Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nedmanün

Zeka Soruları

Recommended Posts

Matematik olimpiyatlarinda sorulmus bir soru:

Bir ayakkabıcıya müsteri gelir.Bir ayakkabı beğenir.Fiyatını sorar ayakkabıcı 35 ytl der.Müsteri cebinde bütün 50 ytl çıkarır.Ayakkabıcı kasaya bakar kasada hiç bozuk para yoktur.

Hemen yan taraftaki komşuya gider ve parayı bozmasını ister.Komşusu parayı bozar.Ayakkabıcı dükkana gelir müşteriye ayakkabıyı ve 15 ytl para üstünü verir.

Bir müddet sonra komşusu gelerek az önce bozduğu 50 ytl nin sahte olduğunu ve kendisine parasını geri vermesini söyler.Ayakkabıcı cebinden komşusuna 50 ytl yi çıkarıp verir.

Bu ayakkabıcının bu alışverişten toplam ne kadar zararı olmuştur?

a)50 b)65 c)85 d)100 e)hiçbiri

e hiçbiri :lol:

35 kazancı vardı ayakkabıcının. Cebinden 50 YTL çıktı, 15 zararda

ups :lol: :D :(

ben ytl ile henuz tanismadim :(

ee ayakabi gitti 15 ytl gitti :(

ayy ben yaslyim zaten kafami yoramam :lol:

arkadaşlar düşündüm 65 ytl olacak çünkü 50 ytl sahtecinin götürdüleri var (15 ytl ve 35 ytl ayaklabı) eeee elindeki 35 ytl ye 15 ytl ekleyip komşusuna veriyor.65 olacak

doğru yaaaa 85 :lol: kafa mı kaldı arkadaş..!

Dua edin yarın kpss sınavım var.. :D Dua etmeyenin mesajlarını silerim bak :lol: şaka bir yana ihtiyacım var arkadaşlar bol bol dua edin..

şimdi soruda bi eksiklik var.

Ayakkabıcıya gelen ayakkabının fiatı ne kadar? Yani ayakkabıcı ne kadara almış ayakkabıyı? Bir başka deyişle ne kadar kar ile satıyor o ayakkabıyı?

doğru yaaaa 85 :D kafa mı kaldı arkadaş..!

Dua edin yarın kpss sınavım var.. :( Dua etmeyenin mesajlarını silerim bak :lol: şaka bir yana ihtiyacım var arkadaşlar bol bol dua edin..

tehtid haaa :lol:

bak msj larima dokunma cileee neyseee :(

Allah yar ve yardimcin olsun annem derdi hep Allah zihin acikligi versin imtahana girmeden bir seker at agzina derlerki zihin acarmis :(

Bana etkisi olmadi ama demek ki sekerlerin son kulanma tarihi gecmis :(

Selamlar,

Cevap 50 YTL'dir. Yani A şıkkıdır.

Nasıldır? Bakalım:

İlk önce bizim dolandırıcımız 35 YTL'lik bir ayakkabı ve 15 YTL'de para üstü alıyor ve karşılığında sahte 50 YTL veriyor. Yani bu durumda sahtekar 50 ytl karda, satıcı 50 ytl zararda.

Yalnız satıcı o sahte 50 YTL'yi tutup komşusuna götürüyor ve komşusundan bozuk 50 YTL alıyor. Dikkat edin, komşudan gelen YTL'ler sahte değil ama komşuya giden sahte...

Şu anda durum ne? dolandırıcı 50 ytl götürmüş durumda, satıcının zararı yok(çünkü o sahte olmayan bir para aldı komşusundan) ve komşu 50 ytl zararda, çünkü onda sahte 50 YTL var.

En sonunda komşu geliyor ve satıcıdan 50 YTL alıyor. Dolayısıyla kendi zararını kapatırken satıcıyı da 50 YTL içeride bırakıyor..

Böyledir.

Cile54, Allah yar ve yardımcın olsun, dualarımız seninle..

Saygı ve selamlarımla

• Like 1

Selamlar

Eğer "Ayakkabının maliyeti"yle alakalı bir oyun yoksa -ki böyle sorularda genellikle olmaz, aksi takdirde soru matematik olimpiyatlarında sorulacak bir soru olmaktan çıkar- bu cevap kesinlikle doğru. Mantığını da yazdım açık açık, gerekirse bahse bile girebilirim :D :lol:

Ama ayakkabının maliyetiyle ilgili bir numara varsa o zaman cevap "hiçbiri" olur ve "o ayakkabı satılsaydı satıcı 35 YTL elde edecekti, ayakkabı gittikten sonra ileride bu parayı elde edemeyeceğine göre yine zarar 50 YTL'dir" diye düşünürsek yine A :lol:

Saygı ve selamlarımla

şimdi oldu :(

cevap hiçbiri.. ayakkabının kârı ve getireceği zarar tam matematik olimpiyatlarına göre bir soru, matematik mantığında o ayakkabının maliyetidir satıcının zararı .. iktisat olimpiyatı değil sonuçta sattı varsayalım dimi :lol:

yani = 15+ayakkabının maliyeti kadar zarar etmiştir :lol:

azminden dolayı nfk yı kutlarım

dictatorda durumu anladı biraz ama, sonunu getiremedi

taze taze öss ye girmişken daha iyi sonuçlar beklerdim doğrusu ama nese :D

fark ettimde düzgün açıklamamışım ..

net bir açıklama geliyor:

farz edinki dolandırıcı hiç para vermemiş olsun ..çünkü verdiği sahte para zaten geçersiz .. dolandırıcı 15 ytl para aldı ve birde ayakkabı ..

eger aklı komşuda kalan varsa onuda şöyle düşünün .. empati kurun ve kendinizi komşu yerine koyun o adamcağızın bu durumdan kârı olmamıştır 50 aldı 50 verdi .. öyleyse satıcıyada zararı olamaz..

hımm...şimdi bir matematikçi olarak bu sorunun cevabını bilmezsek ayıp mı etmiş oluruz :( ...............hımm....ozaman şöle söliimmm...........eee şıkkı HİÇ BİRİ :lol: çünkü ayakkabıcının o ayakkabıyı toptancıdan kaça aldığını bilmiyoruz.........yani 30liraya da almış olabilir 25 liraya da...........yani önce onu bilmemiz lazım.......sonrasıı ufacık bi matematik hesebı :(

..arkadaşlar önemli bir şeyi açıklamak istiyorum...........inanın yukarıda yazdığım cevabı verirken.diğer çözümleri okumamıştım belki etkilenirim diye.........direk soruyu okumuştum :lol: gerçi etkilenirim diye değil birden soruyu okuyunca cevap vermek istedim :( ...............ama sanırım bizden önce davrananlar olmuş............. :D başka soru var mıydı acaba.....?bu kez cevapları okuyarak bi cevap yazmayı düşünüyorum :(

aslında hesap gerektiren bir soru soracaktım ama şimdilik bunla idare edin :lol:

Eski zamanlarda bir kral idama mahkum ettiği kişilere son bir şans tanırmış. idam edilecek olan mahkum , içinde biri siyah gerisi beyaz olan 100 bilyenin bulunduğu bir torbadan bir bilye çekermiş. Eğer çektiği bilye siyah ise asılmaktan kurtulurmuş.

Vezirin hiç sevmediği bir mahkum idam edilecektir. Mahkum hücresindeyken , vezir gelir ve torbadan siyah bilyeyi çıkarır yerine beyaz bilye koyar. Mahkum bunu görür ama torba hücrenin dişinda olduğu için müdahale edemez.

Adam idam edileceğinde torbadan bir bilye çeker ve kurtulur? Acaba nasil?

şimdi oldu :(

cevap hiçbiri.. ayakkabının kârı ve getireceği zarar tam matematik olimpiyatlarına göre bir soru, matematik mantığında o ayakkabının maliyetidir satıcının zararı .. iktisat olimpiyatı değil sonuçta sattı varsayalım dimi :lol:

yani = 15+ayakkabının maliyeti kadar zarar etmiştir :D

azminden dolayı nfk yı kutlarım

dictatorda durumu anladı biraz ama, sonunu getiremedi

taze taze öss ye girmişken daha iyi sonuçlar beklerdim doğrusu ama nese :(

nfk nin zeki oldugunu soylemistik demi :(

Biraz buyuk sozu dinleyin canim :lol:

Hmm simdiki sorunu bii dusunelim ama once.. nedmanün senin isin gucun yok mu bizi neden yoruyorsun yaaa

ben olsam, çektiğim bilyeyi yutarım :lol:)) ne de olsa ispatlayamaz siyah mı beyaz mı olduğunu

arkadaşlar bir soruda zarar ediyoz bir soruda ölüyoz yok mu iç açıcı sorular ya daha kaç para zararımız var onu hesaplayamadık asılmaktan nasıl kurtulacagız :lol:

pisikolojim bozulcek biraz sonra

Adamın çektiği bilyeye değilde torbadaki bilyelere bakarlarsa hepsi beyaz,adamın elindeki de olsa olsa siyahtır derler,belki bu arada adam Çile54'ün dediği gibi yutuverir bilyeyi :lol:(başka birşey aklıma gelmedi idare edin)

Bir zeka sorusu da benden olsun ;

Bizim otelciye 3 adam geliyor oda istiyorlar ama sadece bir boş oda var .Otelcimiz odanın fiyatını 30 ytl olarak söylüyor ve her birinden 10’ar ytl alıyor.Ama sonra hatırlıyor ki odanın fiyatı aslında 25 ytl.5 ytl den 1’er ytl müşterilere veriyor,kalan 2 ytl’yi de sadaka olarak birine veriyor.Şimdi müşteriler 9’ar ytl vermiş oldular,2 ytl de sadakaya gitti eder 29 ytl.Peki sorarım size nerde bu 1 ytl???(Bilin de göreyim :lol:)

ilk görüşte kalem kağıtm alsam diye şeettim ama ,

şöyleki ;

3 adam 9 ytl ödemiş +3 te satıcı onlara geri verdi .. sadaka ödedikleri 9 ytl nin içinde zaten

9x3=27 +3= 30

hangi 1 ytl? :lol:

İyi de şimdi bekleseydin biraz nedmanün,diğer arkadaşların cevaplarını okusaydık ama çözmüşsün ,tebrikler.:lol:(Bu arada senin soruyu çözdük mü biz ya,doğru/yanlış bir şey söyle)