerının ne dedıgıni anlayarakta gerçekleşebilir kanaatimce. herkese selamlar..

"Allah bir kimsenin kalbine bir kadınla evlenme arzusu attığı zaman, ona bakmasında bir beis yoktur." hadis-i şerif kütüb-ü sitte,nikah bahsi

msjımda eleştiri yaparken farkındaysanız 3,5 gıbı sayılara takıldım benım meşru daırede yürütülmesini istedigim ilişki flört degil gerçekten evlenecek olan 2 insanın sadece 3 defa gorusmesının bır manası olmadıgıydı. Eger bu sayıyı belirleyen sahih bır kaynak bılıyorsanız yardımcı olmanızı beklerım selamlar..